Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Xiaomi Mi A2 Lite

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1367 replies to this topic

#73
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Am facut ceva poze, nu multe una dupa alta, dar nu s-a incalzit. Posibil ca daca faci 100 poze una dupa alta sau o ora de film sa fie vreo problema, insa la o folosire normala nu mi s-a intamplat.

#74
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Studiez de vreo luna telefonul, am citit cam toate review-urile de pe site-urile externe (cele romanesti nu pot fi considerate ca fiind o sursa de incredere) si am deja in vedere achizitionarea acestui model in scurt timp.
Mai multe informatii (review-uri, foto, etc) puteti gasi aici.

#75
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ai pierdut o luna ca sa citesti de spre un telelefon?? macar daca era ceva de top...

#76
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Fiecare cu părerea lui. Eu n-aș spune că am pierdut o lună, ci că m-am informat.

#77
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cum anume lucreaza cele doua camere la acest tel ? Am facut mai multe foto / video de test si se pare ca numai camera de jos lucreaza, nici o diferenta cand obturez camera de sus.

#78
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
E fake...:)))

La modul serios presupun că face efectul ăla de blur in modul portret

Edited by fabian7ro, 22 October 2018 - 12:42.


#79
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Am vazut ca pe aici se cam plange lumea de acest telefon.si eu cochetez cu ideea de a-mi lua acest telefon dar spre deosebire de voi eu am vazut ca este atat varianta android one cat si varianta android 8.1  .eu pe acesta din urma il vreau dar vad ca nu are nici un coment pe topic.credeti ca aceasta varianta e mai ok?

#80
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Ești într-o mică confuzie. Baza android e aceeași...8.1
Varianta cu Android One e o interfață propusă direct de către Google iar modelul redmi 6 pro e cu interfața miui specifică Xiaomi.
Hardware-ul e același. Varianta globală vine doar in varianta A2 lite cu acea interfață android One.

#81
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postcalinjack, on 24 octombrie 2018 - 07:18, said:

Am vazut ca pe aici se cam plange lumea de acest telefon.si eu cochetez cu ideea de a-mi lua acest telefon dar spre deosebire de voi eu am vazut ca este atat varianta android one cat si varianta android 8.1  .eu pe acesta din urma il vreau dar vad ca nu are nici un coment pe topic.credeti ca aceasta varianta e mai ok?

Cele 2  versiuni, cum a scris si colegul mai sus, au acelasi hardware. Singura diferenta dintre ele este la software. Mi A2 Lite versiunea globala/soft international vine cu AndroidOne curat,  iar Redmi 6 Pro cu MIUI (soft customizat  de Xiaomi, numai in engleza si chineza si din cate stiu, fara Google Play instalat + multe aplicatii chinezesti)
Sansele sa primesti un update de securitate sau un eventual update de So la o versiune superioara sunt mai mari la Mi A2 Lite decat la Redmi 6 Pro.
In final e alegerea ta ce model doresti sa achizitionezi.

#82
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Pe scurt îți iei redmi 6 pro daca vrei sa te joci cu unlock bootloader, instal twrp apoi Xiaomi eu apoi Root , adway and so on....



#83
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

View Postprimuministru, on 24 octombrie 2018 - 08:39, said:


Cele 2  versiuni, cum a scris si colegul mai sus, au acelasi hardware. Singura diferenta dintre ele este la software. Mi A2 Lite versiunea globala/soft international vine cu AndroidOne curat,  iar Redmi 6 Pro cu MIUI (soft customizat  de Xiaomi, numai in engleza si chineza si din cate stiu, fara Google Play instalat + multe aplicatii chinezesti)
Sansele sa primesti un update de securitate sau un eventual update de So la o versiune superioara sunt mai mari la Mi A2 Lite decat la Redmi 6 Pro.
In final e alegerea ta ce model doresti sa achizitionezi.
Tel xiaomi vandute la noi vin cu versiunea internationala / globala a miui-ului. Are toate limbile posibile si toate aplicatiile google de care ai nevoie.
Pe langa asta miui are ceva avantaje fata de android one ...double tap to wake , network speed in notification bar , posibilitatea de a calibra ecranul ...etc
Bineinteles ca are si ceva dezavantaje ...cum ar fi faptul ca update-urile vin mai greu ...UNEORI...pt ca exista varianta xiaomi.eu unde ai nightlys saptamanal.

#84
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
salutare,
am comandat un telefon de la Mi Global Store (aliexpress) cu livrare DHL - scrie ca fara taxe in europa, are si banner, tot - si am primit un mesaj de la vanzator cum ca as fi in afara ariei de acoperire dhl si la livrare va trebui sa platesc suplimentar pt transport 30$. Mentionez ca adresa de livrare este in Municipiul Pitesti. nu stiu ce sa fac. comanda este in asteptare vad, asteapta raspuns. multumesc.
uitati raspunsul:
Dear Friend
Good day!
Thank you for placing the order in our store!
There is a Notice:
Your address is the Remote Area by DHL. Please check whether your address is the Remote Area via the link below:
https://www.tracking...
You may offer us another address in a bigger city (your friend or relative’s) or of DHL Delivery Facility. You can search the nearest one by google. Please call that Delivery Facility and tell them your parcel will be ship there and you will go for picking up by yourself.
I am afraid you need to pay 30USD Remote Area fee if you can't offer another address. The extra fee is not charged by us. It's charged by DHL.
Please fill the blank below if you can offer another address:
Contact Name:
Address:
City:
State:
Zip Code:
Country:
Mobile:
Please pay the link below if you agree to pay 30USD:
https://www.aliexpre...0614.0.0.uuZkXg
Looking forward to your reply!
Kind Regards
Mi Global Store
Grace
asta e telefonul:
https://www.aliexpre...2882556500.html

#85
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 10.04.2009

View Postaeon, on 21 octombrie 2018 - 22:26, said:

ai pierdut o luna ca sa citesti de spre un telelefon?? macar daca era ceva de top...

pai nu trebuie sa te documentezi cand dai banii pe un lucru ?

sau il iei pe neve ? :D

nu trebuie sa fie neaparat de top, costa 1000 lei totusi, nu 10 lei... altii muncesc o luna pt banii astia Posted Image

si eu ma documentez tot cam de 1 luna, intre acesta, Mi A2 si Note 5 pro

inca sunt indecis Posted Image

#86
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Apropo, am avut ocazia de a le testa unul langa altul Mi A2 Lite si Note 5. Note 5 are deschiderea (daca asa se numeste) camerei mai mare, cuprinde o arie mai mare, culoarea pozelor parea mai buna pe el, insa la zoom in, detaliile pareau mai bune pe A2 Lite (poate mi-a tremurat mie mana, nu garantez).  Apropo, Huawei P20 Lite, are detalii destul de proaste la poze cu zoom in, la fel parere personala.
Ca dimensiuni Note 5 e destul de mare, iar ca design pot spune ca imi place mai mult A2 Lite.

#87
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
pai marea mea confuzie vine de la faptul ca pe emag scrie la cel cu redmin6 pro ca are android one iar la cel fara redmin pro ca are android 8.1

#88
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postcrisadi75, on 24 octombrie 2018 - 09:15, said:

Tel xiaomi vandute la noi vin cu versiunea internationala / globala a miui-ului. Are toate limbile posibile si toate aplicatiile google de care ai nevoie.

N-as fi atat de sigur. Sunt si magazine care din goana dupa profit sau din nestiinta au importat si telefoane Xiaomi cu softul chinezesc. Stiu de un caz recent la unul din magazinele de din top 3 cand un client a avut surpriza sa constate ca telefonul achizitionat de el avea meniul numai in engleza si chineza si lipsea Google Play. La o privire mai atenta a constatat ca nici pe cutie nu avea stickerul rosu cu  "Global Version" (de retinut ca nu era vorba de Mi A2 Lite, ci de un Redmi 5 Plus !!!)
Sigur, MIUI-ul are niste avantaje in plus, meniul mai stufos, mai multe optiuni de modificare a interfetei, gesturi etc. Dar toate astea nu-s pe placul tuturor.Unora le place ca meniul sa fie cat mai simplu, cat mai user-friendly.

View Postfabian7ro, on 24 octombrie 2018 - 09:00, said:

Pe scurt îți iei redmi 6 pro daca vrei sa te joci cu unlock bootloader, instal twrp apoi Xiaomi eu apoi Root , adway and so on....

Si daca nu stie cu ce se mananca "bootloader", "TWRP", "root" si il strica, ii platesti tu ?? I-l schimbi tu in garantie ?

View PostDonGiulliano, on 24 octombrie 2018 - 10:11, said:

salutare,
am comandat un telefon de la Mi Global Store (aliexpress) cu livrare DHL - scrie ca fara taxe in europa, are si banner, tot - si am primit un mesaj de la vanzator cum ca as fi in afara ariei de acoperire dhl si la livrare va trebui sa platesc suplimentar pt transport 30$.

Fara taxe vamale+tva, dar transportul il platesti. N-am vazut exact despre ce model de telefon e vorba, dar tare mi-e ca n-ai facut nicio smecherie.Adica, nah, poti spune ca ai economisit cel mult 100 de lei decat daca l-ai fi luat din tara cu garantie.

View Postcalinjack, on 24 octombrie 2018 - 10:40, said:

pai marea mea confuzie vine de la faptul ca pe emag scrie la cel cu redmin6 pro ca are android one iar la cel fara redmin pro ca are android 8.1

Pune cele 2 linkuri la telefoanele respective ca sa vedem despre ce e vorba. Poate ca unul din modele e vandut de o alta firma pe emag si e posibil sa fie un alt model.

Edited by primuministru, 24 October 2018 - 12:18.


#89
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
https://m.emag.ro/te...rch-Action=view

https://m.emag.ro/pa...rch-Action=view

#90
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
E acelasi model, unul vandut de Emag la 999, celalalt vandut de un partener, BMK la 949 lei.
Mai mult ca sigur ca e vorba de o eroare in specificatiile celui vandut de Emag deoarece in descriere, la detalii, scrie clar ca are AndroidOne chiar in prima poza.
As recomanda achizitionarea de la PC garage, descrierea si specificatiile sunt mult mai exacte, are acelasi pret, aceeiasi garantie si sunt la fel de seriosi. (PCG sunt tot ai Emag-ului)

Edited by primuministru, 24 October 2018 - 12:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate