Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Xiaomi Mi A2 Lite

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1367 replies to this topic

#325
agoo

agoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 07.09.2016

 addryanns, on 10 decembrie 2018 - 21:50, said:

Pai tocmai asta îți ziceam, nu știu dacă se vede sau nu la garanție. Nu pot sa garantez că nu.
Că să-ți răspund la a doua întrebare, am avut și MIUI, nu mai îmi place, e prea colorat sa zicem pentru gustul meu și nu știu dacă chiar poti sa pui fw de Redmi 6 Pro pe asta, nu cred că sunt chiar așa de identice. Nu am văzut pe nicăieri portat MIUI pentru A2 lite, ca sa pui softul lui 6 Pro pe el, cred că obții că rezultat un terminal hardbricked.

1.Ai dreptate cu MIUI este mai colorat dar...este mai sigur si nu are asa multe Bug-uri decat ONE . Plus ca la MIUI camera este net superioara fata de ONE,led notificare incarcare ok ...
2.Portarea MIUI pe A2 Lite este sigura deoarece este acelasi telefon cu acelasi componente hardware. Chinezii fac chestia asta - scot un singur telefon si pun nume diferite pe care le vand in diferite zone ale globului. Strategie de marketing. Toti fac asa Lenovo ,Xiaomi ,Huawei etc. ..mai multe telefoane scoase pe piata da bine la actionari cei care dau banii pentru firma.
Mai cauta si o sa-mi dai dreptate. Eu chestia asta cu portarea pe dispozitive o fac de cativa ani .( mai sunt cativa pe aici pe forum care vorbesc din auzite sau citite pe net dar eu chiar fac treaba asta . Ma amuza cand spun despre mine ca o sa am o caramida sau mai stii....ce sa faci eu nu-i condamn fiecare la nivelui lui de intelegere. ) La-s sa fiu eu cel prost si ei cei intelepti .( mai bine prost ca mine decat ignoranti ca ei ) fara suparare - nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
De asta suntem aici sa schimbam pareri si de ce nu sa invatam unii de la altii . Dar pentru asta trebuie sa fin deschisi la minte .

Sa fii iubit.

Edited by agoo, 10 December 2018 - 22:27.


#326
edisitaru

edisitaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.08.2004
Tot asist la afirmatiile colegului agoo precum ca se poate porta miui pe a1 sau a2 lite. Cu aceasta ocazie il rog sa puna aici toti pasii care se fac, ca destul ne batem cu tigla-n piept..........

#327
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

 agoo, on 10 decembrie 2018 - 22:18, said:

1.Ai dreptate cu MIUI este mai colorat dar...este mai sigur si nu are asa multe Bug-uri decat ONE . Plus ca la MIUI camera este net superioara fata de ONE,led notificare incarcare ok ...
2.Portarea MIUI pe A2 Lite este sigura deoarece este acelasi telefon cu acelasi componente hardware. Chinezii fac chestia asta - scot un singur telefon si pun nume diferite pe care le vand in diferite zone ale globului. Strategie de marketing. Toti fac asa Lenovo ,Xiaomi ,Huawei etc. ..mai multe telefoane scoase pe piata da bine la actionari cei care dau banii pentru firma.
Mai cauta si o sa-mi dai dreptate. Eu chestia asta cu portarea pe dispozitive o fac de cativa ani .( mai sunt cativa pe aici pe forum care vorbesc din auzite sau citite pe net dar eu chiar fac treaba asta . Ma amuza cand spun despre mine ca o sa am o caramida sau mai stii....ce sa faci eu nu-i condamn fiecare la nivelui lui de intelegere. ) La-s sa fiu eu cel prost si ei cei intelepti .( mai bine prost ca mine decat ignoranti ca ei ) fara suparare - nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
De asta suntem aici sa schimbam pareri si de ce nu sa invatam unii de la altii . Dar pentru asta trebuie sa fin deschisi la minte .

Sa fii iubit.
Nu are rost sa incepem o discutie despre partitiile A/B ..insa ti-as sugera sa citesti un pic pe aici ... https://forum.xda-de...id-one-t3828527

Edited by crisadi75, 11 December 2018 - 08:16.


#328
agoo

agoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 07.09.2016

 edisitaru, on 11 decembrie 2018 - 06:59, said:

Tot asist la afirmatiile colegului agoo precum ca se poate porta miui pe a1 sau a2 lite. Cu aceasta ocazie il rog sa puna aici toti pasii care se fac, ca destul ne batem cu tigla-n piept..........


Ce urmeaza sa scriu se adreseaza doar celor care le place sa experimenteze ceva nou si nu se tem de riscuri. Asa cum este colegul addryanns dar si altii.

Instalare drivere Xiaomi + drivere qualcomm  pentru A2 Lite
Instalare miflash
Instalare Android SDK + soft aditional

varanta 1
-Bootloader deblocare.
-folosesti TWRP ( https://twrp.me/xiao...mimia2lite.html )
-backup complect ( ca sa nu ai surpriza ca pierzi IMEI - ul )
-flash rom ( https://en.miui.com/...545Ă‚ Ă‚ Ă‚ Ă‚ sau   https://en.miui.com/...-354.htmlĂ‚ Ă‚)
Asa se piede garantia

varianta 2
Bootloader deblocare
http://en.miui.com/a-234.html
Asa se pierde garantia

varianta 3
-Bootloader deblocare folosind Android SDK ( ADB / Fastboot )
-cu miflash se instaleaza ROM - ul ( daisy_global_images_V9.6.11.0.ODLMIFF_20181112.0000.00_8.1_8028e3bf1c.tgz sau miui_HM6ProINGlobal_V10.0.2.0.ODMMIFH_22a47536b5_8.1.zip  )
Asa nu se pierde garantia.

Deja exista cateva tutoriale video mult mai bune si in detaliu cum se face.

Atentie : totdeauna exista riscuri !   Nu faceti daca nu sunteti dispusi sa acceptati riscuri !  Daca tot faceti o faceti pe propia raspundere si nu dati vina pe mine sau altii !

Edited by agoo, 11 December 2018 - 08:24.


#329
edisitaru

edisitaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.08.2004
Felicitari! Acu sa vedem cine are curaj sa experimenteze pe propriul telefon!

#330
agoo

agoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 07.09.2016

 crisadi75, on 11 decembrie 2018 - 08:16, said:

Nu are rost sa incepem o discutie despre partitiile A/B ..insa ti-as sugera sa citesti un pic pe aici ... https://forum.xda-de...id-one-t3828527

Chiar voi nu intelegeti ca sunt dispozitive identice - acelasi dispozitiv ? In fabrica cum crezi ca fac chinezii ? Pentru europa scriu softul ONE pentru Asia softul MIUI si schimba numele telefonului .  

Mie imi ajunge !!! Incerc sa explic "" matematica superiara la copii de gradinita ""  Puneti mana pe carte , invatati programare , stricati cateva telefoane schimbati softul la alte  100 telefoane si pe urma mai vorbim  atunci cand aveti 10-15 ani de experienta in asa ceva.

Puteti sa spuneti ce vreti nu ma mai intereseaza parerea voastra .

Edited by agoo, 11 December 2018 - 08:35.


#331
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

 agoo, on 11 decembrie 2018 - 08:33, said:

Chiar voi nu intelegeti ca sunt dispozitive identice - acelasi dispozitiv ? In fabrica cum crezi ca fac chinezii ? Pentru europa scriu softul ONE pentru Asia softul MIUI si schimba numele telefonului .  

Mie imi ajunge !!! Incerc sa explic "" matematica superiara la copii de gradinita ""  Puneti mana pe carte , invatati programare , stricati cateva telefoane schimbati softul la alte  100 telefoane si pe urma mai vorbim  atunci cand aveti 10-15 ani de experienta in asa ceva.

Puteti sa spuneti ce vreti nu ma mai intereseaza parerea voastra .
Habar nu ai ce vb :)
Si btw ..garantia nu se pierde daca deblochezi bootloader-ul :) Xiaomi are o politica destul de clara despre asta :)
Este acelasi device ...INSA structura partitiilor este diferita.
Asa e ...doar anul asta am avut mi a1 , mi a2 , poco , mi8 , mix2 , 2xnote 5 ...habar n-am despre ce e vb cu telefoanele astea ..cum se cheama? xsfiaomi ? :):):)
Pune mana si mai citeste ..au incercat altii inaintea ta cu mi 5x / mi a1 ...si au reusit doar sa-si brickuiasca telefoanele .

#332
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Oameni buni, fara cearta. Și pentru că ziceau unii de double tap, see poate face double tap to sleep cu un launcher, gen Evie. Pentru wake însă se face single tap pe butonul de power :).

#333
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

 addryanns, on 11 decembrie 2018 - 13:26, said:

Oameni buni, fara cearta. Și pentru că ziceau unii de double tap, see poate face double tap to sleep cu un launcher, gen Evie. Pentru wake însă se face single tap pe butonul de power Posted Image.
Posted Image Buna idee.
Sleep-ul merge cu Nova.

#334
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Telefonul vostru își face restart la o simplă încercare de deblocare?
Al meu și-a luat restart de vreo 5 ori de când îl am (20 nov.).

#335
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016
Eu dețin 2 telefoane mi2 lite,dar nu am avut problema semnalata de tine

#336
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Văd că pe piata româneasca sunt 3 tipuri de telefoane Mi A2 Lite
astfel :  3GB/32GB, 4GB/64GB și 4GB/32GB.
Dacă la primele 2 se menționează clar că sunt versiuni globale/AndroidOne, la ultimul comerciantul nu specifica nimic.
Știe cineva ceva de aceasta versiune ??

Edited by primuministru, 12 December 2018 - 10:53.


#337
mmarus

mmarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.01.2014
Astazi l-am luat și eu,pe Mi a2 lite. Am tot vrut să mai intreb chte ceva pe ici pe colo,dar na, n-am m-ai rezistat...😁 Desigur acum utilizez un redmi4x, și nu prea sunt multumit de miui 10.1.1.0,rootat

#338
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009

 primuministru, on 12 decembrie 2018 - 10:49, said:

Văd că pe piata româneasca sunt 3 tipuri de telefoane Mi A2 Lite
astfel :  3GB/32GB, 4GB/64GB și 4GB/32GB.
Dacă la primele 2 se menționează clar că sunt versiuni globale/AndroidOne, la ultimul comerciantul nu specifica nimic.
Știe cineva ceva de aceasta versiune ??

Dacă are denumirea de Mi A2 Lite, înseamnă că este android pur, ca și celelalte versiuni. La noi se aduc doar extremele pt că apare o diferențiere mai mare de preț și au un control mai bun al stocului fără erori de citire din partea personalului la livrare.

Edited by Alxdava, 12 December 2018 - 20:18.


#339
mcdan77

mcdan77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.06.2005

 primuministru, on 12 decembrie 2018 - 10:49, said:

4GB/32GB.
Varianta asta o are fiica-mea...e luat de la Quik si nu are nici o problema...e ver. Globala

#340
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

 Alxdava, on 10 decembrie 2018 - 13:04, said:



Funcția se numea parcă: double tape to wake-up. Funcția asta apare în orice telefon cu MIUI, nu știu și dacă în cel cu android one.
Caută în setări.
Eu am cu android one.nu am gasit functia in meniu.

#341
bogdanvso

bogdanvso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 24.07.2017
A primit cineva pie ? Sa dat drumu am inteles

Edited by bogdanvso, 14 December 2018 - 09:51.


#342
mmarus

mmarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.01.2014
Salut,a deblocat cineva bootloaderu pe mi a2 lite, cum? Prin ce metodă, că ma interesează.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate