Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Sensibilitate la lumina

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Capix

Capix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.06.2018
De cateva luni bune ma confrunt cu o problema oftalmologica, nu mai suport lumina de la soare sau chiar si in incaperi simt disconfort, ma ustura ochii si cateodata lacrimez. Am fost acum 1 an la doctor, mi-a pus dioptrii -0.5 la ambii ochi deoarece asta i se parea ei problema, sensibilitatea tot a ramas. Am schimbat doctorul acum 4-5 luni si mi-a spus de fotofobie si m-a pus sa cumpar ochelari de soare polarizati insa nu ii pot purta in incaperi. As vrea sa stiu daca sunt recomandati ochelarii de soare cu lentile in degrade cu dioptrie pentru a-i putea purta si in incaperi, deoarece, cum am zis, simt disconfort si in incaperi.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cate ore petreci zilnic in exterior ?

#3
Capix

Capix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.06.2018
Minim 4-5 ore.

Edited by Capix, 24 July 2018 - 20:26.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In cazul asta ar merita inca o vizita la medic.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ochii. Ce culoare au?

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Dormi suficient?

Mergi cateva zile in natura departe de televizor, calculator, telefon, si alte surse de lumina artificiala.

#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Aceeasi problema o am si eu, nu ma pot uita direct la soare.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cine dracu se poate uita direct la soare ?

Eu de vreo 10 ani port ochelari de soare inchisi tot timpul cand ies afara, si cand nu e soare. Nici eu nu suport lumina. Daca-i dau jos, simt ca se invarte lumea cu mine si ma doare fruntea. Eu am si sinusita cronica.

Eu si Vin Disel in Pitch Black. :)

Edited by Ion_de_la_Raion, 24 July 2018 - 21:11.


#9
tranzistor21

tranzistor21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.01.2010
Recomandarea mea (din experienta personala) este sa faci un RMN la zona capului si sa mergi la un neurolog.
Ce varsta ai?

La 45 - 48 ani....

Tatal meu a inceput dintr-o data sa aiba ochii foarte sensibili la lumina , care l-a tinut vreo 5 luni. S-a descurcat cu ochelarii de soare , mers la oftamolog si alti medici , dar a trecut.
Dupa aproximativ 1.5 ani din nou.... dintr-o data s-a trezit cu sensibilitate mare la lumina , nu a mai mers la medic, s-a tratat cu ochelarii de soare, iar dupa o luna a paralizat pe partea stanga in timpul  programului de lucru.
Dus imediat la urgente cu salvarea unitatii unde muncea ( da, la fabrica exista o salvare privata a companiei si o asistenta ) facut RMN , si gasit vase de sange sparte la creier .
La RMN se vedeau si vase de singe sparte in trecut.
Noroc ca dupa doi ani s-a recuperat in proportie de peste 90%.

#10
Capix

Capix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.06.2018

View PostYOUR_GOD, on 24 iulie 2018 - 20:41, said:

Ochii. Ce culoare au?
Verzi. Si doctorul s-a uitat expres la chestia asta insa nu am inteles unde bate.

Edited by Capix, 24 July 2018 - 21:17.


#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Posttranzistor21, on 24 iulie 2018 - 21:14, said:

La RMN se vedeau si vase de singe sparte in trecut.
Noroc ca dupa doi ani s-a recuperat in proportie de peste 90%.
Fuma?

#12
tranzistor21

tranzistor21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.01.2010
Nefumator , niciodata probleme cu colesterolul si trigliceridele .
Si azi este un om foarte activ , chiar mai activ ca mine care am 35 ani.

#13
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Posttranzistor21, on 24 iulie 2018 - 21:21, said:

Nefumator , niciodata probleme cu colesterolul si trigliceridele .
Si azi este un om foarte activ , chiar mai activ ca mine care am 35 ani.
Atunci a fost din cauza stresului.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostCapix, on 24 iulie 2018 - 21:15, said:

Verzi. Si doctorul s-a uitat expres la chestia asta insa nu am inteles unde bate.

Eu ii am albastri si am cam aceeasi problema. Mi s-a spus ca ochii deschisi la culoare sunt mai sensibili la lumina. Eu, cand ies din umbra, am perioade in care ochi imi lacrimeaza, pana se adapteaza. Albastri.

#15
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostYOUR_GOD, on 24 iulie 2018 - 21:42, said:

Eu ii am albastri si am cam aceeasi problema. Mi s-a spus ca ochii deschisi la culoare sunt mai sensibili la lumina. Eu, cand ies din umbra, am perioade in care ochi imi lacrimeaza, pana se adapteaza. Albastri.
Ochii dechisi la culoare sunt sensibili . Si eu tot albastri ii am . sensibili la orice , lumina solara ,artifificiala ,la zapada la vant la stres , etc ,
initiator poarta ochelari de soare pt soare sau vant  . nu purta ochelari de vedere  daca ai dioptrie sub -1

View PostUn-ZeU, on 24 iulie 2018 - 22:23, said:

Ochii dechisi la culoare sunt sensibili . Si eu tot albastri ii am . sensibili la orice , lumina solara ,artifificiala ,la zapada la vant la stres , etc ,
initiator poarta ochelari de soare pt soare sau vant  . nu purta ochelari de vedere  daca ai dioptrie sub -1
eu zic dupa mine nu sunt oftalmolog dar cred ca sub -1 are aproapp[re orice om si risti sa strici ochii daca incepi sa porti dioptrii

#16
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Ochii deschisi sunt mai predispusi la sensiblitatea la lumina. La mine se manifesta si mai tare cand sunt obosit.

#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Poate ai astigmatism. Asta este o cauză frecventă a oboselii oculare, oboseala oculară fiind cauza pentru sensibilitatea la lumină, vedere încețoșată, migrene.
Chiar dacă ai dioptrii mici, totuși, la computer, telefon, televizor, ochelarii cam trebuie purtați, pentru a ajuta ochii.

#18
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View PostCapix, on 24 iulie 2018 - 20:19, said:

De cateva luni bune ma confrunt cu o problema oftalmologica, nu mai suport lumina de la soare sau chiar si in incaperi simt disconfort, ma ustura ochii si cateodata lacrimez. Am fost acum 1 an la doctor, mi-a pus dioptrii -0.5 la ambii ochi deoarece asta i se parea ei problema, sensibilitatea tot a ramas. Am schimbat doctorul acum 4-5 luni si mi-a spus de fotofobie si m-a pus sa cumpar ochelari de soare polarizati insa nu ii pot purta in incaperi. As vrea sa stiu daca sunt recomandati ochelarii de soare cu lentile in degrade cu dioptrie pentru a-i putea purta si in incaperi, deoarece, cum am zis, simt disconfort si in incaperi.
Folosesti picaturi pentru ochi?Unguent? Intreb pentru ca anumite medicamente pt ochi te pot face sensibil la lumina sau opusul(sa ai nevoie de mai multa lumina).In cazul tau medicamentul largeste pupila ochiului,intra mai multa lumina,de aici si sensibilitatea la lumina.

Edited by Whitefairy, 25 October 2018 - 06:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate