Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Fan umed - ce se poate face?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Problema este urmatoarea :
Sunt zone ,in special de munte unde ploua aproape zilnic din Mai si pana in prezent. Din aceasta cauza nu se poate produce furajul necesar pt furajarea din zezonul rece (min 6 luni),deoarece pajistile si fanetele se cosesc pe orice vreme ,dar necesita obligatoriu minim 1-2 zile pt uscare (nu intra in discutie lucerna sau trifoiul).Cea mai mica ploaie amana aceasta activitate cu cel putin o zi, Ploile torentiale,de cateva ore,sau zile pe langa ca fac imposibila uscarea fanului,il si compromit ,pana la imposibilitatea de a-l mai folosi.
  Eu personal consider ,ca din acest punct de vedere zonele si exploatatiile care sunt in aceste situatii sunt calamitate  ca cele care au probleme legate de seceta indelungata. Nu ma refer la cei care pun problema in genul : am o vaca ,daca nu am fan o vand si gata...
  O varianta care trebuie luata in considerare este cumpararea furajului,dar acest lucru presupune costuri suplimentare,deloc de neglijat,transport ,in general din zone indepartate,etc.
  INTREBAREA ar fi :
Ce se poate face pt a obtine ajutor financiar de la UE,prin statul roman,APIA,etc ? Pajistile si fanetele trebuiesc cosite conform unui calendar anume impus de UE,fanul nu trebuie sa stea pe jos mai mult de 3 saptamani (oricum este gunoi dupa o asemenea perioada),trebuie cosite conform angajamentelor pachetelor APIA...
Stie cineva daca au fost situatii similare in tari UE si cum au actionat autoritatile ?

#2
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Se cumpara fan. Sunt atatea familii care il lasa pe dealuri pentru ca nu merita sa il munceasca, la pretul pe care il primeste pe claie.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sau se pot utiliza tratamente cu  acid propionic, sau similare.

#4
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 Serafim606, on 24 iulie 2018 - 18:44, said:

Iar cersiti? Daca am face toti cu afacerile la fel.....

In orice afacere iei in calcul si situatii de genul. Nu faci fata, inseamna ca nu ai fost productiv in trecut ca sa ai rezerve si sa treci peste perioada asta mai grea. Ca doar nu e in fiecare an la fel. Sau voi traiti doar din ajutoare?

Sugative neproductive.....
Tu ai vazut fan in viata ta,daca nu stii despre ce este vorba, de ce te bagi in discutie.In Irlanda unde este o seceta nemaiintalnita,guvernul asigura fermierilor, fan adus cu avionul din UK.

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Oare cautam si noi metode de uscare pe timp ploios sau stam sa ne plangem pe forum ?
Uite un exemplu:

Quote

Pregatire fânului pe suporti
În regiunile cu ploi frecvente fânul nu poate fi uscat pe sol, întrucât durata de uscare este prea lunga, pierderile de substanta nutritiva mari si exista pericolul ideal de compromitere totala a productiei prin mucegaire. De aceea, masa verde cosita se ridica pe diferite dispozitive simple de uscare, cum sunt: parii cu brate (prepelegii), caprele coliba si piramidele, garduri de lemn ori suedez.
Masa vegetala de aseaza pe aceste dispozitive când este vestejita, neplouata si fara roua. Încarcarea dispozitivelor începe de jos în sus, iar pentru usurarea apei din ploi, iarba se grebleaza de sus în jos.
Pentru 1 ha fânete sunt necesari: 300-900 pari cu brate, 25-30 capre piramidale, 10-15 capre coliba si 80-100 m gard.
Sursa

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Legat de ce-am spus, mai sus vedeti imaginile de pe

National Geographic Romania  

ca sa va faceti o idee!

*nu am pus imaginile respective aici ca sa nu incalc drepturile de autor

Edited by stlk, 24 July 2018 - 20:49.


#7
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004
se poate face semifan, sau cum i s-o mai fi zicand in Romania la https://en.wikipedia.org/wiki/Silage

#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Am gasit niste fotografii pe Pixabay (sub licenta CC0) ca sa va uitati la ele, sunt metode de uscare care se folosesc in strainatate dar sunt asemanatoare cu cele de la noi.

Edited by stlk, 24 July 2018 - 21:15.


#9
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 pasilla, on 24 iulie 2018 - 18:51, said:

Sau se pot utiliza tratamente cu  acid propionic, sau similare.
Poti dezvolta putin ,metoda ?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa studiezi un pic.

https://fyi.uwex.edu...atives-for-hay/

#11
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 pasilla, on 24 iulie 2018 - 21:59, said:

Trebuie sa studiezi un pic.

https://fyi.uwex.edu...atives-for-hay/
Da... Merge si nu prea merge.
O conditie de baza este umiditate <25%(ori tocmai aici este problema datorata ploilor puternice ,zilnice ),balotii mai mici sunt mai bine protejati prin stropire cu conservant ,dar riscurile cresc in functie de tipul de depozitare in stive .
  Rezultatele nu sunt tocmai incurajatoare.

Reiese o concluzie la intrebare,si anume insilozarea ,dar este o problema pt fermele mici sau mijlocii din Romania in special din zonele montane(datorita pajistilor de dimensiuni mici,rasfirate pe suprafete cu inclinatii destul de mari si la care in cel mai fericit caz poti cosi cu motocositori cu motoare in 4 timpi),deoarece masa verde cosita trebuie:
1- lasata sa piarda din umiditate pana la sub 18 %,parca (ori daca ploua zilnic nu ai cum sa faci asta)
2- masa verde trebuie tocata la dim de aprox 1,3 cm
3- transportata in locul destinat insilozarii
4- tasare puternica eventual aplicare de fermenti
5- inchidere siloz cu diferite metode(acest aspect nu este o problema ,mai ales daca ai ajuns pana aici)
   Eu personal ma gandesc la aplicarea acestei metode in anii viitori ,ca o masura de protectie pt astfel de probleme,dar este o chestie de timp si de bani,binenteles..
  Bun ,dar pt un an sau o vara in care ploua zilnic de 3 luni incoace si nu se pot aplica aceste metode cui  ar trebui sa cerem ajutor(ma refer la autoritati),pt ca ,asa cum reiese din raspunsul unui coleg,sunt state care se implica in asa ceva(nu ca unii ar astepta mila publica pt a acoperi incapacitatea altora in domeniu....)

Edited by softaipan, 25 July 2018 - 10:06.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate te ajuta astea, dar traim totusi in Romania:
http://www.cdep.ro/p..._text?idt=36353
https://lege5.ro/Gra...ra-din-17092002
https://lege5.ro/Gra...-in-agricultura

#13
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 stlk, on 24 iulie 2018 - 21:13, said:

Am gasit niste fotografii pe Pixabay (sub licenta CC0) ca sa va uitati la ele, sunt metode de uscare care se folosesc in strainatate dar sunt asemanatoare cu cele de la noi.
Ca sa poti pune fanul la uscare in capite, trebuie sa fie deja destul de bine uscat; ceva de genul minim 2 zile fara sa fi fost udat in afara de eventuala roua de dimineata. Dupa cosit, iarba lasata in brazda se imprastie pentru a se usca mai repede si cat mai uniform. Daca pui iarba verde, neuscata suficient in capita, poti sa o pui direct la gunoi si scutesti niste bani si munca.

#14
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 matrwe, on 25 iulie 2018 - 10:27, said:

Ca sa poti pune fanul la uscare in capite, trebuie sa fie deja destul de bine uscat; ceva de genul minim 2 zile fara sa fi fost udat in afara de eventuala roua de dimineata. Dupa cosit, iarba lasata in brazda se imprastie pentru a se usca mai repede si cat mai uniform. Daca pui iarba verde, neuscata suficient in capita, poti sa o pui direct la gunoi si scutesti niste bani si munca.
Daca ar fi fost macar doua zile calde si fara ploaie consecutive,macar in fiecare saptamana apucam si faceam baloti si tot era ceva.Dar nu au fost .
ma duc maine la Directia Agricola si la Apia si intreb ,sa vad daca se poate face ceva...

#15
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 softaipan, on 25 iulie 2018 - 10:05, said:

asa cum reiese din raspunsul unui coleg,sunt state care se implica in asa ceva(nu ca unii ar astepta mila publica pt a acoperi incapacitatea altora in domeniu....)

Iaca, una calda: http://www.zf.ro/bus...ecetei-17378595
Sugerasem si eu niste intrebari adresate la stapinire, dar postarea mea a zburat cu serafimii.

#16
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 softaipan, on 25 iulie 2018 - 21:44, said:

Daca ar fi fost macar doua zile calde si fara ploaie consecutive,macar in fiecare saptamana apucam si faceam baloti si tot era ceva.Dar nu au fost .
ma duc maine la Directia Agricola si la Apia si intreb ,sa vad daca se poate face ceva...
Eu de câțiva ani, în situația în care prognoza meteo nu-mi dă decât 2-3 zile fără ploaie, folosesc la "cosit" utilajul pentru tocat resturi vegetale. În prealabil am ascuțit bine cuțitele și am îndepărtat apărătoarea din spate (pentru a nu toca prea mărunt plantele) iar în lucru am lăsat turația la priză la minimum posibil. După recoltare urmează o trecere cu grebla de împrăștiat brazda pentru afânare și până seara fânul este deja uscat și poate fi adunat!

Să auzim numai de bine!

#17
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Mda...am recitit postarile si am zis sa va spun ce am mai aflat. Am trimis in 31 iulie un mail la Directia agricola judeteana si mi-au raspuns in 28 august.M-au lamurit fara probleme... Mi-au explicat ca fara hotarari de guvern nu se poate face sau discuta nimic si ca-mi recomanda doua chestii:
una sa ma dotez cu utilaje de insilozat si infoliat baloti si a doua sa fac fan de 1,5 ori mai mult decat necesarul,in anii prielnici.... O sa printez mailul si -l afisez la iarna in fata vacilor la iesele.
  Intre timp a aparut pesta si autoritatile sunt ocupate cu exterminarea porcilor...domestici si cu dezinfectia rotilor la masini ca de mistreti nu-i problema,nici ca virusul este imun la orice si la toate...asa ca ce conteaza ca din cauza ploilor nu pot eu asigura furaj la animale. Intre timp s-a ameliorat vremea si am mai recuperat ceva,dar toamna a venit la fix,nu s-a mai prelungit vara cu 1-2 luni.

#18
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004
am vazut la un fermier in germania un uscator electric, cosea dimineata, lasa la soare pina dupa amiaza iar dupa amiaza il baga la uscat. insa avea si panouri solare pe tot grajdul, fara astea nu stiu cit de rentabil ar fi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate