Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Turul Scandinaviei cu autorulota

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Cum anul asta, din motive de emigrare, vacantele vor fi reduse la nivel de weekenduri prelungite prin jurul zonei de "domiciliu", incep sa ma gandesc spre unul din visele noastre in materie de vacanta. Ca si perioada, ma gandesc la 30 de zile undeva prin iunie 2019(sper sa ma incadrez financiar si sa-mi iasa calculele pana atunci) cu o scurta calatorie de proba(5-7 zile) prin Austria/Slovenia sau nordul Italiei, planificata cu vreo 5-6 saptamani inainte.

Din ce am vazut, se gasesc in jurul Vienei autorulote inchiriabile la preturi de 80-100E/zi, poate mai jos, in functie de perioada si dotarile rulotei respective. Eu ochesc o autorulota pe care sa o pot conduce cu B, sa aiba un pat dublu, posibilitati de dus si gatire, suport de biciclete. Momentan suntem 2, eu si jumatatea, dar am mai discutat cu inca un cuplu de prieteni si par incantati de idee.

Ca si traseu, ma gandesc la urcare prin tarile Baltice, Finlanda pana in Norvegia la capul Nord, iar apoi coborat prin Norvegia si intors prin Suedia si Danemarca. Bineinteles, ma gandesc la mers ata pe traseul Viena-Tallin si la fel, la intors pe Copenhaga-Viena. Am ceva nevoie de ajutor pentru partea de locuri de vizitat, idei, eventual experiente ale celor care au fost pe acolo. Ma intereseaza si eventuale dificultati sau costuri si cam la ce sa ma astept, pentru ca nu am deloc experienta cu o calatorie cu rulota.

PS: La rulota se vor atasa probabil si niste biciclete, pentru explorat local.

Multumesc!

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Succes! In toata Scandinavia rulotele-s la putere, toata vara e plin de ele pe sosele. Cu biciclete pe ele, cu barci, cu tot ce se poate...

#3
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
@Karhu: Ceva recomandari de locuri de vizitat interesante? In principal in Finlanda, ca lesti direct la sursa?

Totodata, legea cu free camping se aplica si cu rulota? Ma refer la campat oriunde, mai putin pe proprietate privata si bineinteles fara sa afectezi zona si sa lasi mizerie in urma ta...

#4
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu fac acum turul Scandinaviei, dar cu masina nu cu rulota. E plib de rulote , numere de Suedia si Norvegia in principal. In Pitea parca am vazut plin de rulote in mijlocul orasului in ceva spatiu verde...

Iar la Kalix iar plin de rulote(multe numere diferite de cele din scandinavia in ceva parc special.
La Rovaniemi la fel.

Is curios cate vor fi peste 2 zile cand ajung la Alta.

In Suedia recomabd Burtrask(e langa Umea) e putin off the beaten path, si e un camping pentru rulpte si nu numai(au si casute). E fain ca is multi suedezi. Eu si niste olandezi am fost singurii nesuedezi acolo. Foarte fain autentic.

Recomand sa faci roadtripul asta, mai ales cu rulota. Daca mie cu masima mica imi pmace la maxim si de abia is de 5 zile pe drumuri(plecat din Tm) iti dai seama, cu rulota e si mai fain.

#5
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Planul meu e sa urc spre Nordkapp prin Finlanda si sa cobor mai mult prin Norvegia pana la Oslo, apoi sa trecem spre Stockholm si sa coboram spre Danemarca. Inca nu mi-am facut traseul final, dar trebuie sa vad cum reusesc sa ma incadrez in 30 de zile. Varianta cu rulota mi se pare mai buna pentru Scandinavia, pentru ca nu te leaga de niste cazari stabilite si poti sa ai ceva mai mult flexibilitate la locurile unde campezi. Cred ca la capitolul costuri ar fi cam la fel, inchiriat rulota versus inchiriat masina+cazari.

@qew: Ceva detalii despre traseu? Niste locuri intesante pe care le-ai vazut?

#6
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Acum sunt in drum spre Capul Nord. Am plecat din Alta unde am cazarea. O sa revin cu pareri si detalii dupa ce revin in Romania. Eu am doar 14 zile la dispozitie, asa ca am facut destul de multe compromisuri in cea ce tine de traseu.


Edited by qew, 26 July 2018 - 18:51.


#7
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
salut, cei care ati fost poate puteti da cateva detalii. multumesc anticipat.

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
asta e un topic interesant :D . sunt si eu interesat de un tur de genul dar habar nu am de unde sa incep sa strang date. oricum cred ca merita facut cand are copilul 4+ ani ca degeaba ma duc cu bebe de 1,5 ani ca mai mult e complicat

#9
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Cam de asta postasem si eu pe aici, cu speranta ca mai primesc niste informatii de la cineva. Probabil vad prin primavara daca reusesc sa ma invart o excursie cu rulota de vreo saptamana prin Tirol si Dolomiti(sa-mi fac o idee cam cum e plecat vreo saptamana cu o magaoaie si pe drumuri de munte) si daca rezoneaza si jumatatea la asa ceva. In functie de rezultate, ma decid daca e de facut cu rulota sau masina+cazari.

#10
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
https://forum.softpe...19/page__st__18 , eu am prezentat aici doar ca am fost cu masina+cazari. Cele mai ieftine cazari(exceptand statul in cort) posibile, si decente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate