Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Problema mufa Jack Samsung S7

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018
Salut!

Am un Samsung Galaxy S7 si intampin o problema cu mufa jack, de ceva timp...Am incercat cu 3 casti diferite, insa problema se manifesta la toate...mai exact, jack-ul de la casti iese din telefon la cea mai usoara miscare stanga/dreapta(adica sa fie rotita in conectorul jack al telefonului).

A mai patit cineva asa ceva sau aveti vreo idee? Daca nu exista o solutie rapida, o sa incerc sa ajung la un service Samsung.

Multumesc!

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Solutie rapida este la cel mai apropiat service.
Sau acasa, daca ai scule si cunostintele necesare.
Ceea ce nu cred ca e cazul, altfel nu mai intrebai aici, nu-i asa ?!
Vor veni unii care vor fize sa incerci sa cureti mufa cu un betisor de urechi sau scobitoare.
Sau poate altii cu alte idei.... sa vedem care vor fi ;)

Edited by trollerul_de_serviciu, 24 July 2018 - 16:37.


#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

 trollerul_de_serviciu, on 24 iulie 2018 - 16:37, said:

Vor veni unii care vor fize sa incerci sa cureti mufa cu un betisor de urechi sau scobitoare.
Sau poate altii cu alte idei.... sa vedem care vor fi Posted Image

de curatat nu ar avea de ce, daca ar fi jeg in mufa, ar intra jackul mai greu si nu ar mai iesi ;) "alte idei" sunt ..este de fapt, pentru ca ie sub 50, tensionarea lamelei de la masa, sau a oricarei lamele la care are acces direct (nu ala de la hantena 1), dar asa cum ai scris .. "daca ai scule si cunostintele necesare" .. nu cred ca se baga sa schimbe singur mufa cu totul.

#4
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018
Ei bine...speram sa fie ceva usor remediabil, dar se pare ca nu. Imi voi face timp pentru a ajunge la service. Tks 😁

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
De curiozitate, cam CE ai fi crezut tu ca e defectul acela care se poate remedia usor ??
Adica, ce fel de defect sau ce fel de remediere usoara, sau... orice indiciu cum ti-a venit aceasta idee ?

#6
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018

 trollerul_de_serviciu, on 24 iulie 2018 - 17:47, said:

De curiozitate, cam CE ai fi crezut tu ca e defectul acela care se poate remedia usor ??
Adica, ce fel de defect sau ce fel de remediere usoara, sau... orice indiciu cum ti-a venit aceasta idee ?



Hmmm...poate sa fie ceva infundat pe acolo si sa poata fi curatat...sau ceva ce putea fi indreptat usor in interiorul mufei, fara sa afecteze mufa prin indreptare usoara...prostii de genul :) Din ce am reusit eu sa vad cu o lanterna, nu pare nimic deformat, dar cred ca a oxidat ceva pe acolo...

Edited by SDK-93, 25 July 2018 - 08:20.


#7
enrique54

enrique54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 02.07.2014
am avut si eu problema asta acum câteva luni, am curățat gaura cu o agrafa iar de atunci mufa sta fix. ideea e ca intră în acea gaură tot felul de lucruri mici care le ai in buzunarele de la pantaloni iar când bagi mufa jack le împinge în jos. eu am fost la lucru si nu am avut altceva cu ce sa curăț, poate e mai ok cu o scobitoare pt ca e de lemn si nu zgârie. aceași problema am avut-o și cu gaura de încărcare (pt mufa micro usb) si la fel am procedat.

ce intra in gaura pt jack nu ramane pe canal.. se duce pana in capăt(si acolo trebuie curățat), deci nu are cum sa se blocheze mufa din cauza asta.

Baftă!

Edited by enrique54, 25 July 2018 - 09:01.


#8
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018

 enrique54, on 25 iulie 2018 - 08:56, said:

am avut si eu problema asta acum câteva luni, am curățat gaura cu o agrafa iar de atunci mufa sta fix. ideea e ca intră în acea gaură tot felul de lucruri mici care le ai in buzunarele de la pantaloni iar când bagi mufa jack le împinge în jos. eu am fost la lucru si nu am avut altceva cu ce sa curăț, poate e mai ok cu o scobitoare pt ca e de lemn si nu zgârie. aceași problema am avut-o și cu gaura de încărcare (pt mufa micro usb) si la fel am procedat.

ce intra in gaura pt jack nu ramane pe canal.. se duce pana in capăt(si acolo trebuie curățat), deci nu are cum sa se blocheze mufa din cauza asta.

Baftă!

Se pare ca uneori este ceva banal, iar cea mai usoara solutie este si cea mai buna :) Nu m-am gandit niciodata ce se poate strange in acea mufa...mai ales ca nu prea te uiti in ea...solutia a fost...O SCOBITOARE! :))) multumesc pt. simpla si eficienta solutie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate