Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

ING Pay - plata cu telefonul

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#19
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 gumball3000, on 24 iulie 2018 - 08:54, said:

De ce il scoti, e suficient sa atingi portofelul de POS
Poate are foita de aluminiu

#20
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,430
  • Înscris: 05.07.2018

 gumball3000, on 24 iulie 2018 - 08:54, said:

De ce il scoti, e suficient sa atingi portofelul de POS
Poate are mai multe carduri la un loc si nu i-l citeste pe cel care trebuie.

Asteptam cu nerabdare primele impresii dupa plata cu respectiva aplicatie.

#21
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Sa speram ca vedem cat mai repede si solutia pentru iOS. Poate va avea si integrare cu apple pay .

#22
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 Karhu, on 24 iulie 2018 - 08:32, said:

Din graba citisem "amprenta sexului" Posted Image


Pai nu ai id card, carduri de bonus, permis de conducere, carduri de intrare la serviciu, la sala etc? Pe astea unde le tii?
id card - din pacate, CI-ul tot a ramas la o marime stupid de mare
permis - marime card, intra in husa telefonului
card intrare servici - se tine in masina nu il porti dupa tine peste tot daca nu esti la job
sala - 7card, ai app pe telefon
Altceva?

#23
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 gumball3000, on 24 iulie 2018 - 08:54, said:

De ce il scoti, e suficient sa atingi portofelul de POS

Daca ai de exemplu doua carduri cu contactless si vrei sa platesti cu unul din ele, acestea nu trebuie sa fie una langa alta (caz patit). Si tinand cont de cum sunt facut portofelele sau portcardurile, cam greu sa le tii separat.
Acelasi lucru l-am patit si eu, de cand am achizitionat un alt card contactless. si de atunci sunt nevoit sa il scot de fiecare data din portcard. Dar, acum cu ING Pay, mult mai simplu!

 Puferiu_, on 24 iulie 2018 - 09:08, said:

Poate are mai multe carduri la un loc si nu i-l citeste pe cel care trebuie.

Asteptam cu nerabdare primele impresii dupa plata cu respectiva aplicatie.

Iti pot confirma ca am peste 5 plati deja facute cu aplicatia. Nici o problema pana in momentul de fata. Deschizi telefonul cu amprenta, aduci telefonul langa POS si gata. In momentul in care POS-ul piuie, pe ecranul telefonului iti apare o imagine cu ING pay si suma ce este debitata.
1. NU trebuie sa ai aplicatia deschisa
2. NU umbli la aplicatie.
3. Ca e pin pe POS sau amprenta pe telefon mi-e tot una (ba chiar imi este mai simplu sa pun telefonul langa POS, il bag in buzunar si bag Pinul pe POS decat sa mai intru in app si sa pun amprenta gen cum e la BT Pay).

In ceea ce priveste functiile actuale ale aplicatiei, ea abia a aparut. Multe se pot inbunatatii pe parcurs si am certitudinea ca se va intampla. Sa nu imi spuneti ca BT pay a fost de la bun inceput excelenta ;)

O zi buna!

#24
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,336
  • Înscris: 03.04.2004
Eu inca nu am functia asta disponibila in aplicatie, banui ca trebuie sa vina un update oficial si pe urma, nu?

#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
este acolo, doar ca trebuie sa rascolesti bine aplicatia ca sa dai de ea

#26
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Au bagat astia de la ING o gramada de bani in promovare... unde intru, unde intorc capul e cu ING Pay... un sistem semi-inutil.
Nu mai bine pui in husa telefonului cardul si ai rezolvat problema?

#27
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
Edit

Edited by amami, 24 July 2018 - 09:53.


#28
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 lexis1, on 24 iulie 2018 - 09:48, said:

Au bagat astia de la ING o gramada de bani in promovare... unde intru, unde intorc capul e cu ING Pay... un sistem semi-inutil.
Nu mai bine pui in husa telefonului cardul si ai rezolvat problema?
La cum e implementat INGPay iti dau dreptate...

E muuult muult mai prost facut ca BTPay. Acolo poti sa-ti adaugi fiecare card si confirmi plata pe telefon, nu pe POS.

#29
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,430
  • Înscris: 05.07.2018
Faceti topic separat INGPay vs. BTPay si va plangeti acolo.

Am activat INGPay din meniul principal al aplicatiei. Nu e nimic complicat, doar urmezi pasii. Bonus, primesc gratuit notificare cu fiecare tranzactie efectuata la pos pe mail.

#30
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 lexis1, on 24 iulie 2018 - 09:48, said:

Au bagat astia de la ING o gramada de bani in promovare... unde intru, unde intorc capul e cu ING Pay... un sistem semi-inutil.
Nu mai bine pui in husa telefonului cardul si ai rezolvat problema?
In aceeasi husa poti pune si vreo doua de un milion. Husa chiar inseamna evolutie Posted Image

 Puferiu_, on 24 iulie 2018 - 10:39, said:

Bonus, primesc gratuit notificare cu fiecare tranzactie efectuata la pos pe mail.
Era chiar culmea sa-ti ia cate un leu pentru fiecare notificare, nu?

Edited by dreaQ, 24 July 2018 - 10:45.


#31
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Pasii de activare la mine au fost:
log in in aplicatie- meniu (stanga sus)- Produse s servicii- Cardurile mele- Carduri virtuale (dreapta sus). Dupa asta urmeaza selectarea cardului si introducere PIN-ului de 2 ori.
Done.

#32
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005

 lexis1, on 24 iulie 2018 - 09:48, said:

Au bagat astia de la ING o gramada de bani in promovare... unde intru, unde intorc capul e cu ING Pay... un sistem semi-inutil.
Nu mai bine pui in husa telefonului cardul si ai rezolvat problema?

Nu. Telecomanda de la TV o tii in celofan? Pe sacunele de la masine ai huse? Pe canapelele din sufragerie?

#33
Drasque

Drasque

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2011
Dureaza cam un minut pana se activeaza cardul, sta la loading putin. Mi se pare geniala ideea. Zicea un coleg ca el nu isi instaleaza de frica ca isi uita NFC-ul activat, trece pe langa casa si plateste pentru altcineva Posted Image

Range-ul de la NFC e undeva la 2-3 inch distanta de cititor pentru ca plata contactless sa aiba loc. Gresesc ?

Edited by Drasque, 24 July 2018 - 11:34.


#34
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,430
  • Înscris: 05.07.2018

 Puferiu_, on 24 iulie 2018 - 10:39, said:

Bonus, primesc gratuit notificare cu fiecare tranzactie efectuata la pos pe mail.
Am inteles eu gresit. De fapt

Quote

Dupa efectuarea oricarei tranzactii, Titularul de Cont are posibilitatea sa vizualizeze detaliile tranzactiei
efectuate in aplicatia Home`Bank pentru tableta/smartphone (meniul Raport Tranzactii), iar daca are conexiune
de date activa (internet) va primi si o notificare de tip PUSH (daca nu are activat serviciul de alerte SMS).


#35
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Drasque, on 24 iulie 2018 - 11:23, said:

Dureaza cam un minut pana se activeaza cardul, sta la loading putin. Mi se pare geniala ideea. Zicea un coleg ca el nu isi instaleaza de frica ca isi uita NFC-ul activat, trece pe langa casa si plateste pentru altcineva Posted Image

Range-ul de la NFC e undeva la 2-3 inch distanta de cititor pentru ca plata contactless sa aiba loc. Gresesc ?
poti testa cu propriul card contactless, maxim 4 cm (3 degete), depinde de telefon/obstacole

#36
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Drasque, on 24 iulie 2018 - 11:23, said:

Dureaza cam un minut pana se activeaza cardul, sta la loading putin. Mi se pare geniala ideea. Zicea un coleg ca el nu isi instaleaza de frica ca isi uita NFC-ul activat, trece pe langa casa si plateste pentru altcineva Posted Image

Range-ul de la NFC e undeva la 2-3 inch distanta de cititor pentru ca plata contactless sa aiba loc. Gresesc ?
Pe OnePlus 5 plata se poate face de la aprox 3-4cm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate