Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Cu masina pana in Sahara

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Gahu

Gahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.04.2008
Pentru anul viitor poate as lua in calcul road trip-ul asta,ca si numar de km nu ma sperie deloc,tin sa precizez ca in fiecare an fac cam 2 3 concedii de 4000 6000 fiecare,a fost cineva ?pana in Portugalia este ok am mai fost nu ii problema,dar odata ajuns in Mroc nu stiu nimic,a fost cineva vreodata?vreo recomandare ceva?vreo experienta?Multumesc

#2
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostGahu, on 23 iulie 2018 - 13:41, said:

Pentru anul viitor poate as lua in calcul road trip-ul asta,ca si numar de km nu ma sperie deloc,tin sa precizez ca in fiecare an fac cam 2 3 concedii de 4000 6000 fiecare,a fost cineva ?pana in Portugalia este ok am mai fost nu ii problema,dar odata ajuns in Mroc nu stiu nimic,a fost cineva vreodata?vreo recomandare ceva?vreo experienta?Multumesc
cu ce masina te gandesti sa faci traseul?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Eu am fost cu masina pana in Sahara.
Am inchiriat una in Mahdia,apoi la Tozeur am virat dreapta vreo 20 de km si dupa ce au plecat vizitatorii (eram in zona unde s-a filmat candva o anumita parte din Razboiul Stelelor) am ramas noi doi (cu sotia) si masina in imensitatea sahariana.In viata n-am avut parte de o asa liniste si un asa apus de soare.
Am dormit acolo (Tozeur),apoi a doua zi m-am reintors in Mahdia,prin Sfax.Total 1480 km.Unici.

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postflp014, on 23 iulie 2018 - 13:48, said:

cu ce masina te gandesti sa faci traseul?
Dacia Duster? Posted Image

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Suna interesant! Follow!

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@ Gahu
in primul rand iti trebuie filtru de aer pentru nisip.

#7
Gahu

Gahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.04.2008

View Postflp014, on 23 iulie 2018 - 13:48, said:

cu ce masina te gandesti sa faci traseul?

Pai pana undeva in Maroc unde este accesibil momantan un C4,pana la anul posibil Duster,iar in Sahara propriu zisa nu cu masina personala,probabil ceva inchiriat adaptat conditilor de acolo,asa as gandii in clipa de fata.

View Postadisz, on 23 iulie 2018 - 13:49, said:

Eu am fost cu masina pana in Sahara.
Am inchiriat una in Mahdia,apoi la Tozeur am virat dreapta vreo 20 de km si dupa ce au plecat vizitatorii (eram in zona unde s-a filmat candva o anumita parte din Razboiul Stelelor) am ramas noi doi (cu sotia) si masina in imensitatea sahariana.In viata n-am avut parte de o asa liniste si un asa apus de soare.
Am dormit acolo (Tozeur),apoi a doua zi m-am reintors in Mahdia,prin Sfax.Total 1480 km.Unici.


La ce pret sunt masinile de inchiriat acolo?Multumesc

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Daca tot zici ca acolo vrei sa inchiriezi si oricum ai cam facut Europa cu masina de ce nu ai zbura pana in Maroc si de acolo sa inchiriezi masina?

#9
Gahu

Gahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.04.2008

View Postatupi, on 23 iulie 2018 - 14:10, said:

Daca tot zici ca acolo vrei sa inchiriezi si oricum ai cam facut Europa cu masina de ce nu ai zbura pana in Maroc si de acolo sa inchiriezi masina?

Stiu ca pare si suna ciudat,dar una dintre principalele mele pasiuni sa zic asa este sofatul,si tot timpul incerc cat pot sa aleg macar cateva zone in drum pe unde nu am mai fost

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Fara ghid si sofer nu recomand o astfel de aventura.
De altfel, nici nu prea cred ca vei gasi o masina corespunzatoare de inchiriat fara sofer.
Cea mai "ieftina" masina care se descurca pe nisip este Toyota Land Cruiser cale la randul ei este adaptata si rasadaptata conditiilor vitrege din desert.

Joaca cu anvelopele face diferenta dintre viata si moarte - NU glumesc.
In functie de conditiile "drumului", anvelopele trebuie dezumflate pana ajung la o anumita presiune sau, din contra, le aduci la o presiune mai mare.

Fara vreo 10 excursii cu sofer dedicat si ghid NU este o idee buna sa te aventurezi in desert iar daca nu ai cunostinte mecanice temeinice - stai bland.

Edited by Naijax, 23 July 2018 - 14:29.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Intra pe forumclub4x4 . Acum cativa ani , 4 romani au traversat Africa cu un Land Cruiser . Povestea lor este postata integral. Te poate ajuta.

Edited by JurasikMan, 23 July 2018 - 15:01.


#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

View PostNaijax, on 23 iulie 2018 - 14:28, said:

...

N-as crede totusi ca vrea sa se aventureze off-road. Ma gandesc ca sunt si zone accesibile masinilor nu foarte "speciale" (evident nu asfalt), e imens totusi desertul.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGahu, on 23 iulie 2018 - 13:59, said:

Pai pana undeva in Maroc unde este accesibil momantan un C4,pana la anul posibil Duster,iar in Sahara propriu zisa nu cu masina personala,probabil ceva inchiriat adaptat conditilor de acolo,asa as gandii in clipa de fata.




La ce pret sunt masinile de inchiriat acolo?Multumesc

Este vorba despre Tunisia anului 2013.
Masina a fost Renault Clio,50 de euro pe zi.
Acum sa nu cumva sa crezi ca am mers efectiv pe nisip cu masina,peste dune.Am circulat putin in zona cu nisip,iti dai seama,ca ne lua dracu daca m-as fi impotmolit pe-acolo,fiind dor noi doi.In schimb am actionat 4x2-ul (picioarele).
Cei 20 de kilometri pe care i-am amintit i-am facut pe asfalt.Da,exista drum asfalt in desert.

In ceea ce priveste desertul,nici eu nu recomand hazardarea in necunoscut fara ghid,fara repere fara nimic,doar asa de dragul aventurii.Este mai periculos decat crezi.Acolo totul este identic,o duna seamana cu alta si totusi una-i circulabila si una-i mortala.

Edited by adisz, 23 July 2018 - 14:55.


#14
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Totuși, acum mulți ani, cei de la "Academia Cațavencu" au făcut același traseu (și cu Dacii 1310). Chiar aveau un foileton intitulat "Cu papucii prin deșert" (mașinile erau gen papuc). Dacă ei au reușit, ar trebui să reușești și tu cu o mașină mult mai puternică. Erau ziariști, absolvenți de litere și nu șoferi profesioniști!

#15
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 15.10.2010
In Maroc am inchiriat eu anul asta in martie din Marrakech  un Duster diesel 4x4, 250 euro 5 zile, plus vreo 800 euro garantie blocati pe card. Pana la Merzouga e asfalt ok, de acolo incep dunele. Erau unii care se dadeau pe dune cu 4x4 sau limbrici de genul Fiat Panda dar pareau preparate. Eu am intrat putin pe nisip si in 10 minute era sa raman acolo asa ca am lasat masina la riad in Merzoga si m-am dus cu camila in desert. Mai erau si unii cu motorete care bazaiau pe dune dar aia stateau mai mult opriti si curatau ceva tot timpul pe la motor...
Vezi si pe topicul de Maroc ca am scris inclusiv despre drumurile de acolo. Mult peste Romania...

Edited by mardan66, 23 July 2018 - 15:05.


#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Regula de aur a excursiilor in care pot aparea situatii specifice de off-road  este sa nu mergi cu o singura masina ....niciodata .

Edited by JurasikMan, 23 July 2018 - 15:03.


#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,461
  • Înscris: 15.06.2007

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 13:51, said:

@ Gahu
in primul rand iti trebuie filtru de aer pentru nisip.
nu merita sa duca masina de oras de la noi, pana acolo in desert. Mai bine inchiriaza una gata aranjata pentru treaba aia.

View Postn0n1, on 23 iulie 2018 - 14:58, said:

Totuși, acum mulți ani, cei de la "Academia Cațavencu" au făcut același traseu (și cu Dacii 1310). Chiar aveau un foileton intitulat "Cu papucii prin deșert" (mașinile erau gen papuc). Dacă ei au reușit, ar trebui să reușești și tu cu o mașină mult mai puternică. Erau ziariști, absolvenți de litere și nu șoferi profesioniști!
Ai uitat sa mentionezi ca in " carvana de papuci " au fost si defectiuni inainte de Gibraltar. Papucii erau plini de piese de schimb. Si erau mai multe masini, sa aibe suficiente piese de schimb.

View Postatupi, on 23 iulie 2018 - 14:10, said:

Daca tot zici ca acolo vrei sa inchiriezi si oricum ai cam facut Europa cu masina de ce nu ai zbura pana in Maroc si de acolo sa inchiriezi masina?
in Dubai cred ca sunt zeci de firme care ofera off road turistic prin desert. Dar Dubai nu e Maroc.. alta palarie.

Edited by tfmercedez, 23 July 2018 - 15:23.


#18
Gahu

Gahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.04.2008

View PostSef-chenko, on 23 iulie 2018 - 14:53, said:


N-as crede totusi ca vrea sa se aventureze off-road. Ma gandesc ca sunt si zone accesibile masinilor nu foarte "speciale" (evident nu asfalt), e imens totusi desertul.

Da,sub nici o forma nu m-as aventura asa,ma refeream strict pana unde este drumul asfaltat,sau sa zicem portiuni cu nisip accesibile.Si probabil o zi 2 cu o masina off road ceva inchiriat de acolo dar nimic la extrem.

Edited by Gahu, 23 July 2018 - 15:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate