Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cum determin data optima pentru recoltarea porumbului?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
JoKeRSeBy

JoKeRSeBy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.10.2010
Salut! Cum determin data optima pentru recoltarea porumbului?


Chiar dacă au rămas cel puțin două luni până la recoltarea porumbului, merită să analizăm care este data optimă pentru recoltarea acestuia. Selectarea corectă a termenului depinde în mare măsură de calitatea îngășămintelor care au fost folosite pe plantația de porumb, pe parcursul anului agricol. Atenție – aplicarea inadecvată și dozare necorespunzătoare a îngrășămintelor chimice pot duce la îmbolnăvirea plantației. În astfel de situații, recoltarea porumbului trebuie făcută astfel încât pierderile suferite să fie cât mai puține.

Alegerea soiurilor
În prezent exista numeroase soiuri de porumb pe piață, potrivit celor de la FAO(Organizația pentru Alimentație și Agricultură) sunt de al 140 pâna la 300 soiuri de porumb. În funcție de utilizare și de regiunea unde este plantat porumbul, agricultorii aleg diferite soiuri ghidați de experiență și propriul gust.

Recoltarea porumbului pentru siloz
Cel mai bun moment pentru recoltarea porumbului siloz pentru o producție maximă este atunci când linia laptelui este maximum energiei nete de lactație, când linia laptelui, separația dintre portocaliu și alb este la două treimi din lungimea bobului. Măsurarea liniei laptelui este cea mai folosită metodă de către agricultori în vederea culegerii porumbului siloz.

Citeste mai multe despre aceste in articolul urmator -> http://bit.ly/Dataop...pentrurecoltare

Ce afli daca citesti mai departe?
-Cum arata linia laptelui pentru porumbul siloz
-Cand se culege porumbul pentru cereale
-Ce se intampla daca nu culegi porumbul la data optima

http://bit.ly/Dataop...pentrurecoltare

Voi cand culegeti porumbul?

Edited by JoKeRSeBy, 23 July 2018 - 12:33.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Putina rabdare si poti sa iti pui la semnatura utilbenro.

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostJoKeRSeBy, on 23 iulie 2018 - 12:14, said:

Voi cand culegeti porumbul?
După ce am cules strugurii și s-a făcut tulburelul.
Adică prin octombrie...

Edited by Mircel, 23 July 2018 - 14:21.


#4
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Adică, ce semăn primăvara acum e plantație?
Eu încep recoltatul porumbului cînd boabele au umiditate sub 15%. La știuleți chiar mai devreme cum se usucă pănușile, să nu sară boabele. Calendaristic, pentru zona mea după 15 august.

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostJoKeRSeBy, on 23 iulie 2018 - 12:14, said:

Salut! Cum determin data optima pentru recoltarea porumbului?
...
Ce subiect este asta? tu intrebi, tu raspunzi! am impresia ca de fapt este reclama la blogul personal (intentionat ai folosit adrese scurte sa ne arati de fapt ca pe tine nici nu te intereseaza numele blogului ci doar continutul). Linkurile oricum se pun asa pe forum!

Edited by stlk, 23 July 2018 - 19:30.


#6
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Hai sa închidă si acest topic ca la celălat puna am scris nu mai era! Hai sa mai treaca timpul!

Credeam ca se votează pe forum  care e cel mai popular brand de tractor utilizat in Romania si-am intrat pe forum in modul "full versionn", deh' stau numai pe telefon ca doar sint la arat si ce sa vezi: inițiatorul topicului s-a înscris în 2010 si are 4 posturi.  O fi dat timpul înapoi?
Ca sa fiu in tema acum folosesc tractor valtra.  Dar in trecut am folosit si belarus, mc cormick, deutz fhar si utb u650. In afară de u650 am tractoarele, sint funcționale dar le folosesc ocazional.
În România cele mai răspândite sint: john deere, new holland, case ih, fendt, deutz fhar, mc cormick nu farmtrac. Reclamă.

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Pentru porumb exista subiect dedicat pe forum! Porumbul (II)

Edited by stlk, 23 July 2018 - 19:30.


#8
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Pai el vrea sa intrati voi pe linkuri lui nu sa ii dati altele sa citeasca  Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate