Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Redirectare apeluri catre numar international

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Redirectare catre intrenational nu merge la Digi, am incercat chiar acum....sa vad daca s-a mai schimbat ceva intre timp.

Vad ca "unii priceputi " de aici confunda redirectarea cu roaming-ul....dupa care ne explica tot din vastele cunostinte personale regulile roaming-ului la Digi :)

Pentru initiator:
Daca portezi la Digi poti sa stai in roaming cat vrei...fara griji...aici e avantajul rpincipal, nu te vor stresa ca ceilalti.
Redirectari catre numar international chiar daca il ai ca si apel gratuit cand nu esti in roaming, nu poti face.
Poti face redirectare catre un numar voip romanesc, instalezi aplicatia si o ai permanent deschisa pe telefonul cu numar strain....bineinteles cu internet activat.
Pentru apelare poti folosi aplicatia Digi Oriunde, consumand din nelimitatul national , bineinteles tot avad o conexiune de net activa pe telefon.

#20
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@fi Florin:

1. call Romania ( nu vreau sa fac reclama, dar daca tot ai intrebat... )
2. nu instalezi nimic pe telefon : te loghezi in contul de voip de pe site, si bifezi <forward call if unavailable> si pui nr de belgia in format international ; voip-ul nu te limiteaza sa faci forward, pt ca faci forward in limita creditului pe care-l ai in cont
3. la mine functioneaza perfect ; am o setare suplimentara: suna pe adaptorul voip ( cu nr de fix de ro voip ) si daca nu raspund in 30sec se redirectioneaza catre un nr de mobil din tara pe care am ales-o eu

Fiecare operator din Romania are un T&C's care sa-I acopere in caz ca iti taie semnalul pt ca li s-a parut lor ca esti mai 'diferit'
Multe lucruri nu pot fi scrise pe forum , pt ca si operatorii citesc forumurile , si nu are rost sa stricam mersul lucrurilor.

In mod sigur altii mai priceputi , au idei mai bune ; dintr-o multitudine de idei tu alegi ce ti se potriveste tie

Edited by marmota_vasi, 23 July 2018 - 18:38.


#21
fi_florin

fi_florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.10.2010
@alexa32 , @marmota_vasi multumesc.

#22
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Merge si asa, dar cu costuri un pic mai mari.
Eu folosesc CallRomania cu abonamentul de 7 euro, direct debit, care-ti da nelimitat catre Ro pe un adaptor voip si pe aplicatia lor pe telefon, aplicatia are prioritate fata de adaptorul voip astfel daca e deschisa va suna pe aplicatie nu pe adaptor.
N-am incercat redirectarea catre international, m-ai facut sa incerc alte combinatii dar trebuie sa mai adaug niste credit.

#23
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005
Call Romania, suna Romania (keep calling), toate ofera servicii voip.
Dar in orice forma ar fi folosite, costa. Va plati 2 sume lunar, cartela+abonamentul voip plus costul apelurilor internationale.

Plus ca nu poate suna inapoi pe numerele care suna, decat daca suna din nr de Belgia.

Plus ca DACA foloseste telefonul cel putin o data in Roaming (adica il deschide si se localizeaza pe retea in Roaming) - zbang, s-a anulat redirectionarea nationala de pe Digi spre  un numar de Fix Ro....

(alexa32, “unii priceputi” au ani de zile de telefonie la activ, de prin ‘97 incoace, national, international, roaming si nu, nu confunda nimic. Dar tu esti pafarnist, “nu am incercat redirectionarea catre international”...  Daca NU STII comportamentul retelei in Roaming, nu mai vorbi din imaginatie, lasa povestile pentru ora de culcare. Ce ii comunic, mai laconic sau nu, mai ironic sau mai serios, sunt informatii reale din proprie experienta. Pe principiul cand tu te incaltai cu fesul, eu plateam sute de $ ca sa sun din afara tarii spre Romania, pe vremea cand verificam rand cu rand detalierea unor apeluri de la Vodafone (connex, nu stii tu) si gaseam greseli de taxare... asa ca no ofense, dar nu te mai da cunoscator pentru ca abia stii sa formezi un apel dintr-o aplicatie pe mobil...
Fratili tau alb folosea acum 10 ani “sunaromania punct com” cand tu inca cereai desene animate...

#24
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005
Pentru cine nu stie sau nu a studiat oferta de roaming de la Vodafone, cea cu “roaming pe zi” este cea mai mare teapa.
Sunt atatea informatii pe site-ul lor, care mai de care mai clara, incat, dupa ce ametesti intre oferte, nu mai stii ca de fapt ai ceva inclus, doar la abonamentele mai mari si activezi ca prostu’  niste optiuni unde daca vorbesti 1 singur minut pe zi sau 50, ai platit 3 euro instant... pe ZI.
Imparte 3 euro la 50 minute sa vezi cat e minutul...

@initiator:
Indiferent ca gasesti sau alegi o metoda sa stai cu un singur telefon, de retinut ca CEA MAI BUNA oferta de roaming este a celor de la Digi Mobil. Clara, tarife foarte mici atat la apeluri cat si la date, daca nu vorbesti, nu platesti, daca vorbesti putin, platesti foarte putin, daca vorbesti mult, platesti putin.

Iti spune cineva care incepand din prima saptamana din Ianuarie si pana in prezent are zeci de zboruri in afara tarii, inclusiv peste ocean, iar oricat as fi vorbit sau ai fi folosit datele mobile in roaming, factura si costul nu m-au speriat niciodata, sumele au fost foarte mici in comparatie cu “vechiul” roaming de cand eram la vodafone. Vorbim de sume intre 3 ,5 si pana la 15-18 euro lunar, in conditiile in care am folosit telefonul ca in tara.


#25
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 MELODY, on 23 iulie 2018 - 21:49, said:

(alexa32, “unii priceputi” au ani de zile de telefonie la activ, de prin ‘97 incoace, national, international, roaming si nu, nu confunda nimic.
Te bagi in seama aiurea...nu era vorba de tine.


Reciteste postarile...daca poti.

Edited by RealThing, 24 July 2018 - 17:40.


#26
sverrisdottir

sverrisdottir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.02.2017
Scuze de intrebare - exista vreun pericol ca Digi sa imi restrictioneze serviciile daca folosesc abonamentul numai in roaming? Avand in vedere ca este contra cost, nu vad de ce ar face-o...

#27
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005
Exista clauze destul de clare in acest sens, iti recomand sa citesti in contract

#28
sverrisdottir

sverrisdottir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.02.2017
Poti fi mai specific? Nu am gasit informatia respectiva.

#29
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,078
  • Înscris: 04.10.2005

 fi_florin, on 23 iulie 2018 - 16:40, said:

@arg merci. Asta cu SIM-ul cu 2 numere nu se aplica pentru ca nu am nicio legatura cu Italia. Merci inca o data (inclusiv pentru primul link pe care l-ai dat).
Vezi ca lycamobile ofera gratuit nr de Romania si nr local pt tara UE in care esti... poti sa-ti portezu nr de rimania de la vdf... si te suna toata lumea pe nr ala, iar daca esri in belgia cand vei suna o sa afiseze nr de belgia ( pe care poti primi si apel)...
In concluzie o sa ai un simgur sim cu 2 nr de tel... si-ti pastrezi tel pixel...

Edited by khristian78, 24 July 2018 - 22:48.


#30
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005

 sverrisdottir, on 24 iulie 2018 - 17:43, said:

Poti fi mai specific? Nu am gasit informatia respectiva.
Scrie-i lui Digi_Helper... lenea nu e o scuza ca nu gasesti informatia respectiva...

Contractul e public, e pe site-ul Digiromania

#31
sverrisdottir

sverrisdottir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.02.2017
Nu imi place tonul tau condescendent.

#32
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005
Imi pare rau ca nu iti place ceva, in speta tonul...
Dar cred ca te deranjeaza de fapt ca ti-am zis sa cauti singur niste informatii publice, in loc sa le primesti mura in gura...

#33
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
@MELODY, am cautat dar nu am gasit. Imi poti indica pasajul respectiv?

#34
sverrisdottir

sverrisdottir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.02.2017
Exact :D

#35
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 alexa32, on 23 iulie 2018 - 18:20, said:

Redirectare catre intrenational nu merge la Digi, am incercat chiar acum....sa vad daca s-a mai schimbat ceva intre timp.

Vad ca "unii priceputi " de aici confunda redirectarea cu roaming-ul....dupa care ne explica tot din vastele cunostinte personale regulile roaming-ului la Digi Posted Image

Pentru initiator:
Daca portezi la Digi poti sa stai in roaming cat vrei...fara griji...aici e avantajul rpincipal, nu te vor stresa ca ceilalti.
Redirectari catre numar international chiar daca il ai ca si apel gratuit cand nu esti in roaming, nu poti face.
Poti face redirectare catre un numar voip romanesc, instalezi aplicatia si o ai permanent deschisa pe telefonul cu numar strain....bineinteles cu internet activat.
Pentru apelare poti folosi aplicatia Digi Oriunde, consumand din nelimitatul national , bineinteles tot avad o conexiune de net activa pe telefon.
Mie imi merge... Am activat catre un numar EE.uk (mobil) si am testat, apoi l-am dezactivat din setarile telefonului... Dar se pare ca nu a fost de ajuns. Probabil are un BUG telefonul. Nu intelegeam de ce am in cost control apeluri internationale...
Pana la urma am tastat ##002# si am dezactivat toate redirectionarile.

 sverrisdottir, on 24 iulie 2018 - 16:58, said:

Scuze de intrebare - exista vreun pericol ca Digi sa imi restrictioneze serviciile daca folosesc abonamentul numai in roaming? Avand in vedere ca este contra cost, nu vad de ce ar face-o...
NU! Avand in vedere ca tu platesti pentru serviciul de roaming, nu te pot limita!

Edited by easy90rider, 26 July 2018 - 16:12.


#36
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Condiții
Opțiunea „ roaming la tarife naționale" este concepută pentru persoanele care călătoresc ocazional în afara țării în care locuiesc sau în care au legături stabile (muncesc sau studiază acolo). Nu este prevăzută pentru roaming permanent. Atâta timp cât petreceți mai mult timp acasă decât în străinătate sau vă folosiți telefonul mobil mai mult acasă decât în străinătate, puteți beneficia de roaming la tarife naționale atunci când călătoriți în UE. Aceasta este considerată o „utilizare rezonabilă a serviciilor de roaming".
https://europa.eu/yo...ts/index_ro.htm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate