Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Redirectare apeluri catre numar international

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
fi_florin

fi_florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.10.2010
Salut. Desi stau mai mult in afara tarii decat in tara, mi-am pastrat numarul romanesc (cartela prepay Vodafone). Ca atare, pentru ca nu consider potrivit pentru mine niciunul dintre telefoanele dual sim (nu caut polemica pe treaba asta), sunt nevoit sa car dupa mine 2 telefoane (telefonul principal cu cartela locala si telefonul secundar cu cartela prepay de la Vodafone Romania).

Cum fac sa scap de al doilea telefon?

Inteleg ca pentru cartelele prepay se pot redirectiona toate apelurile doar catre mesagerie (sigur pentru Vodafone si Orange). Pentru abonamentele de la Vodafone si Orange se pot redirecta apelurile dar doar catre numar de Romania. Inteleg ca tehnic, la abonamentul de Digi pot redirecta toate apelurile catre un numar international (si Optim Nelimitat include minute gratuite catre numarul meu local, abonamentele altele decat Nelimitat nu includ, Belgia fiind considerata zona 2).

Totusi, citesc ca cei care fac redirectari de genul asta se trezesc cu abonamentul blocat... ceva legat de terminare ilegala VOIP. Sincer nici nu stiu ce este aia... eu am nevoie de asta intr-o limita rezonabila de 30-40-50 de minute pe luna cat primesc telefoane. Si nu stiu... cei care au probleme abuzeaza de sistem in vreun fel sau pur si simplu softul de la Digi identifica in mod gresit toata chestia asta? Am citit despre treaba asta cu abonamentele blocate si pe reddit si pe SoftPedia.

Pe scurt: la abonament Digi Nelimitat, in limite absolut rezonabile 30-40-50 de minute pe luna, daca far redirectare permanenta, o sa am probleme? Practic abonamentul/cartela ar fi in roaming si cu redirectarea asta facuta tot timpul.

Am uitat sa zic... cele de mai sus in conditiile in care asi porta cartela Vodafone spre un abonament Digi.

Edited by fi_florin, 23 July 2018 - 11:41.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 fi_florin, on 23 iulie 2018 - 11:39, said:

...pentru ca nu consider potrivit pentru mine niciunul dintre telefoanele dual sim (nu caut polemica pe treaba asta)...
Din ce motiv?
De la Samsung la LG, HTC, OnePlus si orice alt producator in afara de Apple toti au si variante dual-sim. Ce telefon ai acum?

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu am dual sim si-mi omoara bateria, asa ca il folosesc cu redirectionare.

faza cu redirectonare catre un numar din alta tara cred ca trebuie vorbit si lamurit cu operatorul de telefonie mobila

Edited by arg, 23 July 2018 - 12:01.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Depinde mult de telefon, si probabil daca e dualsim-dual standby sau dualsim-full active.
La OnePlus 5T am diferenta de consum de maxim 10% intre single si dualsim.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe scurt, cam ce am inteles eu: Tu esti afara si vrei sa redirectionezi un numar digi pe un numar de acolo.
Asta inseamna roaming pt digi, redirectionarile le platesti tu, ca si cand ai suna in roaming de pe digi pe numarul local. Apoi, la digi roamingul inseamna utilizare rezonabila, adica mergi din cand in cand afara si folosesti roamingul ocazional. Daca tu stai mai multe luni afara, ma tem ca vei avea numarul blocat.

#6
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Eu las acasã numãrul de Orange și am activat cãsuța vocala. Deci cine suna, poate lasã un mesaj vocal și sun eu înapoi dacã e cazul.

#7
xCSSx

xCSSx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 20.07.2011

 fi_florin, on 23 iulie 2018 - 11:39, said:

Salut. Desi stau mai mult in afara tarii decat in tara, mi-am pastrat numarul romanesc (cartela prepay Vodafone). Ca atare, pentru ca nu consider potrivit pentru mine niciunul dintre telefoanele dual sim (nu caut polemica pe treaba asta), sunt nevoit sa car dupa mine 2 telefoane (telefonul principal cu cartela locala si telefonul secundar cu cartela prepay de la Vodafone Romania).

Cum fac sa scap de al doilea telefon?

Inteleg ca pentru cartelele prepay se pot redirectiona toate apelurile doar catre mesagerie (sigur pentru Vodafone si Orange). Pentru abonamentele de la Vodafone si Orange se pot redirecta apelurile dar doar catre numar de Romania. Inteleg ca tehnic, la abonamentul de Digi pot redirecta toate apelurile catre un numar international (si Optim Nelimitat include minute gratuite catre numarul meu local, abonamentele altele decat Nelimitat nu includ, Belgia fiind considerata zona 2).

Totusi, citesc ca cei care fac redirectari de genul asta se trezesc cu abonamentul blocat... ceva legat de terminare ilegala VOIP. Sincer nici nu stiu ce este aia... eu am nevoie de asta intr-o limita rezonabila de 30-40-50 de minute pe luna cat primesc telefoane. Si nu stiu... cei care au probleme abuzeaza de sistem in vreun fel sau pur si simplu softul de la Digi identifica in mod gresit toata chestia asta? Am citit despre treaba asta cu abonamentele blocate si pe reddit si pe SoftPedia.

Pe scurt: la abonament Digi Nelimitat, in limite absolut rezonabile 30-40-50 de minute pe luna, daca far redirectare permanenta, o sa am probleme? Practic abonamentul/cartela ar fi in roaming si cu redirectarea asta facuta tot timpul.

Am uitat sa zic... cele de mai sus in conditiile in care asi porta cartela Vodafone spre un abonament Digi.

Redirecționarea către un număr internațional este posibilă, din punct de vedere tehnic, din orice rețea. Însă, din punct de vedere comercial, nu pare foarte fezabil pentru operatorii din România și, nefiind un serviciu obligatoriu, aceștia nu-l oferă. Poți să încerci să le pui o întrebare pe email dacă îți pot oferi ceva personalizat, dar nu cred că vei obține ceva, sau dacă totuși vei obține, probabil va fi la niște prețuri prohibitive. Deci... dacă vrei neapărat un singur telefon (pe care să fii găsit pe ambele numere), îți recomand să încerci un dual-sim de generație mai nouă. Diferențele de consum de baterie sunt nesemnificative, iar utilizarea este extrem de facilă.

Succes!

#8
fi_florin

fi_florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.10.2010
@Hider141 am un Pixel acum. Samsung nu mai vreau din cauza update-urilor lente si a servciilor Samsung instalate pe care nu le folosesc. One este super misto dar nu este Android ci Android AOSP (nu merge Android Auto pe el). Moto G6 camera foto slaba... sincer prefer Pixel-ul...

@rumegus nu cred ca este roaming pentru Digi... redirectarea nu se face in telefon ci in "centrala"... deci din cate inteleg eu apelul asta nu este in roaming. Dar da, eu sunt cu telefonul in roaming tot timpul.

@marius87ism dupa cum arata lucrurile probabil ca da, o sa las telefonul acasa si vad seara apelurile pierdute... doar ca na, nu este cel mai confortabil plus ca mai uiti sa-l mai incarci.

@CSStanciu merci pentru sugestia cu dual-phone... se pare ca toata lumea asta-mi recomanda. Daca renunt la Pixel o sa pierd spatiul de stocare nelimitat pentru poze la calitate originala (care este free la Pixel) si o sa am o camera foto mai slaba (plus un soft pentru camera mai slab). Ce sa zic... nu poti sa le ai pe toate in viata.

Multumesc mult tuturor pentru sugestii.

Edited by fi_florin, 23 July 2018 - 14:04.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
https://forum.softpe...in-afara-tarii/

#10
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018
Nemultumirile legate de telefonul dual sim sunt mofturi.
Am un asemenea telefon si nu am de ce sa ma plang, bateria duce mai mult de o zi.

#11
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005
@initiator
Vorbesti pe topicul Digi despre ceva ipotetic... cauti o smecherie ca sa iti tii numarul de Ro in afara tarii.
In primul rand, daca portezi in DigiMobil nu o sa iti activeze roamingul in prima luna... cel putin.
In al doilea rand, s-a inventat Roaming-ul pentru Saraci, il poti avea la Vodafone si la Orange, cu abonamente/optiuni de la 7euro in sus...
In al treilea rand, exista optiunea de Roaming pentru Bogati la DigiMobil, pentru ca la DigiMobil Platesti 1 cent si ceva pentru apeluri primite in Roaming, ceea ce inseamna ca poti face un cost suplimentar de 0.5euro... daca iti permiti.
Plus abonament de 4euro si ceva lunar...
Basca ca la astia cu Roaming pentru Bogati mai ai si Digi Oriunde, prin care poti sa suni fie local, fie spre Romania, folosind o sursa wi-fi, gratis, ca si cum ai fi in Romania, chiar daca esti plecat in Roaming...
Dar cel mai bine mergi la retelele pentru Saraci care dau minute incluse in Roaming...

Acum, partea cu redirectarea poate fi dubioasa, si pe buna dreptate... la orice operator.
Tii un numar in Ro, care doar face apeluri internationale...
DAR, daca esti deja in Roaming cu orice retea, telefonul fiind localizat pe Roaming, nu mai functioneaza redirectionarile... pentru ca altfel e ca si cum ai suna din roaming catre un numar de Belgia...

Asadar sa folosesti 1 singur telefon nu e prea fezabil, cu exceptia lasarii telefonului in ro, portat in digi si cu redirect spre Belgia...
Sau lasi telefonul inchis in ro, lasi un mesaj de intampinare cu numarul tau de Belgia si te suna oamenii in Belgia...
Doar aia care isi permit, desigur...

Dar pentru 30 minute pe luna... mai mare deranjul...

Edited by MELODY, 23 July 2018 - 14:34.


#12
fi_florin

fi_florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.10.2010
@MELODY Daca citeai ce am scris mai sus vedeai ca scopul meu este sa renunt la a mai cara un telefon.

"caut o smecherie"... merci ca mi-ai pus o eticheta :) De fapt intreb daca comercial este acceptat. Merci inca o data.

"pentru bogati", "pentru saraci"... care este legatura cu ce intreb eu?

Scuze, poate ai avut o zi proasta si ai venit hotarat sa dai cu parul :)

#13
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005
Workaround suna mai profesional pentru tine?
Daca tehnologia asta e, un telefon cu numar de Ro, luat in Belgia, alt telefon cu numar de Belgia, folosit in Belgia...

Ai aceeasi problema cu alte doua milioane de romani care muncesc in afara tarii... ce e nou aici?

TOTI  sau aproape toti mai au cate un numar de Romania, pe care, intr-un fel sau altul il pastreaza, fie ca ii mai suna cineva, fie ca e numar “vechi pe care il are toata lumea”, fie ca il mai folosesc cand vin prin Romania, etc.

Si evident ca nimanui nu-i place in mod deosebit sa care 2 telefoane dupa el, myself included.

Nota personala, fyi: am un singur numar in Digi Mobil, pe care il folosesc atat in Ro, personal sau business, cat si in calatoriile in scop personal sau business...
Platesc in Roaming, folosesc ORICAT am nevoie...

Aia cu saracii sau bogatii e reala, oricat te invarti, indiferent de motivul/compania pentru care lucrezi in Belgia, totul se reduce la “cum sa cheltui mai putin”... deci nu dau bani pe cloud mai mult, ca am free de la aia, nu iau telefonul ala ca nu are cloud moca, nu vreau Roaming de nu stiu care ca trebuie sa dau bani...
Daca te deranjeaza realitatea, redenumeste-o si zi cum sa stau cu 1 singur telefon, cu doua numere... si raspunde-ti singur la toate intrebarile pentru ca deja ai toate raspunsurile pregatite, vad...

LE: Si apropo... au mai “redirectat” unii apeluri din Romania din vodafone sau digi catre numere nationale sau internationale... pana cand le-a venit factura... cu plata apelurilor, pe motiv de abuz.

#14
fi_florin

fi_florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.10.2010
@MELODY ai cuvantul meu ca nu incerc sa creez nicio polemica... si nici nu sunt certaret din fire.

Sincer nu o vad ca "jmecherie" sau "workaround" in condittile in care momentan folosesc un prepay de la Vodafone (4 EURO pt 35 de zile) si sunt dispus sa trec la abonament la Digi (parca 4.8 dar asta implica si o relatie contractuala pe 2 ani). Pe prepay-ul de la VF am 100 de minute incluse si-mi sunt suficiente, singura problema este ca trebuie sa car inca un telefon dupa mine (in caz ca un vecin vrea sa ma anunte ca s-a produs o inundatie). Nu sunt foarte tanar incat sa am vreo iubita cu care sa vorbesc mii de minute...

Anyway... probabil solutia este ori sa car si telefonul cu prepay-ul dupa mine ori un dual sim... Mai sus cineva zicea ca "Nemultumirile legate de telefonul dual sim sunt mofturi". Ce sa zic... prefer telefonul pe care-l am acum... nu vreau sa ma intorc la Samsung iar Moto G6 este slab pe partea de foto. Dar cum ziceam si mai sus... nu poti sa le ai pe toate in viata.

Sper ca este detensionata situatia... adica eu zic ca intrebarea mea este legitima si mi-a parut ciudat sa ma acuze cineva ca sunt in cautare de jmecherii.

Edited by fi_florin, 23 July 2018 - 16:23.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.digimobi...on-due-numeri#1

hai ca solutia exista deja.

Edited by arg, 23 July 2018 - 16:32.


#16
fi_florin

fi_florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.10.2010
@arg merci. Asta cu SIM-ul cu 2 numere nu se aplica pentru ca nu am nicio legatura cu Italia. Merci inca o data (inclusiv pentru primul link pe care l-ai dat).

#17
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@fi_florin  :

1.creeaza-ti  cont si pune ceva credit pe un nr.de fix [ voip ] de Romania
2. redirectioneaza apelurile de pe mobilul de Romania catre fixul voip de Romania
3. redirectioneaza apelurile de pe voip de Romania catre numarul tau de mobil din strainatate


ps: eu am setarea de mai sus , si un digi mobil in roaming de 6 luni, fara consum de internet sau minute , doar pt a primi sms sau ca backup la digi oriunde [ atata timp cat nu consumi resurse scumpe ( internet) , poti zbura pe sub radar mult timp - iar daca tu folosesti 200min nationale si platesti 4-5euro pe optim nelimitat, esti deja clientul perfect pt digi ]


@offtopic : stai linistit, sunt unii care primesc un raspuns concret la ce intreaba abia dupa 2-3 pagini de 'raspunsuri'

Edited by marmota_vasi, 23 July 2018 - 17:33.


#18
fi_florin

fi_florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.10.2010
@marmota_vasi suna ca solutia perfecta. Am cateva intrebari:
1) ce voip de Romania folosesti? Nu stiam ca poti sa redirectezi voip-ul... dar suna logic
2) intrucat redirectezi direct din voip practic nu trebuie sa mai instalezi niciun soft pe telefon. Citisem ca sistemele de operare de pe telefone, mai nou, ca sa economisesca baterie pot oricand sa inchida aplicatia de voip sau sa-i taie accesul la internet. Am inteles eu gresit ce am scris la punctul asta?
3) nu ma plang sub nicio forma dar pare complicat cu 2 redirectari. Adica, functioneaza OK la tine?

Merci.

Edited by fi_florin, 23 July 2018 - 18:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate