Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Metode de integrare in societate

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bogdane, singura tabletă pe care ţi-o recomand este fie una cu Android, fie cu iOS, în funcţie de ce buget ai. Lasă celelalte tablete, lasă psihologii în pace.
Dar nu în exces.
Nu-ţi trebuie să ştii de ce unii oameni sunt motivaţi să facă o chestie, iar alţii altă chestie. Cu ce te ajută? Nu-ţi încărca memoria decât cu informaţii care îţi sunt utile strict ţie.
Tu trebuie să ai propriile tale motivaţii, de ale celorlalţi nu trebuie să fii interesat decât dacă au directă legătură cu tine.

Atunci când te duci acolo unde regele merge întotdeauna singur, zăboveşte mai mult şi întreabă-te: ce-mi place mie cel mai mult? Încearcă să răspunzi la întrebarea asta, dar răspunsurile să fie cât mai clare posibil. Îmi place să conduc maşina, îmi place să cânt, îmi place să dansez, îmi place să fac sex, îmi place să desenez, să fotografiez/filmez, să călătoresc, să fac plajă etc.. Indiferent de răspuns, pasul următor este să-ţi asiguri mijloacele necesare pasiunii/pasiunilor tale. În funcţie de aceste mijloace, bugetul poate fi mai mic sau mai mare (ca să nu fiu 100% realist şi să te demoralizez spunând că bugetul poate fi mai mare sau foarte mare). Pentru sex, trebuie să socializezi cu cât mai multe femei, dintre care să ţi-o alegi pe cea care te atrage cel mai mult, indiferent de cum arată - important este să-ţi placă ţie, că doar nu participi la expoziţie cu ea.
Pentru restul, trebuie să-ţi cumperi ce ai nevoie (maşină, PC, instrument muzical/DAW, echipament, cursuri).
În funcţie de ceea ce ai de cumpărat, trebuie să-ţi asiguri veniturile. Asta implică un job care să-ţi placă, job pe care-l alegi din ceea ce te pasionează.
Primii trei paşi sunt mai grei, indiferent de ceea ce vrei să faci. Apoi totul vine de la sine, dacă-ţi place.

Tu pui prea mult preţ pe ce cred alţii despre tine, pe ceea ce spune lumea despre tine. Până la un punct trebuie să ţii cont, dar la urma-urmei e viaţa ta şi faci ce vrei tu cu ea, nu ce vor alţii.

Faptul că faci ceva mecanic exact asta dovedeşte: că te neglijezi pe tine de dragul celorlalţi.
Stai liniştit, că pentru societate contezi numai atunci când trebuie să plăteşti impozitele. Dacă nu eşti vreun geniu nedescoperit, nimeni nu te preţuieşte mai mult decât o componentă a decorului gri din oraşul tău. Cu excepţia persoanei care se va îndrăgosti de tine şi te va iubi sincer, în rest nu trebuie să ţii cont de nimeni. Sigur, prietenii sunt şi ei importanţi, pot fi alături de tine cu un sfat - însă, din moment ce ai apelat la ajutorul nostru, al virtualilor de aici, e clar că prietenii tăi fie nu sunt, fie sunt ca şi cum n-ar fi.

Viaţa e frumoasă. Lasă deoparte prejudecăţile şi părerile formatorilor de opinie, tu trăieşte aşa cum îţi place ţie. Îmbracă-te cu ce vrei tu, nu cu ce e la modă. Ascultă ce muzică îţi place, nu ceea ce e în mainstream. Şi nu te ruşina cu astea.

Baftă şi viaţă lungă îţi doresc!

#20
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Răspunsul îl oferă condiționarea operantă. Soluția ar fi predominarea stimulilor de tip negative reinforcement: antrenamentele, urcatul pe munte, tăiat lemne, făcut curat in casă etc. Adică activități mai puțin plăcute, în care recompensa apare DUPĂ terminarea acelei activități. Cele profund recompensatoare cu recompensă imediată trebuie să aibă o prioritate limitată. Dezamăgirile nu pot fi toate evitate, însă pedepsele sunt contraproductive și trebuie evitate cu orice preț.

Însă la o privire mai atentă iese la iveală că toți acești stimuli intervin asupra receptorilor de opiozi. De fapt sunt mulți alți factori care se suprapun peste stimulii de mediu și activează acești receptori. Un exemplu banal: drogurile opioide sau alcoolul. Cum sa faci progrese vizibile dacă încă mai bei sau te droghezi?
Mai sunt și opioizii alimentari, dar asta este o nucă mult prea tare pentru "specialiștii" și clientela lor selectă - mulți sunt spălați pe creier care postează chiar aici pe arie.

#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Deep immersion.studiaza arta comunicarii cu persoane necunoscute. Vei gasi puncte de interes commune=relatii.Incearca sa cerni ce-ti foloseste si ce e balast.Si telefonul e facut sa suni sa stabilesti intalniri,sa afli informatii urgente.Virtual=cum zici, pe termen lung te sinucizi.

#22
luminita-

luminita-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.04.2010
Incepi sa socializezi, sa te implici in activitati de voluntariat in care sa cunosti oameni noi, te invarti in cercuri tot cu oameni introvertiti si usor-usor te vei integra.
Daca crezi ca te pot ajuta, o fac cu drag, ma poti contacta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate