Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Metode de integrare in societate

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Bogdan_1510

Bogdan_1510

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2016
Ce metode de integrare in societate ar putea fi folosite de catre cineva rupt complet de realitate, care chiar si atunci cand pare ca face ceva normal o face defapt mecanic, fara interes, fara a intelege exact ce face, fara nici umpic de siguranta, doar pentru ca acel lucru e in fata si trebuie abordat. Bineinteles, pe termen lung singura solutie gasita e sinuciderea.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
sa iasa la un bar/terasa/club/discoteca
o plinbare prin parc, sa stea pe o banca etc.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sinuciderea nu e niciodata o solutie. E o greseala ireversibila. Atata timp cat esti viu si intreg, rezolvi orice problema, nu trebuie decat sa gasesti solutia justa pt tine.

Cu sinuciderea insa... odata mort, nu mai exista solutii.

#4
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Daca vrei neaparat sa te integrezi in societate  te vei rupe si mai mult de realitate pentru ca nu exista nimic mai rupt de realitate pe acest Pamant decat societatea.

#5
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Ba e cea mai buna solutie ca scapam de aia cu "probleme", ca sa nu ne trezim noi cu probleme din cauza lor.

 Paz, on 23 iulie 2018 - 10:02, said:

Sinuciderea nu e niciodata o solutie. E o greseala ireversibila. Atata timp cat esti viu si intreg, rezolvi orice problema, nu trebuie decat sa gasesti solutia justa pt tine.

Cu sinuciderea insa... odata mort, nu mai exista solutii.


#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Ai postat pe aria asta, inseamna ca ai o oarecare idee ca trebuie sa vorbesti cu cineva calificat, nu sfaturi la misto din tastatura.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O femeie.

#8
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Bogdan, raspunsul se poate da, in mod subiectiv insa, doar strict la segmentul de varsta si statutul social al persoanei tale.

Daca tu esti un baiat la pubertate, cand se inmugureste disputa cu cei din jur, unul este sfatul.

Daca esti adolescent si se apropie bacul, alta este lupta in sufletul tau (parinti, profesori, fete, colegi, bani), altul este sfatul.

Daca asti tanar de 20 de ani si altii au inceput un drum precis, dar tu inca nu vezi cu claritate o idee de aplicat, alta poate fi  sugestia.

Totul este sa ai rabdare, sfat care se traduce cam asa:

1. Sa nu te grabesti sa devii "matur", fiind inca neimplinit cu varsta si mintea. Fiecare etapa a varstei sa o traiesti adecvat si cat se poate de complet in continut.

2. Sa-i lasi pe cei din jur in pace, sa te preocupi de tine, sa cauti sa traiesti fara sa intri in dispute aiurea, ca si cum lumea a inceput cu tine si se va sfarsi cu tine.

3. Sa te feresti ca de foc de filozofii, secte, promisiuni de supraputeri, de evadare pe Marte, de proteze bionice vesnice, de nemurire aici , de puterile care zac neatinse in creierul tau, de talentele deosebite care te fac superior etc.

In orice caz, sfatuirea caut-o la cineva copt la minte, dezinteresat si bun la suflet, nu exclusiv la cei de seama ta, la fel de dezorientati (au si acestia un rol bun, iti dovedesc cum ca nu esti singur pe lume si nici unic in problemele sufletesti, insa la un moment dat vine vremea sa depasesti aceasta etapa si sa devii stapan pe viata ta  -  ce sentiment placut!)

#9
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

 Bogdan_1510, on 23 iulie 2018 - 09:52, said:

Ce metode de integrare in societate ar putea fi folosite de catre cineva rupt complet de realitate, care chiar si atunci cand pare ca face ceva normal o face defapt mecanic, fara interes, fara a intelege exact ce face, fara nici umpic de siguranta, doar pentru ca acel lucru e in fata si trebuie abordat. Bineinteles, pe termen lung singura solutie gasita e sinuciderea.
nu prea inteleg eu ce spui tu pe aici insa o rezolvare ar fi daca vrei sa faci parte din societate, este ca sa nu mai stai singur.Fa-ti prieteni si joaca fotbal sau peretel, sau orice activitate impreuna.
daca o sa te uiti la o gradina de flori o sa vezi ca niciodata nu sunt singure, ci intotdeauna florile stau in societatea lor. La fel si la furnici.Niciodata nu o sa vezi o furnica singura
sau albine.

Edited by CrocodiluMereuVesel, 23 July 2018 - 11:05.


#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
De ce ai vrea sa te integrezi intr-o societate tot mai egoista si rea?

#11
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

 YourFan, on 23 iulie 2018 - 11:15, said:

De ce ai vrea sa te integrezi intr-o societate tot mai egoista si rea?
pai florile de ce mai rasar in gradina desi exista groape de gunoi in alte parti ?

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
depinde ce inseamna 'rupt complet de realitate'. poate fi o depresie usoara, sau poate fi o boala psihologica grava. primul pas e diagnosticul.

eu as sugera intai un psiholog si apoi daca e nevoie, psihiatru.

Edited by born2lose, 23 July 2018 - 12:16.


#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 PSC, on 23 iulie 2018 - 10:44, said:

O femeie.
Mai multe femei simultan.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Exact
Ce inseamna "rupt complet de realitate" si cum s-a ajuns aici ?
Ce varsta ai ?
Ce calificare ?
In ce oras locuiesti ?

#15
Bogdan_1510

Bogdan_1510

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2016

 Naijax, on 23 iulie 2018 - 12:22, said:

Exact
Ce inseamna "rupt complet de realitate" si cum s-a ajuns aici ?
Ce varsta ai ?
Ce calificare ?
In ce oras locuiesti ?
Rupt complet de realitate- habar n-am de ce fac oamenii ceea ce fac, n-am motivatia lor, nu-mi trebuie si nu inteleg de ce ceilalti care sunt normali sunt asa cum sunt. Sunt in plus oriunde ma duc. Sunt strain complet de manifestarile oamenilor, singurul lucru la care ma pot gandii e sa plec undeva sa nu ma cunoasca nimeni sau sa fiu singur. Cea mai mare parte a zilei ma chinui sa fac fata la ideile delirante infioratoare care imi vin de nicaieri si trebuie respinse, cel mai bine e cand sunt singur. Inteleg doar ca daca ar fi toti ca mine ar disparea specia. Tulburare schizotipala oficial, 27 ani, scoala am terminat-o degeaba, n-are rost, am facut-o sa am si eu ceva mai mult decat liceul. Iau tablete cu pumnul de 3 ori pe zi, mi se spune ca daca nu le mai iau ajung mai rau. Am pus intrebarea pentru ca habar n-am ce sa fac sa ma zmulg din situatia asta. Poate 1 dintr-un milion sa-mi dea un formula secreta.

Edited by Bogdan_1510, 23 July 2018 - 12:34.


#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Formula secreta: sport si lectura.

#17
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
psiholog!

#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da' de ce trebuie sa te integrezi in societate ?!
Eu, daca as putea, as sta numai in casa, as iesi foarte rar cind/cum/unde vreau eu, mi-as face cumparaturile numai online sau cu ochelarii de soare pe nas....
Acum nu prea pot, ma scoate nevasta din casa.... da' asta e.
Repet intrebarea: de ce trebuie sa te integrezi in societate ?!
Eu cred ca sta foarte bine societatea, dar si tu, fara nici o integrare.
Nu, nu glumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate