Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ford EcoSport

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
558 replies to this topic

#145
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Poate sunt eu nebun, dar o curatare temeinica cu aburi a scaunelor nu sare de 200 RON. Chiar se justifica husele?

#146
canarul

canarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.01.2006
Salutare,

Am facut prima revizie dupa un an de la achizitionarea masinii. Revizia a fost facuta la BDT Uverturii si a costat 912 RON. A mai facut cineva revizia? Ce parere aveti de pret? Mie personal mi se pare cam mult pentru o revizie in care nu au avut prea multe de facut. Inainte de a cumpara masina am intrebat care ar fi un pret aproximativ pentru o revizie si au spus ca nu ar trebui sa fie mai mult de 700 RON.

#147
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si pe factura ce scrie ca au facut ? Pune un printscreen cu factura . Pretul e fabulos ...

#148
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Vost estimativ la Focus 1.0  750 lei (am fost 740 parca)  s-a mai adaugat placutele fata/spate 550.
La Ford Arad

#149
aboicu

aboicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 12.06.2004

 danX, on 22 mai 2019 - 15:25, said:

Poate sunt eu nebun, dar o curatare temeinica cu aburi a scaunelor nu sare de 200 RON. Chiar se justifica husele?
Pentru situația descrisa de tine, nu. Pentru tine, nu. Pentru alte situații, da. Pentru alții, da. Ce sa facem, e bine ca suntem diferiți și trecem prin experiente diferite... Si mai ales ca  nu trebuie sa ne întrebam ce fac alții cu banii

#150
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 aboicu, on 22 mai 2019 - 20:55, said:


Pentru situația descrisa de tine, nu. Pentru tine, nu. Pentru alte situații, da. Pentru alții, da. Ce sa facem, e bine ca suntem diferiți și trecem prin experiente diferite... Si mai ales ca  nu trebuie sa ne întrebam ce fac alții cu banii


Are dreptate o curatare cu abur si totul e ca nou, chiar si cu un tub de spuma de tapiterie ies minuni;  poate faci plosnitze de la huse

#151
aboicu

aboicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 12.06.2004
Mulțumesc ca ai grija de mine... 😜

#152
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Eu am folosit 1 an (cam de cand am luat-o) huse de genu tip maieu.
Bune, doar ca pe interior aveau asa 1mm de burete care s-a ros si mi-a umplut scaunele de burete ros.
A iesit imediat la o aspirare.
Zic ca asa tip maieu sunt ok (fara burete pe spate si de bumbac) dupa 1 an si 35000 km scaunele sunt tipla. De bumbac sunt ok si vara pt ca oricum iti transpira spatele.

Iese la o spalare cu abur, dar niciodata nu vor fi ca noi si se risca sa aibe un aspect spalacit.
O spalare cu aburi e 150-200 daca ziceti voi, o pereche de maieuri costa 15-30 lei (le dai jos, le speli si le pui inapoi, sau iei altele )
Nu e un capat de tara la bani, daca deranjeaza estetic tine de fiecare.

Nu-mi place sa vad scaunele cu vreo urma de ceva, si la un sh daca scaunele sunt patate (la majoritatea) imi taie un pic din interes

Attached Files



#153
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Depinde de tapiterie, eu am piele pe margini si textil pe mijloc. Pana la urma ne bucuram de masina si nu o cumparam pentru urmatorul posesor. Am avut 13 ani huse, acum incerc fara !
Am vazut ceva ok de la sparco, arata bine si sunt si accesibile , undeva la 3-400 de lei !

#154
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Absolut ca pt noi am luat masina si nu pt cine o va cumpara, doar ca si pierzi asa pe mana ta daca n-ai grija de masinuta.
Da, depinde mult de textura si matetialu folosit.
Spre ex la Ceed-ul colegului de birou nu prea e nevoie de huse daca ai boala sa fie scaunele curate. Au un material mai tzapan ca la Ford si o textura asa mai lucioasa, le cureti usor si par a rezista mai bine in timp.

La prima masina noua (Logan) vreo 3 ani am mers cu huse, scaunele tipla.
In urmatorii 3 ani nu le-am mai pus, asta s-a vazut bine la final.
Nu am fost foarte grijuliu, dar nici nu mi-am batut joc, deci asa utilizare normala si nu in haine de santier.

Daca esti grijuliu merge fara huse (grija un pic cum urci, cum cobori, cat iti freci dosu de ele)

Repet ca masina o luam pt noi, dar daca nu merge la remat si se vinde mai departe, conteaza mult sa aibe un interior ingrijit, scaunele sunt cam primele care-ti sar in ochi.
Zic eu...

#155
aboicu

aboicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 12.06.2004

 danX, on 22 mai 2019 - 15:25, said:

Poate sunt eu nebun, dar o curatare temeinica cu aburi a scaunelor nu sare de 200 RON. Chiar se justifica husele?

 pielea, on 22 mai 2019 - 22:19, said:

Are dreptate o curatare cu abur si totul e ca nou, chiar si cu un tub de spuma de tapiterie ies minuni;  poate faci plosnitze de la huse

De acord cu tot ce s-a spus mai sus despre huse. Parerile de mai sus tin cont doar de murdarirea scaunelor (plosnite?), nu si de uzura.
Sunt la a 3-a masina noua. Pentru primele doua nu am avut niciodata huse, nu imi plac husele care arata ca niste huse, acesta fiind motivul pentru care nu am folosit pana acum. Da, le-am curatat la primele doua masini si aratau curate. DAR... Faptul ca nu am folosit huse, a dus la uzura materialului pe scaune, la subtierea lui, pe alocuri devenind straveziu. Deci pentru mine, acum, la a 3-a masina, este important sa previn aceasta uzura. Am invatat de la folosirea celorlalte masini pe care le-am avut. Pentru asta vreau huse, pentru a preveni pe cat posibil uzura. Iar, daca se poate ca aceste huse sa nu arate ca niste huse, ci ca tapiteria masinii, atunci, pentru mine, este perfect. Ca asta insemna niste bani (mai multi decat pentru niste huse obisnuite), este o cheltuiala asumata. Nu incerc sa conving pe nimeni sa gandeasca ca mine. Doar arat ca, pentru mine, nu e vorba despe murdarie ci despre uzura.

Edited by aboicu, 23 May 2019 - 14:44.


#156
RAZVAN-ISPAS

RAZVAN-ISPAS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.01.2019

 canarul, on 22 mai 2019 - 16:52, said:

Salutare,

Am facut prima revizie dupa un an de la achizitionarea masinii. Revizia a fost facuta la BDT Uverturii si a costat 912 RON. A mai facut cineva revizia? Ce parere aveti de pret? Mie personal mi se pare cam mult pentru o revizie in care nu au avut prea multe de facut. Inainte de a cumpara masina am intrebat care ar fi un pret aproximativ pentru o revizie si au spus ca nu ar trebui sa fie mai mult de 700 RON.

Salutare ! Ar fi interesant de vazut ce apare pe factura ca s-a prestat la auto din dotare. Mi se pare putin cam mult, dar din asta traiesc astia de la Ford sau cum s-or numi ei. Preturi mari, servicii jalnice. La NESTE de pe Chitila- Bucuresti am schimbat gumele de iarna cu cele de vara ( s-au schimbat cauciucurile cu echilibrat si restul). Licuriciul de la service aduce masina si zice ca e gata !. Ma uit de curiozitate la presiunea din roti (noroc ca are senzorul de presiune Posted Image  Toate erau la 2,6 ! Am facut scandal monstru ! Totul la doar 168 lei noi ... . Am luat masina cu cauciucuri de iarna in dcembrie, cu toate ca venise cu cele de vara dar nu le-am acceptat fiind in luna decembrie si nu puream iesi in strada cu cele de vara. M-am pus in greva si s-au agitat, au cumparat gume de iarna, iar acum o luna le-am achitat pe cele de iarna cu schimbul la cele de vara. Mii de scuze si alte povesti. Nimic nou. Niste scarbe ....
Bafta tuturor !

#157
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 aboicu, on 23 mai 2019 - 14:22, said:

Doar arat ca, pentru mine, nu e vorba despe murdarie ci despre uzura.
Uzura? La scaune? De Ford? Ai blugi cu smirghel? Posted Image
Ale mele au 7 ani si 103k km si nu se simte/vede nimic. Pe Focus.
La Astra J am stat in scaunul soferului pret de 140k km in 4ani si dupa o tura la cuabur.ro aratau ca noi. Si nici o urma de uzura.
Piata e mare si plina de oportunitati, nu contest utilitatea pentru unii, vreau doar sa inteleg.

Costul reviziei mi se pare enorm.
Asta nu e bun?: https://www.ford.ro/...orcraft/service
Mai pui un filtru de polen la supraprat si iesi cam pe la 500-550.

Edited by danX, 23 May 2019 - 15:41.


#158
aboicu

aboicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 12.06.2004
Da, în ultimii 5 ani și un pic peste 200k. Poate sunt mai ascutit😁

Edited by aboicu, 23 May 2019 - 16:26.


#159
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
O mica plimbare Craiova-Baile Sacelu (Gorj - strand cu apa sulfuroasa - era inchis!) Tg Jiu- Cheile Sohodolului, plin ochi 4 pers + bagaje (ca de gratar), consum 7.3% dar mers si cu 150 km/h, politia era in scoli la votare, am profitat din plin...frumos pe chei, curatenie, locuri de gratar amenajate cu mese, banci, tomberoane de gunoi, fantana cu apa rece...bravo lor!

#160
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Salut, sunt interesat de achizitia unui Ecosport pentru sotie, dar nu stiu daca mai prind tichetele din seria asta.
Masina va fi utilizata in regim de naveta aproximativ 70-80 km zilnic.
Nefiind vitezomana si mergand mai mult singura sau 2 persoane care credeti ca e motorul potrivit, cel diesel sau EB de 125?

Multumesc.

Am intrebat la dealer Tiriac Auto din Constanta despre revizii.
Pret revizie benzina aprox. 700 lei, revizii din 2 in 2 ani sau la 30000 km.

#161
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 bluebilly, on 29 mai 2019 - 09:10, said:

Salut, sunt interesat de achizitia unui Ecosport pentru sotie, dar nu stiu daca mai prind tichetele din seria asta.
Masina va fi utilizata in regim de naveta aproximativ 70-80 km zilnic.
Nefiind vitezomana si mergand mai mult singura sau 2 persoane care credeti ca e motorul potrivit, cel diesel sau EB de 125?

Multumesc.

Am intrebat la dealer Tiriac Auto din Constanta despre revizii.
Pret revizie benzina aprox. 700 lei, revizii din 2 in 2 ani sau la 30000 km.
Mai degraba benzina, chiar de 100 cp e OK. Consumul la Diesel ar fi mai mic, dar in viitor vor aparea probleme diverse...

#162
aboicu

aboicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 12.06.2004
Un alt avantaj al benzinei este si faptul ca prețul de achiziție e mai mic. Pe 28 mai erau 3000 de tichete Rabla (vezi site AFM). Dacă nu ai rabla, iti dau dealerii cu 1500-2000 lei, cel mult.

Edited by aboicu, 29 May 2019 - 10:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate