Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Trăim timpul ”jumătății de vreme”

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Daniel 7:25 El va rosti vorbe de hulă împotriva Celui Preaînalt, va asupri pe sfinţii Celui Preaînalt şi se va încumeta să schimbe vremurile şi legea, şi sfinţii vor fi daţi în mâinile lui timp de o vreme, două vremuri şi o jumătate de vreme.

Daniel 12:7 Şi am auzit pe omul acela îmbrăcat în haine de in, care stătea deasupra apelor râului; el şi-a ridicat spre ceruri mâna dreaptă şi mâna stângă şi a jurat pe Cel ce trăieşte veşnic că vor mai fi o vreme, două vremuri şi o jumătate de vreme şi că toate aceste lucruri se vor sfârşi când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot.

Apocalipsa 12:14 Şi cele două aripi ale vulturului celui mare au fost date femeii ca să zboare cu ele în pustie, în locul ei, unde este hrănită o vreme, vremi şi jumătatea unei vremi, departe de faţa şarpelui.

Când Scriptura vorbește despre ”vreme”, este clar că vorbește despre o perioadă de timp. Dar care este acest timp, până acum doar Dumnezeu a știut, chiar dacă mulți au încercat să afle și încearcă, încă. Ce este ”vremea” despre care vorbesc versetele de mai sus? Este un timp care era, încă, pe vremea lui Hristos. De aceea multe versete care se referă la timpul Lui încep cu ”pe vremea aceea”. Deci Scriptura însăși (adică Dumnezeu Cuvântul) ne spune că ”vremea” este timpul lui Hristos. Și ce s-a întâmplat cu timpul lui Hristos? Timpul lui Hristos este timpul în care era în vigoare calendarul iulian:

”Calendarul iulian a fost introdus de Iulius Cezar în 46 î.Hr., intrând în uz în anul 45 î.Hr. (sau 709 ab urbe condita). Acest tip de calendar a fost ales după consultări cu astronomul Sosigenes din Alexandria și a fost cel mai probabil calculat prin aproximarea anului tropic. Calendarul iulian are un an obișnuit de 365 de zile, împărțit în 12 luni, cu un an bisect adăugat la fiecare patru ani, ceea ce face ca anul mediu să aibă 365,25 de zile. Calendarul iulian a rămas în uz în unele țări până în secolul al XX-lea și mai este folosit încă de mai multe biserici naționale ortodoxe. Cu acest calendar ar trebui adăugate prea multe zile pentru a păstra corespondența cu anul astronomic, care este mai lung cu 11 minute decât anul iulian mediu, aceasta ducând la acumularea unei zile diferență în 128 de ani. S-a spus că Cezar era conștient de imperfecțiunea calendarului propus, dar a considerat că este vorba de o problemă minoră. Pentru a pune de acord anul calendaristic cu cel astronomic, la propunerea doctorului napolitan Aloysius Lilius, Papa Grigore al XIII-lea a decretat, la 24 februarie 1582[1], reforma calendarului. Noul calendar este cunoscut, de atunci, sub denumirea de calendarul gregorian. Acesta făcea reglarea funcție de echinocțiul de primăvară și luna sinodică (pentru Paște). Uneori, pentru a evita confuziile dintre cele două moduri de datare, se folosește denumirea de Stil Vechi prin comparație cu Stilul Nou, denumirea dată calendarului gregorian.”

https://ro.wikipedia...lendarul_iulian

Iar acest calendar a fost schimbat, după cum se arată mai sus, la data de 24 februarie 1582, de către Papa Grigore al XIII-lea. Începând cu acea dată, timpul lui Hristos se împarte în două vremi: ”stilul vechi” și ”stilul nou”. Adică, începând cu papa Grigore, vremea creștinilor este împărțită în două vremi și de atunci creștinii trăiesc timpul celor două vremi.
Dar toți știm că, după timpul celor ”două vremi”, urmează timpul ”jumătății de vreme”. O fi venit acesta, sau urmează să vină? Și ce înseamnă ”jumătate de vreme”? ”Jumătate de vreme” înseamnă... jumătate de vreme a lui Hristos! Adică vremea calendarului iulian, care era în vigoare când s-a născut Hristos. Și cât a durat vremea lui Hristos, adică a calendarului iulian? A durat din 46 î.Hr. până în 1582. Adică 46 + 1582 = 1628 de ani. Iar jumătate din 1628 este 814 ani. Deci, dacă la anul 1582 adăugăm 814 ani, ajungem în anul 2396, acesta fiind anul când timpul celor ”două vremi”, adică timpul când calendarul iulian și cel gregorian vor exista simultan, va ajunge la jumătatea ”vremii”. Ceea ce înseamnă că, până în acel an, prigonirea împotriva creștinilor va continua și va crește, până când puterea creștinilor va fi ”zdrobită de tot”. Dar, după ce va fi zdrobită de tot, adevărata Biserică a lui Hristos, care încă stă ascunsă în pustie, va ieși la lumină și va zdrobi, pentru totdeauna, pe Antihrist cu întregul lui popor, iar Hristos va reveni, în slavă, pentru a doua oară. Amin

Garanție și mărturie că așa este, cum spun eu, stă faptul că vremea lui Hristos este vremea mântuirii neamului omenesc. Iar această mântuire a început cu Enoh, care a fost ridicat la cer, pentru că a umblat cu Dumnezeu, a continuat cu Ilie, care a fost răpit la cer pentru că a slujit lui Dumnezeu cu credință chiar și când viața i-a fost amenințată și s-a terminat cu Maica Domnului care, a fost ridicată la cer, cu trupul, chiar moartă fiind, pentru simplul fapt că a născut un copil lui Dumnezeu. De atunci, oricine naște copii lui Dumnezeu, aducându-i la credință, se mântuie și este ridicat la cer după ce moare. Deci, timpul lui Hristos începe cu Enoh și se termină cu Fecioara Maria, jumătatea acestui timp fiind Ilie. Ilie care, iată, iarăși a venit, pentru că iarăși creștinii sunt prigoniți până la moarte, și care a venit pentru că, iată, lumea s-a umplut la propriu de tunete și fulgere și ploi care nu vor să se mai oprească! Ceea ce înseamnă că noi trăim, deja, ”jumătatea vremii”. Care se va termina, dacă am făcut bine calculele, în 2396!
Dar vă mai spun ceva: Orice va fi în lume, România va fi ferită de rele! Pentru că Balaurul își va trimite apele, dar un cerc de foc va înconjura România și îl înconjoară deja, cerc de foc care va înghiți toate apele care vor să înghită România. Iar ce va fi cu celelalte țări... Dumnezeu cu mila!
Și nu vă gândiți că nu veți apuca acei ani, pentru că, pentru unii dintre voi, moartea va întârzia să vină. Amin!

Edited by Dorel666, 23 July 2018 - 00:35.


#2
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018
Ba, e posibil ca prin 2396 sa vina  sfarsitul lumii,  ca oamenii de atunci sa traiasca niste vremuri oribile avand in vedere ca petrolul va fi demult terminat, atmosfera va fi extrem de poluata, biosfera distrusa, oceanele murdare,  jumatate de planeta de nelocuit din cauza catastrofelor naturale si al razboaielor pentru resurse, mai ales apa potabila,   dintre gasti si clanuri  si foamete mare...dar din pacate nu o sa vina niciun Mesia sa ne salveze. Pur si simplu vom involua ca civilizatie si vom disparea ca specie pur si simplu, fara ca cineva din acest univers vast sa dea doi centi pe noi.



Sau e posibil ca in 2396 sa nu vina sfarsitul lumii, facem descoperiri stiintifice remarcabile, sa preparam fuziunea nucleara, sa vindecam cancerul si toate bolile,  sa stim sa controlam clima,  sa gasim energii si combustibili alternativi regenerabili si nepoluanti,  sa exploram si sa colonizam Luna, Marte, satelitii jovieni, saturnieni  si sa minam asteroizii,  sa eradicam foametea, sa starpim analfabetismul si infractionalitatea, sa creasca nivelul de trai in mod remarcabil, poate chiar sa inventam tehnologii precum teleportarea si sa construim nave cu care sa  depasim viteza luminii.

Si poate atunci dispare de tot religia, zeii, preotii si toate superstitiile si profetiile  astea stupide si toti sarlatanii care le imprastie pentru a manipula prostimea, inclusiv obotii de pe internet care deschid topice aiurea facand copy-paste din Biblie...... in 2018!

Edited by balakul, 23 July 2018 - 00:48.


#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbalakul, on 23 iulie 2018 - 00:45, said:

Ba, e posibil ca prin 2396 sa vina  sfarsitul lumii,  ca oamenii de atunci sa traiasca niste vremuri oribile avand in vedere ca petrolul va fi demult terminat, atmosfera va fi extrem de poluata, biosfera distrusa, oceanele murdare,  jumatate de planeta de nelocuit din cauza catastrofelor naturale si al razboaielor pentru resurse, mai ales apa potabila,   dintre gasti si clanuri  si foamete mare...dar din pacate nu o sa vina niciun Mesia sa ne salveze. Pur si simplu vom involua ca civilizatie si vom disparea ca specie pur si simplu, fara ca cineva din acest univers vast sa dea doi centi pe noi.



Sau e posibil ca in 2396 sa nu vina sfarsitul lumii, facem descoperiri stiintifice remarcabile, sa preparam fuziunea nucleara, sa vindecam cancerul si toate bolile,  sa stim sa controlam clima,  sa gasim energii si combustibili alternativi regenerabili si nepoluanti,  sa exploram si sa colonizam Luna, Marte, satelitii jovieni, saturnieni  si sa minam asteroizii,  sa eradicam foametea, sa starpim analfabetismul si infractionalitatea, sa creasca nivelul de trai in mod remarcabil, poate chiar sa inventam tehnologii precum teleportarea si sa construim nave cu care sa  depasim viteza luminii.

Si poate atunci dispare de tot religia, zeii, preotii si toate superstitiile si profetiile  astea stupide si toti sarlatanii care le imprastie pentru a manipula prostimea, inclusiv obotii de pe internet care deschid topice aiurea facand copy-paste din Biblie...... in 2018!

Eu nu vorbeam despre sfârșitul lumii, ci despre preluarea conducerii lumii de către Hristos, care va împărăți împreună cu Biserica Sa. Și atunci, da, vom avea parte de călătorii interstelare, teleportare, călătorii în timp și toată tehnologia unui viitor nemaivăzut de frumos, inimaginabilă a fi posibilă în ziua de azi.

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Wow, ne da Gizas teleportare si cure miraculoase? Pai si daca le are, de ce nu ni le-a dat pana acum? :ciocan: Ce D-zeu bun si iubitor mai e si el daca ne poare ajuta si nu o face?

#5
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

View PostDorel666, on 23 iulie 2018 - 00:54, said:

Eu nu vorbeam despre sfârșitul lumii, ci despre preluarea conducerii lumii de către Hristos, care va împărăți împreună cu Biserica Sa. Și atunci, da, vom avea parte de călătorii interstelare, teleportare, călătorii în timp și toată tehnologia unui viitor nemaivăzut de frumos, inimaginabilă a fi posibilă în ziua de azi.


Si daca ala e Antichristul care se va folosi de tehnologie pentru a va microcipa fundurile ?

Ce descrii tu sunt exact  semnele pe care le va face fiara pentru mase ca asa scrie in Apocalipsa pe care in mod sigur n-ai citit-o!  

Cum te asiguri tu ca acela e Isus?

Si la ce vom mai avea nevoie de biserica si sa ne inchinam la icoane si sa facem liturghii cand vom face calatorii interstelare?
Si legat de calatorii in timp....ce o sa faca Isus? O sa schimbe trecutul si o sa stearga toate razboaiele din trecut?  
Adica ce naiba, am invatat istorie degeaba?  Posted Image Posted Image

Pai dimpotriva, trecutul n-ar trebui schimbat fiindca ar trebui sa invatam din greselile trecutului pentru a avea un viitor mai bun.

Edited by balakul, 23 July 2018 - 01:02.


#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbalakul, on 23 iulie 2018 - 00:59, said:

Si daca ala e Antichristul care se va folosi de tehnologie pentru a va microcipa fundurile ?

Ce descrii tu sunt exact  semnele pe care le va face fiara pentru mase ca asa scrie in Apocalipsa pe care in mod sigur n-ai citit-o!  

Cum te asiguri tu ca acela e Isus?

Si la ce vom mai avea nevoie de biserica si sa ne inchinam la icoane si sa facem liturghii cand vom face calatorii interstelare?
Si legat de calatorii in timp....ce o sa faca Isus? O sa schimbe trecutul si o sa stearga toate razboaiele din trecut?  
Adica ce naiba, am invatat istorie degeaba?  Posted Image Posted Image

Pai dimpotriva, trecutul n-ar trebui schimbat fiindca ar trebui sa invatam din greselile trecutului pentru a avea un viitor mai bun.

Nu microcipul este problema, ci renunțarea la propriul creier și gânditul papagalicesc cu capul altuia...

View Postpufonel, on 23 iulie 2018 - 00:56, said:

Wow, ne da Gizas teleportare si cure miraculoase? Pai si daca le are, de ce nu ni le-a dat pana acum? Posted Image Ce D-zeu bun si iubitor mai e si el daca ne poare ajuta si nu o face?

Ce cauți, aceea găsești, ce ceri, aceea primești! De ce nu ne dă teleportare și cure  miraculoase? Pentru că are ceva  mai tare decât atât: scularea din morți. Adică faci mata câte prostii vrei și vorbești câte tâmpenii poți, apoi mori și suporți consecințele. După care vine Hristos, te scoală din morți și te întreabă ceva de genul: ”ți-o plăcut”, ”mai vrei”...?

#7
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

View PostDorel666, on 23 iulie 2018 - 01:09, said:


Nu microcipul este problema, ci renunțarea la propriul creier și gânditul papagalicesc cu capul altuia...


Te referi la  Inteligenta Artificiala si la cibernetizare/ robotizare?

Pai daca vrei sa stii, e singura salvare pentru specia asta, inclusiv pentru a explora spatiul si a indura conditile de pe alte planete.


Pana una alta, tu folosesti internetul si computerul - chestii diavolesti- pentru a-ti propaga cuvantul lui Dumnezeu.

#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbalakul, on 23 iulie 2018 - 01:14, said:

Te referi la  Inteligenta Artificiala si la cibernetizare/ robotizare?

Pai daca vrei sa stii, e singura salvare pentru specia asta, inclusiv pentru a explora spatiul si a indura conditile de pe alte planete.


Pana una alta, tu folosesti internetul si computerul - chestii diavolesti- pentru a-ti propaga cuvantul lui Dumnezeu.

Mă refer la fiara numită ”mulțime” în care unul care se crede mai cu creier și cu un cap deasupra celorlalți urlă la porta-voce ceva și restul repetă după el. Iar ”porta-vocea” poate fi și un microfon sau un difuzor tv sau radio. În rest, jucăriile de copii cibernetizate și robotizate nu mă deranjează!

Edited by Dorel666, 23 July 2018 - 01:17.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostDorel666, on 23 iulie 2018 - 01:16, said:

Mă refer la fiara numită ”mulțime” ĂŽn care unul care se crede mai cu creier și cu un cap deasupra celorlalți urlă la porta-voce ceva și restul repetă după el. Iar ”porta-vocea” poate fi și un microfon sau un difuzor tv sau radio. În rest, jucăriile de copii cibernetizate și robotizate nu mă deranjează!

Deci, lumea a fost sfinta, pina sa apară radio-ul, tv-ul, portavocea :lol:

Mai buna era diligența, pentru sfintenie.

Eu cred ca tu esti raul, pe astfel de subiecte, pentru ca duci Divinitatea in derizoriu, crezind ca esti cine nu esti :)
Pace.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
...

Edited by Hider141, 23 July 2018 - 07:28.


#11
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Daniel 12:7 Şi am auzit pe omul acela îmbrăcat în haine de in, care stătea deasupra apelor râului; el şi-a ridicat spre ceruri mâna dreaptă şi mâna stângă şi a jurat pe Cel ce trăieşte veşnic că vor mai fi o vreme, două vremuri şi o jumătate de vreme şi că toate aceste lucruri se vor sfârşi când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot.
Din cate stiu si in vremea aceea si in vremurile noastre evreii se socotesc poporul ales, poporul sfant. Nicidecum crestinii si nici acum nu am gasit referiri la crestini ca fiind poporul sfant. Deci se poate interpreta foarte logic ca se vorbeste de zdrobirea puterii evreiesti care si acum conduce lumea. Doar naiv trebuie sa fii ca sa crezi ca la putere sint crestinii.
Privitor la cuvantul VREMEA atunci cand se vorbeste de Ilie se spune Pe vremea lui, cand se vorbeste de Iisus se spune la fel Pe vremea lui. Si daca vorbesti de bunicii tai tot asa o sa spui, pe vremea lor.
Iar cu mantuirea asta nu cred ca e atat de usor, adica nu cred ca indiferent cate prostii ai face esti mantuit doar pentru ca te-ai nascut crestin, si ca dovada sint sigur ca stii bine ca Iisus a spus foarte clar ca nu vor ajunge in imparatia lui Dumnezeu cei care vor striga Doamna ajuta-ma doar din gura ci aceia care vor pune in practica zi de zi invataturile Lui.
Iar daca ne luam dupa interpretarea ta o vreme, doua vremuri si o jumatate vreme inseamna  1628+1628+816 deci anul 4072 sau dupa o alta metoda de calcul 1628 ( o vreme ) +(2x1628) ( doua vremuri )+816 care ar indica anul 5700. De aia cred ca ar trebui sa cercetezi mai bine semnele care indica faptul ca deja ne apropiem de perioada prorocita si nicidecum nu mai avem de stat pana prin anul 4 000 sau 5000. Iar Imparatia Domnului nu va veni neaparat cu teleportare si calatorii prin spatiu in primul rand pentru ca astea sint deja dovedite teoretic si nu cred ca va fi nevoie de inca 2000 de ani sa fie realizate si practic si in al doilea rand pentru ca nu ai nevoie sa mergi in galaxia vecina ca sa il gasesti pe Dumnezeu.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostDorel666, on 23 iulie 2018 - 00:54, said:


Eu nu vorbeam despre sfârșitul lumii, ci despre preluarea conducerii lumii de către Hristos, care va împărăți împreună cu Biserica Sa. Și atunci, da, vom avea parte de călătorii interstelare, teleportare, călătorii în timp și toată tehnologia unui viitor nemaivăzut de frumos, inimaginabilă a fi posibilă în ziua de azi.
Ce tare!

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View PostDorel666, on 23 iulie 2018 - 01:13, said:

Nu microcipul este problema, ci renunțarea la propriul creier și gânditul papagalicesc cu capul altuia...
Adică dacă am accepta automat ce scrii tu pe aici am fi aceiaşi "gânditori papagaliceşti cu capul altuia"...

Edited by mihaicozac, 23 July 2018 - 09:50.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Aiurea,da capo al fine.

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postarsmundis, on 23 iulie 2018 - 07:35, said:

Daniel 12:7 Şi am auzit pe omul acela îmbrăcat în haine de in, care stătea deasupra apelor râului; el şi-a ridicat spre ceruri mâna dreaptă şi mâna stângă şi a jurat pe Cel ce trăieşte veşnic că vor mai fi o vreme, două vremuri şi o jumătate de vreme şi că toate aceste lucruri se vor sfârşi când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot.


Adevărat, evreii sunt poporul sfânt iar prin ei au devenit și creștinii. Și niciodată puterea lor nu a fost zdrobită de tot! Și  nici nu va fi, câtă vreme Dumnezeu YHWH va fi dumnezeul celor care conduc lumea și Cel căruia i se închină popoarele. Deci, puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot doar în momentul în care și creștinismul, care a continuat iudaismul, va fi zdrobit. Lucru care pare greu de crezut acum, dar pare că se va întâmpla. Și se va întâmpla când nu va mai fi acceptat ca religie de stat. Și, oare nu asta se vrea de către anumite forțe, în ultima vreme?

#16
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostDorel666, on 23 iulie 2018 - 11:31, said:

Adevărat, evreii sunt poporul sfânt iar prin ei au devenit și creștinii. Și niciodată puterea lor nu a fost zdrobită de tot! Și  nici nu va fi, câtă vreme Dumnezeu YHWH va fi dumnezeul celor care conduc lumea și Cel căruia i se închină popoarele. Deci, puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot doar în momentul în care și creștinismul, care a continuat iudaismul, va fi zdrobit. Lucru care pare greu de crezut acum, dar pare că se va întâmpla. Și se va întâmpla când nu va mai fi acceptat ca religie de stat. Și, oare nu asta se vrea de către anumite forțe, în ultima vreme?
Aiurea. Evreii au fost poporul sfant pana l-au crucificat pe cel pe care il asteptau si pe care nici acum nu il recunosc. Neavand calitatea asta nu ar avea cum s-o dea mai departe daca prin absurd ar vrea asta. Iar puterea lor a fost zdrobita aproape 2000 de ani timp in care evreii au colindat toata lumea si va fi zdrobita definitiv nu peste mult. Ce spui tu suna ca politicienii care isi dau voturile altor candidati pentru unele mici recompense. Iti repet sfant nu e cel care se naste crestin ci acela care pune in practica invataturile lui Iisus.

Edited by arsmundis, 23 July 2018 - 12:53.


#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postarsmundis, on 23 iulie 2018 - 12:53, said:

Aiurea. Evreii au fost poporul sfant pana l-au crucificat pe cel pe care il asteptau si pe care nici acum nu il recunosc. Neavand calitatea asta nu ar avea cum s-o dea mai departe daca prin absurd ar vrea asta. Iar puterea lor a fost zdrobita aproape 2000 de ani timp in care evreii au colindat toata lumea si va fi zdrobita definitiv nu peste mult. Ce spui tu suna ca politicienii care isi dau voturile altor candidati pentru unele mici recompense. Iti repet sfant nu e cel care se naste crestin ci acela care pune in practica invataturile lui Iisus.
iata un raspuns a unui om care a studiat Scripturile. Posted Image

View PostDorel666, on 23 iulie 2018 - 00:31, said:

Daniel 7:25 El va rosti vorbe de hulă împotriva Celui Preaînalt, va asupri pe sfinţii Celui Preaînalt şi se va încumeta să schimbe vremurile şi legea, şi sfinţii vor fi daţi în mâinile lui timp de o vreme, două vremuri şi o jumătate de vreme.

Daniel 12:7 Şi am auzit pe omul acela îmbrăcat în haine de in, care stătea deasupra apelor râului; el şi-a ridicat spre ceruri mâna dreaptă şi mâna stângă şi a jurat pe Cel ce trăieşte veşnic că vor mai fi o vreme, două vremuri şi o jumătate de vreme şi că toate aceste lucruri se vor sfârşi când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot.

Apocalipsa 12:14 Şi cele două aripi ale vulturului celui mare au fost date femeii ca să zboare cu ele în pustie, în locul ei, unde este hrănită o vreme, vremi şi jumătatea unei vremi, departe de faţa şarpelui.

ai deconspirat pana la urma cine e Cornul cel Mic?Ca toate versurile astea il descriu in plina actiune.

Amin!Posted Image

Edited by Dude_2nd, 23 July 2018 - 21:53.


#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postarsmundis, on 23 iulie 2018 - 12:53, said:

Aiurea. Evreii au fost poporul sfant pana l-au crucificat pe cel pe care il asteptau si pe care nici acum nu il recunosc. Neavand calitatea asta nu ar avea cum s-o dea mai departe daca prin absurd ar vrea asta. Iar puterea lor a fost zdrobita aproape 2000 de ani timp in care evreii au colindat toata lumea si va fi zdrobita definitiv nu peste mult. Ce spui tu suna ca politicienii care isi dau voturile altor candidati pentru unele mici recompense. Iti repet sfant nu e cel care se naste crestin ci acela care pune in practica invataturile lui Iisus.

Vorbești așa fiindcă nu cunoști Scriptura. Dacă ai cunoaște, ai ști că tot ceea ce este dat lui Dumnezeu devine sfânt și nu mai poate fi luat înapoi. Dacă ai dat o vită cu defect lui Dumnezeu, atunci ești obligat să mai aduci încă una, fără nici un cusur. Dar amândouă rămân ale lui Dumnezeu. Dacă ai vândut un teren unui om, îl poți lua înapoi dar, dacă ai dat un teren lui Dumnezeu, nu mai poate fi luat înapoi în vecii vecilor. De aceea evreii rămân un popor sfânt și al lui Dumnezeu, oricât de păcătoși ar fi. Iar căderea lor a fost numai și numai ca ei să fie găsiți cu defect și să poată fi dați lui Dumnezeu, pe lângă ei, și creștinii. Iar dacă și creștinii vor fi găsiți cu defect, atunci va crea Dumnezeu un alt popor sfânt, care să-I fie dat să slujească. Dar și evreii și creștinii vor rămâne tot ai lui Dumnezeu, păcătoși sau nepăcătoși, curați sau murdari, defecți sau perfecți.
Aliluia!

View PostDude_2nd, on 23 iulie 2018 - 21:53, said:

iata un raspuns a unui om care a studiat Scripturile. Posted Image


Se pare că le-ați studiat la aceeași școală... dar se pare că nu-i cea mai bună! Sau ați luat examenul pe bani iar școala nu-i autorizată...?

Edited by Dorel666, 26 July 2018 - 09:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate