Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Captur vs Ecosport

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Capacitatea mica pe caroserie mare. Asta am vrut sa zic. Trebuiesc turate, fix ca la matiz.

#20
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ai condus asa ceva? Condu si mai vorbim cu "turat ca la Matiz". Asta ti-o spune unul care acum 3 luni intreba pe un ton serios daca poti urca la deal sau face depasiri cu motor de 0.9 90 CP. Se numeste evolutie exact cum a fost la diesel cand s-a introdus turbina.

#21
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
Ia masina cu cuplu mai mare, respectiv Ford.
Parerea mea este ca ambele sunt petarde si in aceasi bani poti sa iei o masina "normala". Dar daca esti fixat pe aceste 2 modele, as lua masina cu cuplu mai mare.

#22
Doremy

Doremy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.07.2018
Remicade, am copil, am trecut de perioada carut, imi este de ajuns portbagajul de la Captur/Ecosport.
Iti multumesc pt opinie
Trebuie sa aleg intre cele doua modele ca si fiabilitate si costuri intretinere, pentru o perioada de minim 10 ani

#23
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Masini destul de noi, greu de spus cu fiabilitatea asta. Alege Ford totusi.

Da cu banul sau alege cu inima!

P.S. Nu imi place niciuna.

Edited by arab, 23 July 2018 - 08:52.


#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca vrei sa o tii 10 ani ia Renault. Renault are o retea mare de serviceuri si investeste bani seriosi in pregatirea oamenilor. Referitor la motoare e bun cuplul mai mare, dar nu e sfant ca depinde si cutia de viteza. Nevasta-mea are un 1.2 TSI pe cutie DSG si e impecabil pana pe la 80 la ora, incomparabil mai bun  cu acelasi motor cu cutie manuala.

#25
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,691
  • Înscris: 23.04.2007

View Postaproape40, on 23 iulie 2018 - 07:05, said:

Trebuiesc turate, fix ca la matiz.
Desigur ... ai studiat foarte atent diagrama cuplu - turatie atit la Matiz cit si la cele doua motoare in discutie aici ... doar ca, din pacate, n-ai inteles nimic Posted Image

#26
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
@ initiator:

Am facut si eu test-drive cu ambele (au fost pe lista mea de cumparaturi, odata).
Captur nu mi-a placut deloc. Plasticele alea din interior mi s-au parut foarte slabe calitativ. Ford-ul statea putin mai bine la calitatea interiorului, desi nu cu mult.
Motorul de 1.0 125 cai condus de mine (pe o Fiesta, totusi) a fost o surpriza placuta. Ecosport avea 1.5 diesel.
Reanult avea motor de 0.9. Interesant, insa nu m-a convins.

Deci, si de la mine un +1 pentru Ecosport.

#27
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Eu nu inteleg care e sensul unei masini gen Ecosport sau Captur, dar fie. Dintre cele doua as merge pe Ecosport pentru motorul 1.0 EB care a fost testat si ras-testat si a ajuns sa fie foarte ok, nu degeaba se pune de pe Fiesta pana pe Mondeo. Plus ca si ca aspect mi se pare mai "musculos" putin Ecosport-ul.
Totusi, tine cont ca Ecosport si Captur sunt cat Fiesta, respectiv Clio, dar sunt mai inaltate si mai umflate putin. Chiar ai nevoie de asa ceva? De ce nu iti iei un Clio Grandtour de exemplu?

#28
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Din cele 2 eu as lua EcoSportul. Singurul minus la EcoSport e usa de la patul...

La Octavia te-ai uitat?

#29
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

View PostDoremy, on 23 iulie 2018 - 08:24, said:

Remicade, am copil, am trecut de perioada carut, imi este de ajuns portbagajul de la Captur/Ecosport.
Iti multumesc pt opinie
Trebuie sa aleg intre cele doua modele ca si fiabilitate si costuri intretinere, pentru o perioada de minim 10 ani
La ecosport trebuie sa te gândești bine când parchezi ce faci dacă ai nevoie de ce a din portbagaj, la Captur ai podea dubla la portbagaj și bancheta spate gliseaza dacă ai nevoie sa cari mai mult.
Acum depinde din ce oraș ești și care are rețeaua de service mai ok (contează mult asta)

#30
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 04.11.2016
Uite aici un test pe turatii pentru un Captur.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nygu7tuE1sQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ylwOCMcgowY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Am fost pasager in EcoSport, pe o distanta f scurta, este inghesuita la interior iar portbagajul este f mic iar deschiderea lui este pur si simplu penibila. Plasticele de pe bord sa zicem ca sunt relativ ok, dar fetele de usi sau partile mai ascunse se vad ca au fost facute la buget.

Strict dintre cele doua as alege Renaultul, este mult mai frumos, EcoSportul este una dintre cele mai urate masini lansate in ultimii ani.

Daca tot vrei suv, cauta un suv mai adevarat si uita de struto-camile.

#32
CorinaAndreea14

CorinaAndreea14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.04.2018
In caz ca nu te-ai hotarat inca, si de la mine are Ecosport-ul un plus.  Am facut test-drive cu ambele acum cateva luni ( s-a decis taica-miu ca are nevoie de masina noua) si Renault-ul arata mai bine din afara in timp ce interiorul Ecosport-ului este peste cel din Captur.De asemenea, dpmdv Ford-ul se conduce mai bine. Deschiderea portbagajului nu e asa de problematica precum spun unii, poti sa deschizi usa si la jumatate si ai acces la tot porbagajul + ca masina e mica si ai loc oriunde ai parca (chiar si cu spatele la perete intr-o parcare subterana) sa deschizi  usa. Drept urmare, in cazul lui taica-miu, a fost ales Ecosport-ul, desi Captur era mai ieftin.

#33
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Nu stiu cum e ecosport, dar Captur e o ieftineala sinistra in interior. Da, pe afara arata binisor, insa inauntru este ca un Logan, toate plasticele zici ca sunt aruncate de la remat, capitonajul de la plafon pare lipit cu pensula, absolut totul in interior arata execrabil. Plus ca la 130 topaie pe autostrada si parca nici franele nu dau senzatia ca sunt ce trebuie.

#34
mihaigab

mihaigab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.07.2010
Părerea mea este că te înșeli. Din 2017 lucrurile au evoluat. Nu mai este același.
Dețin vârful de gamă, dar nici modelele mai ieftine nu sunt altfel. Aici vorbesc de "plastice".

#35
djsorin

djsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 01.08.2003
Eu as merge fara sa ma gandesc pe Ford Ecosport, e cu mult peste Captur zic eu.

Edited by djsorin, 09 October 2018 - 06:56.


#36
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007

View PostDoremy, on 22 iulie 2018 - 23:02, said:

CAPTUR 1,2 120 cp, 170 Nm
ECOSPORT: 1,0 125 cp, 205 Nm
Daca e strict dintre cele 2 - Mergi pe Ford.
Reno scoate din productie motorul de 1,2 - s-a dovedit a nu fi la asteptarile care l-au avut si il inlocuiesc cu 1,3 de anul asta.
Motorul Ford, premiat 7 ani la rand ca cel mai bun motor...
In rest sunt cam la fel...

la postul de mai jos e un clip comparativ cu mai multe marci de aceiasi categorie :
https://forum.softpe.../#entry23546252

Edited by daalos, 10 October 2018 - 12:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate