Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Am aruncat ochii pe niște telefoane și nu știu ce sa aleg.
Bugetul este undeva la 1.500lei iar intenția de a cumpăra este în maxim 2 săptămâni.
Vizez următoarele modele și am nevoie de părerile voastre. Caut în principal ceva fiabil cu baterie bunicică. N-am nevoie de selfie sau camere.
Lista este aleatorie.
P20 lite
Nokia 8
Nokia 7 Plus
Xiaomi A1
Xiaomi Redmi Note 5
Galaxy A8

#2
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
S a mai discutat,nokia 7 plus sau nokia 8.
Ai mai jos posturi cu aceleasi telefoane.

Edited by silviu03, 22 July 2018 - 15:29.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
P20 Lite il elimini din start, A1 din nou si Note 5 tot la fel. Ramane nokia 7 plus si nokia 8 , eventual A8 daca iti place samsung, daca nu il scoti si pe ala din calcul.

#4
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
+1 pentru Nokia 8, e cam cea mai echilibrata alegere.
Nokia 7 Plus are display slabut.

#5
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 23.10.2013
Mi A1 sau Redmi 5 Plus/Redmi Note 5.

De restul banilor pleci cateva zile in vacanta!

#6
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
Vezi ca saptamana viitoare se lanseaza Xiaomi A2, si chiar in doua versiuni!
Apoi se mai lanseaza si versiunea globala a lui Nokia X6, adica cu Android 8.1 curat si care va trece automat la Android P imendiat ce apare oficial.

Dupa parerea mea astea vor fi telefoanele care se vor bate in toamna asta, moderne, cu ultimele versiuni adroid pe ele si la preturi in jur de 200 euroi.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcorectsunt, on 22 iulie 2018 - 15:25, said:

Am aruncat ochii pe niște telefoane și nu știu ce sa aleg.
Bugetul este undeva la 1.500lei iar intenția de a cumpăra este în maxim 2 săptămâni.
Vizez următoarele modele și am nevoie de părerile voastre. Caut în principal ceva fiabil cu baterie bunicică. N-am nevoie de selfie sau camere.
Lista este aleatorie.
P20 lite
Nokia 8
Nokia 7 Plus
Xiaomi A1
Xiaomi Redmi Note 5
Galaxy A8

Sunt diferente catastrofale intre modelele enumerate mai sus.
P20 lite e o bashnina fata de toate celelalte, (cu exceptia A8 care e si mai teapa), si nici macar la design nu arata bine cu notch si contur grosolan si colturi rotunjite stupid la ecran.
Nokia 8 foarte performant, are OIS, adreno 540, dar are margini mai late - e demodat, e si putin cam mare la 151,5.
7 plus e enorm la 158,4mm inaltime si marginile inguste nu pot compensa faptul ca iese din buzunar sau sta prea la margine.
A1 e demodat cu margini late, e si f mare la 155,4mm, si are adreno 506 dar pe full HD deci e submediocru spre slab.
redmi note 5 e f mare la 158,5, si are iar adreno 506 pe o rezolutie si mai mare de FHD ca e 18/9, si are ecranul rotunjit stupid.
A8 arata ok la prima vedere, dar are Mali-G71 pt 1080 x 2220, deci e mai teapa si fata de P20 lite care macar are MP2..

Avand in vedere ca ai luat in considerare xiaomi, poti vedea redmi5 care are adreno 506 pe 720x1440, nu arata grozav cu ecranul rotunjit la colturi, e si mare la 151,8, dar macar are margini inguste si la 560 - 578 lei pret nou e cam greu de batut. Are nu doar senzori gyro, etc., etc.  pana si infrared are...

Sau vezi galaxy S7 la 1700 lei, care nu are margini subtiri dar la 142,2 mm e mai compact.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De multa vreme nu am vazut un post atat de penibil cu dimensiuni asa cum ne-ai obisnuit. Ba mai mult, afirmi ca A8 cu Mali G71 e prastie fata de P20 Lite cu Mali t830 mp2 , cand defapt G71 duce rezolutie 4k, are viteza mai mare cu 150mhz parca si este facut pe un proces de fabricatie de 16nm fata de 28nm cat e cel de la p20 lite.

#9
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
iphone

#10
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Alegerea mea ar fi Samsung S7 (dar parca l-as prefera nou de pe Olx cu 1000 decat 1700 din magazin), e cam peste orice gasesti la pretul asta (constructie, calitate). Singurul minus e ca are deja 2 ani.
Altfel as lua ceva mai ieftin, care face cam aceleasi lucruri cu cele selectate de tine: Redmi S2/Y2 sau Motorola G6 daca ai alergie la chinezarii. Daca n-ai nevoie de camera, G6 Play are baterie mai mare si-ti raman si bani de aproape inca 1.
Strict din ce ai selectat, Nokia 8 pare alegerea cea mai buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate