Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Sistem audio Passat b5.5

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016
Salut! Am un Passat b5.5 și de ceva timp nu mai pot asculta muzică in el, îmi gâjâie boxele ca la balamuc.
Vreau să îi schimb boxele, mă gândeam la ceva diferit, mai exact niște boxe de pe Focus mk2 (se aud foarte bine sistemele audio de la Ford) sau Touran mk1. Întrebarea mea este: se potrivesc prinderile sau ce boxe îmi recomandați, bune, puternice de pe alte modele de mașini mai noi.
Rog un cunoscător sau pe cineva care a mai facut o asemenea modificare!
Mulțumesc!

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pt Passat ai Dynaudio, care nu ar trebui sa fie rele. Ce difuzoare iti stau pe usa ?

#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
cred ca sunt sanse mici sa gaseasca tot setul dynaudio sau ce venea pe masina, iar pretul o sa fie pe masura.
pe Ford in echiparea de varf sunt boxe sony cu con albastru inchis, playerul e tot sony.

Edited by _-livio-_, 22 July 2018 - 17:15.


#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Paz, on 22 iulie 2018 - 15:20, said:

Pt Passat ai Dynaudio, care nu ar trebui sa fie rele. Ce difuzoare iti stau pe usa ?

Unde ai vazut tu dynaudio pe b5.5 din fabrica ? ca eu nu am vazut. (posibil sa imi fi scapat)

@Initiator: faci o cocalareala maxima cu boxe sh de pe focus, Touran si alte masini. Daca schimbi boxele pune macar boxe noi de la producatori consacrati in domeniul audio, nu de pe focus mk1 Posted Image . Nu sunt boxe scumpe, sau banuiesc, ca vrei sa scapi cu vreo 100lei cu toate 4...

#5
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016

 Paz, on 22 iulie 2018 - 15:20, said:

Pt Passat ai Dynaudio, care nu ar trebui sa fie rele. Ce difuzoare iti stau pe usa ?
Nu știu ce sunt, am playerul cu navi original.

 TruculMagic, on 22 iulie 2018 - 16:59, said:



Unde ai vazut tu dynaudio pe b5.5 din fabrica ? ca eu nu am vazut. (posibil sa imi fi scapat)

@Initiator: faci o cocalareala maxima cu boxe sh de pe focus, Touran si alte masini. Daca schimbi boxele pune macar boxe noi de la producatori consacrati in domeniul audio, nu de pe focus mk1 Posted Image . Nu sunt boxe scumpe, sau banuiesc, ca vrei sa scapi cu vreo 100lei cu toate 4...
Mk2*
Nu îl numesc cocalarism deoarece din aftermarket nu stiu ce sa iau sa fie la fel de calitativ/puternic (sunet si bass) ca exemplele sh enumerate, de aceea prefer ceva sh. Doar ca asta este dilema mea, daca se potrivesc prinderile, ca la cele noi sau sh e aceeasi problema.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pune Dynaudio, sunt facute pt masina ta si sunt printre cele mai bune. Daca ti se par prea scumpe, atunci cauta Focal, au kituri pt VW. Ar trebui intai sa fii sigur ca chiar ai difuzoarele defecte, sa nu fie altceva.

#7
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016

 Paz, on 23 iulie 2018 - 00:05, said:

Pune Dynaudio, sunt facute pt masina ta si sunt printre cele mai bune. Daca ti se par prea scumpe, atunci cauta Focal, au kituri pt VW. Ar trebui intai sa fii sigur ca chiar ai difuzoarele defecte, sa nu fie altceva.
Ce ar putea fi altceva?
Sincer mai mult de 400, 500 de lei nu aș investi in boxe.

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Dynaudio costa aproape 200€ bucata. Tu vrei sa cheltui 100 pe toate.

Cauta difuzoare originale Polo 6R. Stiu sigur ca se aud binisor daca nu ai pretentii. Le gasesti "uzate" si la 50€ ( kit complet ). Asigura-te ca se potrivesc la usa ta. Cel mai bine ar fi sa gasesti un electrician auto sau un demolator.

Edited by Paz, 23 July 2018 - 11:21.


#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
cauta hertz dieci, sunt unele cu portocaliu, merg bine cu playerul original pt ca sunt sensibile, se descurca ok si fara amplificator separat.

#10
Raszagal

Raszagal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.01.2007
salutare, in aceeasi situatie, am schimbat midbasii din usi cu Crunch gti 6.2W, au 4 ohmi. tweeterele au cate un condensator pe post de filtru, tot 4 ohmi. Va rog sa ma sfatuiti, e ok sa leg in paralel midbasii cu tweterele, dupa calculele mele rezulta o impedanta de 2 ohmi, iar HU are 4 ohmi pe canal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate