Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Prelungire mufe TV

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Salutare.

Deschid acest topic pentru o problema pe care o intampin. De curand am achizitionat un TV smart Samsung 50 inch 4k. L-am fixat pe un perete si am inceput sa fac cablarea pentru noua pozitie a sistemului home cinema. Intentionez sa ascund pe cat posibil cablurile, dar am identificat un inconvenient. Accesul la mufele HDMI si USB (la care fireste trebuie sa apelez uneori) e foarte dificil. TV-ul fiind apropiat de perete, nu permite introducerea mainii la partea de conectica.

Intrebarea mea este: exista un panou cu astfel de mufe, prin intermediul caruia sa pot realiza prelungirea lor?... ceva compact si elegant (nu sa stau cu cabluri conectate/atarnate), astfel incat sa rezolv problema legata de acces dar si de aspect general pentru o sufragerie?

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
exista suport orientabil si care poate deplasa televizorul intr-o mica masura fata de perete astfel incit sa faciliteze accesul la mufe.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,063
  • Înscris: 01.12.2001
Pui un prelungitor doar la USB. La HDMI, faci legaturile o singura data. Ai sigur 2 sau 3 mufe si cred ca sunt suficiente.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Panou.. nu stiu daca exista si nu cred ca ar merita investitia/instalarea.
Pur si simplu niste cabluri prelungitoare, pe care le proptesti cit mai la indemina, la limita vizibilitatii, de suportul de perete.
Dau, daca vrei neaparat, le bagi inapoi in perete si le scoti in alta parte, un loc  accesibil si invizibil.
Vezi sa nu depasesti limita de lungime.... nu stiu exact cit este pentru asemenea prelungitoare.

#5
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Ok, multumesc pentru sugestii.
Stiam de suportii cu posibilitate de rabatare multiaxiala si varianta de a prelungi iesirile de care am nevoie, cu cabluri intermediare si separate. Am sperat insa ca exista ceva gandit si dedicat pentru astfel de situatii dar nu stiu eu cum/unde sa caut. Inteleg ca nu exista, deci prelungesc (suportul nu-l mai schimb).

Edited by "Oblio", 23 July 2018 - 13:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate