Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Disperare

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAkasiv, on 22 iulie 2018 - 11:23, said:

Scurtă poveste: termin 4 ani de științele naturii, pregătită din a 10-a pentru admiterea la medicină generală Constanța și mă trezesc în a 12-a ca fraiera lăsată pe vară la matematică. Am pierdut admiterea, iar acum dilemă mare. Ce să fac cu viața mea? Balneokinetoterapie sau psihologie? Aveți alte idei? După terminare doresc să dispar din țară, deci ceva ce m-ar ajuta cu acest vis?


Daca liceul e bun, inseamna ca ai fost la a 2-a sau a treia clasa ca nivel de acolo......chiar daca ai ramas corigenta la mate nu inseamna ca esti "nepregatita" de medicina, de fapt nici nu se vede asta din ce scrii.
Trebuie doar sa dai mai multe detalii despre situatia ta ca sa stie lumea ce sfat sa iti dea.

Din punctul meu de vedere, daca visezi sa faci medicina de 3 ani de zile si te inscrii acum la psihologie e ca si cum ai visa sa proiectezi motoare pt masini de formula 1 dar te-ai angaja ca mecanic la un service auto de cartier.
Vrei sa faci medicina, fa medicina! Gandeste-te ca vrei sa pleci din tara....daca o sa inveti limba germana dupa ce termini medicina poti pleca direct, iti trebuie doar diploma. Daca te axezi pe psihologie crede-ma ca in Germania de ex e foarte greu sa prinzi vreun post chiar si ca absolvent de psihologie in Germania. Fara master facut in germania e imposibil sa faci ceva, iar locurile de la master sunt cam 50% din numarul de absolbenti al facultatilor de psiho.....

Ca medic, termini in Ro facultatea, astepti diploma, si te poti duce fara probleme in Germania la intreviuri.....acolo, te poti angaja ca medic rezident pe ce specializare doresti.

Iti spun toate astea pt ca locuiesc in Germania, am o prietrena buna care a terminat acum facultatea de psihologie in Germania , si am in familie(plus multe cunostinte) medici care au facut facultatea de medicina in Ro si acum muncesc in Germania.

PS: Spui ca un an in plus de stat acasa si invatat  (ca idee, poti invata germana in timpul asta) e un an pierdut, dar cum sunt cei 3 ani de pregatire intensa pt medicina la care esti dispusa sa renunti acum?

#74
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAkasiv, on 22 iulie 2018 - 11:23, said:

După terminare doresc să dispar din țară?
De ce disperare? De ce sa dispari?

Balneokineto e mai buna ca psiho.

#75
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Dar cum băi, ce profil?
Omul vrea medicina pana mea, il lasi la mate corigent?
Tu ai batut vreun profesor sa dea dracu, deci nu-mi explic.

Daca e profil stiinte mate trebuie sa fie optionala, prioritate sa fie chimie biologie si fizică ptr ca toti aia de acolo de regula vor medicina farmacie si nu info sau altceva, daca vrea info invata si mate si da mate la alegere

E cretin sistemul, păcat că e pe bani publici.

#76
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tu crezi ca medicul nu trebuie sa stie cum se numara banii de  spaga.

#77
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Daca omul a facut pregatire chimică si biologică din a 10-a deci toata chimia organică de care voi nici nu ati auzit il indrumati acum la alte chestii?
Adica a investit timp si bani in alea degeaba?

Părerea mea e ca nu are ce cauta matematica obligatoriu ptr bac la un profil de stiinte. Cel mult la alegere cu restul din profil.

Daca esti de 9 la chimie si rezolvi problemele de organică cu ce naiba e acolo consider că e destul de destept acel om, nu are nevoie d einutilităţi cu integrale, matrice, geometrie analitică si alte drăcii la nivel de bacalaureat.

Eu de regulă sunt impotriva copiiilor si-i consider că nu invata si pierd vremea aiurea, ati, mai vazut din postari poate, dar aici din ce spune păi a invatat a investit ptr materiile alea de admitere si imbecilul ala o lasa la mate si nu doar la ala e problema cat e la planurile cadru si sistemul de invatamant in ansamblu ca nu tine cont de optiunile copilului

Pe când o să mai lăsăm baltă superioritatea asta cu matematica?
Alte materii si alti profesori nu ar fi importanti?

Ne ducem de râpă ca ţară că importăm şi cuie cu toţi matematicienii care se fabrică aici iar alte materii le dăm la gunoi.

Daca a fost un conflict cu proful atunci e altceva, nu mai comentez.

#78
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 22 iulie 2018 - 15:51, said:

Hatzi spăriat-o pă fată dă tot hanimalelor  Posted Image Posted Image
Băh da' dă tăt s-o spăriat :)

#79
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postneagu_laurentiu, on 22 iulie 2018 - 12:02, said:

Atunci ti-ai distrus viata. E decizia ta, nu mai da cu piciorul in continuare. Un an la varsta ta nu-i nimic. Plus ca ai fi avut timp de studiu cat altii n-au.
Ce aberatie chestia asta cu: gata, trebuie sa dau neaparat anul asta la facultate. Cand de cele mai multe ori, in liceu nu au oamenii habar ce vor sa faca, desoeri nici nu au stat o zi la un ipotetic loc de munca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate