Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Disperare

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
larida

larida

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2018
Mie îmi pari puțin frustrată și o adolescentă cam alintată. Vrei răspunsuri  ACUM și multe, și să fim de acord cu tine.   Niciun profesor nu te lasă corigent dacă iei note mari la teste, teze, acolo e negru pe alb, știi sau nu știi, chiar dacă vrea să te pice, ai dovada că știi. Să presupunem că a fost ceva personal cum zici tu,te-a picat, asta e. Stai să vezi la facultate corectitudine, oameni buni, viața roz :)). NIMENI nu poate ști, pt tine, ce ți se potrivește. La cum te aprinzi din orice, nu îți recomand să lucrezi cu pacienți. Ce trebuie să știi e că sunt puține facultăți care asigură o carieră aproape imediat, la finalizarea ei. Pt că vei da admitere în septembrie la facultăți, e f posibil nici să nu prinzi loc. La Constanța la psihologie sunt 60 de locuri, deja ocupate, iar lista de așteptare pt cei care s-au înscris deja e luuungă, deci nu au nevoie de două sesiuni de admitere. Ia de pe site listele cu locurile de anul trecut, din sesiunea septembrie, și vezi unde au fost locuri libere, probabil cam tot așa vor fi și anul acesta. Și încearcă să nu mai crezi că e cineva dator să îți răspundă, ești una din cei 200.000 probabil care au terminat liceul anul acesta. Eu în liceu aveam mereu medii de 9 - 9,75 și mă simțeam pfff Einstein, dar când am intrat la facultate, în București, mai toți aveau medii în liceu mari, mai toți luau premii, mai toți se credeau deștepți și atunci mi-am dat seama că nu e nimeni deosebit, niciun om, suntem poate mai buni decât alții care nu au avut acces la aceeași educație, dar nu a fost alegerea lor, în calitate de copii. Am învățat să apreciez oamenii pt componente, pt cum privesc viața, pt moralitate. Te sfătuiesc să încetezi să crezi că totul e personal și are cineva ceva cu tine pt că nu ești specială, iar ăsta nu e un lucru rău, învață să fii bună, să ajuți, să întrebi oamenii cum se simt și abia după o să devii specială și poate, de ce nu, un doctor sau un psiholog pregătit pt societate, pt că acum, nu ești pregătită de realitatea societății, ești tu cu tine.

#56
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostAkasiv, on 22 iulie 2018 - 13:46, said:

Cum tu, un necunoscut ce îmi analizezi frazele din taste, îți permiți să îți dai cu părerea despre mine?
Nu mai fa harfe de diva, si pune mana la munca.

#57
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
neaparat medicina, restul nu se compara. la fel si afara, doar cu medicina ai sanse.

dar ai grija sa nu imbolnavesti oamenii.

#58
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postlarida, on 22 iulie 2018 - 13:49, said:

Eu în liceu aveam mereu medii de 9 - 9,75 și mă simțeam pfff Einstein, dar când am intrat la facultate, în București, mai toți aveau medii în liceu mari, mai toți luau premii, mai toți se credeau deștepți și atunci mi-am dat seama că nu e nimeni deosebit, niciun om, suntem poate mai buni decât alții care nu au avut acces la aceeași educație, dar nu a fost alegerea lor, în calitate de copii.

Hmmm..... ceva similar si la mine. Poate nu chiar 9.75 (clasa IX-a, apoi am scazut spre 8-9)
Am reusit sa trec abia de primul an de facultate (cibernetica), apoi nici nu ma mai duceam.
Dupa aia m-au "transferat" ai mei "cu forta" la o particulara, tot nu ma duceam, da' am diploma ;)
Care nu mi-a folosit la nimic niciodata, acum lucrez ce fac de la 15-16 ani, freelancer.
You are not special. You're not a beautiful and unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else. Fight Club

#59
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
psihologie dintre cele 2.

#60
larida

larida

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 22 iulie 2018 - 14:26, said:


Hmmm..... ceva similar si la mine. Poate nu chiar 9.75 (clasa IX-a, apoi am scazut spre 8-9)
Am reusit sa trec abia de primul an de facultate (cibernetica), apoi nici nu ma mai duceam.
Dupa aia m-au "transferat" ai mei "cu forta" la o particulara, tot nu ma duceam, da' am diploma Posted Image
Care nu mi-a folosit la nimic niciodata, acum lucrez ce fac de la 15-16 ani, freelancer.
You are not special. You're not a beautiful and unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else. Fight Club
Eu m-am descurcat ok, am facut Dreptul, la unibuc, dar medii pe semestre de 7.5, 8, 8.5, cam asa. Liceul meu era cel mai bun din oras impreuna cu un alt liceu, competitie intre ele, de asta ma simteam eu mare si tare, ca am medii mari la un liceu f bun. Mi-a trecut la facultate. Acum, si eu fac altceva decat domeniul juridic :))
De asta zic, domnisoara trebuie sa se spele putin cu apa rece.

#61
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAkasiv, on 22 iulie 2018 - 12:00, said:

Pentru celelalte întrebări: Medicină admitere, balneo asemenea, psihologie dosar (media de la bac). Nu pot sta acasă deoarece trebuie să am grijă de sănătatea mintală, un an pierdut este un factor primordial pentru a mă deteriora
Dacă asta e problema găsește-ți ceva de muncă și dai la medicină la anu'. Ce e aia să intri la o facultate doar ca să nu stai acasă? Asta dacă chiar vrei să faci medicina...

#62
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
donsoara' pune osu la munca! ca sa ai cu ce plati taxele.. ca locuri bugetate slabe sanse sa prinzi la cum te vaiti pe aici (forum)
http://medicina.univ...o/admitere/taxe

Edited by STARTREK1, 22 July 2018 - 14:45.


#63
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018

View PostOriginalCopy, on 22 iulie 2018 - 11:48, said:

Alte idei:

Nanotehnologie. Astrofizica. Orice alt domeniu unde matematica e absolut necesara.

De ce? Din ce am inteles din postarea ta, nu e vina ta ca ai picat la matematica.

persoana asta cere sfat între balneo și psihologie...

#64
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Stati fratilor si nu va mai agitati atat!
Este o fata de 18 ani,necoapta,face parte din tanara generatie care in proportie de 70% stie numai Facebook.Tweeter,Youtube si VR.Asa este si fata asta... o nervoasa dezorientata,poate a avut vreo "relatie" personala cu acel profesor... se poarta astazi si nemaicontunuand... s-a lasat cu o corigenta pe toamna.
Pe vremea lui "ceasca" daca ramaneai "pe toamna" la ceva... te radea tot cartierul.Nu mai ieseai din casa toata vara pana nu luai corigenta si dupa ce treceai de acest pas,nu mai scapai de "uitatura" si comentariile babelor de la bloc: "Uite-o si pe-a lui Cutarita... nu prea-i arde de carte...
Dar astazi se urla in gura mare la smartphone ceva (auzit chiar de mine intr-un fast-food) de genu: "Si ce daca am luat 4 la BAC... plec oricum "afara",imi bag "ceva" in situatia asta de la noi"... concluzia o trageti DVS.
Constatare personala:
Lucrez intr-un datacenter si am colegi de la 23 de ani la 58.Am eu 48 asa ca nu-i problema,colegii astia... ma mandresc frate cu ei,oameni de IT,oameni cu capul pe uneri,cand intru pe tura... parca sunt in alta lume!Ai cu cine schimba o vorba o opinie... ne intelegem perfect fiindca au alt nivel si asta spune totul.Fac parte din procentul de 30% care sunt cu capul pe umeri.
Restul... cum este si fatuca asta de-a deschis topicul... nu stiu ce se va face Romania cu astfel de oameni!
Fereasca Dumnezeu sa se inmulteasca astia d-alde "asta" ... ca suntem in pom si pomul in aer!
Recomandare pentru initiatoare (daca o mai da pe aici) - in primul rand RUSINE ca ai ramas corigenta! In al doilea rand, fetito... revizuieste-ti atitudinea fata de munca si viata,pune mana pe carte,invata pana plesnesti daca vrei medicina fiindca deocamdata esti un real pericol si pentru tine insati! Treci intai corigenta,ia BAC-ul si pe urma viseaza! Deocamdata esti in mlastina,iesi intai din ea! Tu nu stii cat fac 5x5 dar visezi "cai verzi pe pereti"...pune mana pe carte!

Edited by Tehnicianul1970, 22 July 2018 - 15:33.


#65
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postmirceabarbulescu, on 22 iulie 2018 - 14:31, said:

psihologie dintre cele 2.
Chiar crezi asta, dupa cum se manifesta pe aici, ca poate deveni un bun practicant al unei meserii care cere in primul rand rabdare si intelegerea celorlalti?Posted Image Posted Image Posted Image
@tehnicianul
"Restul... cum este si fatuca asta de-a deschis topicul... nu stiu ce se va face Romania cu astfel de oameni!"
Se va adapta, fii linistit. Nu vezi ca pe zi ce trece devine o alta Romanie, a celor agramati, hoti si trantori? Pentru ca astia se inmultesc ingrijorator. Zic ingrijorator pentru noi,  pentru ei, e intrarea in normalitate.
@ initiatoare,
Nu-ti fa probleme fato, inscrie-te la somaj  si te-ai scos . Si fara matematica.

Edited by wagmich, 22 July 2018 - 15:40.


#66
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hatzi spăriat-o pă fată dă tot hanimalelor  ;) :)

#67
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 22 iulie 2018 - 13:23, said:

Nu te crede, pana nu va da si ea cu capul de pragul de sus nu va aprecia.
hei, :) mi-ai spus si mie asta...
acum 5 ani
https://forum.softpe...udii-americane/

#68
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Insa acu' imi dai dreptate, atunci erai batman. Oricum nu-i pierdut trenul nici acum.

Edited by neagu_laurentiu, 22 July 2018 - 16:05.


#69
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View Posttrollerul_de_serviciu, on 22 iulie 2018 - 11:38, said:

Medicina Generala la anul ?
Nu stiu exact cum se face admiterea (dosar-nota liceu/bac, examen....), da' optiunea asta nu mai e buna ?!
Asta nu e facultate din aia unde poti sa intri fara bac ?!
La balneokinetoterapie sau psihologie se poate fara bac ?
poate a vrut sa zica asistent medical generalist, la unele postliceale se poate intra fara diploma de bac, dar nu iti elibereaza diploma de asistent pana nu iti iei bac-ul!

#70
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Post41ex, on 22 iulie 2018 - 14:11, said:

neaparat medicina, restul nu se compara. la fel si afara, doar cu medicina ai sanse.

dar ai grija sa nu imbolnavesti oamenii.
pai n-ai inteles.Pt autoare, medicina = saci cu bani

Quote

Stati fratilor si nu va mai agitati atat!
Este o fata de 18 ani,necoapta,face parte din tanara generatie care in proportie de 70% stie numai Facebook.Tweeter,Youtube si VR.
Avem joburi la McDonalds pt asemenea pregatire

Quote

Asa este si fata asta... o nervoasa dezorientata,poate a avut vreo "relatie" personala cu acel profesor... se poarta astazi si nemaicontunuand... s-a lasat cu o corigenta pe toamna.
Asta  insemana coruptie
Daca este adevarat atunci acelui profesor sa i se ridicie dreptul de a profesa pe viata, iar iei sa-i fie aduse la cunostiinta consecintele directe si indirecte ale faptelor sale de coruptie

Edited by WinstonMontana, 22 July 2018 - 16:36.


#71
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostWinstonMontana, on 22 iulie 2018 - 16:12, said:

Quote

Stati fratilor si nu va mai agitati atat!
Este o fata de 18 ani,necoapta,face parte din tanara generatie care in proportie de 70% stie numai Facebook.Tweeter,Youtube si VR.

Avem joburi la McDonalds pt asemenea pregatire
Nu sunt bune alea pentru ei, acolo e cu munca, n-ai timp sa stai.
Locurile bune pentru ei sunt alea de bugetari, la MApN, la MAI, la alte ministere si alte institutii nationale si locale... acolo ai timp sa freci Facebook 8 ore pe zi lejer.
La McDonalds nu stai o clipa. Si sunt si salariile la jumatate fata de cele de debut la bugetari.

Dai o spaga la angajare dar stii ca freci facebookul pana la pensie.

Edited by lexis1, 22 July 2018 - 17:02.


#72
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAkasiv, on 22 iulie 2018 - 11:23, said:

deci ceva ce m-ar ajuta cu acest vis?

Dupa ce ai luat bacul,continuam visul exact de unde s-a rupt,adica pe acest forum.
Pana atunci,mai vedem.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate