Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare Lentile contact miopie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Kreiy

Kreiy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2018
Am miopie si sunt la prima luna de purtare, pana acum le-am incercat pe cele care au venit de la medic, Alcon / Ciba Vision Air Optix Aqua lunare, au fost ok, vedeam perfect cu ele la inceput, dar parca dupa un timp am inceput sa vad putin mai neclar, nu e din cauza igienei sau lubrifierii pentru ca am avut grija de asta.
Acum 4 zile, mi-am cumparat Alcon / Ciba Vision Air Optix Night & Day Aqua lunare, dar nu sunt la fel de eficiente, adica vad putin mai neclar decat cu cele vechi, in sensul in care daca sunt pe strada si ma uit la un obiect sau citesc ceva la distanta, daca strang din ochi incep sa vad mai clar...

A mai avut cineva problema asta, ce-mi recomandati ?
Cele de unica folosinta ar fi mai bune?

Multumesc! Posted Image

Edited by Kreiy, 22 July 2018 - 09:53.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Niste ochelari, medicul oftalmolog nu avea asa ceva pe nas?

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
"Niste ochelari"
la miopie depinde ce minus are , ochelarii pot deveni incomozi datorita lentilei grose si grea , plus daca are mult minus lentila arata ca farurile xenon, ochii mici si lentila groasa .

Edited by ldpe, 22 July 2018 - 10:50.


#4
axostyle

axostyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 29.05.2016

 Kreiy, on 22 iulie 2018 - 09:52, said:

Am miopie si sunt la prima luna de purtare, pana acum le-am incercat pe cele care au venit de la medic, Alcon / Ciba Vision Air Optix Aqua lunare, au fost ok, vedeam perfect cu ele la inceput, dar parca dupa un timp am inceput sa vad putin mai neclar, nu e din cauza igienei sau lubrifierii pentru ca am avut grija de asta.
Acum 4 zile, mi-am cumparat Alcon / Ciba Vision Air Optix Night & Day Aqua lunare, dar nu sunt la fel de eficiente, adica vad putin mai neclar decat cu cele vechi, in sensul in care daca sunt pe strada si ma uit la un obiect sau citesc ceva la distanta, daca strang din ochi incep sa vad mai clar...

A mai avut cineva problema asta, ce-mi recomandati ?
Cele de unica folosinta ar fi mai bune?

Multumesc! Posted Image
de ce nu optezi pentru operatie ?

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 ldpe, on 22 iulie 2018 - 10:49, said:

"Niste ochelari"
la miopie depinde ce minus are , ochelarii pot deveni incomozi datorita lentilei grose si grea .
Da...insa nici cu lentilele nu imi e rusine!

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Miopia evolueaza in timp, probabil trebuie consultat medicul pentru a schimba dioptriile.

#7
Kreiy

Kreiy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2018
Am doar o luna de purtare a lentilelor de contact, nu putea sa evolueze miopia, am fost acum o luna la control si mi-a dat lentilele cu diopriile actualizate.
Ma gandesc ca fiind lentile day&night se compromite cumva calitatea in ceea ce priveste claritatea, nu vezi la fel de clar cum ai vedea cu o lentila clasica pe care o scoti la finalul zilei...
E doar o supozitie nu stiu daca teoria mea e corecta...

#8
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Atita timp cit lentilele nu-si fac treaba si te deranjeaza, ochelarii sint solutia.

#9
Kreiy

Kreiy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2018
Stiu ca ochelarii sunt o varianta mai buna pentru ca eviti toate problemele de mentenanta a lentilelor, igiena, etc. Am si o pereche de ochelari, dar nu ma intereseaza ochelarii momentan, eu vreau sa alflu daca imi pot imbunatati experienta cu lentilele de contact, de asta am deschis topicul, poate cineva care a purtat mai mut timp lentile de contact a avut probleme similare si ma poate ajuta. Multumesc!

Edited by Kreiy, 22 July 2018 - 13:25.


#10
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Incearca Alcon / Ciba Vision Dailies AquaComfort Plus, eu port de multi ani si sunt ok.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 modoran, on 22 iulie 2018 - 11:23, said:

Miopia evolueaza in timp, probabil trebuie consultat medicul pentru a schimba dioptriile.
In cazul miopiei lentilele trebuie schimbate la 6 luni daca ai   sub 25 si ceva de ani, apoi dioptria se stabilizeaza.... Deci initiatorul sa faca  un bine si sa se duca la control regulat.
PS operatia aia doare ca dracu' , nu o faci decat daca treci testul de curaj...

 Kreiy, on 22 iulie 2018 - 13:22, said:

Stiu ca ochelarii sunt o varianta mai buna pentru ca eviti toate problemele de mentenanta a lentilelor, igiena, etc. Am si o pereche de ochelari, dar nu ma intereseaza ochelarii momentan, eu vreau sa alflu daca imi pot imbunatati experienta cu lentilele de contact, de asta am deschis topicul, poate cineva care a purtat mai mut timp lentile de contact a avut probleme similare si ma poate ajuta. Multumesc!
Sfat : ia ochelari !!!! Daca ai lentile de contact o sa stai mereu cu grija ca te lovesti sau te bati cu cineva. De aia purtatul de ochelari desi e mai nasol din punct de vedere estetic e mai sigur.

#12
Kreiy

Kreiy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2018
Am precizat ca am lentile de contact de o luna de zile dupa ce am fost la medic in prealabil si mi s-au stabilit dioptriile. Nu trebuie sa stai cu grija ca te lovesti sau bati, lentila de contact e facuta dintr-un material foarte subtire si foarte moale, nu e din sticla sau materiale dure cum poate va imaginati. Mai rau e daca ai ochelari si se sparg... Pare ca unii dintre voi vorbesc in necunostinta de cauza si nu inteleg de unde vine stigma si reticenta asta fata de lentilele de contact. Am precizat ca am deja ochelari, nu ma intereseaza ochelarii, nu mai fiti ignoranti si offtopic. Ma intereseaza lentile de contact cu claritate cat mai mare, am dioptrie relativ mica -1,50, am testat deja 2 produse, la unul din ele claritatea a fost perfecta la inceput dar s-a schimbat dupa vreo 2 saptamani de la utilizare desi lentilele aveau valabilitate de o luna, iar cealalt produs a avut din start o claritate inferioara, probabil vad cu -0,25 - -0,5 mai putin decat ar trebui cu aceste lentie.

Edited by Kreiy, 22 July 2018 - 21:58.


#13
marin81

marin81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 03.01.2011

View PostKreiy, on 22 iulie 2018 - 09:52, said:

Am miopie si sunt la prima luna de purtare, pana acum le-am incercat pe cele care au venit de la medic, Alcon / Ciba Vision Air Optix Aqua lunare, au fost ok, vedeam perfect cu ele la inceput, dar parca dupa un timp am inceput sa vad putin mai neclar, nu e din cauza igienei sau lubrifierii pentru ca am avut grija de asta.
Acum 4 zile, mi-am cumparat Alcon / Ciba Vision Air Optix Night & Day Aqua lunare, dar nu sunt la fel de eficiente, adica vad putin mai neclar decat cu cele vechi, in sensul in care daca sunt pe strada si ma uit la un obiect sau citesc ceva la distanta, daca strang din ochi incep sa vad mai clar...

A mai avut cineva problema asta, ce-mi recomandati ?
Cele de unica folosinta ar fi mai bune?

Multumesc! Posted Image
Ai rezolvat problema? Aceeasi problema o am si eu la aceelasi tip de lentile.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vi s a facut consult specialzat pt lentile de contact? Adica o keratometrie?

Raza de curbura este f importanta. De aceea mai intai vi se da o pereche de proba si abia apoi faceti comanda, ca sa nu platiti aiurea. Mai exista varianta Johnson & Jhonson, Cooper Vision sau Bausch.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate