Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recuperare taxa postliceala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Marianmt2

Marianmt2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2018
Salut. Recent m-am inscris la Colegiul Universitar Spiru Haret Bucuresti la asistent medical generalist. Am platit prima rata de 500 de lei, am semnat toate hartiile si sunt teoretic cursant acolo.
De asemenea am facut contract si cu caminul colegiului. A trebuit sa platesc in avans pe 3 luni, adica 750 de lei. Am citit toate hartiile si nu an vazut nimic legat de restituireataxei in caz de ceva. Ma gandesc sa ma retrag din cauza ca am anumite probleme de sanatate si nu cred ca voi fi capabil sa si muncesc cat fac postliceala si nu ma voi descurca financiar si tot voi fi nevoit sa renunt. Am fost prost, nu am gandit cum trebuie, nu am luat toate variantele in calcul. Mai e destul timp pana incep cursurile, e inca devreme. E vreo sansa sa pot recupera atat prima rata din  taxa cat si plata la camin sau daca renunt pierd toti banii? Nu m am mutat in camin, n am beneficiat de nimic de la ei. Daca aveti de gand sa comentati aiurea ca am facut alegerea gresita, ca n-am gandit, mai bine n-o faceti. Stiu deja, iar comentariile aiurea nu vor ajuta pe nimeni. Multumesc anticipat.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMarianmt2, on 22 iulie 2018 - 04:19, said:

Ma gandesc sa ma retrag din cauza ca am anumite probleme de sanatate
Dacă ai cum să dovedești asta, fă o cerere de restituire a taxelor din motive medicale și anexează copii după documente (bilet de ieșire din spital, copie vreo scrisoare medicală etc.) sau adeverință de la medicul de familie, dacă îți dă. Nu avem de unde să știm ce vor răspunde, dar avem pe ce să discutăm.
Aș zice că taxa de cazare n-au motiv să nu ți-o restituie, dar în privința ratei din taxa de școlarizare e discutabil. Ar fi foarte frumos din partea lor să ți-o restituie integral.

Edited by althea, 22 July 2018 - 05:14.


#3
Marianmt2

Marianmt2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2018
Am probleme cu spatele si n-am fost internat nicaieri. Am doua radiografii mai vechi care au si diagnostic negru pe alb si scrie problema. Astea ar functiona? Faza nasoala este ca la dosarul pe care a trebuit sa-l depun am avut nevoie si de " Adeverință medicală de la medicul de familie conform căreia candidatul este sănătos clinic și apt pentru studii;" pe care am depus-o. Faza e ca doctorul meu de familie nu stie de problema mea cu spatele si daca ii cer o adeverinta de acest gen nici nu se uita la mine, nu face nicio examinare, nu pune nicio intrebare. Deci ar fi cam dubioasa treaba. Macar taxa de la camin s-o pot recupera, daca ii pierd pe aia 500 asta e, nu-i capat de drum. As vrea sa incep sa ma tratez si nu cred ca voi putea din punct de vedere material sa fac si acele cursuri sa si ma tratez asa ca acum as vrea sa iau o pauza si la vara sa ma inscriu la ceva.

Edited by Marianmt2, 22 July 2018 - 05:19.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu are rost să pui ce ai zis.
Fă cererea și revino după ce știi ceva concret. Eu cred că taxa de cămin o s-o recuperezi.
Sănătate!

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu mai recuperezi nimic

Ai platit ai semnat ai depus acte mincinoase  că ești sănătos

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
totul depinde de bunăvoința celor de acolo .în cel mai rău caz pot schimba numere candidatului în hârtii  când apare un nou cursant și îți dau ție banii lui.depinde de circuitul banilor etctrebuie vorbit căt mai repede cu cineva de acolo.durerea de spate este un motiv pueril,pe care de aici nu-l doare spatele?

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010

View PostMarianmt2, on 22 iulie 2018 - 04:19, said:

Salut. Recent m-am inscris la Colegiul Universitar Spiru Haret Bucuresti la asistent medical generalist. Am platit prima rata de 500 de lei, am semnat toate hartiile si sunt teoretic cursant acolo.
De asemenea am facut contract si cu caminul colegiului. A trebuit sa platesc in avans pe 3 luni, adica 750 de lei. Am citit toate hartiile si nu an vazut nimic legat de restituireataxei in caz de ceva. Ma gandesc sa ma retrag din cauza ca am anumite probleme de sanatate si nu cred ca voi fi capabil sa si muncesc cat fac postliceala si nu ma voi descurca financiar si tot voi fi nevoit sa renunt. Am fost prost, nu am gandit cum trebuie, nu am luat toate variantele in calcul. Mai e destul timp pana incep cursurile, e inca devreme. E vreo sansa sa pot recupera atat prima rata din  taxa cat si plata la camin sau daca renunt pierd toti banii? Nu m am mutat in camin, n am beneficiat de nimic de la ei. Daca aveti de gand sa comentati aiurea ca am facut alegerea gresita, ca n-am gandit, mai bine n-o faceti. Stiu deja, iar comentariile aiurea nu vor ajuta pe nimeni. Multumesc anticipat.


E greu fara mami si tati ca sponsori..... nu se da banii inapoi pentru asta.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postzzhunt, on 22 iulie 2018 - 06:41, said:

Ce le știi tu pe toate.

La fel și Moof2010.

Unii găsesc bucurii în orice.

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pai el singur a declarat că a mințit când a depus actele la secretariat.

A mințit cu adeverință falsa că este apt medical


Se duce și ce zice, știți de fapt am probleme cu spatele dar nu am nici un document

Dati-mi bani înapoi

#10
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postzzhunt, on 22 iulie 2018 - 10:21, said:

Dati-mi bani înapoi
Raspunsul lor?:
Capacitatea noastra de scolarizare este limitata, la fel si capacitatea de cazare in caminele proprii.
Locul ocupat, de dumnneavoastra , a fost confirmat prin contractul semnat. Chiar daca plata respectivelor servicii nu a fost facuta integral, ci in rate stabilite de comun acord nu inseamna ca noi nu ne-am indeplinit obligatiile contractuale. Din contra, va facem cunoscut faptul ca pana la sfarsitul anului scolar trebuie sa faceti plata restului de datorie contractuala.
Cu stima, respect, cafe si trabuc, CONDUCEREA!!!!!!!!
ss Indescifrabil

Edited by OPEDI, 22 July 2018 - 11:13.


#11
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostOPEDI, on 22 iulie 2018 - 11:11, said:

Raspunsul lor?:
Capacitatea noastra de scolarizare este limitata, la fel si capacitatea de cazare in caminele proprii.
Locul ocupat, de dumnneavoastra , a fost confirmat prin contractul semnat. Chiar daca plata respectivelor servicii nu a fost facuta integral, ci in rate stabilite de comun acord nu inseamna ca noi nu ne-am indeplinit obligatiile contractuale. Din contra, va facem cunoscut faptul ca pana la sfarsitul anului scolar trebuie sa faceti plata restului de datorie contractuala.
Cu stima, respect, cafe si trabuc, CONDUCEREA!!!!!!!!
ss Indescifrabil
^^ subscriu!
o sa zica ca, contractul e semnat, pa si la revedere!

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMarianmt2, on 22 iulie 2018 - 04:19, said:

E vreo sansa sa pot recupera atat prima rata din  taxa cat si plata la camin sau daca renunt pierd toti banii?

Speranta moare ultima.
La scoala la secretariat te-ai interesat?Cred ca sunt mult mai in tema decat forumul.
Baga cererea de recuperare a banilor si astepti.Daca ii primesti bine,daca nu,tot bine.

#13
Marianmt2

Marianmt2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2018
Deci? Sper sa mearga linkul
https://uploadimage....0724-034317.jpg



#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Băeții cu globu', mai lustruiți-l că dă rateuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate