Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Credit salariu minim

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Mitrutz98

Mitrutz98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.12.2013
Salut,as dori sa aflu daca pe piata exista banci care ofera credite pentru salariatii cu salariu minim.Daca sunt,as dorii sa stiu si care sunt conditiile,(vechime,varsta,etc.) sa stiu daca ma pot incadra si sa ma pliez dupa suma accordata.

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Da. Conditiile sunt sa ai contract de munca pe perioada nedeterminata, si o vechime in firma mai mare de 3 luni.

#3
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Sfatul meu, dacă ai salariul minim pe economie nu te înrobi cu credite la bănci! Scuzați off-ul!

#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 arisel, on 22 iulie 2018 - 02:35, said:

Sfatul meu, dacă ai salariul minim pe economie nu te înrobi cu credite la bănci! Scuzați off-ul!
De ce nu? In  special daca sunt rate fara dobanda!

#5
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Un salariu minim pe economie înseamnă, pt. mine doar banii pt. chirie, utilități(gaz, apă, curent), mâncare,haine pt. toată familia și atât! Vorbim de România, da!

Edited by arisel, 22 July 2018 - 03:04.


#6
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Tu ai vorbit de chirie.
Pai cel cu salariul minim NU POATE STA IN CHIRIE! De ce te-ai bagat in discutie?

#7
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

 Mitrutz98, on 22 iulie 2018 - 01:23, said:

Salut,as dori sa aflu daca pe piata exista banci care ofera credite pentru salariatii cu salariu minim.Daca sunt,as dorii sa stiu si care sunt conditiile,(vechime,varsta,etc.) sa stiu daca ma pot incadra si sa ma pliez dupa suma accordata.
Pliaza-te dupa un salariu mediu pe economie. Cam atat cred ca poti primi credit de la o banca daca ai salariul minim pe economie.
Acum ceva timp, BRD acorda un credit de aprox. 3000 de lei la un salariu net de 900 de lei.

Edited by whoswho69, 22 July 2018 - 07:38.


#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 arisel, on 22 iulie 2018 - 02:35, said:

Sfatul meu, dacă ai salariul minim pe economie nu te înrobi cu credite la bănci! Scuzați off-ul!
Poate ar salariu minim pe cartea de munca , dar alt cistig in realitate .... cum au foarte multi , deci un credit " uman " n-ar fi o problema .

#9
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Orice banca acorda credite si pentru cei cu salariul minim.
Dar cum salariul mic vine cu limite mici... nu te astepta sa primesti credite mari.
Deci in functie de ce suma ai in minte si pe ce perioada si cam cat crezi tu ca ar fi rata s-ar putea sa ramai dezamagit ca nu exista ce vrei tu.

#10
rengised27

rengised27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2018
Depinde pentru ce vrei , dacă dorești ceva in suma de max 9 000 lei , fă-ți un card de cumpărături și cumperi de la un magazin partener cu rate fără dobândă.
Dacă dorești sumă mai mare , credit efectiv , sunt unele condiții cum ar fi:
3 luni la locul actual de muncă
minim 1 an lucrat (in total , cu acte)
Contează salarul pe care il iei in mână NU BRUT-ul. Vor cere de la ANAF media salarială
și un alt factor foarte important : VÂRSTA!
Am un prieten , a vrut să iși facă credit nu foarte mare (10 mii lei) și are 3 ani vechime la locul actual de muncă , 2.5 - 3 mii lei salar NET , contract nedeterminat...dar degeaba, avea sub 21 sau 24 de ani , nu vreau să greșesc. Ce e sigur,sub 21 rar iți aprobă și card de cumpărături.  (ai la nume 98 ,bănuiesc că ai 20 de ani,de aia spun)
Deci credit sub 21 de ani , eu zic că șansele sunt spre 0 să fie aprobat ceva.

Edited by rengised27, 22 July 2018 - 10:17.


#11
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
ce vrei sa-ti cumperi cu acel credit ?

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 29.09.2006
BMW-u'. Posted Image

#13
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Chifteluta, on 22 iulie 2018 - 03:03, said:

Tu ai vorbit de chirie.
Pai cel cu salariul minim NU POATE STA IN CHIRIE! De ce te-ai bagat in discutie?
ironia sortii : sa ai salariu minim si sa fii proprietar iar cei cu 1500 euro net platesc 300-400 chirie

#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ironia sortii, sa ai salariul minim si sa stai cu alte 2 generatii in casa iar cel cu 1500 euro platesc 300-400 euro chirie sa stea intr-o casa doar el.
Tu ai impresia ca aia cu salariul minim sunt aia proprietari de case? Sau sunt aia care stau intr-o camera toata familia in timp ce in cealalta camera sta alta familie (parintii, bunicii, fratii)? Sau eventual au avut norocul sa le moara rudele si sa primeasca doar ei mostenire casa?
Aici ma refer la cei tineri, aia batranii au apucat vremurile in care casele erau chilipir si asa au devenit proprietari.

Tu ce spui, proprietarul de Dacia 1300 e mai smecher decat ala care inchiriaza Mercedes nou cu 300 euro/luna? Cam asa si cu casa...

#15
Mitrutz98

Mitrutz98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.12.2013
Nu e problema varsta,am 40 ,dar nu am fost angajat in ultimii 3 ani (pana acum in iunie) banii imi trebuie pentru renovarea unei case.

#16
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu o sa vezi vreun credit in conditiile astea.
Prezinti risc de teapa mare.

Abia de la anul ai sanse sa primesti un credit mic.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009

 Mitrutz98, on 22 iulie 2018 - 13:57, said:

Nu e problema varsta,am 40 ,dar nu am fost angajat in ultimii 3 ani (pana acum in iunie) banii imi trebuie pentru renovarea unei case.

ai mai avea o sansa sa-ti faci un card de cumparaturi direct la un magazin de bricolaj, de unde sa-ti cumperi materialele, mobila, instalatiile si ce mai ai tu nevoie, apoi sa platesti in rate fara dobanda, timp de 12 luni (sau mai mult, depinde de oferta de finantare). ramane doar sa faci rost de bani pentru manopera celor care iti vor lucra la renovare.
uite aici un exemplu :
https://www.dedeman....-creditare.html

#18
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nici la card de credit nu se incadreaza, are doar 1 luna vechime... Abia dupa 3-6 luni incep bancile sa iti ofere card de credit si atunci limitat la maxim 2-3 salarii. Sunt persoane cu contracte de munca de ani de zile cu vechime de zeci de ani fara istoric de reuplatnic sau de creditat si care abia au primit la prima aplicare la un card de credit 2-3 venituri.
Tipic pentru proaspatul angajat, cum semneaza contractul de munca cum incepe sa cheltuie banii pe care nu ii are... cat mai multi daca se poate.

Edited by lexis1, 23 July 2018 - 12:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate