Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce sa mananci ca sa slabesti?Cum reduci pofta de mancare?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Cam ce sa mananci(accesibil pentru toti) ca sa se produca slabirea?
Asta pe langa muuulte abdomene.(astea imi plac)
Si exista adjuvante eficiente  in slabire?De exemplu e valabila chestia cu apa cu lamaie,zeama de lamaie?
Ce sa eviti in primul si primul rand?
Eu sunt un mare amator de carne,deci ce fel de carne am voie?

Este permis cate o nerespectare a dietei  din cand in cand?Rar,cate un rasfat sa zicem asa,ceva dulce de mancat si de baut.

Ce sa mananci ca sa si slabesti si sa nu iti mai fie foame tare?
Si poate CEA mai IMPORTANTA intrebare:Cum reduci pofta insistenta de mancare?Adica mie mi-e foame mai mereu si mereu rontai si stiu ca asta nu e bine,cum scap de pofta asta de mancare si mai ales de dulciuri?

Multumesc mult anticipat ptr raspunsurile serioase

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Cam nimic.
La tine personal se va vedea o îmbunătățire semnificativă dacă în loc de statul pe scaun în față la forum mergi la câte-o plimbare vioaie.

#3
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Mananca legume pe timpul verii Posted Image , eu vara mananc numai legume si arat bine Posted Image, nu am pic de grasime :D

Edited by diegodanny, 21 July 2018 - 21:10.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Aveau pe vremuri la Auschwitz o reteta bengoasa, nimeni nu a iesit gras de acolo. In principiu, multa munca, efort fizic, mancare putina, sau deloc. Slabesti garantat. Daca stai toata ziua pe net, nu faci miscare, bagi in tine nonstop, normal ca te ingrasi. Daca in loc de net, alegi telenovelele de pe tv, mancare la fel, efectul e la fel.

#5
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 09.09.2005
totul e psihic; cauta mancare care nu iti place: ciorba de legume, orez de post, salata de cruditati, etc.

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Cea mai bună și sănătoasă metodă e să nu mănânci nimic o perioadă lungă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GbMpvC1Y2xA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
De mancat/baut...cat mai multa apa, castraveti, morcovi, etc., mesteca de-astea daca ti se face foame.

Legat de dulciuri sau alte chestii nasoale, solutia e una singura: nu mai cumperi astfel de lucruri, iar daca ai prin casa, arunca tot sau imparte-le la niste nevoiasi. Odata ce ai parcurs pasii astia, neavand nimic "dulce" in casa, te asigur ca o sa scapi de narav Posted Image

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Nu existau grasi la Auschwitz...

#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 21 iulie 2018 - 20:49, said:

Eu sunt un mare amator de carne,deci ce fel de carne am voie?
Ai voie carne cat de multa. Carne slaba (muschi file, piept de pui, curcan) cat poti sa mananci, cu salate si FARA paine.
Nu carne grasa, nu mezeluri.

Quote

Este permis cate o nerespectare a dietei  din cand in cand?Rar,cate un rasfat sa zicem asa,ceva dulce de mancat si de baut.
Ai voie doua lingurite de miere pe zi. Nimic altceva.

Quote

Ce sa mananci ca sa si slabesti si sa nu iti mai fie foame tare?
Legume cu multa celuloza: varza, morcovi, sfecla rosie, fasole verde.

Quote

Si poate CEA mai IMPORTANTA intrebare:Cum reduci pofta insistenta de mancare?Adica mie mi-e foame mai mereu si mereu rontai si stiu ca asta nu e bine,cum scap de pofta asta de mancare si mai ales de dulciuri?
Rontaie morcovi, cotoare de varza, sfecla rosie.

Poti sa mananci carne slaba la gratar cu niste cantitati imense de salata de varza.

In caz ca nu poti sa mananci fara paine, alege paine neagra, musai veche, uscata.
Sau o pui la uscat in cuptor la temperatura mica si o faci pesmeti.
Pesmetii sunt moartea poftei de paine.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu tu erai ala care baga in el suplimente ? Posted Image

#11
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 07.04.2017
Pofta de dulciuri poate fi diminuata cu un supliment de crom. Nu te gandi ca trece imediat , e nevoie sa iei vreo 3 luni. Ia - ti dulcele din fructe. Din cand  
in cand putina ciocolata neagra ( 70 % cacao) .  Cauta alimente  cu indice glicemic mic. Alea poti sa le mananci des si in portii normale .  Restul , cat mai rar si putin. Daca nu mai poti si vrei ceva ( o felie de tort, de ex) mananca dimineata  sau cel mai tarziu la pranz.
Astfel  ai timp  sa consumi caloriile alea . Cea mai proasta strategie e sa te abtii ziua si seara rupi frigiderul.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 21 iulie 2018 - 20:49, said:

Eu sunt un mare amator de carne,deci ce fel de carne am voie?
Pui si peste slab.

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 21 iulie 2018 - 20:49, said:

Si poate CEA mai IMPORTANTA intrebare:Cum reduci pofta insistenta de mancare?
Bei apa.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
astia care recomandati infometare, probabil ca nu ati incercat voi asa ceva. teoretic e buna, practic cedezi psihic dupa nu prea mult timp, dai iama in frigider si iti intra in cap ideia ca nu poti slabi.

metoda buna e un mic deficit de calorii dar constant. ceva de genul iti pui in farfurie portia care o mancai inainte, o imparti la patru si dai deoparte un sfert. pt a reduce pofta de mancare apelezi la fructe si legume mai sarace in calorii dar bogate in fibre (tin stomacul plin si dau senzatie de satietate). iti faci un bol mare de salata de rosii cu castraveti, pui un pic de ulei si otet (lamaie) pe ea si o mananci goala. oricum, cu trei sferturi de portie n-ar trebui sa ajungi la infometare. cauta-ti alte ocupatii sa nu te mai gandesti atata la mancare si la urmatoarea masa.

sportul e foarte bun pt sanatate, tonus fizic si psihic, dar nu-i foarte eficient pt slabit. daca mergi la sala si bagi mare vreo doua ore de curge sudoarea de pe tine ca la robinet iar cand iesi bagi o shaorma sau o pizza garantat are mai multe calorii decat ai ars. mai degraba as recomanda miscarea, plimbatul in aer liber, bicicleta, face si foarte bine la psihic, te ajuta sa-ti iei gandul de la mancare.

Edited by Fane, 22 July 2018 - 00:42.


#14
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
Dupa parerea mea, as exclude infometarea de pe lista de recomandari.

Asadar, care e scopul tau? Sanatate sau slabire? Sau ambele? Daca scopul tau este doar sa slabesti, surpriza: poti manca ce doresti. :) Sport din belsug in asa fel incat sa te afli in deficit caloric. Poti manca si 3000kcal, daca vointa iti permite sa arzi 3500. :) In orice caz, vei fi dezamagit la finalul unui astfel de "program".

Daca alegi ambele, grija mare la aportul de nutrienti. Aport ce difera in functie de dieta pe care ti-o alegi. Un sfat obictiv nu-ti poate da nimeni. TU trebuie sa incerci n diete, iar la final, alege una potrivita pentru tine.

Totusi, nu exagera cu cardio. Cardio in exces duce la inhibarea productiei de testosteron si sublinierea cortizolului, totodata cantitatea de hormoni estrogeni din sange crescand. 3 ore pe saptamana e suficient. Axeaza-te pe sprinturi si antrenamentele cu greutati - cresc nivelul testosteronului favorizand arderea grasimilor si construirea de tesut muscular.


Cat despre raspunsurile de mai sus, majoritatea baliverne. Numai bine. :)

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View PostFane, on 22 iulie 2018 - 00:32, said:

astia care recomandati infometare, probabil ca nu ati incercat voi asa ceva. teoretic e buna, practic cedezi psihic dupa nu prea mult timp, dai iama in frigider si iti intra in cap ideia ca nu poti slabi.

Referirea era la mine. Poate că tu ești cel care nu a încercat. Am făcut manevra asta odată pentru 70 de ore. Pentru 46 de ore de mai multe ori și pentru 22 de ore o fac aproape zilnic.
Mie mi se pare cel mai ușor. Dacă știi că nu ai voie, încetezi după un timp să te mai gândești obsesiv la mâncare, iar senzația de foame deși pare greu de crezut, după un timp relativ scurt, dispare. Psihologic e foarte greu prima dată să te convingi singur să începi, după ce toate viața am fost învățați că mesele zilnice sunt aproape ca o religie.

Mai documentați-vă puțin despre avantajele postului pentru sănătate și poate o să vă schimbați părerea. Un japonez a luat și un Nobel pentru descoperirile lui în acest domeniu.

Edited by Digix, 22 July 2018 - 10:04.


#16
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Attached File  273eb628-ab65-48b8-9bc7-1ac002b430b0.png   23.68K   18 downloads

#17
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 21 iulie 2018 - 20:49, said:

Cam ce sa mananci(accesibil pentru toti) ca sa se produca slabirea?
Asta pe langa muuulte abdomene.(astea imi plac)
Si exista adjuvante eficiente  in slabire?De exemplu e valabila chestia cu apa cu lamaie,zeama de lamaie?
Ce sa eviti in primul si primul rand?
Eu sunt un mare amator de carne,deci ce fel de carne am voie?

Este permis cate o nerespectare a dietei  din cand in cand?Rar,cate un rasfat sa zicem asa,ceva dulce de mancat si de baut.

Ce sa mananci ca sa si slabesti si sa nu iti mai fie foame tare?
Si poate CEA mai IMPORTANTA intrebare:Cum reduci pofta insistenta de mancare?Adica mie mi-e foame mai mereu si mereu rontai si stiu ca asta nu e bine,cum scap de pofta asta de mancare si mai ales de dulciuri?

Multumesc mult anticipat ptr raspunsurile serioase
Ori de dai pe mana unui nutritionist ori,
inveti sa "traiesti pentru o idee", dar una ce include in cadrul conceptuli o alimentatie moderata.
Uite, de exemplu postul, este o alimentatie atent monitorizata pe un fond ideologic (si da rezultarte intrucat respectivul o face din convingere; adica nu face foamea desi nu mananca; informatia si/sau activitatea cu care rezonezi te face sa nu ma fii asa focalizat pe mancat, pe foame!!!); nu te indemn la post, te indemn a gasi informatia cu care rezonezi si care sa includa un regim alimentar adecavat in cadrul ei.

#18
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Sau, poftim, mi am amintit acuma, atunci cand faci ceva cu pasiune, uiti sa mananci si iti pare rau ca trebuie sa intrerupi ca sa mananci.
Ai fost vreodata intr-o astfel de situatie?
Nu, nu vorbim despre sex!
Vorbim despre a lucra fizic ceva sau despre a studia, a scrie etc.

Pune pasiune intro activitate pana acolo incat mancarea, mancatul si foame sa treaca in plan secund, sa uiti de ele, sa nu te mai intereseze asa demult intrucat, da, te intereseaza extrem de mult desi poate tie nu iti pare a fi asa.
Foamea e asa  rapace intrucat la nivel constient obisnuit si subtil, pe tine asta te preocupa extrem de mult.

Da domn'e, asa e, meatabolismul, genomul, ..., dar facem si noi ce putem, ne legam de ceea ce ne e la indemna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate