Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Spatiul din interiorul scarii de bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Păi în cazul ăsta nu e vorba de terţi, ci de coproprietar. Utilizarea se face la înţelegere cu ceilalţi coproprietari.

#20
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
Si nu numai textul de sus al lui naijax...
Mai sunt diverse referiri legale.
Niciun proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala a celorlalti proprietari din condominiu.
Inafara de 230, mai este si Ord. MAI 163/07 unde, printre altele, citez:
(1) Este interzisã blocarea cãilor de acces, de evacuare şi de intervenţie cu materiale care reduc lãţimea sau înãlţimea liberã de circulaţie stabilitã ori care prezintã pericol de incendiu sau explozie, precum şi efectuarea unor modificãri la acestea, prin care se înrãutãţeşte situaţia iniţialã.
(2) În casele scãrilor, pe coridoare sau pe alte cãi de evacuare ale clãdirilor se interzic amenajarea de boxe ori locuri de lucru, depozitarea de materiale, mobilier sau obiecte, amplasarea de maşini de fotocopiat, dozatoare pentru sucuri/cafea etc., care ar putea împiedica evacuarea persoanelor şi bunurilor, precum şi accesul personalului de intervenţie.

Si mai sunt inca foarte multe alte aspecte care pot fi discutate dar, dpmdv, nu merita discutate.

#21
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu este legal. Daca vecinul sesizeaza la politia locala iti pot aplica o amenda pentru ocuparea spatiului si ingustarea cailor de acces.
Daca nu sunt pe felie cu vecinul iti vor da doar un avertisment si un termen de a elibera spatiul.
S-au vazut si cazuri de sanctiuni, dar la cazuri din alea nesimtite care ocupasera holurile cu dulapuri si vestiare pline de ce n-aveau oamenii nevoie prin casa, ca romanul e strangator, sau chiar si butoaie cu varza si muraturi.

Totusi daca spatiul e ceva vast cum descrii tu si am vazut si eu la unele blocuri, nu vad cu ce il deranjeaza ca ai scos temporar acolo o canapea (desi nu vad de ce ai face asta, mai bine o foliai si o tineai inauntru, ca o sa ajunga praf in public sau chiar o sa dispara daca e la intrare Posted Image ), presupun ca e un pensionar frustrat, ca astia sunt cei mai scandalagii de obicei si se iau de lume fara motive serioase si o fac si pe ton din ala rastit ca si cum ar fi tatucul absolut, n-au aflat ca fac mai multa treaba cu miere decat cu kkt.

Edited by lexis1, 21 July 2018 - 19:01.


#22
vlad_iasi

vlad_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.04.2013

View PostAroundYou, on 21 iulie 2018 - 18:39, said:

(1) Este interzisã blocarea cãilor de acces, de evacuare şi de intervenţie cu materiale care reduc lãţimea sau înãlţimea liberã de circulaţie stabilitã ori care prezintã pericol de incendiu sau explozie, precum şi efectuarea unor modificãri la acestea, prin care se înrãutãţeşte situaţia iniţialã.
Eu am specificat ca nu s-a blocat accesul nimanui.
Canapelele mele ocupau doar 15%-20% din spatiul respectiv.
Deci 80%-85% din suprafata acelui spatiu era libera/ accesibila.

Edited by vlad_iasi, 21 July 2018 - 18:57.


#23
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu conteaza, se incadreaza la ingustarea cailor de acces, si pe buna dreptate... daca holul e lat de X cm nu poti sa il ingustezi, in caz de incendiu orice ingustare poate provoca victime.

#24
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015

View Postvlad_iasi, on 21 iulie 2018 - 18:57, said:

Eu am specificat ca nu s-a blocat accesul nimanui.
Canapelele mele ocupau doar 15%-20% din spatiul respectiv.
Deci 80%-85% din suprafata acelui spatiu era libera/ accesibila.
Dpdv juridic, fiecare proprietar al unui apartament dintr-un condominiu se poate folosi de partile sau lucrurile ce servesc uzului comun, cu conditia insa ca aceasta folosinta sa fie conforma cu destinatia si sa nu aduca vreo impiedicare dreptului celorlalti.
Daca in regimul proprietatii exclusive, proprietarul este indreptatit sa dispuna absolut de bunul sau, in schimb, in cazul in care bunul sau o parte din el apartine mai multor proprietari (partile comune), ale caror drepturi sunt concretizate asupra unei parti materiale din bun, coproprietarul nu poate dispune decat de cota sa abstracta, fara a avea dreptul sa transforme modul de folosinta, dreptul fiecarui coindivizar afectand totalitatea bunului.
Orice act indeplinit fara respectarea acestui principiu reprezinta, in mod evident, o stirbire a dreptului de proprietate al celorlalti.
Intrucat dreptul de coproprietate si de folosinta pe durata constructiei comune priveste spatiile comune si oricaror alte dotari etc, ce servesc folosirii in comun, orice act cu referire la acestea nu poate fi indeplinit decat cu consimtamantul tuturor coproprietarilor ori conform specificatiilor referitoare in regulamentul asociatiei (daca acesta exista si daca are si referiri in cauza) si doar daca nu incalca vreo prevedere legala.

#25
vlad_iasi

vlad_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.04.2013

View Postadisz, on 21 iulie 2018 - 18:46, said:

Daca tot esti asa de tare-n clanta,de ce nu ti-ai depozitat boarfele la etajul intermediar?
De ce trebuie cei de la parter sa-ti suporte tie bulendrele?
Pai nu este spatiu suficient la etajul intermediar.
Doar in holul de la parter era/ este singurul loc foarte spatios.
Cu suportatul la bloc este complicat, si eu suport in fiecare noapte latratul cainilor din apartamentele invecinate, deci lasa ciocu' mic.

View Postlexis1, on 21 iulie 2018 - 18:59, said:

Nu conteaza, se incadreaza la ingustarea cailor de acces, si pe buna dreptate... daca holul e lat de X cm nu poti sa il ingustezi, in caz de incendiu orice ingustare poate provoca victime.
In locul in care am depozitat canapelele nu este cale de acces, este un colt care nu duce nicaieri, deci un colt care nu duce nicaieri nu poate fi considerat cale de acces. Scarile/ treptele, liftul, usa principala de la intrare, usile secundare si ferestrele sunt caiile de acces ale blocului, ca despre bloc este vorba, nicidecum despre altceva.

Edited by vlad_iasi, 21 July 2018 - 19:36.


#26
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Irelevant ce consideri tu.
Colturile la orice spatiu fac parte din acel spatiu, si cum spatiul e cale de acces... ghici ciuperca cum este.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se poate discuta și fără referiri la caracterul și originea inițiatorului. Iar trebuie să scriu despre regulament, ce naiba... Încetați cu mesajele moralizatoare.

#28
vlad_iasi

vlad_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.04.2013
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Edited by vlad_iasi, 21 July 2018 - 20:40.
citare mesaj sters


#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dacă pui mobila pe o perioadă determinată și le spuneai oamenilor despre ce-i vorba nu cred că cineva comenta.problema a apărut când au văzut canapelele  si au crezut că schimbi mobila și nu te înduri să o arunci iar pe cea veche ai pus-o la păstrare pe scara blocului pe o perioadă  nedeterminată că poate cândva o mai folosești

bucură-te că n-au chemat vreun homles și să-l cadorisească cu mobila ta.pe când apăreai acasă să nu mai fie dormezele

#30
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Chiar trebuie sa vina politia sa va faca ordine-n scara?
Eu zic asa.
Stiu ca te simti neindreptatit, dar ai gresit. Nu stiu ce drepturi ai cand esti chirias, dar cand esti proprietar, ai dreptul si la spatiul comun ( casa scarii, gradina din fata blocului, uscator, whatever ).
Logic era ( daca esti nou in bloc ) sa bati la usile vecinilor seara pe la 7 ( cand sigur gasesti 50%+ din ei acasa ) si sa le explici intentia ta. Le ziceai ca renovezi, ca spatiul de acolo e nefolosit, si ca faci asta doar pe perioadata determinata. Sunt 100% sigur ca intelegeau, chiar daca nu le convenea. Erau bucurosi ca a venit in scara un om cu tact, care stie ce vrea si cum sa se exprime, si nu vreunu care o sa faca scandal ( Asa se uita lumea la vecinii noi [ chiriasi sau proprieteari]  ). Frica de necunoscut la inceput, dar cand vad ca ai intentii bune, se linistesc si lasa de la ei.
Prin urmare, daca nu e prea tarziu - Azi nu, ca-i duminica, dar maine seara, bate-le la usa si exprima-ti intentiile.
PRO tip: Mergi jos la panou unde se afiseaza intretinerea, si ia numele de familie. ex: apt 2, familia Bodescu. Bate la usa si incepe: Doamna/domnule Bodescu, sunt Vlad de la etajul X. M-am mutat recent si asta e intentia mea. Nu ai cum sa dai gres.
PS: Daca ai nenorocul ca locatarul sa nu se numeasca ca in afisier nu-ti taie nimeni capul. Ai incercat, si asta e intr-adevar ceea ce conteaza

Edited by TheRipper, 22 July 2018 - 09:30.


#31
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Si pompierii iti pot da amenda, pt blocarea cailor de evacuare in caz de incendiu.

#32
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postlexis1, on 21 iulie 2018 - 19:37, said:

Irelevant ce consideri tu.
Colturile la orice spatiu fac parte din acel spatiu, si cum spatiul e cale de acces... ghici ciuperca cum este.
De fapt e irelevant felul în care insiști fără să știi despre ce e vorba. Omul a scris clar - 20% din hol, într-un colț în afara circulației. Dacă spațiul rămas are cel puțin lățimea culoarelor de etaj pompierii nu vor amenda pe nimeni că n-au de ce.
În plus dacă blocul are mai puțin de 11 niveluri pompierii nici măcar nu vor veni.

PS - colțurile oricărui spațiu

View PostLL13G, on 22 iulie 2018 - 13:14, said:

Si pompierii iti pot da amenda, pt blocarea cailor de evacuare in caz de incendiu.
Vezi mai sus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate