Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

SSD - Viteza maxima vs. consistenta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Comparand 2 laptopuri, ambele avand ca storage SSD, incerc sa-mi dau seama ce este mai important pentru experienta user, viteza medie? viteza maxima? burst rate?

Primul laptop este un Asus UX305F si are inauntru un SSD cu capacitate 128GB (model SanDisk SD7SN3Q128G), 8GB RAM, procesor Intel Core M5Y-10c.
Celalalt este un laptop mai ieftin HP15, are inauntru un SanDisk cu capacitate 256GB (tot SanDisk, model SD7SN6S-256G, o versiunea dintr-o clasa mai joasa/ieftina decat celalalt care este din seria SanDisk Extreme, dar in acelasi timp mai nou - sau poate ma insel?). Specs similare , 8GB, iar procesorul este i6006U, deci tot ceva "power-saving", desi nu chiar asa extrem precum acel Intel Core.

O prima intrebare ar fi, cat de mult influenteaza celelalte componente (viteze procesor, viteza RAM, etc. testele astea facute pentru disc/SSD in acest caz?

Intr-un test HD Tune, astea sunt rezultatele (poze atasate Posted Image n-am mai stat sa fac print screen am facut direct poze ecran cu telefonul fiind ambele pe birou ).

Din ceea ce intuiesc eu, modelul de pe Asus, desi are viteza medie considerabil mai mica, testul in general pare a fi mult mai stabil, fara variatii prea mari/bruste de scaderi sau cresteri viteze de date. Mentionez ca am facut restart la amandoua inainte de test, niciunul dintre discuri nu este supraincarcat, avand doar putin chestii in afara de OS, pentru ca tin majoritatea fisierelor pe cloud mai degraba decat pe hard drive. OS este de asemenea identic pe amandoua, Win 10, updatat la ultima versiune, 1803 parca e acum.

In utilizarea de zi cu zi, la timp startup/boot Windows parca HP15 e ceva mai rapid, desi diferenta e minimala, sub 2s, insa la deschidere programe, tab-uri in Chrome, etc., este clar ca acel HP15 se misca semnificativ mai repede, n-am cuantificat cu teste, pur si simplu experienta de utilizare

Intreb pentru ca la un moment dat probabil ca o caut sa inlocuiesc acest Asus, poate ceva "Black-Friday sales" irezistibile daca or fi anul asta Posted Image pe Amazon sau in alta parte, si as vrea sa ma inarmez de pe acum cu informatii pentru a alege sper ceva care in viata de zi cu zi, nu doar in cifrele producatorului, sa fie "best buy" pentru banii platiti. Sunt zgarcita de fel, chiar daca imi permit poate un MacBook sau alte modele ultra, cu siguranta prefer chestii mai putin "populare" dar cu performante bune. Prefer sa fac update la laptop la fiecare 2-3 ani de cat sa dau un car de bani pe altul ultra-scump pe care sa-l tin mai mult - si cu siguranta urasc sa dau mai mult pe un laptop sau orice alt obiect (cu putine exceptii total feminine , genti , rochii etc. Posted Image ) unde pretul e dictat de brand si nu strict de ce e "sub capota".

Acest Asus spre exemplu l-am nimerit in sales de ianuarie cum mai are Amazon, era pe Warehouse deals, "like new" si cu un pret de putin sub £300 , ceea ce a fost foarte OK atunci, sper sa gasesc ceva similar dar bineinteles cu componente mai noi, in special procesor mai capabil si SSD mai rapid.

SD7SN3Q128G
Attached File  IMG_6860.jpg   703.91K   23 downloads




SD7SN6S-256G
Attached File  IMG_6861.jpg   932.31K   22 downloads

Edited by corina_geo, 21 July 2018 - 16:16.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La SSD primul avantaj e performanta IOPS, de ex 91 K IOPS vs 80 fara K la HDD...
Si sunt SSD-uri capabile si de peste 500 K IOPS.
Diferenta este enorma fata de HDD.

Legat de modelele particulare de mai sus, cu toate ca sunt pe M2, au interfata SATA3, si NU NVMe gen. 2 asa cum era bine, asta fiind motivul pt. care performanta se apropie de SSD-uri normale SATA in format 2,5" de acum 6 ani...

Eu unul nu as lua TLC pt ca la 1000 de cicluri de rescriere nu am incredere in fiabilitatea lor.
Deci minim Samsung PRO 256 GB cu MLC ( care oricum e si el sub SLC), si daca tot iei M2, atunci sa fie NVMe gen 2.
Performanta poate sa fie si de 6-7-8 X mai mare si la IOPS si la transfer.
Trebuie si configurate in BIOS/UEFI pe NVMe ca sa nu mearga pe SATA, si trebuie evident suport hardware si la placa de baza.
Si probabil ai nevoie si de un HDD de WD black de 1TB - in varanta dedicata pt. laptop.

Edited by loock, 21 July 2018 - 16:18.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Capacitatea, evident. In utilizare de zi cu zi nu vei sesiza diferente intre alea 2, ca viteza.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Interfata laptopurilor este cea mai importanta: daca este SATA 2 sau SATA3.Posted Image

#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
mai fabrica cineva chestii cu sata 2?

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Evident nu. Sata 3 exista din 2008.

Edited by izometric, 21 July 2018 - 18:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate