Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

HTC U11 vs LG G6 vs Nokia 8

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu am telefon lung de 148,9 mm si e perfect. Nici nu il simt in buzunar - toc la cingatoare nu am avut niciodata :)
Cel mai lung telefon a fost acum ceva ani de 151,2 mm (note 3) care, ce-i drept, era cam mare (mai ales era lat).
De curiozitate, @loock, ce telefon folosesti? Chiar sunt curios, avand in vedere cerintele tale atat de stricte.

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostParanoir, on 22 iulie 2018 - 14:57, said:

Eu am telefon lung de 148,9 mm si e perfect. Nici nu il simt in buzunar - toc la cingatoare nu am avut niciodata Posted Image
Cel mai lung telefon a fost acum ceva ani de 151,2 mm (note 3) care, ce-i drept, era cam mare (mai ales era lat).
De curiozitate, @loock, ce telefon folosesti? Chiar sunt curios, avand in vedere cerintele tale atat de stricte.

Aha, deci 2mm in plus deja gasesti prea mult...

Pai Nokia 8 are 151,5mm...

Ce sa mai zic de Nokia 7 plus care are 158,4mm, deci nu este nicidecum un inlocuitor pt 7 care are 141,2mm si ecran de 5,2", insa din pacate 7 nu are decat o banda 4G compatibila cu RO, si cel putin doua lipsa, e facut pt. Asia.

Toc de curea mi s-a sugerat/cerut sa folosesc de la firma la care lucram prin 2006.
M-am obisnuit insa cu ele.
Am unul Nokia original din piele veritabila, luat in 2007, folosit intensiv de atunci, care si acum e OK, nu s-a taiat pielea naturala.
Mai mult, e cu arici, si e si ariciul in stare buna cu toata folosirea intensiva timp de 11 ani...
Iar ca telefon, ce sa fie, un Nokia mic cu butoane care incape in toc.
Am smartphone-uri, dar nu le folosesc ca telefon si nu le tin nici in buzunare si nici in mana...

Cat despre camerele din ele, ce pot sa zic e ca pt poze documentare iti faci treaba cu ele daca nu ai pretentii.
In sensul ca iti faci treaba si cu una de 2 MP, si cu una de 23 MP.
Toate redau infect de prost, si in lumina buna unde ard luminile irecuperabil si nu poti salva din umbre fara sa le faci muci, si in lumina slaba unde sunt muci-muci, si am folosit si S8 si S6 si altele mai bune ca ele, cu senzor mai mare, si mult mai mare gen Nokia N8 ( care avea deja densitate prea mare de fotositi, si preferam sa fie de 8 MP in loc de 12), Panasonic Lumix DMC-CM1 ( care are f2.8 si pierde avantajul senzorului mai mare, si oricum are densitate prea mare de fotositi, preferam sa fie de 8-10-12 MP in loc de 20), si tot infecte erau si ele.
Desigur, comparat cu niste camere seriose, DSLR-uri cu senzor decent, obiective calumea, etc.

Edited by loock, 22 July 2018 - 15:55.


#21
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@loock: am inteles. In cazul asta, e buna o tableta daca la telefon nu ai nevoie neaparat de internet, aplicatii.
Imi place la bebunie Nokia 7 plus, dar, intr-adevar e cam mare, iar ecranul e mai sters fata de cel de la Nokia 8.
Ce ma pune pe ganduri e ca pe devicespecifications pare ca SAR-ul e cam mare la Nokia, dar pe un blog citisem un articol unde telefoanele lor erau laudate pentru SAR foarte mic.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Daca te supara rau 2mm de genul 148,9 vs 151,4, care trebuie sa recunosti pare hilar, deoarece este o diferenta infima relativ la proportia din intreg, aia 2mm sunt un raport mult mai mare din intreg la un telefon mai mic, si practic peste 114 nu-mi mai incape in toc.

Sigur ca exista si tocuri mai mari, insa arata ridicol pe sub tricou si camasa, si e aiurea sa bagi camasa si tricoul in pantaloni doar din cauza asta.
Port si camasi care nu se baga in pantaloni, nu port sacou decat rar.

Deci arata ridicol, si nici nu poti sa te asezi calumea pe scaun, nici nu mai zic de legat sireturi.
Asezatul si legatul se rezolva cu un toc vertical pus pe sold, in loc de orizontal normal, insa pe sub tricou si camasa arata tot aiurea.

Apropo de ce povesteam de camere, la camerele foto seriose, fie ele si varfuri de gama FF35 de 6000++ euro si FF645 de 39000-80000 euro, plus obiective de alte mii si zeci de mii de euro bucata si sunt zeci/sute, nu gasesti ecrane mari pe ele.

Canon eos 1 D X MK II are ecran de 3,2" ( iphone4s avea de 3,5")
Si asta e varf de gama din 2016, 6000 euro body only fara obiectivele de alte mii zi zeci de mii de euro.
eos 5D MK IV dn 2016are tot de 3,2, si apropo rezolutia e foarte-foarte mica si la seria 1 si la 5, si e masurata aiurea in dot adica subpixeli ca sa para de 3X mai mare decat este in realitate...
Modelele mai noi ( dar inferioara in gama) au chiar de 3", si mai mici.
Nikon D850 aparut in 2017 are tot de 3,2" si tot cu rezolutie foarte mica.
Hasselblad X1D format 645-crop, din 2016 are ecran de 3", 920 K dot, adica 306666 pixeli adica nici macar VGA...
Phase One XF cu back IQ3 trichromatic 101 MP FF645 are ecran tot de 3,2" dar cu  1,152 K dots, 384 K pixeli, adica ceva in jur de VGA, doar cu cativa pixeli peste 480 x 720.
Fujifilm are de 3" la cele APS-C, si la GFX 50S 645-crop au pus de 3,2"
Leica are tot de 3" la cele FF35, si la modele noi din 2018, si la S2-ul cu format o idee mai mare mai mare din 2008.
Au pus unul de 3,7" doar la TL2 care e APS-C.

Edited by loock, 22 July 2018 - 16:40.


#23
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Orice toc arata ridicol,arata ridicol acum 15 ani,acum nu se mai pune problema :)))))
Eu n am mai vazut la nimeni asa ceva.
Asta e cea mai tare faza:iti cumperi telefon in 2018 in functie de marimea tocului din 2006 :)))))


#24
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Nokia 7 plus are 158,4 si e si mai lat. M-as putea obisnui cu el, nu am idei asa fixe. Ziceam doar ca dimensiunile lui S8 sau S9 sunt perfecte, dupa gustul meu.
Dar nu poti tine telefonul in buzunar? Eu acolo il tin si uit de el.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostParanoir, on 22 iulie 2018 - 16:26, said:

Nokia 7 plus are 158,4 si e si mai lat. M-as putea obisnui cu el, nu am idei asa fixe. Ziceam doar ca dimensiunile lui S8 sau S9 sunt perfecte, dupa gustul meu.
Dar nu poti tine telefonul in buzunar? Eu acolo il tin si uit de el.

La 158mm fie nu intra tot in buzunar, deja iese afara, sau sta prea la margine chiar si la un buzunar mare, si esti bun de buzunarit...
Oricum nu ai cum sa uiti de el, pt. ca nu poti sa te asezi pe scaun cu el in buzunar, e incomod, si chiar daca ar intra cumva si din nesimtire ai ignora disconfortul, trebuie sa te scoli in picioare ca sa-l scoti si bagi.
Si trebuie sa ai mereu multa atentie unde il pui, trebuie sa-l lasi in tot felul de locuri si apoi sa-l recuperezi ( el lucrez pe teren, in fiecare zi in alta parte, alta zona, alte case, alt loc din lumea larga, si il folosesc profesional, am de vorbit cu multi oameni, deci e exclusa varianta in care sa fie acceptabila pierderea sau chiar si intoarcerea si plimbatul dupa el, ca de altfel si fitzele de a se bloca, face figuri, nesunat la apeluri primite sau date, etc.

#26
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Cred ca tu nu intelegi. Am zis ca Nokia 7 Plus mi se pare un poc cam mare, in schimb S8 (sau telefoane echivalente ca dimensiuni) incape in orice buzunar, nici nu ii dau atentie. Exclus sa imi bat capul cu el, scos-bagat in/din buzunar la asezare, asa cum spui tu.
Am telefoane cu ecran peste 5 inch de ani de zile, nu mi-am batut niciodata capul cu asa-zisele probleme.
Acum na, tu esti si cu husa la curea, deci ai alte conceptii :)

#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Am punctat ca la 158+ mm nu mai e usor sa se obisnuiasca nici pt cei care sunt OK cu modele de 150, si datorita latimii care e obraznica si la 18/9, dar si datorita inaltimii care il duce la margine sau chiar putin in afara buzunarului.

Da, am vazut nesimtite care aveau bucile umflate la spate cu doua phableturi care ieseau fiecare 5 - 6 - 7cm in afara buzunarelor de la spate, si mergeau asa aiurea pe strada, si probabil nu puteau sa se aseze jos daca nu le scoteau afara pe ambele...

Am incercat sa bag si la blugi in buzunarele laterale din fata, si cele de peste 150 nu mai intrau complet.
148-150 era cam la limita fara marja, si 140 erau aproape OK - dar numai pe ideea ca il scoti cand te asezi pt ca altfel inca e incomod.
Si nu poti sa-l scoti si bagi decat dupa ce fie te ridici in picioare, fie te intinzi ca pe canapea acasa...
Uite ca sunt oameni care nu se obisnuiesc cu asa ceva.
Sunt peste 2 miliarde.

Edited by loock, 22 July 2018 - 18:03.


#28
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Cum naiba. Eu doar in fata tin telefonul, la orice pereche de pantaloni incape fara probleme. Si nu port pantaloni largi.

#29
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Scuze ca nu mai pot da edit, dar acum am observat ce a scris colegul @loock: "Uite ca sunt oameni care nu se obisnuiesc cu asa ceva.
Sunt peste 2 miliarde."

Este genial omul, are statistici conform carora o treime din populatia lumii nu se poate obisnui cu ecrane mari si ca nu le pot tine in buzunar, desi toti vedem, peste tot in jurul nostru, oameni folosind ecrane mari. Si nu doar in Romania.
Sa nu mai zic de chinezi, care nu sunt deloc putini, care sunt obsedati de telefoane imense.
Oare unde or fi aia 2 miliarde ai lui loock?
Imi aduc aminte ca postarile lui faceau furori si acum vreo 4 ani :)

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Anul asta populatia Pamantului deja a ajuns la 7,6 miliarde de oameni.

Apreciez pe la 29% proportia celor care nu se lasa prostiti cu ecrane mici ( sub 24", hai 10") pe deviceuri neergonomic de mari pt. mobilitate, adica ~ 2,2 miliarde.

(O treime ar fi 33,333 % adica 2,533 miliarde, si probabil ca nu sunt o treime ).

Daca 71 % prefera mari, asta nu inseamna ca ceilalti nu exista.
Apropo, in mod curios la prima vedere, sunt ceva mai multi barbati care prefera mici fata de femei.

Steve Jobs a murit la sfarsitul lui 2011, cand a aparut iphone 4s cu ecran de 3,5" reincalzit.
Care era si la iphone 4 in 2010.
Ori in 2010 deja existau peste 30 de modele diferite de smartphone cu ecran de 4", 4,1", 4,3", 4,8" ba chiar si de 5" !
In 2011 cand a fost anuntat 4s, deja erau aparute 70 de modele diferite de smartphone cu ecran de la 4" la 5,3".
Deci iphone putea sa aiba si in 2010 si cu atat mai mult in 2011 ecrane mult mai mari de 3,5" reincalzit.
A murit sefu' - s-a ales praful...

E greu sa pui ecran de 4,6" pe 114-115mm cum vreau eu si cat avea iphone 4/4s, cu rama de 3mm sus si 6-7 mm jos, dar se poate.
Dar e mai usor sa fi fraier si sa te chinui pt un ecran care oricat ai trage de el tot ridicol de cacacios de mic este.

Nu totala lumea pune botu' la prostia asta.
Am mintit mai sus ca nu exista camere foto seriose, nici de anul asta, cu ecrane mai mari de 3 - 3,2", cu exceptia unuia de 3,7", si asta vorbind de camere care costa si 50000 USD/EURO body only, si varfuri de gama Canon si Nikon FF35 de 3 - 6 euro body only au maxim 3,2", si la camere de format mediu 645-crop sau chiar FF645, tot asa au de 3 - 3,2".

Poate o sa apara in viitor si mai mari, poate o sa ajunga si la 4,6" cat vreau eu, si mai ales cu rezolutie mult mai mare, chiar si de sute de ori mai mare, chiar si 16K-32K, insa oamenii seriosi nu confunda monitoarele cu ecranele incorporate.
La o camera cinematografica se poate atasa in rig un monitor ales custom cu marimi dupa preferinte, dar aia e altceva, limita e cerul si spatiul unde se filmeaza pt marimea rigului...

Edited by loock, 22 July 2018 - 23:22.


#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Erata:

3000-6000 Euro body only. ( Nikon D850 aparut anul trecut, e 3150+ euro), si Canon eos 1 D X MK II e 6000 euro si au ambele ecran de 3,2" ( si cu rezoltie foarte mica din pacate, masurata in dot adica subpixeli care dau o valoare falsa de 3X mai mare decat e in pixeli...)

Sigur ca era bine sa fie mai mari si sa aiba rezolutie mult mai mare, dar uite ca totusi nu e asa de important, nici la camere profesionale fara limita la buget. ( si la alea FF645 de 101 MP, de 50 K euro, tot de 3,2" este acum)

Erata2:

Am amintit mai sus ca ...(e un "a" lipsa si a iesit "mintit"...)

Edited by loock, 22 July 2018 - 23:44.


#32
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
“Apreciez pe la 29% proportia celor care nu se lasa prostiti cu ecrane mici ( sub 24", hai 10") pe deviceuri neergonomic de mari pt. mobilitate, adica ~ 2,2 miliarde.”

Ai o sursa pentru afirmatia asta, sau fabulezi iar?
Si observ ca tu compari ecran de camera foto cu ecran de smartphone. Adica tie ti se pare ca se pot compara? Smartphone-ul nu il folosesti doar ca sa vezi cum ti-au iesit pozele...omule, esti belea tare!

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostParanoir, on 22 iulie 2018 - 23:42, said:

“Apreciez pe la 29% proportia celor care nu se lasa prostiti cu ecrane mici ( sub 24", hai 10") pe deviceuri neergonomic de mari pt. mobilitate, adica ~ 2,2 miliarde.”

Ai o sursa pentru afirmatia asta, sau fabulezi iar?
Si observ ca tu compari ecran de camera foto cu ecran de smartphone. Adica tie ti se pare ca se pot compara? Smartphone-ul nu il folosesti doar ca sa vezi cum ti-au iesit pozele...omule, esti belea tare!

Cu niste camere de 3000 - 50000 Euro body only pe care pui obiective de mii si zeci de mii de euro bucata, se mai fac si fotografii, nu doar poze...
Exista camere FF645 de 101 MP, pt care ar putea ajuta un ecran mai mare de 3,2" si cu o rezolutie mult mai mare de 0,3 MP cat au toate cele de pana acum.
Poate nu realizezi, dar tinde spre infinit diferenta de utilitate si importanta a unor scule profesionale, fata de mofturile si fitzele poolimii.
Si cu toate astea inca nu s-au agitat sa le faca semnificativ mai mari si mai bune, chit ca ar fi infinit mai important pt ele decat pt chiombit aiurea pe strada la siteuri de socializare si alte prostii de genul asta.
Hai sa zicem ca la DSLR-urile APS-C si FF35 au niste controale cu care sunt obisnuiti, o zona neutra de siguranta pt police, si o cota de gabarit pe care incearca sa o tina sub control, chit ca oricum au sarit de mult calul cu front grip, stabilizare, ecran rabatabil, etc...si le e greu sa ajunga la o noua paradigma, la un nou concept.
Si poate au problema asta si la mirrorless 645-compact de genul fuji gfx 50S..
Insa la un DSLR FF645 de 101 MP, cu back digital detasabil si ecranul pe back, si unde camera e ditamai namila, nu au problema asta, sau cel putin e mult mai mica - motiv pt care chiar sper sa le imbunatateasca...pt ca deocamdata au tot ecran de 3,2" cu 0,3 MP

Repet, oricat de mult ai trage de un ecran de smartphone, oricat de mare il faci, tot ridicol de super-cacacios de mic este, deci ce rost are sa faci praf ergonomia purtatului pt. practic nimic.

La un TV conteaza daca e de 43" sau chiar 42" in loc de 40".
E o diferenta de 5 - 7,5 cm, si ala de 40" pare taiat cu foarfeca, mai ales ca sunt deja comune si de 60"...
Insa sub 10" care oricum e un ecran foarte-foarte mic, oricat de mult ai trage in sus peste 4,6", tot supercacacios de mic este.
Am fixat 4,6" pt ca de la 4,7" deja si latimea e prea mare, sau deja obliga la margini laterale fragil de subtiri.
Evident pt 16/9. La 18/9 poate sa fie si o idee mai mare diagonala, reducand sub 7mm marginea de jos, cu cea de sus deja la 3mm. Dispare posibilitatea de a pune butoane sub ecran, insa astea deja au cam disparut si la cele cu rama mai lata...

Edited by loock, 23 July 2018 - 00:15.


#34
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Tu expui niste tehnicalitati prin care nu exprimi nimic concret.
Pe telefon nu stai doar pe facebook. Si e diferenta mare de feeling in utilizare pe un ecran mai mare. Tu ai o obsesie cu numerele (latimi, inaltimi), restul lumii nu isi bate capul cu asa ceva.
Tot nu ai spus de unde ai scos cifrele alea (miliardele de oameni care vor ecrane mici). Ori dai sursa, ori e fantezie de-a ta.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Am facut personal o statistica de curiozitate.
Sunt designer industrial si prin natura meseriei am contact zilnic cu alti oameni, asa ca pot sa fac lejer statistici legate de lucruri care ma intereseaza.
Sunt si alte lucruri unde exista o prapastie intre cererea unei mari parti din oameni, si oferta.
De ex. de cativa ani magazinele sunt pline vara de bomboane raffaello de la ferrero, cu toate ca cei care prefera Ferrero Rocher de la aceeasi firma sunt mult mai multi decat cei care le vor pe alea albe, si le prefera pe alea made in Italy care inca mai au 5% din gustul original, spre deosebire de cele made in Germany care au gust aproape zero fata de cel original. Si zeci de ani se gaseau si vara ambele bomboane, e doar de cativa ani problema asta.
Si sunt sute si mii de alte exemple, dar nu vreau sa ma departez de la subiect.
Eram convins ca am dreptate legat de dimensiuni pt ca sunt niste criterii obiective de evaluare care tin de ergonomie si anatomia umana - de ex. mainile nu cresc cu 0,5" de la an la an, raman la fel, la fel si buzunarele, camasile si tricourile, prostul gust de a sta cu buca umflata sau chiar si cu pleasca pe pulpa in fata este la fel de aiurit in continuare.
Eram curios insa sa vad cati oameni mai au bun simt.
Si inca au multi bun simt, si oameni simpli, si oameni sofisticati, si saraci si putrezi de bogati.
Sunt mai multe femei care prefera mare, fata de barbati, poate suprinzator la prima vedere, dar are logica - ele poarta posete si gentute uzual, si tin phabletul chiar si in mana pe post de accesoriu sau de poseta.
Probabail ca la barbati e vorba de o frustare, materiala, sociala, sau/si o au mica, sau/si n-au bani de tableta sau/si PC, sau e vorba tot de pizdificarea barbatilor destul de cunoscuta...

Edited by loock, 23 July 2018 - 12:59.


#36
braveheart24

braveheart24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2005
Incearca sa cauti si prin magazinele fizice, nu doar cele online. Cu siguranta vei gasi ceva telefone cu pret mai mic decat gasesti online, telefoane la lichidare de stoc, telefoane expuse in vitrina.
Eu, de exemplu, am fost in situatia ta, oscilam intre un Nokia 6.1 (mai de buget), Nokia 7 plus si Nokia 8. Am ales pana la urma..LG G6, gasit intr-un carrefour din Targu Jiu la 1000 lei, telefon expus in vitrina, in perfecta stare, folie pe ecran, fara zgaraieturi. Mai aveau o singura bucata, pe negru, la acelasi pret, insa asta a fost acum vreo 3 saptamani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate