Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Confidențialitatea datelor la iStyle

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Aknila

Aknila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2018
Buna ziua!

M-am abonat din cauza sau putem spune datorită unei probleme care ma cam foarte macină in acest moment.

Am un iPhone 8 care S-a defectat. Datele de pe el nu le-am putut salva, nu era setat sa își facă update in iCloud și de asemenea opțiunea “găsire telefon” nu era activata. Touch-ul nu mai funcționează, prin urmare imposibilitate de a salva datele, unele importante, mai ales in sensul sa nu ajungă la altcineva. (Mai exact poze “picante” din viața unei persoane publice - am uitat de acele poze, partea mai puțin importanta)
Am luat hotărârea de a lasă telefonul la istyle pt service in aceste condiții, seara la 21:00 și m-am prezentat imediat a doua zi la 10:00 dimineața acolo pentru a pune întrebarea dacă putem șterge datele cumva.
Amuzant a fost ca inițial angajatul de acolo a zis ca nu are acces la telefon, ca a fost seara acolo alt coleg pe tura și el nu știe dar cum am invocat ca mi-aș fi uitat cartela in el, a apărut in 30 de secunde cu telefonul. (Evident nu uitasem cartela, voiam sa verific cât de profi sunt)
La întrebarea mea referitoare la politica lorde confidențialitate a datelor, am primit un răspuns de la el mai mult decât dezamăgitor: “nu bag mana in foc pentru colegii mei de la service, ca știți cum e romanul”
In momentul asta nu mi-aș dori altceva im afara de a recupera telefonul, exact in starea care este, dar la predare am semnat contractul de service in care scrie clar ca acțiunea este ireversibila.

Întrebarea ar fi: Credeți ca se pot face măgarii și sa devină fotografii publice cele din telefon? Cunoasteti cazuri?
Chiar dacă îmi imaginez in mare răspunsul, Mi-ar fi de mare ajutor și alte opinii :(  



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
Posibilitate exista.

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostAknila, on 21 iulie 2018 - 14:10, said:

Buna ziua!

M-am abonat din cauza sau putem spune datorită unei probleme care ma cam foarte macină in acest moment.

Am un iPhone 8 care S-a defectat. Datele de pe el nu le-am putut salva, nu era setat sa își facă update in iCloud și de asemenea opțiunea “găsire telefon” nu era activata. Touch-ul nu mai funcționează, prin urmare imposibilitate de a salva datele, unele importante, mai ales in sensul sa nu ajungă la altcineva. (Mai exact poze “picante” din viața unei persoane publice - am uitat de acele poze, partea mai puțin importanta)
Am luat hotărârea de a lasă telefonul la istyle pt service in aceste condiții, seara la 21:00 și m-am prezentat imediat a doua zi la 10:00 dimineața acolo pentru a pune întrebarea dacă putem șterge datele cumva.
Amuzant a fost ca inițial angajatul de acolo a zis ca nu are acces la telefon, ca a fost seara acolo alt coleg pe tura și el nu știe dar cum am invocat ca mi-aș fi uitat cartela in el, a apărut in 30 de secunde cu telefonul. (Evident nu uitasem cartela, voiam sa verific cât de profi sunt)
La întrebarea mea referitoare la politica lorde confidențialitate a datelor, am primit un răspuns de la el mai mult decât dezamăgitor: “nu bag mana in foc pentru colegii mei de la service, ca știți cum e romanul”
In momentul asta nu mi-aș dori altceva im afara de a recupera telefonul, exact in starea care este, dar la predare am semnat contractul de service in care scrie clar ca acțiunea este ireversibila.
Întrebarea ar fi: Credeți ca se pot face măgarii și sa devină fotografii publice cele din telefon? Cunoasteti cazuri?
Chiar dacă îmi imaginez in mare răspunsul, Mi-ar fi de mare ajutor și alte opinii Posted Image  
In telefon se poate intra numai cu ajutorul touch-ului? daca nu ma insel la astea mai de fite merg sa le pui si tastatura sau varianta simpla: un cablu si un PC nu aveai la indemana sa faci un backup  la ce ai in telefon si apoi sa stergi tot din el?
"Chiar dacă îmi imaginez in mare răspunsul, Mi-ar fi de mare ajutor și alte opinii"
Adica stii raspunsul dar tot astepti sa spuna altcineva ceva diferit, daca iti spun eu ca nu fac niciun fel de magarii (cu toate ca e posibil sa faca) te incalzeste cu ceva acest raspuns?

Edited by stlk, 21 July 2018 - 14:33.


#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ai semnat vreun proces verbal de predare - primire?
Daca da, ce scrie in el legat de datele confidentiale?
Daca e sa vorbim doar despre posibilitatea de a-ti fi copiate datele/pozele ca ulterior sa fie folosite in scopuri private/publice, atunci nu ne-am mai opri din discutii, caci exista posibilitatea ca acestea sa fie 'impartasite' si altora, cel putin in cercul de prieteni ai angajatilor de la service-ul la care l-ai predat, sunt multe asemena cazuri cand apar poze si clipuri din viata privata a unora, de exemplu pe site-uri rusesti.
Nu stiu cum e la iPhone, dar la dispozitivele cu Android memoria interna poate fi criptata si fara deblocarea telefonului (pin, pattern etc) datele interne nu pot fi accesate.
Asadar, aveai telefonul blocat cu parola, pin sau pattern ori orice alta forma de protectie?

Edited by Ciubex, 21 July 2018 - 14:43.


#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Regula de când lumea e că nu dai telefoane cu nuduri/poze compromițătoare/liste cu carduri de credit și CVV-uri pe ele.
Până și ăia de la NSA o mai călcau pe bec cu pozele nepotrivite, deci de băgat mâna în foc nu bagă nimeni.

Astea fiind zise, dacă nu-s poze cu Justin Bieber sau cu conturile secrete ale Securității, nu mi-aș bate capul.

#6
Aknila

Aknila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2018
Înainte de a lasă telefonul acolo, am fost la câteva service uri pentru a pune întrebarea dacă pot fi recuperate cumva, neavând backup și având cod de acces și răspunsul a fost nu. (Deși ideea cu tastatura mi se pare una Smart. Am încercat doar cu cablul de date)

In procesul de predare se specifica doar de confidențialitatea datelor lăsate la predare: adresa email și nr de telefon. :(

Da, ma ajuta și un “stai liniștita, nu se va întâmpla nimic” sau poate ma așteptam la un “da, am o cunoștința care a pățit asta” pentru a-mi strica ziua de tot.
Dacă va fi vorba de așa ceva, sper sa atragă doar pozele mele, ca nu eu sunt problema, de aici agitația mai mare de fapt :(

Cred ca pana nu văd telefonul înapoi și durează doua săptămâni maxim, teoretic, probabil nu o sa ma liniștesc 100%. Sau pana nu vorbesc cu cineva personal dintr-un service de genul pentru a afla ce se întâmpla acolo. Ideea este ca mi-au spus ca nu garantează recuperarea datelor (asta a fost cererea mea inițială), sper nici sa nu aibă posibilitatea de a face asta.
Am înțeles ca cei de la service urile istyle, trimit telefoanele la Apple in cazurile in care nu le pot repara și cred ca este unul dintre acele cazuri. Și mai ales, sper sa fie!

Oricum Mi-ar fi plăcut sa fi primit alt răspuns la întrebarea pe care le-am adresat-o. Normal ar fi sa semneze angajații un contract de confidențialitate și sa transmită măcar o încredere (chiar dacă e nefondata) clientului.

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Nu se discuta acum ceva timp ca FBI-ul nu reusea sa recupereze date de pe iPhone fara codul de acces?
Nu cred ca au cum sa le acceseze.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAknila, on 21 iulie 2018 - 14:10, said:

prin urmare imposibilitate de a salva datele, unele importante, mai ales in sensul sa nu ajungă la altcineva. (Mai exact poze “picante” din viața unei persoane publice - am uitat de acele poze, partea mai puțin importanta)
Am luat hotărârea de a lasă telefonul la istyle pt service in aceste condiții, seara la 21:00 și m-am prezentat imediat a doua zi la 10:00 dimineața acolo pentru a pune întrebarea dacă putem șterge datele cumva.
Dacă ai date la care e important să nu ajungă altcineva nu dai telefonul din mînă. Punct. L-ai dat, ai pierdut controlul. Nu vei avea niciodată certitudinea că datele respective nu au fost copiate nici măcar dacă ți se va spune că telefonul e ireparabil.
Iar chestia cu ștergeți-mi datele e taman bună să atragă atenția curioșilor...
Acu' îs două variante:
dai peste o persoană civilizată care repară aparatul și nu trage cu ochiul la conținut
dai peste o persoană necivilizată care îl repară și se uită să vadă dacă e ceva interesant înăuntru.

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Bun, da' care-i raspunsul la intrebarea: era sau nu telefonul blocat cu vreo parola sau pin?
Caci banuiesc ca de encriptat telefonul, nu stii daca era encriptat.

Edited by Ciubex, 21 July 2018 - 15:38.


#10
Aknila

Aknila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2018
Are parola..

#11
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Dacă are parola nimeni nu îți va putea accesa datele. Keep calm.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 16.03.2007
nu va mai faceti poze la mija goala cu telefonul. sau macar nu mai pastrati fotografiile. le trimiteti lu' iubi si dupa le stergeti.

#13
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postradunic, on 21 iulie 2018 - 15:24, said:

Acu' îs două variante:
dai peste o persoană civilizată care repară aparatul și nu trage cu ochiul la conținut
dai peste o persoană necivilizată care îl repară și se uită să vadă dacă e ceva interesant înăuntru.
Pai asa se prind teroristii, deci sunt oligatii sa traga cu ochiul si in cazul in care au dovezi anunta SRI-ul.

#14
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
In niciun caz caz nu au cum sa ti acceseze datele daca aveai passcode, mai ales cei de la istyle.eu zic sa stai linistit.
P.S. Acum vad data postului,poate revii cu un update.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate