Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

măsurare presiune arterială

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
varianta din comerț e de încredere, sau trebuie neapărat cea cu pompă, ca la doctor?
variantele electronice mi-ar fi utile pentru indexarea măsurătorilor pe telefon, de aici întrebarea.

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
"varianta din comerț e de încredere"
Daca scrie Omron pe el , da, e de incredere.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cauta review-urile pe amazoane.

#4
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
am mers direct pe amazon și am rămas impresionat de numărul mare de recenzii pozitive. sper să prind vreo ofertă.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sunt destul de bune
Eu am 2 - unul de brat (automat) vreo 150 de lei am dat pe el, si unul de incheietura (vreo 100 de lei am dat pe el)
Indica valori foarte apropriate care se lovesc si cu alea din cabinetul medical

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmirceabarbulescu, on 21 iulie 2018 - 12:22, said:

am mers direct pe amazon și am rămas impresionat de numărul mare de recenzii pozitive. sper să prind vreo ofertă.
daca il iei de pe amazon sa nu-i lasi sa-ti faca ei conversia in lei

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postldpe, on 21 iulie 2018 - 12:19, said:

"varianta din comerț e de ĂŽncredere"
Daca scrie Omron pe el , da, e de incredere.
Omron am si eu.
Si mie mi s-a recomandat aceasta marca+ca am vazut la cativa medici in cabinete.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Alea de ingheietura nu sunt precise, doar cele de brat.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Conteaza tehnica de masurare corecta, mai mult decat marca.

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postmirceabarbulescu, on 21 iulie 2018 - 12:09, said:

varianta din comerț e de încredere, sau trebuie neapărat cea cu pompă, ca la doctor?
variantele electronice mi-ar fi utile pentru indexarea măsurătorilor pe telefon, de aici întrebarea.
Hmmm....
Varianta din comert - CARE ?
Una singura se comercializeaza?
Cea cu pompă, ca la doctor - pai, aia de unde crezi ca apare, prin magie, din tarimul fermecat al doctorilor ? ? https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Variantele electronice mi-ar fi utile pentru indexarea măsurătorilor pe telefon - pai vezi ca multe, FOARTE multe, nu au asa ceva, indexare pe telefon.
Deci, vrei sa reformulezi sau....

Edited by trollerul_de_serviciu, 21 July 2018 - 13:13.


#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Singurul tensiometru precis este cel cu coloana de mercur. Il au doctorii mai in varsta.

Corespunde exact definitiei tensiunii arteriale. De exemplu daca maxima este 145, inseamna ca presiunea in singele din artera se echilibreaza cu presiunea unei coloane de mercur cu diferenta de nivel de 145 mm.

Mercurul din tub nu se subrezeste cu vremea, asa cum pateste otelul spiralat al manometrului cu arc, nici nu imbatraneste ca senzorul piezoceramic din manometrele electronice.

Toate manometrele se calibreaza dupa cel cu coloana de mercur (nu chiar fiecare, ci cate unul din serie, restul comparandu-se ca acesta, inainte de a fi impachetat spre vanzare).

A zis bine colegul ca esential este sa stii sa masori, pe langa calitatea aparatului.

In privinta sentintei potrivit careia tensiometrele de incheietura nu sunt precise, este un mit.  Intradevar, tensiunea la incheietura difera putin de tensiunea  mai sus de cot, insa tensiometrele de incheietura sunt astfel calibrate incat compenseaza automat (statistic) si indica la fel ca celalalt (cu conditia sa tii incheietura la nivelul inimii, la fel cum sta manseta pusa pe brat la celalat tip).

Eu am mai multe tipuri de tensiometre, inclusiv cu mercur, le-am comparat si nu sunt diferente care sa atraga atentia (tensiunea arteriala variaza necontenit de la minut la minut, creste chiar si cand incepi o conversatie la telefon, sau la episoadele de meci etc.
Trebuie sa masori tensiunea relaxat 5 minute, de trei ori in decurs de cateva minute - slabind manseta intre masuratori - apoi sa faci valoarea medie.)

#12
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
mulțumesc Anca. dintre variantele electronice ai vreo preferință?

#13
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Cu placere!

De ani de zile, folosesc OMRON de incheietura (din comoditate).

Din can in cand, ma mai joc cu celelalte, sa vad daca nu apar erori, ca altfel induc in eraore medicul, la controlul periodic.

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017

View PostAnca12, on 21 iulie 2018 - 13:40, said:

Singurul tensiometru precis este cel cu coloana de mercur. Il au doctorii mai in varsta.
Intradevar , acela este etalon dar este greu de manevrat, de purtat , daca ai tensiune oscilanta il porti mai mereu cu tine . Mercurul este inchis intr-un tub de sticla, trebuie protejat intr-o cutie de tabla, groasa sa nu se sparga , cand il deschizi zici ca e teodolit de masurat .
Ar fi culme sa porti cu tine ceasul de la Greenwich ca e cel mai cel , cumperi unul mai asa, mai razant, mai cat de cat Posted Image

#15
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Exagerezi, se vede ca nu ai folosit asa ceva.

Este pefect portabil, greutatea totala sub 1 kg, dimensiuni 30x10x6 cm, este gata de uz prin rabaterea capacului cutiei, din care se extrage manseta si para de caucuic cu ventil.
Are calificativele clinic si profesional, precizia 99%, absolut sigur in manevrare (nu se "varsa" mercurul...).

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
eu - este greu de manevrat, de purtat
tu - Este pefect portabil dimensiuni 30x10x6 cm
30 cm vs 8,7 cm cat are Omron de incheietura , "exagerezi"  - nu , verific si compar
dovada, ca nu ma crezi https://www.emag.ro/...d/pd/DS2F7JBBM/
30 cm e mic ?Posted Image

Edited by ldpe, 21 July 2018 - 20:28.


#17
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postmirceabarbulescu, on 21 iulie 2018 - 12:09, said:

varianta din comerț e de încredere, sau trebuie neapărat cea cu pompă, ca la doctor?
variantele electronice mi-ar fi utile pentru indexarea măsurătorilor pe telefon, de aici întrebarea.
Nu este mare diferenta intre ele. Cele cu pompa au mai slabe sanse sa de-a gres.
Varianta electronica au memorie pentru 30 de zile. Trebuie sa stii si trucurile in caz daca pe aparatul electronic iti apar rezultate eronate.
Uite de exemplu eu la pulse oxymeter,daca pe unghie este oja,nu da un rezultat corect.La fel si daca degetele sunt foarte reci iti da rezultate gresite. Am avut si rezultat de 75% oxygen,improbabil pentru ca pacienta nu avea nici un simptom de Hypoxie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate