Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cont Windows 10

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostArizona, on 21 iulie 2018 - 13:16, said:

The Performance Test evaluates the impact of anti-virus software on system performance

Acest test NU arata eficienta in a opri virusii, citi virusi gaseste antivirusul.
Arata performanta calculatorului cind este folosit acest antivirus.

#20
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View Postdorin_2k, on 21 iulie 2018 - 13:09, said:

Da. Chiar si cu antivirus.
Depinde de ce permisiuni sunt acordate.
Pe vremea cand era in voga DC++, unii aveau sharat tot PC-ul.
Faceai ce vrei. Si nici nu iti trebuie user si pass.
Poti copia, sterge, muta, modifica ce vrei.

O mare tampenie faceau userii pe vremea aia, erau totusi oarecum fortati sa o faca de faptul ca adminii hub-urilor limitau accesul pe hub in functie de marimea share-ului si cum multi nu aveau hdd-uri mari, sau ce sa dea in share... Totusi din DC++ aveai doar drepturi read-only asupra lor, puteai copia, dar nu puteai sterge sau modifica.

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017

View Postramona_amelia, on 21 iulie 2018 - 12:39, said:

Ei bine asta e putin tristuc...persoana respectiva e doar student la arhitectura...(doar ca nu e de incredere deloc, dimpotriva m-as astepta de la el) nu stiu daca e in stare sa faca asta numai daca nu stie pe cineva priceput la IT si asta nu e exclus. Dar totusi stiind numele de administrator si parola nu se poate loga la contul meu si asa sa intre in calculator? Am vazut  pe internet ca cica se poate dar mie nu imi iese sa intru pe alt cont de admin, pur si simplu nu am optiunea asta cand intru pe laptop...insa daca el are optiunea poate? Mai ales fara programe sau ceva de genul?

In cazul asta de nu schimbi pur si simplu numele si parola ?
Pana la urma care este povestea ?
Ce te framanta cu adevarat ?

#22
ramona_amelia

ramona_amelia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.07.2018

View PostNaijax, on 21 iulie 2018 - 14:19, said:

In cazul asta de nu schimbi pur si simplu numele si parola ?
Pana la urma care este povestea ?
Ce te framanta cu adevarat ?

Am schimbat-o bineinteles dupa cateva zile, dar am vrut sa stiu daca e posibil, nu cred ca ii convine nimanui sa ii intre un strain in calculator si sa ii fure diferite informatii logic.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 iulie 2018 - 13:23, said:

Asa SI ?!
Care e problema ?

Pai nu stiu care e problema de asta intreb ca sa stiu daca exista vreo problema ...

#23
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
De ce dupa citeva zile ?!
Ai observat si altceva suspect la calculator ?
99,999999999999999999999999% ce spui tu acolo nu este absolut nici o problema.
Si, chiar daca stia parola, tot nu putea sa faca nimic pe calculator.
Eventual intra pe mail, poate poate reusea sa schimbe ceva pe acolo (desi nu cred).
Deci, stai linistita.

Si, de ce nu ai povestit exact asa de l ainceput ?!
De ce a afost nevoie de vreo 2 ore pentru a afla intrebarea/problema reala ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 21 July 2018 - 14:39.


#24
ramona_amelia

ramona_amelia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.07.2018

View Postgumball3000, on 21 iulie 2018 - 13:34, said:

ii e lene sa-si schimbe parola ala windows, ori avea o parola mult prea sucara si nu-i convine sa o schimbe.

Daca imi era lene sa schimb parola probabil nici nu ma interesa subiectul acesta, logic ca am schimbat-o! Dar doar dupa cateva zile deoarece eram la limita cu un proiect.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 iulie 2018 - 14:38, said:

De ce dupa citeva zile ?!
Ai observat si altceva suspect la calculator ?
99,999999999999999999999999% ce spui tu acolo nu este absolut nici o problema.
Si, chiar daca stia parola, tot nu putea sa faca nimic pe calculator.
Eventual intra pe mail, poate poate reusea sa schimbe ceva pe acolo (desi nu cred).
Deci, stai linistita.

Si, de ce nu ai povestit exact asa de l ainceput ?!
De ce a afost nevoie de vreo 2 ore pentru a afla intrebarea/problema reala ?

Pai intrebarea reala a fost pusa la inceput, faptul ca respectiva persoana a tras cu ochiul e doar un detaliu. M-a interesat sctrict daca poate face ceva cu parola aceea si numele de admin...mai ales fiind vorba de un cont de Windows10. Nu am schimbat-o asa repede deoarece aveam foarte multa treaba din pacate si nu il suspectam la vremea aceea, dar a intervenit o neintelegere si atunci mi-am dat seama ca nu pot avea incredere in el nici 0,001%. Ceva suspect nu am vazut, doar mi se stergeau niste fisiere din Photoshop din cauza ca aveam memoria plina, sau in urma cu o zi mi s-a blocat mouse-ul si  touchpad-ul, in rest nu cred, eventual noaptea pe la doua  il mai aud ca de inchide laptopul (se delogheza) dar cred ca face asta automat pt ca de obicei nu il inchid decat fizic laptopul (ecranul) ca sa nu inchid programele.

Edited by ramona_amelia, 21 July 2018 - 15:00.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,263
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMaster_Yoda, on 21 iulie 2018 - 14:05, said:

Totusi din DC++ aveai doar drepturi read-only asupra lor, puteai copia, dar nu puteai sterge sau modifica.
Din DC++ da, dar in retelele de cartier erau multe PC-uri fara nicio restrictie pe ele.
Le vedeam si puteam sterge orice .exe din ele.

#26
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 iulie 2018 - 13:38, said:


...Acest test NU arata eficienta in a opri virusii, citi virusi gaseste antivirusul.
Arata performanta calculatorului cind este folosit acest antivirus.
Exact asta am vrut sã subliniez: performanța calculatorului este maximã când este folosit acest antivirus...

#27
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmmmm, ok, dar asta nu are absolut nici o legatura cu intrebarea.
Aici e vorba de ceva hechereala, programe naspa.... in nici un caz de performanta.
Si nici macar nu ai specificat asa asa, nici inaintea ta nimeni nu a spus asta.

View Postramona_amelia, on 21 iulie 2018 - 14:46, said:

Daca imi era lene sa schimb parola probabil nici nu ma interesa subiectul acesta, logic ca am schimbat-o! Dar doar dupa cateva zile deoarece eram la limita cu un proiect.

Pai intrebarea reala a fost pusa la inceput, faptul ca respectiva persoana a tras cu ochiul e doar un detaliu. M-a interesat sctrict daca poate face ceva cu parola aceea si numele de admin...mai ales fiind vorba de un cont de Windows10. Nu am schimbat-o asa repede deoarece aveam foarte multa treaba din pacate si nu il suspectam la vremea aceea, dar a intervenit o neintelegere si atunci mi-am dat seama ca nu pot avea incredere in el nici 0,001%. Ceva suspect nu am vazut, doar mi se stergeau niste fisiere din Photoshop din cauza ca aveam memoria plina, sau in urma cu o zi mi s-a blocat mouse-ul si  touchpad-ul, in rest nu cred, eventual noaptea pe la doua  il mai aud ca de inchide laptopul (se delogheza) dar cred ca face asta automat pt ca de obicei nu il inchid decat fizic laptopul (ecranul) ca sa nu inchid programele.
Cu securitatea nu e de joaca.
Erai ocupata?! Adica nu aveai 5 minute, poate cind erai pe buda, sa schimbi parola ?!

Fisierele dispar pentru ca nu mai e spatiu doar daca sint fisiere temporare.
Sau folosesti un program special, dar prost configurat, de curatare.
Blocare touchpad - se mai intimpla.
Logout - da, e posibil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate