Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cadastru si intabulare teren extravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
costel_pietro

costel_pietro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.01.2014
Buna tuturor. Am si eu o problema foarte urata cu un teren agricol.Detin o supraf. de teren de 0.3702 ha in extravilan si care este situata in T 24,parcela 314/11,conforma titlului de propieatate si planului local de parcelare.In 2009 am dezbatut mostenirea (totul parea ca este in regula cu terenul)si sa intocmit certificatul de mostenitor.De la 2009 platesc impozitul pe terenul sus mentionat la Primarie.La 2014 insa sa prezentat cineva si ma informat ca terenul meu este vandut din 2007 si ca vrea terenul.Deoarece eu si familia mea nu am vandut terenul am facut cateva investigatii:
1.Terenul din parcela 314/11 era vandut de 2 persoane straine familiei mele
2.Terenul din parcela 314/11 vandut nu corespundea cu vecini din titlul de propietate si avea alta suprafata fata de planul de parcelare
3.Terenul din parcela 314/11 vandut este intabulat la OCPI
4. Terenul meu are acelasi indicativ 314/11 si corespunde cu planul de parcelare al Primariei .
Fiind o greseala de copiere a titlului de propietate(nu poate sa existe 2 titluri de propietate pe aceiasi parcela 314/11) am luat legatura cu toti cei implicati(Primarie,Notarul care a intocmit actul de vanzare -cumparare a terenului)si nu am reusit nimic,doar timp pierdut si nervi

Daca este o parere autorizata in acest caz multumesc anticipat.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pare o greseala de suprapunere a terenului în cadastru iar cauzele pot fi mai multe;

- La momentul primei vânzări nu au fost făcute măsurători exacte,  actele erau vechi, sau nu s-a ţinut  cont de forma exactă a proprietăţii de unghiurile formate de laturile acesteia fiind un lucru esenţial care influenţează suprafaţa terenului.
- Proprietatea a fost împrejmuită greşit, gardul de separare între proprietăţi a fost construit fără să se fi solicitat delimitarea limitelor proprietăţii în conformitate cu coordonatele avizate de OCPI,
- Documente cadastrale avizate greşit
- Planuri parcelare întocmite ulterior cadastrării şi repoziţionării de către primari fără să se fi anunţat sau rectificat toate cadastrele avizate

Din pacate, daca nu există înţelegere amiabilă pentru rectificarea coordonatelor cadastrale greşite, problema se poate rezolva numai în instanţă.

http://www.cad-on.ro...si-solutii_b16/

#3
costel_pietro

costel_pietro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.01.2014
multumesc pentru sfat

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
E greșeala primăriei, eu așa înțeleg.  


În locul tău nu m-aș agita deloc, pentru că

Quote

Terenul din parcela 314/11 vandut nu corespundea cu vecini din titlul de propietate si avea alta suprafata fata de planul de parcelare
Terenul meu are acelasi indicativ 314/11 si corespunde cu planul de parcelare al Primariei .
deci titlul lui e greșit.

El trebuie să-și rezolve problema.

Edited by althea, 21 July 2018 - 09:03.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
dar terenul fizic există și la unu și la altul?sau nu?

#6
costel_pietro

costel_pietro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.01.2014
sunt greseli in lant:primaria a emis cerficatul fiscal la 2007 fara sa vada pozitionarea in planul de parcelare,notarul a intocmit actul de vanzare -cumparare fara o minima verificare a titlului de propietate in planului parcelar.Ambele terenuri exista dar in palnul parcelar al meu la 314/11 si cel vandut la 314/41( identificare facuta dupa MD .din Titlul de propietate/.Necazul mare ca odata intabulat ramane la cel care a facut o primul,iar eu raman cu dreptatea.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Terenul tău nu e întabulat?

#8
costel_pietro

costel_pietro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.01.2014
Nu ,nu este pentru ca pe ambele titluri este trecuta parcela 314/11 si deja sa facut o intabulare

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Stai ca nu inteleg
Din 2009,cand ai dobandit certificatul de mostenitor, NU exista intabulare ?
Adica NU este inscris in Cartea Funciara ?
Cadastru avizat exista ? Ce data are ?

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Citește articolul acesta, poate identifici unde te încadrezi.  

Quote

I. Îndreptarea erorilor din titlurile de proprietate – dacă acestea se datorează transcrierii eronate pe titlul de proprietate a unora din informațiile din procesul-verbal de punere în posesie sau din alte documente care au stat la baza punerii în posesie

II. Modificarea titlurilor de proprietate
https://www.juridice...sibilitate.html

Măcar suprafețele sunt egale?

#11
costel_pietro

costel_pietro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.01.2014
Suprafetele nu sunt egale,al meu are 0.3702 ha iar cel vandut 0.3786 ha dupa masuratoare.Sa emis certificat fiscal la 2009 pentru succesiunesi terenul parea in regula fara sa stiu ca de la 2007 fuse se intabulat .

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Caută un cadastrist cu experiență, măcar ca să te îndrume concret. Nu cred că scapi fără acțiune în instanță.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Toate drumurile dumneavoastra duc direct la tribunal.
Orice discutie este absolut inutila

Va fi o actiune in instanta de lunga durata + costuri pe masura

#14
costel_pietro

costel_pietro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.01.2014
Multumesc de sfat,dar tocmai asta vreau sa evit. Totusi exista erate notariale care pot fi emise de notari,comisii judetene pentru indrepatrea greselilor
in titlurile de propietate ,etc.

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
NU - NU exista
Toate posibilele greseli se indreapta numai la Tribunal

Ati asteptat nepermis de mult cu situatia nerezolvata

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 Naijax, on 21 iulie 2018 - 10:36, said:

Toate posibilele greseli se indreapta numai la Tribunal
Nu toate, ai citit link-ul pe care i l-am pus? Acolo e descrisă procedura pentru rectificarea titlurilor de proprietate când e relativ mai simplu.

La el e foarte complicat din cauză că celălalt a întabulat deja. Altfel, asta îl ajută

Quote

Terenul din parcela 314/11 vandut nu corespundea cu vecini din titlul de propietate si avea alta suprafata fata de planul de parcelare
Terenul meu are acelasi indicativ 314/11 si corespunde cu planul de parcelare al Primariei .
dar cred că numai în instanță se poate descâlci, nu poate OCPI să-i anuleze celuilalt CF-ul.

#17
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu nu cred ca doar instanta poate rezolva. Ba mai mult, tocmai instanta nu poate rezolva, ci doar decide in functie de ce zice OCPI sau primaria etc.

Parerea mea este sa vorbesti la primarie, si sa gasesti acolo o rezolvare.
Din cate inteleg tu ai 314/11 iar ei au 314/41, cu suprafete aproape egale.
La ei se pare ca titlul de proprietate initial a fost gresit (scris gresit), daca te-ai orientat dupa vecini, si mie mi s-a intamplat.
In mod normal titlul lor de proprietate trebuie refacut, doar ca ei au cadastru facut, si trebuie si acela rectificat, si la notaritat toate actele rectificate. E bataie de cap pentru o suprafata mica, si este greu sa-i convingi pe ei sa faca toate demersurile.

E complicat ca dracu, hai sa o luam altfel, tu ce rei sa faci cu terenul ala ?

#18
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
Din păcate in cazul de fata doar la instanța se poate rezolva.
In titlul de proprietate al celui ce a vândut terenul este corect înscris (t24, p314/14)? Dacă DA, este problema cumpărătorului sa-si rectifice actul de v-c si intabularea in instanța. Dacă si in TP este scris greșit (t24, p314/11) va trebui sa te implici si tu si sa mergeți la instanța.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate