Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Pasaport - intrebare nelamurire

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 ericmario, on 21 iulie 2018 - 04:32, said:

Cu pașaportul te legitimezi pe teritoriul unui stat străin, nu ĂŽn România.
Si in Ro, daca nu ai CI.

#20
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

 OPEDI, on 21 iulie 2018 - 07:24, said:

Eu nu inteleg de tineti cu dintii la pasaportul ala.
da-l in branza!
Se poate obtine altul.
Acum e majora, se poate reprezenta singura, nu mai are nevoie de mama, tata, bunicu, tutore.
Acum are pasaport, obtine altul daca e expirat, il declara furat sau deteriorat, si duce resturile.


#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Blu_E, on 20 iulie 2018 - 22:08, said:

cum sa procedez, sa mergem la Ambasada sa facem ceva o cerere/sa lasam acolo o declaratie ceva cum sunt procedurile ca sa il trimita din tara aici, habarnuam de asta intreb...
www.econsulat.ro

Intra ea acolo, isi face cont (gratis) si se programeaza la consulatul zonal (daca e cazul de programare o sa iti spuna aplicatia) pentru a face o procura. Trebuie sa aiba buletin valabil. Prin procura aia imputerniceste pe cine vrea ea sa ii ridice pasaportul. E atat de simplu.

#22
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu stiam ca se poate intra/iesi in/din UK cu cartea de identitate.
Uk inca este in Uniunea Europeana.
Nu inteleg rostul pasaportului, imi cer scuze, nu am avut rabdare sa citesc tot.

Edited by altuser09, 21 July 2018 - 13:26.


#23
Blu_E

Blu_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2015

 ro_explorer, on 21 iulie 2018 - 13:25, said:

www.econsulat.ro

Intra ea acolo, isi face cont (gratis) si se programeaza la consulatul zonal (daca e cazul de programare o sa iti spuna aplicatia) pentru a face o procura. Trebuie sa aiba buletin valabil. Prin procura aia imputerniceste pe cine vrea ea sa ii ridice pasaportul. E atat de simplu.
O sa incerc asa, multumesc frumos!

 altuser09, on 21 iulie 2018 - 13:25, said:

Eu stiam ca se poate intra/iesi in/din UK cu cartea de identitate.
Uk inca este in Uniunea Europeana.
Nu inteleg rostul pasaportului, imi cer scuze, nu am avut rabdare sa citesc tot.
Da, avem nevoie de pasaport pentru ca este mai simplu si nu avem atatea batai de cap pentru NINo pentru cont bancar, stiu ca doi verisori au avut pasaport temporar (valabil 1 an) si abia au reusit sa isi faca cont bancar la o banca aici in anglia, dar sa speram ca vom reusii intr-un fel si fara pasaport. Avem nevoie disperata de pasaport pentru ca usor usor se schimba legile la ei, se schimba politicile si termenii pentru deschiderea unui cont bancar pentru NINo pentru ca este agitatia asta cu iesirea lor din UE.

 althea, on 21 iulie 2018 - 07:19, said:

Cartea de identitate mai e valabilă? Întreb pentru că dacă nu și-a schimbat-o de la 14 ani acum e expirată, dar poate și-a făcut alta pe la 16-17 ani și atunci e ok.
Dacă nu e expirată și mai are termen de valabilitate până ajunge din nou în țară, poate merge ea să și-l ridice și nu vă mai complicați cu procura specială.
Pașapoartele neridicate se păstrează acolo până sunt în termen.
Da, cartea de identitate a reusit sa o schimbe inainte cu 2 saptamani sa expire!

Va multumesc mult tuturor, sanatate multa si Dumnezeu sa va ajute, oameni cu suflet, multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate