Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Alegere facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
salcudean99

salcudean99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.03.2016
Este al doilea topic care il deschid pe tema asta si sper sa fie ultimul.

Am intrat la Babes Bolyai la matematica-informatica taxa si luni o sa se afiseze rezultatele la facultatea din sibiu,unde am depus la informatica si am sanse destul de mari sa intru deoarece am media buna la bacalaureat.

Daca o sa intru la amandoua,pe care sa o aleg?In liceu am fost mai bun la informatica decat la matematica,dar cred ca o sa fac fata matematicii si la facultate.

Pe mine ma intereseaza mai mult informatica,se face mai multa informatica la mate-info ubb decat la info ulbs?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Ai programele de invatamant de la ambele pe site, ia si compara. La specializarea mate-info domeniul de licenta e matematica pe cand la specializarea Informatica e info. Asa ca daca vrei info atunci nu prea ai ce cauta la mate.

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 neagu_laurentiu, on 20 iulie 2018 - 21:02, said:

. Asa ca daca vrei info atunci nu prea ai ce cauta la mate.
Profesor de matematica? > O cariera care nu inseamna neaparat ca trebuie sa fii genial.
IT-ist? aici e cu dichis. Azi poate faci fata, dar poate peste 15 ani progresul te va obliga sa te faci sofer.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Fiecare alege dupa cum crede de cuviinta.
Da' nu vad asa progres incat sa te scoata din sistem, mai ales cand acestia scriu progresul.

#5
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Depinde. De la om la om.
IT-ul este exact domeniul cu cel mai mare progres.
Cunoastem cu totii faptul ca personele varsnice sunt blamate de tineri ca-s psd-aci, ca nu reusesc sa se adapteze, ca asteapta ajutoare, etc.
Oamenii respectivi poate ca sunt asa, poate ca sunt inadaptati, dar sa nu uitam ca au avut 30 de ani la dispozitie.
In it, lucrurile se petrec cel putin la viteza dubla. Nu-i cazul tau personal, tu esti in priza, de voie de nevoie trebuie sa te reinventezi permanent, dar uita-te in jurul tau la cei care s-au plafonat la "programarea" caselor de marcat fiscale ( sunt mii ).
Si ei traiesc in Romania si le ocupa tot timpul.
Exista instalatori care nu folosesc tevile moderne, ei stiu doar 2 chestii: filet si canepa.
Cica-s tinichigii auto, dar cand vopsesc o capota , produsul final are aspect de coaja de portocala, sau bara spate se exfoliaza a 2-a zi.
Era ieri cineva care (IT-ist) care voia sa iasa la pensie de la primul sau job.
Era plin de suparare pe cei care voiu sa-l mute in alt departament.
Etc.
In concluzie, depinde.
Cel mai bine se desfasoara totul cand este omul potrivit la locul potrivit.

Edited by OPEDI, 21 July 2018 - 06:57.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Sigur ca depinde de la om la om. Eu ma uit in jurul meu si sunt destui care-s mai in varsta ca mine si nu-s rupti deloc de ce se intampla acum in domeniu. Dintre cei cunoscuti si care s-au pierdut pe drum ii cam stiam de la inceput, isi faceau meseria dar atat, nimic in plus, aveau alte pasiuni in timpul liber ori daca nu tii pasul ajungi la plafonare dar asta se intampla in multe domenii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate