Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Constructie casa fara autorizatie. Este posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Este. Constructiile fara fundatie se considera temporare si nu au nevoie de autorizatie. Impozit tot se plateste, trebuie o notificare ceva la primarie sa stie ca ai un cotet de 20mp si sa platesti ceva. Dar nu iti trebuie toate autorizatiile si hartogariile.

#38
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
Plina tara de cunoscători. De "Autorizație de Construire temporara" a auzit cineva? Autorizația aia care zice ca e valabila pe o perioada fixa de timp, urmând apoi a se desființa construcția temporara... Cine v-a învățat ca pentru construcții temporare nu e nevoie de autorizație? Sau pentru clădiri "fără fundație, pe piloni"? Dacă nu aveți habar, mai bine tăceți din gura, ca de-aia ne pricepem la tot, și de fapt la nimic. Din cauza unora care au auzit la vecinul lui cumnat lui Veorica din fundul satului.
E OBLIGATORIE AUTORIZAȚIA PENTRU ORICE. ȘI PENTRU CABANA, ȘI PENTRU COTEȚ, ȘI PENTRU PALAT.

#39
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Salut nu mă pricep prea mult în construcții rog un sfat. Eu casa mea am cumpărat o demult, construită gata cu autorizație cu tot ce trebuie.
Casa mea e construită pe calcan pe limita proprietății cu vecinul din spate care avea deja o construcție tot pe calcan cu casa mea, spate în spate cele două case. In București.
Vecinul a venit acum două luni din străinătate și s a apucat a dărâmat casa veche în proporție de 70% lăsând la stradă doar o parte din ea pe care urmează să o darame la anul, spune.
Pe terenul rămas s a apucat să sape șanțuri de fundație pe calcan cu casa mea și cu casa din partea cealaltă, cu lateralele, iar cu spatele într o intrare stradala pe care am și eu deschidere cu spatele casei. A turnat zidurile fundației înalte la jumătate de metru deasupra pământului, peste ele a pus plasă de Buzău și a turnat o șapă urmată urmată de zidărie pentru parter și turnat stâlpi de cadre între zidărie.
Văd că până acum Nu pare să îl fie întrebat nicio autoritate de sănătate.

Având în vedere că am o casă pe trei nivele plus demisol, cu amprentă de 105 metri pătrați, deci construcție grea, problema mea este:
există posibilitatea de a îmi afecta cumva integritatea construcției mele? Sau pot să am parte de alte surprize datorate construcției lui făcute low cost? În rest, nu mă interesează dacă e în legalitate sau nu, bine că și a dărâmat mizeria din spatele casei mele.

#40
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 06.01.2014

 woe, on 27 septembrie 2023 - 14:03, said:

Salut...

problema mea este:
există posibilitatea de a îmi afecta cumva integritatea construcției mele? ...
Nu sunt de meserie .
Insa, aici pe forum, vorbim povesti.
Eu te sfatuiesc sa cauti un om din zona ta care se pricepe : structurist , arhitect, proiectant, ... Il duci la fata locului, chiar si neoficial, sa-ti spuna parerea lui.

Spor.

#41
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,531
  • Înscris: 30.07.2007
E posibil sa afecteze, e posibil sa nu. Dar, as intreba: exista AC pentru ce face omul ala acolo? Exista panou de informare "santier in lucru"?
Zici ca lucrarile sunt avansate, nu te-ai intrebat cand a inceput sa demoleze?
Eu stiam ca trebuie expertiza si acordul vecinului pentru lucrari la constructii cu calcan, poate ma insel.

#42
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Asa cum am mentionat mai sus, nu exista autorizatie de constructie, panou de informare si nici acord al meu.
Casa demolata era deja pe calcan cu spatele pe calcanul pe care este si a mea. Pe cea noua o construieste pe acelasi calcan(pe lateral), dar e mai grea, ii P+M.
Lucrarile sunt avansate,m am intrebat si n am stiut sa raspund si nu stiu nici acum. De asta intreb.

#43
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
Puteai profita de situatie sa izolezi calcanul tau, hidroizolatie la demisol. La ce casa zici ca ai nu tre sa-ti faci probleme, fundatiile lui sunt mult deasupra a lor tale. Mai nasol la seism cu miscari de forfecare, sa nu-si rezeme casa de a ta, amplitudinea oscilatiilor laterale diferind de la casa la casa. Daca esti pizdos reclama-l, sa-si traga casa 2 m de la hotar ca nu are niciun acord cu tine.

#44
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,531
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

Asa cum am mentionat mai sus, nu exista autorizatie de constructie, panou de informare si nici acord al meu.
Asa cum ai mentionat unde, mai sus, ca mie mi-a scapat.
Ai facut reclamatie, de unde stii ca nu exista AC?

#45
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Așa am făcut, am izolat două treimi din calcanul propriu. Restul izolez când va dărâma ce a mai rămas din casa. La hidroizolație fundația nu m am gândit, dar casa are 15 ani și n am avut probleme de infiltrare, probabil ai izolat cu răspundere când au construit.
Zidul casei învecinate e la 10-12 cm de izolația mea de 10cm de pe calcan. Deci vreo 20 cm distanta însumată între cadrele lui și ale mele, nu cred că apropie mai mult la cutremur.
În ce privește calcanul, nu cred că îi dădea nimeni autorizație să construiască casa cu spatele pe calcan cu strada și două laterale pe două calcane cu doi vecini cu case pe calcan. Asta sa nu mai vb de cut pot samd
Nu știu ce va avea de făcut  cand l o prinde, că nu e in camp, e la 4km de piata unirii.

#46
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,531
  • Înscris: 30.07.2007
O dai cotita, nu e frumos.
Sa fii sanatos si sa fii sigur ca problemele din viata reala nu le rezolvi pe forum.softpedia.com

#47
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Dacă cumva te referi la mine și la ce am scris mai sus nu înțeleg nimic din ce ai scris.
Dacă mă privește pe mine Nu înțeleg de ce nu aș căuta rezolvarea la probleme reale pe forum. Nu caut rezolvare la probleme imaginare ca nu prea am atâta timp. De fapt nu înțeleg de ce crezi că ar putea să ridice cineva probleme imaginare în discuție.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate