Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ingineria Transporturilor

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Salut!
Am si eu o mica nelamurire.
Eu am vrut sa aplic la UTCN.Am pus dosarul, am selectat optiunile, au venit rezultatele, am intrat la facultatea de Instalatii.
Totul ok, eu multumit.
Aseara, redistribuirile.Surpriza, am urcat in clasamentul optiunilor si am ajuns la Facultatea de Mecanica, specializarea Ingineria Transporturilor si a Traficului.
Am ramas putin socat, eu aveam a doua optiune acolo si nu ma asteptam sa urc, mai ales ca am confirmat cu diploma de bac la facultatea de instalatii.
Nelamurirea mea urmatoarea:
Este ok la facultatea de Transporturi?Inainte de admitere, eram destul de informat, mi se parea o alegere mai mult decat buna.Acum, dupa ce am intrat, am inceput sa devin paranoic si sa ma gandesc doar la lucruri rele.
Este piata saturata sau am sanse sa-mi gasesc peste 4 ani loc de munca.
Multumesc anticipat!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Stai linistit ca se gaseste de munca

Posibili angajatori pentru absolvenţii facultăţii sunt: societăţile de proiectare vehicule şi componente, firmele de construcţii şi reparaţii vehicule (auto şi feroviare), societăţile de service şi întreţinere vehicule, societăţi de transporturi interne şi internaţionale, firmele de comercializare vehicule şi piese de schimb, societăţile de cale ferată, întreprinderile mari, cu transporturi ferate uzinale, firmele şi regiile de transport public (ex. METROREX şi RATB), societăţi de transport multimodal şi logistică (auto, feroviar, naval, aerian), companiile de asigurări şi agenţiile vamale, societăţile de exploatare şi întreţinere pentru echipamente electronice şi IT (hard şi soft), companiile de telecomunicaţii, învăţământ, cercetare.
https://adevarul.ro/...1f5d/index.html

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Naijax, on 20 iulie 2018 - 16:52, said:

Stai linistit ca se gaseste de munca

Posibili angajatori pentru absolvenţii facultăţii sunt: societăţile de proiectare vehicule şi componente, firmele de construcţii şi reparaţii vehicule (auto şi feroviare), societăţile de service şi întreţinere vehicule, societăţi de transporturi interne şi internaţionale, firmele de comercializare vehicule şi piese de schimb, societăţile de cale ferată, întreprinderile mari, cu transporturi ferate uzinale, firmele şi regiile de transport public (ex. METROREX şi RATB), societăţi de transport multimodal şi logistică (auto, feroviar, naval, aerian), companiile de asigurări şi agenţiile vamale, societăţile de exploatare şi întreţinere pentru echipamente electronice şi IT (hard şi soft), companiile de telecomunicaţii, învăţământ, cercetare.
https://adevarul.ro/...1f5d/index.html
Teoretic in acest domeniu, dor cerul este limita.
Practic? Cel mai probabil vei ajunge intr-o statie ITP.
Oricum, pare o cariera mai promitatoare decat reparator de centrale termice sau mai stiu eu ce altceva asemanator pe langa societatile de distributie apa potabila.
Traim, vedem, ne adaptam.
Viata te poarta cum vrea ea. Pofta mai vine si mancand.
Tu sa fii branza buna, ca burduf de caine se gaseste la aprozar.
Burta pe carte. Succes. Felicitari!

Edited by OPEDI, 20 July 2018 - 17:53.


#4
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 OPEDI, on 20 iulie 2018 - 17:43, said:

Teoretic in acest domeniu, dor cerul este limita.
Practic? Cel mai probabil vei ajunge intr-o statie ITP.
Am luat in calcul si transferul la specializarea:inginerie mecanica

#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Transporturile nu mor...doar se trasforma!
Asa cum s-a mai zis, cerul este limita....Mai ales ca Bucurestiul este inconjurat de firme de logistica. Ai de unde alege ca sa-ti faci o idee la cam ce ai vrea de la viitorul tau in domeniul transporturilor.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 carturarulobosit, on 20 iulie 2018 - 16:46, said:

Este piata saturata sau am sanse sa-mi gasesc peste 4 ani loc de munca.
Trage si tu un ochi prin site-urile cu joburi.

#7
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 neagu_laurentiu, on 20 iulie 2018 - 18:08, said:

Trage si tu un ochi prin site-urile cu joburi.
Daca termin facultatea de Mecanica, pe specializarea Transporturi, pot lucra ca proiectant?Vad ca se cere doar Facultatea de Mecanica, nu specifica altceva,

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
https://www.edu.ro/s...158 - 2018 .pdf

Numele facultatii nu conteaza, doar domeniul de licenta si specializarea.
Acolo ai grupat cum trebuie, daca tu vorbesti de "Ingineria transporturilor şi a traficului" ai sa vezi in stanga la domeniu ca nu-i Inginerie Mecanica.

Edited by neagu_laurentiu, 20 July 2018 - 18:24.


#9
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 neagu_laurentiu, on 20 iulie 2018 - 18:17, said:

https://www.edu.ro/s...158 - 2018 .pdf

Numele facultatii nu conteaza, doar domeniul de licenta si specializarea.
Acolo ai grupat cum trebuie, daca tu vorbesti de "Ingineria transporturilor şi a traficului" ai sa vezi in stanga la domeniu ca nu-i Inginerie Mecanica.
Inteleg ce zici tu, dar angajatorul zicea ca doreste de la Facultatea de mecanica si sa stie sa foloseasca AutoCad.
Avand in vedere ca primii 2 ani sunt la comun, m-as incadra?Presupun ca o sa invat si AutoCad

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Specializarea aia nu-i pentru proiectant mecanic ci gestionare trafic/transporturi. Sigur ca depinde si de angajator dar una-i una si alta-i alta:

https://mecanica.utc...invatamant.html

#11
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 neagu_laurentiu, on 20 iulie 2018 - 18:54, said:

Specializarea aia nu-i pentru proiectant mecanic ci gestionare trafic/transporturi. Sigur ca depinde si de angajator dar una-i una si alta-i alta:

https://mecanica.utc...invatamant.html
Sper sa nu fac degeaba facultatea, inca ma gandesc daca sa ma transfer in anul 2 la inginerie mecanica.

#12
seveneleven

seveneleven

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2021

 carturarulobosit, on 20 iulie 2018 - 19:58, said:

Sper sa nu fac degeaba facultatea, inca ma gandesc daca sa ma transfer in anul 2 la inginerie mecanica.
Salut, ce s-a mai intamplat pana la urma, urmez acelasi profil si ma aflu in ipostaza in care ai fost si tu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate