Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Trăim intr-un Matrix?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

Poll: Trăim intr-un Matrix? (49 member(s) have cast votes)

Tu crezi că trăim intr-un Matrix?

  1. Da. (22 votes [44.90%] - View)

    Percentage of vote: 44.90%

  2. Nu. (19 votes [38.78%] - View)

    Percentage of vote: 38.78%

  3. Nu stiu. (8 votes [16.33%] - View)

    Percentage of vote: 16.33%

Vote Guests cannot vote

#37
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Ce matrix ? te-ai uitat prea mult la filmul ala,cea ce traim noi e de infinit ori mai complex decat Matrix-ul din film,se numeste Univers.

Normal ca e mai complex. Tot Matrix se numeste dar mai complex si nu are treaba cu Filmul. Filmul tocmai pentru asta a fost creat si a dat nastere unor noi idei cum ca lumea noastra ar fi o iluzie. Daca Filmul nu se facea erau foarte putini care credeau in ideea asta. Daca te uiti la Film si nu ai inteles te-ai uitat degeaba. Tu ai vrea ca Filmul ala sa fie mai complex decat viata insasi?

8.7/10
1,417,575

Nota pe IMDb. Asta spune tot

Poti sa crezi in asta, poti sa nu crezi. Insa e o idee ca oricare alta, atata timp cat nu se adevereste nu inseamna ca nu poate fi posibila, si nici invers. Dar e de luat in calcul.

Edited by hwplanet, 20 July 2018 - 17:54.


#38
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postbalakul, on 20 iulie 2018 - 17:30, said:

o sa ajunga la batranete sa le fie frica de ideea ca moartea constintei e permanenta si ca efectiv nu vor mai exista niciodata.
Io traiesc cu frica asta de vreo 40 de ani si mai am destul pana sa ajung la batranete. Moartea e singurul lucru de care imi este frica, pentru ca nu cred in nici un fel de zeu care o sa ma ia la el dupa ce crap.

#39
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostBursul, on 20 iulie 2018 - 14:20, said:

O data nevasta-mea s-a suparat si a aruncat cu tigaia dupa mine. Ca sa evit lovitura m-am dat pe spate foarte mult asa cum facea Neo in film. Nu stiu cum de am reusit miscarea. De atunci am stiut ca e ceva in neregula. As putea fi chiar eu Alesul.

daca-ti tragea cu tigaia in cap iti dadeai seama ca nu esti alesul Posted Image

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbalakul, on 20 iulie 2018 - 17:30, said:

...avand  in vedere ca universul are fundamente stiintifice....
Universul are fundamentele care le are. Stiinta e instrumentul conceput de oameni pt a intelege lumea din jur, inclusiv universul.

#41
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

O data nevasta-mea s-a suparat si a aruncat cu tigaia dupa mine. Ca sa evit lovitura m-am dat pe spate foarte mult asa cum facea Neo in film. Nu stiu cum de am reusit miscarea. De atunci am stiut ca e ceva in neregula. As putea fi chiar eu Alesul.
daca-ti tragea cu tigaia in cap iti dadeai seama ca nu esti alesul.

Inseamna ca toti suntem alesi daca ne dam pe spate in timp ce una incearca sa ne arunce cu tigaia in cap, e corect? Iar cum instinctul de supravietuire e in fiecare dintre noi, toti vom fi alesi.

La Neo era ceva diferit, doar el era alesul, el era singurul care reusea sa supravietuiasca si care a gasit miscarea potrivita, toti ceilalti care primea o tigaie in cap nu reusea sa gaseasca miscarea potrivita ca sa supravietuiasca ca sa nu primeasca tigaia in cap. Asta ca o mica gluma Posted Image

Edited by hwplanet, 20 July 2018 - 18:00.


#42
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Nu ai sa afli raspunsuri cand ai sa zici "Eu, corpul asta"


Intrebarile "De ce m-am nascut in familia asta, pe lumea asta, in tara asta, etc" is intrebari materiale si nu poti atribui intrebari materiale fundamentelor spirituale.

#43
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Posthwplanet, on 20 iulie 2018 - 14:12, said:

Dacă nu cumva trăim intr-un Matrix si de fapt cineva este la butoane, ori suntem un fel de experiment sau cineva face teste pe noi.


Păi aici sunt la butone @terratec și @althea, evident asta nu-nseamnă în mod obligatoriu că nu fac și ceva teste sau experimente pe tine, io nu mi-aș da casca de staniol jos încă (better safe than sorry)...

#44
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Vezi. Problema rezolvata. Tot timpul e cineva la butoane peste tot, in lumea noastra de ce nu ar fi cineva mai sus decat noi si functie mai inalta?

#45
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
ce face plictiseala...

#46
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

ce face plictiseala...

Omul care se plictiseste incearca sa descopere ceva nou. Cel care nu se plictiseste, se multumeste cu ce are.

#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostFane, on 20 iulie 2018 - 17:56, said:

Universul are fundamentele care le are. Stiinta e instrumentul conceput de oameni pt a intelege lumea din jur, inclusiv universul.
Ce parere ai de holograme ?  Poate exista macar iluzia aparenta de lume palpabila insa cine stie ce se ascunde in spatele iluziei. Tocmai de aia oamenii , cu sau fara certitudinea existentei unei iluzii incearca mereu sa depaseasca  barierele aparente.

#48
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002

View Posthwplanet, on 20 iulie 2018 - 19:54, said:

Omul care se plictiseste incearca sa descopere ceva nou. Cel care nu se plictiseste, se multumeste cu ce are.

atunci incercati macar sa veniti cu idei originale si credibile. matrixu-i fumat de multa vreme...


View Postkarax, on 21 iulie 2018 - 09:07, said:

Ce parere ai de holograme ?  Poate exista macar iluzia aparenta de lume palpabila insa cine stie ce se ascunde in spatele iluziei. Tocmai de aia oamenii , cu sau fara certitudinea existentei unei iluzii incearca mereu sa depaseasca  barierele aparente.

unde ai vazut tu holograme? lasa filmele, din nou, alea-s imaginate de altii, cu mult inaintea ta...

Edited by tEo, 21 July 2018 - 09:52.


#49
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View Posthwplanet, on 20 iulie 2018 - 14:12, said:

Mi-a dat de gândit o vreme aceste lucruri. Traim intr-un matrix?

Da, traim intr-un matrix, dar nu in acel gen de matrix prezentat de unele filme sf.
Matrixul in care traim este creat chiar de mintea noastra. Traim intr-un ocean de minciuni sau mai exact autosugestii, ce creeaza o multitudine de senzatii in mintea noastra. Prin intermediul acestor senzatii ne formam o imagine despre lumea inconjuratoare. Rolul acestor senzatii este de a ne face sa ne dorim cu ardoare sa perpetuam viata.  Cine nu reuseste sa se minta sau sa se autosugestioneze, se va autoexclude din matrix, iar in afara matrixului nu exista viata decat la nivel vegetativ.

Miliardele de celule din care este alcatuit organismul nostru, atunci cand le este pusa in pericol viata/cand sunt tensionate, creeaza in creier o senzatie de neplacere/durere, care ne determina sa luam masuri pentru a elimina cauza ce produce tensionarea. Daca nu ar exista senzatia de durere/neplacere, poate ca n-am misca un deget pentru a elimina cauza aducatoare de moarte. In matrixul implementat in mintea noastra, suntem programati sa depunem eforturi maxime pentru ca viata (celulelor noastre) sa nu dispara. Pentru orice esec, adica pentru orice tensionare, celulele noastre sunt cumva programate sa ne pedepseasca oferindu-ne senzatii de neplacere, disconfort, durere. Pentru orice succes in a pastra si perpetua viata, celulele noastre ne fac cadou senzatii de bucurie si placere. Insa povestea e mai complicata de atat.

Pentru a pastra si perpetua viata, avem nevoie de resurse materiale si umane. Cine este mai inzestrat genetic, acela va avea acces mai usor la resursele materiale si umane. Cum aflam care individ este mai inzestrat genetic? Prin competitie directa si indirecta, pasiva sau activa. Competitia este aducatoare de mari bucurii dar si de mari necazuri. O competitie castigata presupune acapararea de resurse materiale si parteneri de sex opusi de calitate. Aceste doua elemente mentin si perpetueaza viata in forma in care ea exista (dupa felul sau). Recompensa, este, bineinteles, placerea si bucuria.

Autosugestia si cuvintele au un rol covarsitor in crearea matrixului din capul nostru. Ce isi spune si isi doreste un tanar care are toata viata inainte? Nu, el nu isi spune ca scopul vietii este acela de a alerga dupa mancare, adapost si parteneri de sex opus pentru a pastra viata in starea in care se afla, căci ar fi prea simplu si mult prea grosolan un astfel de ţel. E ca si cum ai munci pentru altcineva fara ca tu sa ai vreun castig real.
Tanarul isi spune ca are scopuri mari in viata, ca vrea sa faca ceva cu viata sa, ca el are o viziune foarte larga despre viata, nu ca restul prostilor, care nu stiu decat sa manance si sa doarma. Apropos, placerea oferita de somn, este de fapt o detensionare a celulelor noastre, care daca n-ar fi detensionate ar muri de la atata uzura acumulata.

In realitate, tanarul urmareste sa obtina un job bun, care sa ii ofere suficienti bani cu ajutorul carora sa duca o viata cat mai sigura, fara niciun fel de tensionari, daca se poate. De asemenea, urmareste sa acapareze cat mai multe resurse materiale, in genul masinilor, vilelor, hainelor de firma, pentru a isi etala valoarea, pentru a dovedi celorlalti indivizi ca el a castigat competitia cu ei, scopul fiind acela de a castiga atentia persoanelor de sex opus, prin acestea, indeplinind imperativul suprem, acela de a perpetua viata. Viata nepunandu-ne de fiecare data in competitie directa cu ceilalti indivizi, putem concura cu ei virtual, in mintea noastra, cu ajutorul minciunii si autosugestiei. De pilda, ne spunem ca suntem destepti, frumosi si interesanti, ca masina pe care o conducem e cea mai buna alegere din cate se puteau face, ca avem cele mai bune gusturi in materie de haine, muzica, filme, bauturi, mancare, distractii etc. De asemenea, putem spune despre altii ca sunt prosti, saraci, urati, ca au o viata neinteresanta in comparatie cu a noastra s.a.m.d.

Asadar traim intr-un matrix creat de mintea noastra, iar minea noastra are ca sistem de referinta un imperativ al vietii, si anume, acela de a perpetua viata. E ca si cum viata ar fi un zeu, iar acest zeu ar depinde de eforturile noastre ca sa existe. Cand ii punem existenta in pericol, zeul ne pedepseste dandu-ne dureri, iar cand existenta lui este sigura, ne ofera recompense de placere.

#50
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

atunci incercati macar sa veniti cu idei originale si credibile. matrixu-i fumat de multa vreme...

Rahat. Daca as veni cu o idee care nu o stie nimeni si nu a auzit nimeni de ideea mea, o sa zica ca sunt nebun. Asa macar aia sunt oameni de stiinta, e ceva. Idei originale cu toti avem, insa degeaba atata timp cat nu suntem oameni de stiinta ca sa putem fi luati in serios.

Quote

Pentru a pastra si perpetua viata, avem nevoie de resurse materiale si umane. Cine este mai inzestrat genetic,

Am prins ideea ca eu sunt inzestrat genetic fata de altii. Problema este alta, de ce nu suntem toti inzestrati genetic? Cine decide si in ce masura se decide inteligenta? De ce un om nu poate fi la fel de inteligent ca un alt om oricat am incerca? Posted Image Iar de ce acel om care nu este inzestrat genetic cum spui tu trebuie sa sufere?

Quote

Nu, el nu isi spune ca scopul vietii este acela de a alerga dupa mancare, adapost si parteneri de sex opus pentru a pastra viata in starea in care se afla, căci ar fi prea simplu si mult prea grosolan un astfel de ţel. E ca si cum ai munci pentru altcineva fara ca tu sa ai vreun castig real.

Cei mai multi dintre oameni isi doresc mancare,adapost, si parteneri de sex. Abia apoi poti sa-ti faci alte planuri, cat timp nu ai necesarul, nu poti face nimic. Alea sunt cele mai importante dupa parerea mea pentru fiecare om indiferent de IQ. Intreaba pe orice om si o sa vezi ca iti spune acelasi lucru. Si pe ala cel mai prost batut in cap si ala o sa-ti spuna in felul sau ca e important sa faca sex, hrana si adapostul. Adica am avut dreptate cand am spus ca nu conteaza cum joci in lumea si nu conteaza cum obtii resursele, daca le obtii, si in mod ilegal daca le-ai obtine vei primi aceeasi placere din partea zeului ca si cum le-ai fi obtinut legal. Deci e o iluzie! Ala cel mai tare care e lider si a castigat competitia, nu-l invata pe ala fraierul sa obtina resurse ilegal... Fiecare e pe cont propriu. O lupta incontinuu unde cei mai victoriosi vor castiga. Incearca sa nu mananci o perioada de timp, sa nu bei apa, sa vedem, poti sa supravietuiesti? Ai ucide un om ca sa supravietuiesti? Sa obti necesarul pentru supravietuire? Cand in creier anumite substante iti cere cu urgenta ca trebuie sa bei apa, si sa mananci, nu mai depinde de tine, si vei face tot posibilul sa-i indeplinesti zeului ceea ce iti cere. Deci e o iluzie cum ca tu ai decide ceva, tu nu decizi nimic, decizia ta e o iluzie si doar anumite substante din creier te obliga pe tine sa decizi intr-un anumit mod. Chiar destul de recent sa facut ceva teste pe treaba asta si sa demonstrat stintific ca decizia care tu o iei a fost luata inainte de anumite substante din creierul tau. Nu ma pricep foarte bine sa explic, insa sunt sigur ca sa facut un astfel de test pentru a se demonstra ca liberul arbitru este o iluzie. Ceea ce crezi tu ca ai decis si e decizia ta, a fost decis de altcineva inainte. Faptul ca tu treci strada acum pe dreapta si nu o iei spre stanga, a fost decis inainte. Celulele/substantele bla bla ti-a transmis ca trebuie sa o iei pe dreapta, deci o vei lua pe dreapta. Este ceva mult mai complex decat am crede noi. Incearca acum sa iei o decizie care iti va afecta viitorul sau viata, irationala, incearca sa ucizi un om in mijlocul strazii, nu o vei face fiindca stii ca vei intra la puscarie. Incearca sa te sinucizi daca duci o viata extrem de buna gen esti un fel de Bill Gates, nu o vei face. Incearca sa mergi dezbracat complet pe strada chiar acum, nu o vei face. Iar daca o faci abia atunci iti poti demonstra tie ca ai liberul arbitru. Atata timp cat celulele/substantele din creierul tau iti transmite tie sa nu o faci ca nu este bine, tu nu o vei face. Daca o faci, poti demonstra ca ai liberul arbitru.

Edited by hwplanet, 21 July 2018 - 16:13.


#51
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View Posthwplanet, on 21 iulie 2018 - 15:49, said:

Am prins ideea ca eu sunt inzestrat genetic fata de altii. Problema este alta, de ce nu suntem toti inzestrati genetic? Cine decide si in ce masura se decide inteligenta? De ce un om nu poate fi la fel de inteligent ca un alt om oricat am incerca? Posted Image Iar de ce acel om care nu este inzestrat genetic cum spui tu trebuie sa sufere?



Cei mai multi dintre oameni isi doresc mancare,adapost, si parteneri de sex.
E normal ca mediul sa te tensioneze mai mult daca esti mai putin inzestrat genetic, pentru ca nu ai suficienta mancare, nu ai un adapost suficient de sigur, nu ai parteneri de sex opus. Toate caracteristicile noastre fizice si psihice se dobandesc genetic. Mai exista si variatia genetica. Din doi parinti bine inzestrati genetic, poate iesi un rateu pentru ca genele lor, din cine stie ce motive nu s-au combinat prea bine.


Toti oamenii isi doresc asa ceva, insa faza e ca unii oameni spun ca astea sunt necesitati inferioare, ei avand multe alte aspiratii mult superioare.
Si asa apare matrixul in mintea lor, pentru ca in realitate ei nu au nicio aspiratie superioara. Nu exista aspiratii superioare. Toate actiunile si dorintele noastre au ca nucleu dorinta de supravietuire si perpetuare a vietii. In afara astora neexistand nimic altceva.

#52
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

View PostCristi_E, on 21 iulie 2018 - 16:27, said:

Nu exista aspiratii superioare. Toate actiunile si dorintele noastre au ca nucleu dorinta de supravietuire si perpetuare a vietii. In afara astora neexistand nimic altceva.
Here we go again!!  :D

#53
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

E normal ca mediul sa te tensioneze mai mult daca esti mai putin inzestrat genetic, pentru ca nu ai suficienta mancare, nu ai un adapost suficient de sigur, nu ai parteneri de sex opus. Toate caracteristicile noastre fizice si psihice se dobandesc genetic. Mai exista si variatia genetica. Din doi parinti bine inzestrati genetic, poate iesi un rateu pentru ca genele lor, din cine stie ce motive nu s-au combinat prea bine.
Toti oamenii isi doresc asa ceva, insa faza e ca unii oameni spun ca astea sunt necesitati inferioare, ei avand multe alte aspiratii mult superioare.
Si asa apare matrixul in mintea lor, pentru ca in realitate ei nu au nicio aspiratie superioara. Nu exista aspiratii superioare. Toate actiunile si dorintele noastre au ca nucleu dorinta de supravietuire si perpetuare a vietii. In afara astora neexistand nimic altceva.

De ce ar fi necesitati inferioare? Sunt necesitatile cele mai importante. Daca nu ai hrana,adapost,apa automat nu te mai poti gandi la altceva fiindca alea sunt cele care te tin in viata pe tin ca om.

#54
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Asadar, sa acceptam asa pur teoretic, asta de dragul argumentatiei, ca traim intr-un matrix.
Intrebarea interesanta care decurge este urmatoarea: este un matrix bine sau prost programat ?
Daca era un software perfect, era necesar sau nu la un moment dat sa devenim noi insine constienti ca suntem simple "componente virtuale" ?
Sau invers, un software cu erori a permis aceasta anomalie ?



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate