Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Bomba odorizanta.. aka ceapa calita

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,535
  • Înscris: 15.06.2007
Azi intru in baie, si era geamul deschis.. si intra de afara miros de la vecini de prajeala.. simteam ca mi se intoarce stomacul  pe loc. Am inchis iute geamul..
In viata mea nu am simtit ceapa sa miroasa in halul ala de oribil. Care o fi reteta, ca sa stiu si eu sa intorc favoarea la nevoie?  La mama , la socrii niciodata nu am simtit ceapa sa duhneasca in asemenea hal. O fi un soi anume de ceapa? O metoda "speciala"?  Doar la bloc cand locuiam, mai erau niste moldoveni care puneau cartierul pe harta mirosurilor.. dar astia acuma mi-au rupt nasul astazi.. sau mi-s eu mai sensibil azi.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stăm în același bloc prietene ? :)

Doar vecinii mei au patentat ceapa călită la ora 7 dimineața de luni până luni.

Îmi pare rău că nu pot să pun un miros de la mine de pe scară aici pe forum.

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 tfmercedez, on 20 iulie 2018 - 11:17, said:

Care o fi reteta, ca sa stiu si eu sa intorc favoarea la nevoie?
Pentru asa ceva, recomand scrumbie sau macrou la gratar. Sa fie foarte bine incins, arunci pestele pe el si fugi ;)

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Asa or zice si vecinii mei. Lume barfitoare... treaba lor...Posted Image Posted Image

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Conteaza uleiul in care o prajeste si da,conteaza mult si ceapa.
Exista soiuri de ceapa care,cu ajutorul chimicalelor,sunt fortate sa se dezvolte rapid.Acele chimicale isi lasa "urmele" in aer in mometul gatirii.

Nici macar ceapa nu mai este ce a fost

Edited by adisz, 20 July 2018 - 11:29.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 waterman, on 20 iulie 2018 - 11:24, said:

Îmi pare rău că nu pot să pun un miros de la mine de pe scară aici pe forum.
Încearcă aici, poate primeşti ajutor. Posted Image

Edited by PSC, 20 July 2018 - 11:29.


#7
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

 danvlas, on 20 iulie 2018 - 11:25, said:

Pentru asa ceva, recomand scrumbie sau macrou la gratar. Sa fie foarte bine incins, arunci pestele pe el si fugi Posted Image
Merge si cu slanina...

#8
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Ceapa?
Nu cumpar decat la
  • funie
  • sac
  • 2 buc ( in cazuri de forta majora.  mi-e foame si nu plec la cumparaturi pana nu bag 2 cepsoare-n  mate)


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 OPEDI, on 20 iulie 2018 - 11:31, said:

Ceapa?
Nu cumpar decat la
  • funie
  • sac
  • 2 buc ( in cazuri de forta majora.  mi-e foame si nu plec la cumparaturi pana nu bag 2 cepsoare-n  mate)

Ceapa pe funie sau ceapa din sac tot din pamant creste.Si tot (eventual) din soiurile modificate sau chimizate la greu.Ceapa de pe tarabe sau din magazine este in proportie de 85% "imbunatatita" sa creasca precum Fat Frumos,sa fie profitul cat mai mare.Nu conteaza ca te arde si-ti provoaca greturi sau este amara.Banii sa curga.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Potoliți-vă cu mâncarea.
Sunt la regim de 3 săptămâni și mor pe aici.

Visez acum la niște pită cu untură pe ea, puțină ceapă de apă și ceva sare acolo pe ea...

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 tfmercedez, on 20 iulie 2018 - 11:17, said:

Azi intru in baie, si era geamul deschis.. si intra de afara miros de la vecini de prajeala.. simteam ca mi se intoarce stomacul  pe loc. Am inchis iute geamul..
In viata mea nu am simtit ceapa sa miroasa in halul ala de oribil. Care o fi reteta, ca sa stiu si eu sa intorc favoarea la nevoie?  La mama , la socrii niciodata nu am simtit ceapa sa duhneasca in asemenea hal. O fi un soi anume de ceapa? O metoda "speciala"?  Doar la bloc cand locuiam, mai erau niste moldoveni care puneau cartierul pe harta mirosurilor.. dar astia acuma mi-au rupt nasul astazi.. sau mi-s eu mai sensibil azi.

mai degraba uleiul era imputit. cine stie la a cata refolosire o fi fost si ce-or mai fi prajit in el inainte de ceapa...

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Poate calea ceapa stricata...

#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 danvlas, on 20 iulie 2018 - 11:25, said:

Pentru asa ceva, recomand scrumbie sau macrou la gratar. Sa fie foarte bine incins, arunci pestele pe el si fugi Posted Image

Posted Image ...cred ca asa a fost la vecinul de la parter  ieri seara Posted Image . Cu tot tacamul : usa deschisa pe hol, geam deschis si peste toate nu curgea apa calda si s-a oprit si alimentarea cu energie electrica pe stradaPosted Image ... Deci super frumos si interesant aseara la noi la bloc Posted Image

Edited by superm, 20 July 2018 - 11:49.


#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,860
  • Înscris: 06.01.2008
Subscriu la ce spun colegii referitor la ulei vechi, stricat, sau ceapa fortata sa creasca cu cine stie ce mizerii.

Ai mei folosesc in mancare ori salate doar ceapa din gradina familiei, si niciodata nu a mirosit urat, chiar si cand e calita. Iar mirosul de ceapa+putin usturoi calite pentru cus-cus...mori de pofta cand il simti. As putea sa mananc asa ceva 7 zile din sapte, la micul dejun, pranz si cina.

#15
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 superm, on 20 iulie 2018 - 11:49, said:

...cred ca asa a fost la vecinul de la parter  ieri seara  . Cu tot tacamul : usa deschisa pe hol, geam deschis si peste toate nu curgea apa calda si s-a oprit si alimentarea cu energie electrica pe strada ... Deci super frumos si interesant aseara la noi la bloc
Da' unde locuiesti matale, bre?

Edited by e_bulu, 20 July 2018 - 12:15.


#16
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 danvlas, on 20 iulie 2018 - 11:25, said:

Pentru asa ceva, recomand scrumbie sau macrou la gratar. Sa fie foarte bine incins, arunci pestele pe el si fugi Posted Image

 superm, on 20 iulie 2018 - 11:49, said:

Posted Image ...cred ca asa a fost la vecinul de la parter  ieri seara Posted Image . Cu tot tacamul : usa deschisa pe hol, geam deschis si peste toate nu curgea apa calda si s-a oprit si alimentarea cu energie electrica pe stradaPosted Image ... Deci super frumos si interesant aseara la noi la bloc Posted Image

 e_bulu, on 20 iulie 2018 - 12:15, said:

Da' unde locuiesti matale, bre?

Nu prea conteaza neaparat, ideea este ca s-au aliniat planetele de a iesit asa ca altfel nu imi explic.
Undeva in Bucuresti la sosea cu RATB ca sa zic asa ...

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,535
  • Înscris: 15.06.2007

 ph13xlv, on 20 iulie 2018 - 11:29, said:


Merge si cu slanina...
Slanina incing pe gratar de 3 ori pe saptamana.. lesina lumea de pofta. E un miros bun, yummy.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ceapa stricata prajita bine in untura de caine mort gasit pe marginea drumului. Preferabil mort de vreo cateva zile.
Vecina de sub mine e specializata in retete din astea. Imi lasa gura apa cel putin o data pe zi de la mirosul ala.
Ah, si mai are obiceiul sa lase usa de la intrare deschisa multe ore pe zi si impute toata scara de jos pana sus.
Ah, si reusesc sa imi impute casa cu miros de tigara si daca tin usa si geamurile inchise pentru ca se pare ca fi-su fumeaza si in baie si vine fumul pe coloana de aerisire.
Ah, si sunt si galagiosi.
Asa ca taci si nu te mai plange.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate