Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dieta carnivora :)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#487
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

 EXIT, on 01 februarie 2019 - 12:20, said:

O îmbunătățire se poate observa cu orice dietă restrictivă. Măcar la început. Până înveți să compensezi "restricțiile". Keto e testată pe timp îndelungat iar pericolul colesterolului este real. De-aia e recomandată numai la epilepsie care nu răspunde la tratamentul standard.
Adevarat. Carnivore e pana la urma 'the ultimate restrictive diet'.
Nu-s documentat cu pericole pe termen lung. Atat spun doar ca la epileptici se practica classical Keto, care e 90% fat si 10% proteine aprox (very high fat & low protein). Ce se practica acum la cei relativ sanatosi e un 'modified Keto', care are un protein intake ceva mai mare. (65-75% fat, 15-25% protein). Protein intake e important pentru retentia de masa musculara.

#488
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

 s-brody, on 01 februarie 2019 - 10:37, said:

Eu unul sunt interesat de carnivore pentru ca ma confrunt cu bloating permanent, constipatie si oboseala cronica pe o diete medium / high carb super healthy (dupa standardele mainstream): no sugar, no junk food, no alcohol, si tot ma simt ca dracu.

Ce ma opreste:
sa mananc grass fed meat e inca destul de piperat pentru mine financiar, desi as putea cu un efort
eu fac sala de 1 an jumate, si sunt intr-o faza indelungata in care am pus si vreau sa pun masa musculara, si mi-e frica sa nu imi stagneze progresul. Sunt convins ca pot sa fiu shredded pe carnivore, 6 pack all that, dar nu-s asa sigur ca pot pune masa serios.

Am expermentat deja dieta carnivora (13 kg de apa si grasime inutile date jos), astfel ca agaricii care-si dau cu parerea din hartii sau "obicee traditionale", trebuie sa-i ignori. Degeaba scoti zaharul daca nu si fibrele (tot o forma de carbohidrati) respectiv plantele.

Nu ar trebui sa te opreasca obiectiile tale de mai sus. Eu am consumat in test orice sursa animala am gasit. Nu neaparat grassfed sau alte fantezii. Si eu fac sala, de ani de zile, si-ti spun ca masa musculara nu va suferi pierderi, daca prin ea intelegi hipertrofia fibrelor si nu buretificare prin retentie de apa si grasime. E un mit ca masa musculara se pune cu carbo. Pui apa si grasime. De aici iluzia ca ai crescut mult. In primele 2 saptamani am simtit o scadere a capacitatii de efort, dar dupa adaptare am revenit. Surpriza ? Dupa adaptare am daramat mitul conform caruia iti scade forta. Nu numai ca am mentinut forta, dar la unele exercitii chiar am crescut usor, iar capacitatea de efort (rezistenta) a revenit si ea. Rabdarea e cheia.

 s-brody, on 01 februarie 2019 - 16:53, said:

Ce se practica acum la cei relativ sanatosi e un 'modified Keto', care are un protein intake ceva mai mare. (65-75% fat, 15-25% protein).

Protein intake e important pentru retentia de masa musculara.
Raportul real e cam egal intre proteine si lipide.

Motiv pt care trebuie sa consumi mai multa proteina. Lipida are 9 calorii fata de 4 la proteina, astfel ca ingrasarea e adesea inevitabila la raportul ala de mai sus. Eu cel putin asa am patit. Abia cand am scazut lipidele si am crescut proteinele am inceput sa pierd grasime vizibil. Eliminand carbo, initial pierdusem preponderent apa. Asta cu excesul de proteine este alt mit, dupa cum alt mit e ca oricate lipide ai manca nu te ingrasi. Rand pe rand pica toate miturile.

Edited by NSR, 10 March 2019 - 19:12.


#489
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 NSR, on 10 martie 2019 - 19:10, said:

Am expermentat deja dieta carnivora

Ce tip de carne folosesti, de unde o cumperi, cum o prepari? Consumi si organe? Oua, lactate?
Ca lichide apa si cafea neagra?

#490
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016
Orice carne comuna (vita - in primul rand, porc, oaie, pasare, iepure, peste etc). O cumpar de unde o gasesc, dar prefer de la tarani. O prepar prin fierbere, la cuptor, gratar. Da, consum si organe (ficat, rinichi, inima, limba etc). Da, oua la greu, in medie 3 / zi. Si lactate, in primul rand iaurt / kefir, dar si smantana, branza, cascaval. Ca lichide : apa, ceai, cafea (rar). Nu agreez cafeaua, consumul ei regulat sigur va deveni o problema in timp.

Am obserat o chestie foarte interesanta. Dupa 2-3 luni de carnivora arderea lipidelor subcutanate a devenit mult mai eficienta. De exemplu, in ultima vreme stau pe low carb. Am dat jos ce era mai rau, deci nu mai tin la fel de strict. De fapt, am zile exclusiv carnivore mixate cu zile de low carb. Ei bine, supriza placuta e ca am devenit mult eficient in a nu pune la loc grasime chiar daca mai consum glucide, ci doar apa. Pe care o dau jos imediat in doar o zi maxim doua de carnivora. Prin urmare, concluzia mea e ca organismul, scapat de probleme cronice, devine mai eficient si invata ce are de facut in cazuri de consum ocazional de glucide. Practic, asa am evoluat ca specie. Consumand carbohidrati putini si rar, sezonier. Mai ale cei din emisfera nordica.

Edited by NSR, 11 March 2019 - 07:15.


#491
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dupa mine, cea mai buna carne, cresctua cel mai aproape de mediul natural, este carnea de oaie. norocul nostru este ca la noi e si relativ ieftina, ca nu o mananca toata lumea.
restul, din pacate, este carne crescuta industrial.

#492
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Cea mai buna carne e leguma. :)

#493
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
care legume draga? ca deocamdata abia s-a "loat" zapada.

#494
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Alea din import eventual

#495
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Nu neaparat - mazare, linte, fasole, nuci, cartofi si diferite muraturi.

A se consuma ideal cu carne de vita, miel, pui..

#496
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Cum am vazut ca zic astia, trebuie sa mananci animalul de la cap la coada, ca sa ai nutritie completa. Eu saptamana asta fac o cura de organe de oaie. Am cumparat ficat, plamani, inima, rinichii de la o oaie si ii mananc toata saptamana.

#497
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ce trist! Si urat! Posted Image

#498
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

 rich1974, on 19 martie 2019 - 21:13, said:

Cum am vazut ca zic astia, trebuie sa mananci animalul de la cap la coada, ca sa ai nutritie completa. Eu saptamana asta fac o cura de organe de oaie. Am cumparat ficat, plamani, inima, rinichii de la o oaie si ii mananc toata saptamana.

crude

#499
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
crude nu! le-am bagat la cuptor. pastrama din piept de oaie o mananc cruda. la cat e de buna, e pacat sa o arzi.

#500
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 EXIT, on 18 martie 2019 - 21:32, said:

Cea mai buna carne e leguma. :)
In August fac 51 , toata viata am fost carnivor (si sportiv). Ieri mi-am luat analizele de la doctor , "mincati carne doar de 3 ori pe saptamina si apropos,aratati mai tinar decit sinteti", eu zic ca e bine, nu ?
Spor la varza si trifoi.

Edited by lil debul, 29 March 2019 - 15:26.


#501
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
La mulți ani! Ție dar și tuturor animalelor.
Poți trăi chiar mai bine dacă nu ai consuma animale. Dovedit științific!

Dar de ce ți-a zis să mănânci carne doar de 3 ori pe săptămână? Ți-a dat un motiv în afară de faptul că ai 50+ și ești la vârsta când încep să apară patologiile prevenibile inclusiv cu atenție la dietă? Colesterolul cât e?


#502
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

 EXIT, on 29 martie 2019 - 15:34, said:


Poți trăi chiar mai bine dacă nu ai consuma animale. Dovedit științific!



Poti sa dai niste argumente pentru afirmatia asta ?
Dar te rog frumos nu de la Olivia sau melcicopinschi!!Posted Image
Ai dracu oamenii preistorici ce prosti, nu stiau ei de beneficiile carbohidratilor si zaharului.
Apropo, vezi ca dieta influenteaza colesterolul cam 15%.
Da iti da dl doctor niste statine ca face bine mai ales la ficat.

#503
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Dieta carnivora e eficienta pentru ca muschii fiind alumentati cum trebuie ard orice urma de potentiali carbohidrati existenta in organism apoi incepe netabolizarea grasimilor.

Majoritatea oamenilor nu pot manca cantitatea minima de carne recomandata zilnic/saptamanal din motive de buget.

Un om alimentat corect cu carne, are un sistem imunitar beton si nu are probleme de somn. Incercati si o sa vedeti.

Explicatia - carnea de calitate, in alimentatie, imbunatateste metabolismul cu totul, cu conditia sa exste si celelalte elemente in alimentatia corecta a omulului adica fructe, legume low-carb, chestii fermentate, etc.

De fapt dieta carnivora nu inseamna exclusiv carne ci sa pui carnea la baza, sa nu faci rabat la nicio masa, iar asta depinde de buget si de sursa carnii.

Si mai e o chestie - stat cat mai mult la soare pentru vitamina D care este esentiala in functionarea organismului.

Edited by Kres, 30 March 2019 - 08:11.


#504
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 Kres, on 30 martie 2019 - 07:58, said:

Dieta carnivora e eficienta pentru ca muschii fiind alumentati cum trebuie ard orice urma de potentiali carbohidrati existenta in organism apoi incepe netabolizarea grasimilor.
...
Ca și celelalte celule din organism, celulele din mușchi tot cu glucoza se hrănesc. Necesarul de aminoacizi (că de fapt nu de proteine per se avem nevoie) este mic; dieta carnivoră ar depăși cu mult necesarul de proteine și grăsimi iar costurile pentru sănătate sunt majore.
Folosirea rezervelor energetice stocate în grăsimi se întâmplă când nu există aport caloric suficient. Știai că proteinele sunt transformate în glucoză prin gluconeogeneză?

 Kres, on 30 martie 2019 - 07:58, said:

...
Majoritatea oamenilor nu pot manca cantitatea minima de carne recomandata zilnic/saptamanal din motive de buget.
...
Nu există o cantitate minimă de carne recomandată ci una maximă!
Dacă te referi la proteine/aminoacizi esențiali, afli acum că în lumea civilizată oamenii depășesc necesarul zilnic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate