Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Teste genetice copil (NIPT)

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,582
  • Înscris: 11.01.2008
^^
Ginecologul recomandă un test NIPT, nu recoltează. Recoltarea se face în laborator - este o simplă puncție venoasă la mamă și un tampon bucal la tată.

#38
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Vă salut, colegi. Am și eu o dilemă legată de subiect. Povestea, pe scurt. Prietena este însărcinată în săptămâna 18, are 38 de ani, prima sarcină. Totul a decurs bine, însă la dublul test a ieșit un risc de 1/181. Așa că i s-a recomandat amniocenteza. De aici lucrurile se complică. Săptămâna trecută a avut niște sângerări, a fost internată două zile. Diagnostic, ruptură de placentă. Acum e acasă, are tratament cu Arefam și No-Spa. Sângerările s-au oprit. Problema este că amniocenteza iese din discuție în condițiile date, i s-a spus că are șanse mărite de avort. Singura variantă par să fie testele de tip Panorama. Ce mă sfătuiți? Testul mai este concludent la o sarcină în trimestrul doi? Orice alte sfaturi sunt binevenite. Mulțumesc!

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Din câte am găsit pe net, testul panorama se poate efectua începând cu sapt 9 de sarcina, fără a fi menționată vreo limita "pana în săptămâna x".
Translucenta nucala a ieșit în limite normale la dublul test? A putut fi vizualizat osul nazal? Dacă da, cel mai probabil riscul a ieșit crescut în primul rand din cauza vârstei. Alți factori care cresc riscul sunt greutatea și dacă e/a fost fumătoare.
Medicul care urmărește sarcina ce recomanda, având în vedere imposibilitatea efectuării amniocentezei?

#40
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Mulțumesc. Nu are exces de greutate și nici nu fumează. A fumat acum un an jumate ultima oară. Medicul nu i-a recomandat nimic, i-a spus doar că în situația dată amniocenteza pică. Am fost nevoit să caut eu pe net despre testele astea alternative. Legat de dublul test, citez: Riscul calculat pentru Trisomia 13\18 (cu translucenta nucala) este mai mic de 1/10.000, ceea ce reprezintă risc scăzut. Riscul calculat pentru Trisomia 21 (prin translucenta nucala) este deasupra valorii Cutoff, ceea ce reprezinta un risc crescut. Osul nazal este prezent.

Riscul biochimic la trisomia 21 este de 1/55. Riscul combinat 1/181.

Edited by caiuscorneliu, 14 April 2020 - 09:40.


#41
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Complicata situație. Ar mai exista triplul test, care se poate face pana în săptămâna 20 de sarcina. Însă panorama pare mai sigur/mai precis , pentru ca este analizat ADN-ul fetal existent în sângele mamei.

#42
rincikmandarincik

rincikmandarincik

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.04.2020
Bună.Am 33 ani,nefumatoare cu o nastere naturala anterioara.Am făcut ieri morfologia fetala de trim 2,domnul doctor mi-a spus ca exista posibilitatea(marker minor)ca fătul sa aibă trisomie 21.Am făcut programare pentru testul Neobona la recomandarea medicului ginecolog care îmi monitorizează sarcina.Piramida nazala este vizibila-7.4 mm.La screeningul de trim 1 riscurile sunt urm:Risc de varsta-1:410(risc scazut).Risc biochimic de apariție a trimsomiei 21 în funcție de vârstă gestationala și valorile măsurate ale analizelor din bitest este de-1:648 (risc scazut).Pe ecografia morfologica toate organele sunt în parametri dar nu știu ce exact a văzut doctorul de.mi-a specificat acest diagnostic.Poate îmi puteți da mai multe informații referitoare la testul non invaziv si care este probabilitatea sa fie fals sau adevarat

Mrs anticipat

#43
AndreeaSH

AndreeaSH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2020
Bună ziua,

Scriu pe scurt,nu vreau să mă pierd în detalii.
Am 35 ani,am născut in martie 2016 o fetiță perfect sănătoasă(nu a fost nevoie de niciun test extra),am avut o sarcină oprită în evoluție la sfârșitul lui 2018,iar acum sunt însărcinată din nou.
Am fost diagnosticată cu disgravidie,am avut parte de cele mai groaznice 2 luni din viața mea.
Pe scurt,datorită istoricului meu medical,am fost îndrumată spre a face testul Harmony. Eu l-am făcut în Timișoara la Bioclinica și a costat 1830 lei. În data de 14.04 mi s-a recoltat sânge,iar pe 22.04 am primit rezultatul pe mail.
Testele făcute au fost pt. trisomiile 21,18,13 , sindromul DiGeorge, SCAP probability și ,evident,am aflat sexul copilului.
Înainte de a face o amniocenteza,care este invazivă ,aș recomanda o testare non-invazivă,cum e și Harmony.
Am citit mai sus că ar fi fost cazuri de decontare a acestei analize. Eu,personal,nu cunosc pe nimeni care să-și fi decontat .
Eu și soțul am luat decizia de a păstra copilul indiferent care ar fi fost rezultatul testului,dar am hotărât,totuși,să îl facem,cu speranța că va fi totul bine și vom putea dormi liniștiți până la sfârșitul sarcinii. Cele 8 zile de așteptare au fost grele,dar acum dormim linistiți. Doamne ajuta!

#44
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Tocmai am aflat de la o cunoștință că în Marea Britanie Nipt-ul e gratuit dacă dublul test îți indică risc crescut de anomalii genetice. E contra cost doar dacă vrei să-l faci din proprie inițiativa. Bine, noi avem venituri și nivel de trai peste britanici, ce mama mă-sii, deci ne permitem să dăm din buzunar...

#45
rincikmandarincik

rincikmandarincik

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.04.2020
La noi în România costa începand cu 1800 și poate ajunge și peste 3000 roni.Dar sincer când este vorba de așa ceva,nu se mai gandeste nimeni la bani.Și nu se decontează,au fost doar discuții ca se dorește decontarea lor...dar de la vorbe la fapte,este cale lungă.

#46
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
A venit și rezultatul prietenei la testul nipt. Risc scăzut la toate, 1/10000. L-a făcut pe ăla mai simplu, 21,18,13 și monosomia X. Testul a fost făcut (de fapt recoltat) la Clinica Sante, cumpărat online, a costat 2100 de lei. Ăla mai complex era mai scump, vreo 2900 dacă nu mă înșel. A doua zi după ce l-am luat online am mers la unul din centrele de recoltare din Bacău, pentru sânge. Am înțeles de-acolo că probele au fost trimise în SUA, la laborator, pentru separarea și analiza ADN-ului fetal.

Edited by caiuscorneliu, 28 April 2020 - 15:00.


#47
AndreeaSH

AndreeaSH

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2020
Doamne ajuta,Caius Corneliu!!!! Mă bucur pt voi!!
Multă sănătate în continuare și sarcină + naștere ușoară!!!

#48
rincikmandarincik

rincikmandarincik

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.04.2020
Am primit și eu rezultatul Neobona făcut la Synlab,din test rezulta ca sunt absente anomalii pentru cromozomul 21,cromozomul 18 si cromozomul 13,ceea ce indica faptul ca bebe nu are nimic.Și bebele meu care la 2 ecografii a fost băiat și la ecografia trimestrul 2 a arătat faptul ca e fetita,a rămas în urma adn-ului din test a arătat faptul ca e fetita.Sper ca informațiile redate aici sa ajute și alte mămici. SA dea Dzeu sa fie bine toate mamicile care au trecut prin așa stres și bebeii sa se nască sănătoși. Pentru multe mămici care vor citi postarea vreau sa va spun un lucru:Nu credeți orice va spune un medic,medicina în zilele noastre e doar o afacere care trebuie sa producă bani.Pentru siguranta voastră și a copilului vostru faceți orice test dar nu va consumați așa cum am facut-o eu,nopți nedormite și zile întregi de plâns ..NUMAI bine tuturor.

#49
rincikmandarincik

rincikmandarincik

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.04.2020
Am revenit după mult timp sa spun ca am nascut o fetiță sănătoasă care acum are 1 luna și 5 zile.Și acum îmi aduc minte prin ce am trecut câteva săptămâni. Vreau sa încurajez și alte mămici, ca atunci când vI se pune un diagnostic de către un medic,de multe ori e doar pentru a face acele analize și sa își ia ei comision de la respectivele laboratoare.Faceți orice ca sa va fie vouă bine, sI nu luați decizii pripite.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate