Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pareri facultatea de Electronica si Telecomunicatii Iasi?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ambiguu57

ambiguu57

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.07.2018
Salut, ce parere aveti de facultatea de electronica si telecomunicatii de la Gheorghe Asachi Iasi?Aveti cunostinte care au terminat-o si cunoasteti situatia lor?(eu unul am auzit doar cazuri proaste despre oamenii care au terminat facultatea asta, si m-am cam demoralizat).De dat voiam sa dau la UAIC Istorie, dar m-am gandit putin ca nu prea este de viitor, si doar foarte putini oameni exceleaza pe domeniu, si m-am gandit sa dau la ETTI (stiu ca sunt 2 facultati  complet diferite, dar cam astea mi-ar placea, cu matematica ma descurc si la fel cu fizica).
  Scuze daca se gaseste putina incoerenta, doar ca sunt putin stresat. merci.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vrei inginer electronist sa studiezi in Iasi atunci n-ai incotro. N-are importanta ce fac alti absolventi, stiu persoane ce o duc bine dar si care nu. Asa ca depinde de fiecare in parte cum isi da interesul sa invete meserie, nu scoala strict prin cursurile ei ti-o pune in brate, ea doar iti face o introducere si-ti arata o cale.

Edited by neagu_laurentiu, 20 July 2018 - 10:15.


#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Politehnicile din București, Iași, Timișoara (deci inclusiv fac. de electronică din ele) sînt cele mai bine cotate din România.
Pe de altă parte, modul cum pui problema mă face să suspectez faptul că n-ai nici o treabă cu electronica (dacă alternativa ta este istoria...)

Pt a avea succes la ETTI trebuie PASIUNE si VOCAȚIE. Altfel, va fi foarte greu și va fi degeaba, nici nu vei învăța mare lucru și nici nu vei găsi un job pe măsură. Eu sînt absolvent de electronică București, și am avut peste 50% colegi care au făcut-o degeaba și în consecință lucrează în orice alt domeniu, numai electronică și TI nu.

Ca să fiu mai clar, Politehnicile nu te învață "rețete" ca la contabilitate. Trebuie să fii creativ, trebuie să aplici teoria cunoscută într-o situatie necunoscută, să rezolvi problemele apărute la fața locului. Altfel, teoria care ți se predă se învață pe dinafară și se uită a doua zi după examen.

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Deci, la ETTI se face multa matematica si ceva fizica. Nu se face mai deloc electronica practica (cel putin  nu in primii doi ani). Ideea e ca trebuie sa iti placa. Am avut un coleg care era 0 la mate, si mai avea si vreo 35 de ani, dar a mers ceas, pentru ca el asta si-a dorit. Sa devina inginer, si a devenit. Nu ca altii (inclusiv eu) care am plecat pe parcurs. Daca nu iti place electronica si nu esti dispus sa tocesti daca nu esti bun la mate, atunci ai probleme. Mai bine istoria.

#5
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Daca faci telecomunicatii poti construi retele 5G care sunt de viitor.

#6
mamaiafan

mamaiafan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2017
stiu un baiat care a facut ETTI si e barman la C House Lounge. e bine, nu?Posted Image

#7
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
iti dai seama cat de mult a trecut ala prin faculta.

 XON-XOFF, on 20 iulie 2018 - 11:08, said:

Politehnicile din București, Iași, Timișoara (deci inclusiv fac. de electronică din ele) sînt cele mai bine cotate din România.
Au fost odata, de la o vreme au cam lasat nivelul sa scada si asta se observa sa stii.Nu se mai tin de studenti, ii cam lasa sa faca ce vor.

 ambiguu57, on 20 iulie 2018 - 09:29, said:

Salut, ce parere aveti de facultatea de electronica si telecomunicatii de la Gheorghe Asachi Iasi?Aveti cunostinte care au terminat-o si cunoasteti situatia lor?(eu unul am auzit doar cazuri proaste despre oamenii care au terminat facultatea asta, si m-am cam demoralizat).De dat voiam sa dau la UAIC Istorie, dar m-am gandit putin ca nu prea este de viitor, si doar foarte putini oameni exceleaza pe domeniu, si m-am gandit sa dau la ETTI
Dar de intrat esti sigur ca intrii ?

Edited by BraviaAmpero, 26 December 2018 - 23:15.


#8
mamaiafan

mamaiafan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2017
omu a zis si el ca face o shusta..sa nu se duca la feaa cu turma.
da' lucrurile is mai greli'..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate