Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

4citylife residence

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Salut,

Stiti ceva despre indivizii astia? http://www.4citylife.ro
Amplasarea pare ok, aproape de metrou, garsonierele desi mici au bucataria inchisa. Parca s-ar preta pentru investitie. Aveti idee despre constructor, ce proiecte anterioare a avut?

#2
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

 -same-, on 19 iulie 2018 - 22:15, said:

Salut,

Stiti ceva despre indivizii astia? http://www.4citylife.ro
Amplasarea pare ok, aproape de metrou, garsonierele desi mici au bucataria inchisa. Parca s-ar preta pentru investitie. Aveti idee despre constructor, ce proiecte anterioare a avut?

Mi se pare exagerat de mult 40.000 pentru o garsonieră care are 30 mp utili si living de 12 mp.... mai degrabă te duci 500 m mai in spate pe drumul binelui daca vrei pt investiție

#3
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Este firma romaneasca Eden capital. alte proiecte de lux ale lor
Cortina residence
Dynamic residence
Pentru cei care nu se incadreaza la categoric lux Adica pret dublu au lansat
Www.4citylife.ro care sunt pe turnu magurele ..... Mosoaia
-problema este ca sunt mici.   Deci la m2 e scump
Nu va mai uitati la numarul de camera ca e irrelevant
Un alt proiect a lor deasemenea foarte scump e in voluntari pipera www.4city.ro

Niste chichinete bune de inchiriat si foarte scumpe pt ca sunt aproape de zona dimitrie pompeiu



#4
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

 blexandru, on 20 iulie 2018 - 07:41, said:

Mi se pare exagerat de mult 40.000 pentru o garsonieră care are 30 mp utili si living de 12 mp.... mai degrabă te duci 500 m mai in spate pe drumul binelui daca vrei pt investiție
Stiu ce zici, dar asta e la o distanta comoda de metrou, mai la bulevard. Sa tii o garsoniera pentru inchiriere pare potrivit. Daca inchiriezi cu 300 euro iti amortizezi investitia in 12 ani daca il cumperi cu banii pe loc. Posibil sa poti obtine mai mult din chirie, dar compensez cu faptul ca nu va fi mereu ocupata.

#5
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Apartamentele de doua camere mi se par bune. Suprafete decente pentru fiecare camera plus camera de depozitare (rar asa ceva, mai ales la 2 camere).
1300 euro pe mp2 mi se pare usor cam mult pentru zona. Ok, e la bulevard, ai acces usor la magazine si transport, dar tot esti la marginea orasului :)
Poate 1200 euro pe m2 era pretul corect

#6
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 val18, on 20 iulie 2018 - 08:07, said:

Este firma romaneasca Eden capital. alte proiecte de lux ale lor
Cortina residence
Dynamic residence
Pentru cei care nu se incadreaza la categoric lux Adica pret dublu au lansat
Www.4citylife.ro care sunt pe turnu magurele ..... Mosoaia
-problema este ca sunt mici.   Deci la m2 e scump
Nu va mai uitati la numarul de camera ca e irrelevant
Un alt proiect a lor deasemenea foarte scump e in voluntari pipera www.4city.ro

Niste chichinete bune de inchiriat si foarte scumpe pt ca sunt aproape de zona dimitrie pompeiu

Nu cred ca este același dezvoltator, in primul rând pentru ca proiectul nu apare pe site-ul lor oficial, și apoi pt ca nu e deloc “zona” lor de confort, adică nord (Four City North, Cortina, Dinamic City) sau centru-vest (Cortina Academy) sau proiecte mai vechi de debut in Prelungirea Ghencea - Sector 6. Din informații sigure următoarea investiție mare a lor va fi tot in sectorul 6, in zona Plevnei.

In plus, site-ul 4citylife.ro aparține unei persoane fizice, probabil din cadrul Premier, in condițiile in care Eden Capital are propria Agentie/angajați care se ocupa de Vanzari și toate site-urile lor sunt înregistrate pe Eden Capital Development.

#7
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Ceva e putred. La telefon nu raspunde nimeni de 2 zile, am trimis solicitare pe site si nu m-a contactat nimeni. plm..

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Va salut.

  Eu am discutat cu un agent al Premier, Dl. Adrian Burcea, la sediul Agentiei Premier, din Soseaua Oltenitei.
  Treaba pare serioasa, momentan am inteles ca se doreste reautorizarea pentru ca toate cele 4 blocuri sa aiba minim 12-13 etaje, si nu numai blocul C2, cum este inca in vechea varianta, cea care inca apare si ca prezentare, pe site.
  La fata locului, chiar la adresa, se gaseste si un birou de vanzari de-al investitorilor, e o doamna de treaba pe acolo.
  Se pot vedea planuri, macheta (inca in varianta veche), cu regimurile de inaltime astfel: blocurile C1 = 11 etaje, C2=12Etaje+E13 retras, C3 = 10 etaje, C4 = 8 etaje; plus toate blocurile inca un etajut tehnic, deasupra caselor de scara si lifturi (iesirea pe terasa superioara inverzita + troliul lifturilor).
  Si eu vreau o garsoniera, dar poate reusesc cu credit pe cea dubla, la pretul de 51440E, parca. La cealalta, simpla, decomandata, desi mica, i se poate usor face un gol intre camera si bucatarie, cu usa culisanta sau nu, depinde de cum doreste fiecare. Peretele evident este nestructural, doar despartitor, din caramida cu goluri de 12cm.
  Primele 2 blocuri : C1 si C2 vor fi gata posibil la sfarsitul anului 2019, apoi C3 si C4 in primavara - vara 2020, daca da Dumnezeu ca treaba sa mearga bine.
  Din studiul planurilor, parerea mea ca proiectant este urmatoarea:  blocurile au forma simetrica dupa ambele directii, au fundatii radier, pereti si stalpi, grinzi, plansee, scari din beton armat, iar toata zidaria de inchidere si compartimentare va fi din caramida cu goluri (Porotherm sau similar).
  Parterul si Etajul 1 vor avea magazine, birouri - sub blocurile C1, C2, C4; iar sub blocul C3 doar Parterul va fi cu spatii comerciale.
  Vor fi 2 subsoluri generale cu spatii ALA, tehnice si parcare subterana, plus parcare supraterana in spatele blocurilor.
  Etajele de la 2 in sus (blocurile C1, C2, C4) si de la 1 in sus (blocul C3), vor avea apartamente cu 2 si 3 camere si garsoniere simple si duble. Blocurile C2 si C4 vor avea si cate un etaj ultim retras, cu apartamente tip "Penthouse", cu terase proprii, evident mai scumpe. Posibil ca acelasi lucru sa  se intample si la blocurile C1 si C3.
  Mi se par foarte bine concepute, atat ca si structura de rezistenta, cat si ca impartire interioara.

  Proiectantii am inteles ca ar fi cei de la VEGA. Daca aveti vesti, anuntati, desi cei de la VEGA au un renume bun.

  Am o nelamurire in privinta centralelor de apartament "cu tiraj fortat". Oare ce inseamna asta? Fain ar fi sa nu vad tevi scoase in afara, iar evacuarea sa se faca pe cate un cos vertical, la partea superioara.
  Urasc la maxim "tziga-nismele" si manelismele de genul "tevi, hote, clime" scoase in afara...
  Ce mi se pare iar foarte ciudat: te pun "sa faci rezervare" cu 1000Euro (sa zicem ca e normal), dar apoi, in maxim 2-3 saptamani, "vor 15% avans", sub forma unei "promisiuni bilaterale de vanzare - cumparare" (un fel de "Antecontract"), iar restul de 85% la predare (indiferent ca ar fi din surse proprii sau credit).
  Cei 15% "avans" in 2-3 saptamani de la rezervare, mi se par cam trasi cu forta, in conditiile in care baietii nu au inca nici reautorizarea si nu au miscat nici cu 1mm santierul.
  Ok mi se pare rezervarea de 1000E, cu clauza ca ii pierzi daca te razgandesti ulterior. Dar "15% avans", pe inca nimic... nu prea...
  Cum zicea mai sus colegul  "Afroditu", apartamentele mari de 2 camere sunt chiar foarte bune, si corect impartite. Doar ca din pacate imi sar mult de buget...
  Are cineva de gand sa cumpere acolo?
  Eu doresc garsoniera dubla (sau macar aia micuta, simpla, decomandata) pentru mine. Daca mai gasesc, vreau doar si numai "Ultimul Etaj", nimic "altceva".

  Cine si ce ganduri are pe aici?

  S-auzim de bine! Doamne-ajuta!

Edited by MembruAnonim, 30 October 2018 - 19:42.


#9
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 TGV-DAT, on 30 octombrie 2018 - 19:27, said:

Va salut.

  Eu am discutat cu un agent al Premier, Dl. Adrian Burcea, la sediul Agentiei Premier, din Soseaua Oltenitei.
  Treaba pare serioasa, momentan am inteles ca se doreste reautorizarea pentru ca toate cele 4 blocuri sa aiba minim 12-13 etaje, si nu numai blocul C2, cum este inca in vechea varianta, cea care inca apare si ca prezentare, pe site.
  La fata locului, chiar la adresa, se gaseste si un birou de vanzari de-al investitorilor, e o doamna de treaba pe acolo.
  Se pot vedea planuri, macheta (inca in varianta veche), cu regimurile de inaltime astfel: blocurile C1 = 11 etaje, C2=12Etaje+E13 retras, C3 = 10 etaje, C4 = 8 etaje; plus toate blocurile inca un etajut tehnic, deasupra caselor de scara si lifturi (iesirea pe terasa superioara inverzita + troliul lifturilor).
  Si eu vreau o garsoniera, dar poate reusesc cu credit pe cea dubla, la pretul de 51440E, parca. La cealalta, simpla, decomandata, desi mica, i se poate usor face un gol intre camera si bucatarie, cu usa culisanta sau nu, depinde de cum doreste fiecare. Peretele evident este nestructural, doar despartitor, din caramida cu goluri de 12cm.
  Primele 2 blocuri : C1 si C2 vor fi gata posibil la sfarsitul anului 2019, apoi C3 si C4 in primavara - vara 2020, daca da Dumnezeu ca treaba sa mearga bine.
  Din studiul planurilor, parerea mea ca proiectant este urmatoarea:  blocurile au forma simetrica dupa ambele directii, au fundatii radier, pereti si stalpi, grinzi, plansee, scari din beton armat, iar toata zidaria de inchidere si compartimentare va fi din caramida cu goluri (Porotherm sau similar).
  Parterul si Etajul 1 vor avea magazine, birouri - sub blocurile C1, C2, C4; iar sub blocul C3 doar Parterul va fi cu spatii comerciale.
  Vor fi 2 subsoluri generale cu spatii ALA, tehnice si parcare subterana, plus parcare supraterana in spatele blocurilor.
  Etajele de la 2 in sus (blocurile C1, C2, C4) si de la 1 in sus (blocul C3), vor avea apartamente cu 2 si 3 camere si garsoniere simple si duble. Blocurile C2 si C4 vor avea si cate un etaj ultim retras, cu apartamente tip "Penthouse", cu terase proprii, evident mai scumpe. Posibil ca acelasi lucru sa  se intample si la blocurile C1 si C3.
  Mi se par foarte bine concepute, atat ca si structura de rezistenta, cat si ca impartire interioara.

  Proiectantii am inteles ca ar fi cei de la VEGA. Daca aveti vesti, anuntati, desi cei de la VEGA au un renume bun.

  Am o nelamurire in privinta centralelor de apartament "cu tiraj fortat". Oare ce inseamna asta? Fain ar fi sa nu vad tevi scoase in afara, iar evacuarea sa se faca pe cate un cos vertical, la partea superioara.
  Urasc la maxim "tziga-nismele" si manelismele de genul "tevi, hote, clime" scoase in afara...
  Ce mi se pare iar foarte ciudat: te pun "sa faci rezervare" cu 1000Euro (sa zicem ca e normal), dar apoi, in maxim 2-3 saptamani, "vor 15% avans", sub forma unei "promisiuni bilaterale de vanzare - cumparare" (un fel de "Antecontract"), iar restul de 85% la predare (indiferent ca ar fi din surse proprii sau credit).
  Cei 15% "avans" in 2-3 saptamani de la rezervare, mi se par cam trasi cu forta, in conditiile in care baietii nu au inca nici reautorizarea si nu au miscat nici cu 1mm santierul.
  Ok mi se pare rezervarea de 1000E, cu clauza ca ii pierzi daca te razgandesti ulterior. Dar "15% avans", pe inca nimic... nu prea...
  Cum zicea mai sus colegul  "Afroditu", apartamentele mari de 2 camere sunt chiar foarte bune, si corect impartite. Doar ca din pacate imi sar mult de buget...
  Are cineva de gand sa cumpere acolo?
  Eu doresc garsoniera dubla (sau macar aia micuta, simpla, decomandata) pentru mine. Daca mai gasesc, vreau doar si numai "Ultimul Etaj", nimic "altceva".

  Cine si ce ganduri are pe aici?

  S-auzim de bine! Doamne-ajuta!

Cum ar putea sa termine in 2019 niște monștrii cu 10-12 etaje dacă ei nu au făcut nici măcar groapa?! Cât de naiv sa te creadă?!

Nu va supărați, nu îmi sunt concurenți in nici un fel, dar cine cumpara sperând la aceste termene, își merita soarta! Știu blocuri care sunt deja la etajul 2-3-4 din 6-8 etaje si au termen sfârșitul lui 2019, cu acte in Martie-Iunie 2020, iar ei va predau in 2019 ceva inexistent nici măcar ca Fundație?!

Reautorizare?! Nu cred. Mai degrabă as zice reproiectare! De ce?! Presupun ca S-au blocat undeva, eu as zice la ISU! Pai in primul rând, dacă ai parter sau mai mult de atât comercial, și ai și mai mult de 8-9 etaje, deja ai "clădiri înalte"! Prin urmare apare o scara secundara de evacuare și lift de intervenție ISU (la ce forma au blocurile, nu exista așa ceva in varianta de pe site), la care se Adaugă Fatade ventilate, sau măcar integral cu vata bazaltică, nu cu polistiren, și un alt "Bonus": tâmplărie din aluminiu inclusiv la apartamente!
Reautorizare?! Nu cred! Reproiectare, probabil!
2019?! In nici un caz! Optimist, dacă încep pana in Martie 2019, poate vor termina la sfârșit de 2020! Dar tineti cont ca Recepția, și implicit demararea procedurilor de intabulare, se vor putea face doar după finalizarea lucrărilor, inclusiv finisaje și instalații (in special ISU, unde la 2 subsoluri sigur au sprinklere, deci muuuult de lucru!)

Edited by ProhilRezidential, 30 October 2018 - 22:36.


#10
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
alta cladire ilegala...

#11
dark_tzotzo

dark_tzotzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.07.2008
Nu faceti prostia sa dati 15% de acum, aveti rabdare. Nu cred ca o se inghesuie lumea oricum.

#12
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Au și scumpit preturile. Eu când am fost interesat era 40k garsoniera, acum e 44k.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 -same-, on 31 octombrie 2018 - 21:44, said:

Au și scumpit preturile. Eu când am fost interesat era 40k garsoniera, acum e 44k.
Piata nu sta pe loc...

#14
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Apa e uda.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu as face astfel: as face rezervarea, dar apoi le-as conditiona "avansul" de 15% cand vad macar blocul inceput. Restul, evident, la intabulare, oricum banca nu finanteaza decat proprietati existente, intabulate.
  Cele spuse mai sus de colegul "ProhilRezidential" sunt lucruri perfect logice si adevarate! Clar ca daca nu au inceput nici sapaturile, in 1 an, "mai greu cu darea in folosinta" a macar 2 blocuri cu 2S+P+12-13E+Eth.
  Initial, si eu m-am gandit ca s-au franat la autorizarea ISU, dar, vazand planul de etaj (planul de Arhitectura, nu pozele de marketing ce le arata ei pe site), am observat ca sunt cate 2 case de scara de evacuare, situate in nucleul central al fiecarui bloc, plus 2 lifturi. Parterul si Etajul 1 au case de scara separate, la fel si accesul spre Subsoluri. Aici, se respecta dispozitiile Normativului P118.
  Eu cred ca asteapta ceva banuti, de-aia "se agita cu avansul minim de 15%".
  Si cum zicea si colegul "Kopac": "Alta cladire ilegala": partea buna este ca obligatoriu intai vor adapta proiectul la normele ISU, apoi vor construi. Altfel, ca norocul, nu merge!  
  Da ISU cu ei de pamant! Nu-si mai pune nimeni "capu' pe butuc" pentru "spagute", avand in vedere ce s-a intamplat la Colectiv, cateva mansarde,... si nu numai. Si e foarte bine ca ISU ii pune la respect pe toti, indiferent ca vorbim de cladiri civile, birouri, mixte,... scoli, spitale,...
  Fratilor, a mai miscat cineva ceva, pe la 4CityLIFE? Ma refer la rezervare, cumparare.

Edited by MembruAnonim, 05 November 2018 - 14:16.


#16
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 TGV-DAT, on 05 noiembrie 2018 - 14:13, said:

Eu as face astfel: as face rezervarea, dar apoi le-as conditiona "avansul" de 15% cand vad macar blocul inceput. Restul, evident, la intabulare, oricum banca nu finanteaza decat proprietati existente, intabulate.
  Cele spuse mai sus de colegul "ProhilRezidential" sunt lucruri perfect logice si adevarate! Clar ca daca nu au inceput nici sapaturile, in 1 an, "mai greu cu darea in folosinta" a macar 2 blocuri cu 2S+P+12-13E+Eth.
  Initial, si eu m-am gandit ca s-au franat la autorizarea ISU, dar, vazand planul de etaj (planul de Arhitectura, nu pozele de marketing ce le arata ei pe site), am observat ca sunt cate 2 case de scara de evacuare, situate in nucleul central al fiecarui bloc, plus 2 lifturi. Parterul si Etajul 1 au case de scara separate, la fel si accesul spre Subsoluri. Aici, se respecta dispozitiile Normativului P118.
  Eu cred ca asteapta ceva banuti, de-aia "se agita cu avansul minim de 15%".
  Si cum zicea si colegul "Kopac": "Alta cladire ilegala": partea buna este ca obligatoriu intai vor adapta proiectul la normele ISU, apoi vor construi. Altfel, ca norocul, nu merge!  
  Da ISU cu ei de pamant! Nu-si mai pune nimeni "capu' pe butuc" pentru "spagute", avand in vedere ce s-a intamplat la Colectiv, cateva mansarde,... si nu numai. Si e foarte bine ca ISU ii pune la respect pe toti, indiferent ca vorbim de cladiri civile, birouri, mixte,... scoli, spitale,...
  Fratilor, a mai miscat cineva ceva, pe la 4CityLIFE? Ma refer la rezervare, cumparare.

Am fost un optimist! Abia le iese CU, pe noul PUZ! Nici nu vreau sa ma gândesc!

#17
Bogdaaan

Bogdaaan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2018
In februarie se apuca de primele doua blocuri si la anul pe vremea asta o sa fie gata.1000€ de euro rezervarea si 15% in cateva saptamani dupa rezervare.un loc de parcare subteran costa 5000€.

#18
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
Poate pe vremea asta in 2021 , Bogdane !! Nu mai visa !!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate