Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

ignifugare lemn la exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018
Buna seara..

Am acest postament de lemn pe care voi planta aproximativ 80 de dulapi de 20cm.

Inainte sa instalez dulapii doresc sa tratez traversele cu o solutie de ignifugare si am gasit in comert produsul https://www.dedeman....20-kg/p/5002715

Pe eticheta atasata cutiei scrie asa:
Attached File  tytan.jpg   274.44K   118 downloads

Inteleg ca se poate folosi la exterior numai ca la final trebuie aplicat un strat de lac pe baza de solvent. Pai ma intreb, acel lac pe baza de solvent nu intretine arderea?
La instructiunile de utilizare mai spune ca lemnul impregnat nu trebuie expus precipitatiilor; dar daca am dulapii peste traverse (cu spatiu intre dulapi de 6mm) nu se iau in considerare ca un fel de acoperis pentru ele?

Cunoasteti alte produse bune de ignifugare?

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ignifugarea lemnului este inutila.

#3
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View Postpasilla, on 19 iulie 2018 - 21:56, said:

Ignifugarea lemnului este inutila.
daca ai putea argumenta..

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Esti amabil sa ne spui ....ce este constructia aia ciudata ?

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pare ceva terasa de facut plaja ( dupa ce o podeste ) .
Ignigugarea e fix tranta , valabil 1 an si apoi arde de rupe .... daca tot vrei sa faci ceva ok fa-i un tratament anticarii , antifungi , antimucegai ( cauta Bochemit pe goagal ) .

#6
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View PostJurasikMan, on 19 iulie 2018 - 22:45, said:

Esti amabil sa ne spui ....ce este constructia aia ciudata ?
E o platforma pe care voi construi un foisor cu veranda.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am inteles. Sugestia mea este sa te opresti acum , sa dezasamblezi tot , sa pui stalpi , nu surcele , sa faci structura pe ceva solid , nu pe niste bete infipte in pamant ...nu de alta dar este pacat de materialele pe care le vei folosi de acum inainte .
Lemnul in pamant tine putin , indiferent de specia folosita . Deasemenea , arsul sau fiertul in diverse carmazuri , este pentru garduri pe care le refaci dupa 4-5 ani , nu pentru structuri pe care vei pune greutate . Chiar daca vei alege solutia cu pari infipti ...macar pune ceva de grosime ...sa zicem tripla fata de ce ai tu acolo . Nu te lua nici dupa retete babesti si nici dupa "promisiunile " producatorilor . Un lemn bagat in pamant putrezeste , poti sa-l tragi si in folie de titan ca navetele spatiale . Nu te baza pe sustinerea laterala data de adancimea la care vei baga stalpii . Dupa ce rezolvi cu o talpa solida ( ideal este sa faci niste cupoane de beton ) vino cu material destul de gros incat sa permita ranforsarea pentru solicitari laterale , cu coltare metalice sau contrafise din lemn .
Personal apreciez efortul de a face cu manuta ta o constructie , dar ai inceput-o prost .
Crede-ma ...poate par un hatru dar iti vreau binele . Darama tot si fa o structura ca lumea ca aia s-ar putea sa intre in pamant dupa cateva ploi mai serioase .
Ce lemne ai folosit ? 5x3 ? Aia-s lati de tigla . Daca ai vreun musafir mai zdravan intra prin podea. Pe bune acum , esti departe rau de minimul rezonabil . Eu nu as face nici cotet de gaini pe structura aia . Poate , vreo casuta pentru copii , pana in 5-6 anisori .
Colegule , darama tot , vezi de niste ...10x10 ( cm !!!!!)  minim , la structura de podea ....minim 5x10 ( cm ) pus pe cant , dar eu as merge pe 12-15 X 5 iar scandura cu care vei podi , daca este sub 3 cm grosime o pui degeaba . Si la dimensiunile pe care ti le spun eu , ai grija mare sa nu prea incarci cu lucruri inutile , ca se prabuseste si asa . Exclus acoperire cu altceva decat tabla usoara , exclus nescai geamuri , exclus vreo masa grea .
Cand construiesti , construiesti pentru vreme rea . Pe vreme buna nu iti trebuie nici umbrela . Orice dimensiuni ai folosi , acolo va uda apa de ploaie , ca sta zapada , vor sta oameni adulti care isi tin suta de kg doar pe suprafata talpilor de la pantofi . Da-o naibii , tu te vezi pasind pe chestia aia ?
Legat de fundatie ... fa cumva  macar 6 stalpi de beton bagati sub nivelul de inghet si dusi pana la nivelul la care vrei sa podesti . Stalpii aia , fa-i trapezoidali ca sa nu se scufunde in pamantul ala proaspat terasat de tine .
Esti pilot ? Nu fac bascalie , dar cunosc un pilot care mi-a explicat ca el este un fel de inginer , are pregatire tehnica si a facut o cabana de 50.000 euro din bustean , pe piloni , care a luat-o intr-o parte de a fost nevoie de o macara si cateva cricuri de mare tonaj sa o aduca la orizontala ....ca asta cu constructiile si pilotajul nu au multe in comun . Hai , sa nu te superi , pune mana de darama , inmulteste ce ai tu acolo cu ....5 sa zicem , si da drumul la treaba .

Edited by JurasikMan, 20 July 2018 - 00:21.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dar are o problema cu ignifugarea !

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Da ...pare sa fie principala problema . Ceea ce ridica alta problema . Dupa ce face , ignifugheaza , se rupe in bucati si o darama ...nici macar nu mai ard lemnele ca lumea ( macar de un gratar daca ii ramanea ceva ) .

Edited by JurasikMan, 20 July 2018 - 00:25.


#10
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View PostJurasikMan, on 20 iulie 2018 - 00:05, said:

Am inteles. Sugestia mea este sa te opresti acum , sa dezasamblezi tot , sa pui stalpi , nu surcele , sa faci structura pe ceva solid , nu pe niste bete infipte in pamant ...nu de alta dar este pacat de materialele pe care le vei folosi de acum inainte .
Lemnul in pamant tine putin , indiferent de specia folosita . Deasemenea , arsul sau fiertul in diverse carmazuri , este pentru garduri pe care le refaci dupa 4-5 ani , nu pentru structuri pe care vei pune greutate . Chiar daca vei alege solutia cu pari infipti ...macar pune ceva de grosime ...sa zicem tripla fata de ce ai tu acolo . Nu te lua nici dupa retete babesti si nici dupa "promisiunile " producatorilor . Un lemn bagat in pamant putrezeste , poti sa-l tragi si in folie de titan ca navetele spatiale . Nu te baza pe sustinerea laterala data de adancimea la care vei baga stalpii . Dupa ce rezolvi cu o talpa solida ( ideal este sa faci niste cupoane de beton ) vino cu material destul de gros incat sa permita ranforsarea pentru solicitari laterale , cu coltare metalice sau contrafise din lemn .
Personal apreciez efortul de a face cu manuta ta o constructie , dar ai inceput-o prost .
Crede-ma ...poate par un hatru dar iti vreau binele . Darama tot si fa o structura ca lumea ca aia s-ar putea sa intre in pamant dupa cateva ploi mai serioase .
Ce lemne ai folosit ? 5x3 ? Aia-s lati de tigla . Daca ai vreun musafir mai zdravan intra prin podea. Pe bune acum , esti departe rau de minimul rezonabil . Eu nu as face nici cotet de gaini pe structura aia . Poate , vreo casuta pentru copii , pana in 5-6 anisori .
Colegule , darama tot , vezi de niste ...10x10 ( cm !!!!!)  minim , la structura de podea ....minim 5x10 ( cm ) pus pe cant , dar eu as merge pe 12-15 X 5 iar scandura cu care vei podi , daca este sub 3 cm grosime o pui degeaba . Si la dimensiunile pe care ti le spun eu , ai grija mare sa nu prea incarci cu lucruri inutile , ca se prabuseste si asa . Exclus acoperire cu altceva decat tabla usoara , exclus nescai geamuri , exclus vreo masa grea .
Cand construiesti , construiesti pentru vreme rea . Pe vreme buna nu iti trebuie nici umbrela . Orice dimensiuni ai folosi , acolo va uda apa de ploaie , ca sta zapada , vor sta oameni adulti care isi tin suta de kg doar pe suprafata talpilor de la pantofi . Da-o naibii , tu te vezi pasind pe chestia aia ?
Legat de fundatie ... fa cumva  macar 6 stalpi de beton bagati sub nivelul de inghet si dusi pana la nivelul la care vrei sa podesti . Stalpii aia , fa-i trapezoidali ca sa nu se scufunde in pamantul ala proaspat terasat de tine .
Esti pilot ? Nu fac bascalie , dar cunosc un pilot care mi-a explicat ca el este un fel de inginer , are pregatire tehnica si a facut o cabana de 50.000 euro din bustean , pe piloni , care a luat-o intr-o parte de a fost nevoie de o macara si cateva cricuri de mare tonaj sa o aduca la orizontala ....ca asta cu constructiile si pilotajul nu au multe in comun . Hai , sa nu te superi , pune mana de darama , inmulteste ce ai tu acolo cu ....5 sa zicem , si da drumul la treaba .
Multumesc de sfaturi dar.. voi continua asa cum mi-am planuit, asa cum am inceput, fara sa mai daram nimic.
Bustenii pe care e fixata platforma sunt busteni de salcam (printre cele mai dure esente de lemn) tratati cu 3 maini de bitum pe baza de solvent, ingropati la 1m adancime, altii la 50cm.
Traversele folosite sunt 12/10 si 10/10.
Mai departe pentru podea ma gandesc sa folosesc dulapi de 5cm sau scandura de 3cm.

Parerea mea e ca exagerezi. Acoperisul va fi dintr-un strat de stuf verde (cat sa umbreasca cat de cat) deci foarte usor.

Acea suta de kilograme sub talpile de la pantofi se distribuie pe toata suprafata si nu doar sub pantofi. Te-ai mira sa constati cat de intarita e toata aceasta structura doar in aceasta faza cand inca nu am batut dulapii.

Terenul nu se va lasa, toata platforma va ramane fixa asa cum este si acum.

Pe teren buldoexcavatorul a dat niste ture bune dupa care a urmat o ploaie torentiala cum rar am mai vazut in 30 de ani si n-a luat-o nimic la vale, doar in unele locuri pamantul a fost spalat sub forma unui sant; deci tind sa cred ca terenul s-a asezat..
Voi reveni cu poze cand va fi gata, sa te miri cat de frumos a iesit Posted Image

Edited by gunoNakamoto, 20 July 2018 - 01:37.


#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostJurasikMan, on 20 iulie 2018 - 00:23, said:

Da ...pare sa fie principala problema . Ceea ce ridica alta problema . Dupa ce face , ignifugheaza , se rupe in bucati si o darama ...nici macar nu mai ard lemnele ca lumea ( macar de un gratar daca ii ramanea ceva ) .
Nu apuca el sa o darame sau altcineva, la ce furtuni sunt prin Romania nu cred ca rezista o saptamana!

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
De ce n-ai vopsit stalpii aia pana sus ?

Lasa vrajala cu pozele, cand e gata invita-ne la un gratar ca sa murim de invidie. :)

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostgunoNakamoto, on 20 iulie 2018 - 01:29, said:

....
Terenul nu se va lasa, toata platforma va ramane fixa asa cum este si acum.

Pe teren buldoexcavatorul a dat niste ture bune dupa care a urmat o ploaie torentiala cum rar am mai vazut in 30 de ani si n-a luat-o nimic la vale, doar in unele locuri pamantul a fost spalat sub forma unui sant; deci tind sa cred ca terenul s-a asezat..

Cata intelepciune irosita ... mai vorbim peste 2-3 ani ( daca vei mai avea curajul sa vii cu poze si dovezi cat de bine sta " constructia " )

Edited by Baxon, 20 July 2018 - 10:18.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In acest caz , spor la constructie ! Cele mai valoroase experiente pe facem pe bugetul si pe munca noastra . Va avea o valoare mai mare lectia pe care ti-o vei da singur fata de ce am putea noi aici sa sugeram . Eventual poti sa ne tii la curent cu evolutia lucrarii . Poti deschide un topic dedicat .

#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Bah, voi in loc sa-l incurajati, vreti sa-l speriati ?

Io sunt convins ca o sa dureze 100 de ani si n-o sa se miste nici de 1 cm. Posted Image

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Prietene , ignifugarea  are la baza silicatul de sodiu sau apa de sticla un produs destul de ieftin , prostia aia de la Dedeman e o circa de bani aruncati pe degeaba.
Silicatul de sodiu poti sa-l procuri de la USG (uzina de soda Govora) din Valcea.
Inifugarea  nu -ti asigura protectie 100% impotriva incediilor , nu face alceva decit intarzierea aprinderi lemnului  si cresterea temperaturii de aprindere a acestuia.

Nu comentez sructura ta , fiecare are visele lui si omul invata din greseli daca nu vrea din cartePosted Image

Edited by ciine, 20 July 2018 - 21:28.


#17
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View PostJurasikMan, on 20 iulie 2018 - 11:56, said:

In acest caz , spor la constructie ! Cele mai valoroase experiente pe facem pe bugetul si pe munca noastra . Va avea o valoare mai mare lectia pe care ti-o vei da singur fata de ce am putea noi aici sa sugeram . Eventual poti sa ne tii la curent cu evolutia lucrarii . Poti deschide un topic dedicat .
Ia uite colegu aici ce constructie am gasit.

[ https://smallhousebliss.files.wordpress.com/2014/10/fabcab-timbercab-550-exterior-via-smallhousebliss.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Iar pilonii de sustinere sunt din brad si nici macar 15/15 nu par :) Si distanta intre piloni pare sa fie de 2m

#18
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Stalpii sunt prinsi intr-o piesa metalica zincata care la randul ei este fundata intr-un cuzinet din beton cu suprafata macar 0,5x0,5 m. Ca sa intelegi fenomenul pune femeia sa mearga cu pantofi toc cui pe pamant...

Stalpii sunt prinsi intr-o piesa metalica zincata care la randul ei este fundata intr-un cuzinet din beton cu suprafata macar 0,5x0,5 m. Ca sa intelegi fenomenul pune femeia sa mearga cu pantofi toc cui pe pamant...cam aceiasi incarcare ai si tu cu constructia ta, macar 20kg/cm2

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate