Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Univ. tehnica "Gheorghe Asachi" - Iasi (Informatica Aplicata sau Tehnologia Informatiei)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MeatBall

MeatBall

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.07.2018
Sunt inca indecis la ce facultate sa ma inscriu din cadrul Universitatii tehnice "Gheorghe Asachi"...am de ales intre :
1.Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică și Informatică Aplicată
2.Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației

Acestea sunt planurile de invatamant din cadrul fiecarei facultati:

1.http://www.ee.tuiasi.ro/wp-content/uploads/2011/05/IAIE-17_18.pdf
2.http://www.etti.tuiasi.ro/documents/planuri_invatamant/2017/plan_inv_licenta_romana_2017_2018.pdf

Ceva sfaturi?

P.S.de precizat ca in urma cu 4 ani am terminat facultatea de Matematica din cadrul Universitati Alexandru Ioan Cuza - Iasi,insa in cercetare salarile sunt la limita pragului saraciei.

#2
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Alege Inginerie Electrica, programa de la Telecomunicatii precum si cursurile sunt foarte invechite.
Pe langa asta, la Inginerie Electrica ai mai multe sanse de angajare.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Si mai faci inca o facultate la zi?

Hai nene, daca ai terminat o facultate si zici ca nu ti-a folosit, macar la a doua sa stii exact unde vrei sa te duci.
Ele sunt similare, oricare este buna, depinde de tine, depinde de ce-ti place sa faci.

Repet, oricare e buna, daca inveti tot ce-i in "in meniul" ala iesi electronist adevarat, indiferent de facultate si specialitate. Eu as merge la a doua, dar sunt prea batran.
:)

#4
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Clar ca 2. Mai multe sanse ai la Tehnologia Informatiei. Poti lua si la tehnologia informatiei lejer gradele 2a si 2b la ANRE. Parerea mea personala. Exista un deficit major in campul muncii la partea de curenti slabi. Electricieni gasesti la toate colturile.

#5
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
ETTI, clar.
Caz concret:Prietena de a mea, a terminat la ETTI Iasi.3500 salariu in primul an.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 MeatBall, on 19 iulie 2018 - 19:20, said:

Ceva sfaturi?
Care a fost rationamentul tau de te-ai oprit la respectivele?

 MeatBall, on 19 iulie 2018 - 19:20, said:

am terminat facultatea de Matematica.
Tu nu de hartii ai nevoie acum ci de studiu ori asta-l faci independent de cursurile facultatii (ar fi trebuit deja sa stii asta) si cum vrei sa mergi pe zona IT atunci doar aloca timp pentru asta. Documentatie in materie ai cata frunza si iarba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate