Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

GPON HG8240H Lan 1,2,3,4

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Ryzen

Ryzen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 20.10.2015
Salutare, posibil a fost discutat si rasdiscutat subiectul dar nu am gasit nimic concludent asa ca o sa ma plang si eu:
Se da un GPON HG8240H - Toate bune si frumoase merge brici pe LAN 1 cu routerul conectat si PPPoE
Se da un PS4 cu NAT Strict, pe care nu reusesc sa il demilitarizez (Am incercat diverse setari in Router, de la port forwarding pe vreo 10 porturi diferite pana la DMZ pe IP care l-am setat static din DHCP, DNS de la Google etc)

Am conectat PS-ul la GPON si am configurat conexiunea PPPoE: NAT Deschis
Acum problema mea e ca nu mai are nimeni internet in casa inafara de consola iar restul porturilor de la GPON nu sunt functionale sau pur si simplu nu stiu eu cum sa le fac sa functioneze (am incercat sa ma conectez la interfata GPON-ului si nu am gasit combinatia de user/pass)

Vreo idee? O  sa sun maine si la deranjamente, poate au ei ceva solutie
Mersi fain

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Conecteaza consola la router si lasa routerul sa faca PPPoE-ul. Ai ONT-ul Huawei in bridge si routerul face conexiunea PPPoE, normal ca doar 1 port de la Huawei merge, celelalte doar daca ai mai multe abonamente RDS si implicit mai multe conturi PPPoE (user si pass). PPPoE se conecteaza in router si consola o legi in LAN la router, nu ai alta varianta.

Daca faci PPPoE in consola PS4 normal ca doar aia isi ia net si restul sunt pa. Cu PPPoE prin router dai net la toti.

Rog mutarea subiectului pe RCS & RDS de la GSM CDMA & Telecomunicatii.

Edited by Neaceasca85, 19 July 2018 - 19:20.


#3
Ryzen

Ryzen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 20.10.2015

 Neaceasca85, on 19 iulie 2018 - 19:17, said:

Conecteaza consola la router si lasa routerul sa faca PPPoE-ul.
Problema nu e de PPPoE, problema e ca am NAT-ul strict indiferent de ce fac si ma gandeam ca asta e o solutie (Sa mi se mai deschida un alt port pe ONT, dar aparent imi trebuie alta conexiune de PPPoE deci un abonament multiplu)

Edited by Ryzen, 19 July 2018 - 19:29.


#4
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Vezi ca ti-am dat PM sa te ajut!
Fa si tu un minim efort si suna la numarul ce ti l-am trimis!

L.E. ...
Suni si tu anu' asta, era asta? Stam aici ca pampalaii sa ajutam cat putem si un apel national o fi dreacu' prea scump in 2018! Da beep si te sun eu! Am nelimitat in toate retelele... ma-sa de telefon! Si la un prapadit de apel va zgarciti!

Edited by Tehnicianul1970, 19 July 2018 - 20:14.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pai ce, ar fi mai avantajat de un ONT in mod router? HG 8240 parca nici nu are Wi-Fi.

#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Jegul ala de PS4 are o conectare simpla la Internet,atat prin LAN cu DHCP sau IP fix dar si prin WI-FI. Ce s-o fi complicat initiatorul cu NAT-uri,DMZ.port-forward la KKT-ul ala de plasticaraie infecta de consola care si unul neinitiat il pune pe net la router in 40 de secunde! Are setari simple in meniu,numai sa dai next - next - next si finish.Si fi-mea de 3 ani si 8 luni pune rahatul ala de plastic la Internet!
Sau poate vrea sa se sparga in figuri ca stie si el 0,0001% retelistica si ne testeaza pe noi!

Si inca o chestie, ce plm cauta subiectul asta pe aria DIGI TV? Ce are junghiul ala de consola cu TV-ul de la RDS? Ce treaba are RDS-ul cu "cateaua cu funda" a initiatorului care si-a pus palma-n dos si dus a fost! Mai il astept putin,poate are bunul simt si suna la un ajutor gratuit si dezinteresat ce vreau sa i-l ofer!
Trebuia mutat subiectul la Networking.

Edited by Tehnicianul1970, 19 July 2018 - 20:31.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Jeg de plasticaraie? Cand zice ca nu a reusit sa-l demilitarizeze, zici ca cine stie ce scula furata de la armata este. Tehnica militara. Posted Image

Deci scula militarizata stie doar PPPoE, nu si DHCP. Posted Image

#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 Neaceasca85, on 19 iulie 2018 - 21:02, said:

Jeg de plasticaraie? Cand zice ca nu a reusit sa-l demilitarizeze, zici ca cine stie ce scula furata de la armata este. Tehnica militara. Posted Image

Deci scula militarizata stie doar PPPoE, nu si DHCP. Posted Image
O fi fost facuta pentru Afganistan...Posted Image Posted Image Posted Image

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

 Neaceasca85, on 19 iulie 2018 - 20:09, said:

Pai ce, ar fi mai avantajat de un ONT in mod router? HG 8240 parca nici nu are Wi-Fi.

Are, chiar și 2.4 + 5 GHz

https://e.huawei.com...ptical-terminal

 Neaceasca85, on 19 iulie 2018 - 21:02, said:

Cand zice ca nu a reusit sa-l demilitarizeze, zici ca cine stie ce scula furata de la armata este

E o chestie pe unele router-e numită  „DMZ”. Desigur, pe Kaon lipsește (RDS și ideile....), dar ONT am văzut că nu e blocat.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Am confundat uneori DMZ de la routere cu PTZ de la camerele de supraveghere. Posted Image

#11
Ryzen

Ryzen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 20.10.2015
Confuzi NAS (Network Attached Storage) cu NAT (Network Address Translation), ești complet pe lângă domnule Tehnician și stai liniștit că nu te sună nici dracu

Ați plecat pe premiza că sunt dobitoc și nu știu să fac o conexiune automată în loc să vă informați ce e ăla un NAT (ARE LEGĂTURĂ CU FIREWALL-UL ROUTERULUI DE ASTA AM ZIS CĂ TREBUIE MOT A MOT TRADUS DEMILITARIZAT)

Oricum singurul răspuns cu un gram de creier a fost al lui Neaceașcă, m-am lămurit că nu pot deschide alt port pe ONT pentru că îmi trebuie alte credențiale de logare (PPPoE)


În rest e vina mea că am postat aici, am văzut RDS & RCS hop și eu dar până la urmă e și o învățătură de minte să nu mai calc pe forumuri românești pentru că e plin de imbecili
E dezgustător să citesc părerile unei persoane care asumă că nu știu ce face un router sau ce e aia o conexiune PPPoE

Și da, eram avantajat de ONT în mod router pentru că așa puteam să trec de securitatea rablei mele de Tenda care nu vrea să facă nici portforward nici DMZ (deși e setat astfel)

Edited by Ryzen, 20 July 2018 - 09:48.


#12
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
@Ryzen... daca mai scrii sau nu pe un forum... este strict alegerea ta.
Nu-mi spui tu mie ce confund si ce nu fiindca TU esti cel complet alaturi cu drumul! Cand faceam eu retelistica in 1993... mataluta... nu stiu,poate te nascusesi,poate nu... sau trageai cu prastia-n vrabii... cert este ca ai unele carente de comportament ce se cer grabnic corectate! Ai o mare problema cu bunul simt in primul rand,cand un om vrea sa te ajute!
Am stat ca popandaul asteptand macar un mesaj pe privat daca un telefon era prea greu de dat! Altii percep bani sa ajute (stai calm,se taie si factura pentru asta) si eu sau alti useri ne-am oferit sa te ajutam dezinteresat si gratuit.
In fine,concluzia... esti prea plin de tine si asta dauneaza! Evaluezi complet gresit pregatirea unui om ce vrea sa te ajute... grav "baiatul meu" grav... pentru tine ca om!
Sfat... daca vrei sa-l iei in considerare:
1.Revizuieste-ti comportamentul,vei avea mult de pierdut in viata daca vei continua asa!
2.Mai pune mana pe cate o carte de specialitate daca vrei sa cari ajutorul corect cuiva! Ai cunostinte ce tind spre zero barat! TU,nu eu!
Si cu asta am pus punct!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate