Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Drepturi Arendas

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am tot cautat pe " virtual " informatii ce ma intereseaza insa nu am gasit nimic asa ca vin cu intrebarea : Arendasul poate sa faca cerere de bransament electric pe proprietatea luata in arenda ? Daca poate , ce documente sunt necesare pt a face cererea si daca are nevoie de acordul scris al Arendatorului ( proprietarul de drept al terenului dat in arenda ) ?
Multumesc pt orice informatie bazata in concret ( nu pe supozitii ) .

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Exista legea arendei!

Eu zic ca proprietarul de drept se ocupa de tot si toate.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din experienta scrii ?

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Asta pot să-ți spun cu siguranță: fără acordul notarial al proprietarului n-are cum, contractul de arendă e doar pentru folosință.

În rest, poate te lămuresc colegii dar cred că ar trebui să spui de ce vrei curent electric pe teren extravilan (e extravilan, nu)?: iluminat, alimentezi o construcție, vrea arendașul să facă ceva acolo... Zic asta pentru că unchiu-meu își făcuse o baracă unde avea hectarul cu porumb și a vrut să tragă curent în ea. S-a gândit că o să fie simplu pentru că era aproape de un stâlp. Nu s-a putut, i-au cerut autorizație de construcție. Au zis că pot să-i facă doar iluminat dacă n-are niciun plan să construiască ceva acolo.

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
In baza aleia putea sa faca o "organizare de santier" si sa aiba iluminat, altfel nu stiu sa se aprobe.

Edited by Ion_Bumbu, 19 July 2018 - 10:04.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu și-a mai bătut capul, și-a luat un generator second de undeva.

Edited by althea, 19 July 2018 - 10:04.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postalthea, on 19 iulie 2018 - 09:58, said:

Asta pot să-ți spun cu siguranță: fără acordul notarial al proprietarului n-are cum, contractul de arendă e doar pentru folosință.

În rest, poate te lămuresc colegii dar cred că ar trebui să spui de ce vrei curent electric pe teren extravilan (e extravilan, nu)?: iluminat, alimentezi o construcție, vrea arendașul să facă ceva acolo... Zic asta pentru că unchiu-meu își făcuse o baracă unde avea hectarul cu porumb și a vrut să tragă curent în ea. S-a gândit că o să fie simplu pentru că era aproape de un stâlp. Nu s-a putut, i-au cerut autorizație de construcție. Au zis că pot să-i facă doar iluminat dacă n-are niciun plan să construiască ceva acolo.
Am facut contract de arenda in ideea ca voi cumpara terenul respectiv , ca sa am preemtiune la cumparare si ma gandeam sa purced deja la chestiile ce le voi face cand voi fi proprietar .
M-am gandit si la faza cu generatorul pana definitivez actele insa vroiam sa stiu daca ar fii legal ca si arendas sa fac cerere de bransament electric .
Autorizatia de contruire o scot intr-o luna nu e problema . Stiu ca exista varianta de bransament provizori gen pt santier care mai apoi devine definitiv ( sunt mai multi in zona respectiva care au facute bransamente pe terenuri extravilane , insa nu dau de ei sa le pun o intrebare ca nu prea vin pe acolo Posted Image )
P.S. Pot obtine acceptul actualului proprietar daca e nevoie , pt ca si la orice constructie care se incadreaza pe destinatia terenului tot prin el se va face cat timp nu s-a facut transferul de proprietate .

Edited by Baxon, 19 July 2018 - 10:14.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBaxon, on 19 iulie 2018 - 10:10, said:

Autorizatia de contruire o scot intr-o luna nu e problema .
Poți dacă îți face proprietarul mandat de reprezentare (procură specială) pentru obținerea autorizației, depunerea documentației de branșament etc., numai că totul va fi pe numele lui. Să nu intri în alte belele dup-aia... Vorbește cu un avocat, te costă 100-200 consultația dar ești cumva asigurat că n-o să ai probleme dacă nu mai vrea să-ți vândă.

Edited by althea, 19 July 2018 - 10:34.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In regula , multumesc !

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Una din conditiile aprobarii constructiei unui bransament,conditie stipulata in cererea pentru avizul tehnic de racordare este:
"copie xerox a actului de proprietate sau orice alt inscris care atesta dreptul de folosinta asupra terenului/incintei/cladirii,extras CF nu mai vechi de 30 de zile la data depunerii"
Valabil pentru Electrica.

View PostIon_Bumbu, on 19 iulie 2018 - 10:02, said:

In baza aleia putea sa faca o "organizare de santier" si sa aiba iluminat, altfel nu stiu sa se aprobe.
Pentru organizarea de santier este nevoie de autorizatie de construire.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate