Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

SETI - semnale radio de la civilizatii extraterestre -Cum le putem depista ?!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
De fapt si taranul lui Blaga credea cu tarie ca dincolo de propriul catun nu mai exista nimic, este capatul pamantului!

#20
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Cum să nu existe extratereștrii? Ei sunt deja printre noi. Au și arme secrete de prostire în masă. Oricât de mult ar fura și ne-ar minții, noi tot pe ei îi votăm.  E adevărat, folosesc un limbaj de comunicare încă neînțeles de omul simplu.

Calculatoare quantice deja există( doar în laborator). Într-o fază incipientă, e drept, dar un model deja funcțional. Dl fizician Michio Kaku  ( min 2.40) vorbește despre el pe .net, Anton Zeilinger, John Preskill

Edited by orlandobarbulescu, 19 July 2018 - 10:15.


#21
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postr_murphy, on 19 iulie 2018 - 09:55, said:

vom face totul tovarasi, ca cuceri'r'li stiinti'ifice ale cercetatorilor romani, sa duca pe culmi tot mai inalte detectarea a noi si noi civilizatii iextratierestrie cu care Romania sa faca comiertz pe pici'uor da iegalitate si avantaj reciproc ...

mai nene, daca este sa fabulam, hai sa o facem cu talent ;)

apropo de calculatoarele cuantice care ... se vor inventa, cica am auzit eu la radio, mi-a zis mie cineva, ca ala care o sa le inventeze o sa fie ceva ruda cu un mare pesedist de seama si mai ales cu doamna anastase de la pdl .. pesedistul, pentru ca este expert in a spune una si a face alta, iar de la anastase o sa ia modelul de calcul /numaratoare .. unde 80 si ceva, este egal cu o suta patruzeci si altceva, ca e pe cuante si poate sa fie oricit!!

Romania !? Pai Romania este un batran bolnav in carucior cu rotile cu masca pe fata si in stadiu terminal in asteptarea obstescului sfarsit!

Nu mai visati basme din acestea ca nu se pun nici macar la capitolul parodie.

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Post_Smiley_, on 19 iulie 2018 - 09:20, said:

...dar mai degraba e un singur semn de exclamare si tu trebuie sa ghicesti restul textului Posted Image.
Iar textul e scris in chineza mandarina, in timp ce tu stii doar romana.
Daca nu cunoastem limba in care e mesajul, e imposibil de descifrat fragmentele pe care (ipotetic) le-am receptiona.

#23
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Daca tot esti asa de bun la gasit rezolvari la probleme (aproape) imposibile, poate gasesti rezolvarea si la problema cu invazia pesedeul.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Iar dacă extratereştrii comunică strict telepatic - ceea ce înclin să cred - cum primim noi semnalele lor?

#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Simplu: ne dam jos folia de aluminiu de pe cap. Posted Image

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View PostPSC, on 19 iulie 2018 - 10:08, said:

cum primim noi semnalele lor?

vocile din capul meu si prietenul meu imaginar sunt cei mai buni translatori. vrei sa-ti imprumut unul sau sa-ti fac cunostinta cu ei, sau vrei sa le spun vocilor din capul meu sa faca un schimb de experienta, o reciclare, cu vocile din capul tau?

Edited by r_murphy, 19 July 2018 - 10:12.


#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Trebuie să fumezi bine de tot ca să deschizi așa topic.

#28
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostHider141, on 19 iulie 2018 - 10:04, said:

Iar textul e scris in chineza mandarina, in timp ce tu stii doar romana.
Daca nu cunoastem limba in care e mesajul, e imposibil de descifrat fragmentele pe care (ipotetic) le-am receptiona.

Din moment ce noi astazi folosim aceeasi tehnologie inseamna ca folosim aceeasi limba tehnologica, deci o cunoastem.

#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postwaterman, on 19 iulie 2018 - 10:34, said:

Trebuie să fumezi bine de tot ca să deschizi așa topic.
important e sa fie de calitate. Si atunci garantat gasesti cai de comunicare cu fiinte extratereste chiar si cu cele din lumea de dincolo.... SETI ti se va parea o minciuna

Edited by tehnics, 19 July 2018 - 10:47.


#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hehe ficiorii lu tata.
Pe când aveam eu softul ăla de la Seti să caute în pachetele de date recepționate, unii useri de pe aici erau încă la stadiul de proiect.

Zic înainte de Boinc.

Să tot fie vreo 21 de ani.

#31
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Radem, glumim dar eu cred in civilizatia extraterestra. Ca radio amator, ascultam intr-o zi, pe unde scurte si foarte scurte, ca n-am antena mare si am receptionat un mesaj care la inceput era limbaj inteligibil, iar dupa ce am mai umblat la frecventa o un timp s-a auzit clar care spunea :Indrazneste sa crezi ...indrazneste sa crezi"
Cred ca era vorba de un limbaj subliminal care a fost introdus in mintile oamenilor pentru a-i subjuga. N-a trecut multa vreme si am aflat ca foarte multa lume a fost afectata.
Norocul meu a fost ca am schimbat frecventa, altfel cred ca as luat-o si eu razna.

#32
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Lentila gravitationala solara:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hjaj-Ig9jBs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postprimuministru, on 19 iulie 2018 - 10:58, said:

Radem, glumim dar eu cred in civilizatia extraterestra. Ca radio amator, ascultam intr-o zi, pe unde scurte si foarte scurte, ca n-am antena mare si am receptionat un mesaj care la inceput era limbaj inteligibil, iar dupa ce am mai umblat la frecventa o un timp s-a auzit clar care spunea :Indrazneste sa crezi ...indrazneste sa crezi"
Cred ca era vorba de un limbaj subliminal care a fost introdus in mintile oamenilor pentru a-i subjuga. N-a trecut multa vreme si am aflat ca foarte multa lume a fost afectata.
Norocul meu a fost ca am schimbat frecventa, altfel cred ca as luat-o si eu razna.

Trebuie sa fi foarte atent sa nu-ti pierzi mintiile deoarece vad ca esti foarte sensibil, om de cristal parca?!

#33
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007

View Postprimuministru, on 19 iulie 2018 - 10:58, said:

"Indrazneste sa crezi ...indrazneste sa crezi"

Era reclama la coca-cola.

#34
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015

View Postsarac.lipit, on 19 iulie 2018 - 09:50, said:

observi ce bine îşi face treaba dezinformarea?
Da, observ. I want to believe.

#35
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostInfinitty, on 19 iulie 2018 - 08:36, said:

Am gasit un raspuns teoretic la problema SETI.
de fapt, n-ai gasit nimic. e ca si cum raspunsul la foametea de pe glob ar fi sa le dam la toti de mancare, iar raspunsul la razboaie ar fi sa faca toata lumea pace si sa traiasca in armonie. astea nu sunt raspunsuri, sunt fantezii    :)

#36
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Pai nu este departe acea zi, mai intai cu razboaiele, apoi cu foametea.

Arma nucleara a fost primul pas, apoi insectele robot ori cyborg vor fi al doilea pas si ultimul.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate