Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ati cumparat produse doar pentru a sprijini o cauza?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

Poll: Ati cumparat produse doar pentru a sprijini o cauza? (36 member(s) have cast votes)

Ati cumparat produse doar pentru a sprijini o cauza?

  1. Da (14 votes [38.89%] - View)

    Percentage of vote: 38.89%

  2. Nu (22 votes [61.11%] - View)

    Percentage of vote: 61.11%

Vote Guests cannot vote

#19
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,646
  • Înscris: 09.05.2008

View Postcrisstonne, on 19 iulie 2018 - 02:07, said:

Eu cind vad asociatia aia la tv Varanul, ma gindesc ca aia primesc banii si ii multiplica pentru ei, ma gindesc la furt.
Gandesti corect.

View PostBibulus, on 19 iulie 2018 - 08:31, said:

Pai nu ai gasit niciun amarastean prin Romania?
La astia le da Dragnea.
Plus internet gratis de la Dancila.

#20
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Da. Am cumparat produse ca sa incurajez pastrarea anumitor profesii, culturi, obiceiuri, si vice-versa, NU am cumparat produse de care chiar aveam nevoie, dar nu eram de acord cu modul in care sunt tratatati angajatii de la acea firma, sau nu erau produse ecologice, sau proveneau din tari cu un regim politic pe care nu-l agreez.

#21
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, daca am avut nevoie de acel produs si daca exista asemenea campanii (am vazut foarte foarte rar asa ceva)

#22
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
da, la fiecare comanda de pe emag, donez si cativa lei fundatiei aleia de o au ei.

#23
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Nu; eventual nu mai cumpar deloc de la ei, pentru ca e clar ca e la suprapret; mai bine iau de la concurenta mai ieftin.

#24
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Nu prea am incredere in campanii care spun ca dam X% din vanzari pentru cine stie cine.
Ce am cumparat (jumatate pentru ca era OK drept cadou, jumatate pentru a dona) au fost jucarii din plus, facute de copii din organizatii de autism, etc. In asta am avut mai mare incredere ca banii ajung unde trebuie.

Edited by bai3tzash, 19 July 2018 - 11:29.


#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postlaffin, on 19 iulie 2018 - 04:49, said:

Nu, strang pentru mine, n-am de dat altora.
strângi,strângi dar la un moment dat dacă ajungi să conștientizezi anumite lucruri ajungi la concluzia că este bine să mai și dai.atunci începi să cauți și să gândești ce și mai ales pentru cine poți face ceva.încearcă și după ce faci ceva pentru cineva care merită ajutor-atenție dacă este sărac nu este neapărat să merite ajutorul fiindcă poate fi și leneș pe lângă sărăcia lui

#26
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Vad la TF italiana ca anumite asociatii de cercetatori (in domeniul cancerului, bolilor rare etc) sau caritabile ies in piete cu plase de portocale sau flori in ghivece, din care doneaz o parte din vannari pentru asociatiile respective. Asa ceva as cumpara, dar nu sa iau o apa minerala prea scumpa.

PS Si eu am donat la fundatia eMAG. Trebuie sa mai sprijinim si elevii olimpici, nu numai pe aia amarati. Eu tot am speranta ca tinerii nostri eminenti care studiaza si muncesc in strainatate se vor intoarce si vor schimba ceva si in tara.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostH6D-100c, on 19 iulie 2018 - 09:35, said:

sau proveneau din tari cu un regim politic pe care nu-l agreez.
Presupun ca nu ai aifone, sau samsung, ori agreezi regimuri politice opresive.

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBibulus, on 19 iulie 2018 - 08:31, said:

Pai nu ai gasit niciun amarastean prin Romania?
Nu e vb de asta. Eu locuiesc in Norvegia.
Am un coleg de munca care face acte caritabile pentru cei din Madagascar, in sensul ca face o data pe an un drum acolo si duce ajutoare cat si cum poate. Posibil are si ceva subventii sau decontari ca din ce am observat se duce cu peste 200kg bagaje.
In general norvegienii sunt cam zgarciti sa zic asa in sensul ca daca au ceva care nu il mai folosesc, prefera sa il arunce decat sa il dea gratis. Nu am inteles treaba asta la ei, dar in fine.
Asa ca eu odata am prins un lot de 30 de laptopuri care au fost aruncate de la scoala din localitate - se faceau upgrade la logistica - la locul de reciclare. Asa ca le-am luat pe toate doar ca toate hdd-urile au fost distruse. Asa ca eu in functie de cum pot face rost de hdd si de alimentator (pentru ca nu toate aveau alimentator) eu i le dau colegului pentru donatii. Stiu sigur ca acele donatii ajung la destinatie.
Din ce am inteles el le va da profesorilor de la scoala din zona in care el se duce.
Am in plan sa restaurez si un videoproiector si voi trimite si cred vre-o doua multifunctionale si cred ca si o imprimanta laser cu cartus nou de rezerva.
Eu toate lucrurile astea le iau de la reciclare, le restaurez si le donez sau vand dupa situatie.

#29
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View Postpasilla, on 19 iulie 2018 - 23:37, said:

Presupun ca nu ai aifone, sau samsung, ori agreezi regimuri politice opresive.
Nu, nu am, doar un Sony Xperia Z5 Made in Malaysia. Chinezarii si coreenisme nu prea agreez, prefer lucruri fabricate in UE, USA, Japan.

#30
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Coreea de Sud e ok, Au avut si un presedinte demis si condamnat pentru coruptie. Ce mai vrei? :w00t:

Dar in curand e posibil sa vedem o invazie de produse made in DPRK (Coreea de Nord), unde muncitorii cer chiar mai putini bani decat vietnamezii :P

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Am cumparat un copacel de carton (ce paradox) de la auchan cu 5 lei, in schimbul caruia compania promitea ca va planta un pom undeva in tara asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate