Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ati cumparat produse doar pentru a sprijini o cauza?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

Poll: Ati cumparat produse doar pentru a sprijini o cauza? (36 member(s) have cast votes)

Ati cumparat produse doar pentru a sprijini o cauza?

  1. Da (14 votes [38.89%] - View)

    Percentage of vote: 38.89%

  2. Nu (22 votes [61.11%] - View)

    Percentage of vote: 61.11%

Vote Guests cannot vote

#1
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Avem tot felul de campanii ale unor firme producatoare de diverse produse care sustin ca doneaza un procent din incasari / profit catre diverse campanii de intrajutorare (dotari de spitale, prevenirea obezitatii la copii, etc.).
Ati cumparat vreodata produsele lor doar cu scopul de a participa la campania respectiva?


Edited by spinname, 18 July 2018 - 22:43.


#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Am facut-o, dar n-o mai fac.

#3
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Eu n-am obiceiul asta. Daca o firma vrea sa doneze cateva zeci sau sute de mii de euro, s-o faca fara sa transforme totul intr-o campanie si fara sa conditioneze donatia de vanzari.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O cauza o sprijini in alte moduri, nu prin a "pune botul" la reclame tembele.

Edited by pasilla, 18 July 2018 - 22:59.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
dacă am de dat cuiva ceva mă duc personal și-i dau.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postspinname, on 18 iulie 2018 - 22:43, said:

Avem tot felul de campanii ale unor firme producatoare de diverse produse care sustin ca doneaza un procent din incasari / profit catre diverse campanii de intrajutorare (dotari de spitale, prevenirea obezitatii la copii, etc.).
Ati cumparat vreodata produsele lor doar cu scopul de a participa la campania respectiva?

Vrajeli pentru prosti. Daca vor sa doneze nu au decat sa doneze, nu cumpar ceva influentat de prostiile astea de marketing. Dar cum se zice ca lumea e plina de apa, aer si fraieri...probabil ca merge de sunt destule firme care apeleaza la chestii din astea.

#7
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Da, anual ursii aia wwf  http://urs.wwf.ro/
Dar au tot inceput sa intre la apa ca al patrulea urs era 1/3 din primul si le-am trimis un mail sa ii intreb daca le donez de x ori suma imi trimit un plus care nu e cheie de breloc?
Si liniste a fost....
Da emailuri promo tot mai primesc de la ei, acum au si schimbat tactica, nu mai e cumparatul ursuletului, e pachet simbolic, bla bla....

Edited by Jammalan-the-Prophet, 18 July 2018 - 23:06.


#8
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Da, cumpar in fiecare luna cate ceva de la Amnesty International.

#9
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postpasilla, on 18 iulie 2018 - 22:57, said:

O cauza o sprijini in alte moduri, nu prin a "pune botul" la reclame tembele.

Pe de altă parte imi vine greu sa cred ca strângi tu și alții de pe forum cate 10 bani pe zi și va organizați la finalul lunii să mergeți sa utilați vreo maternitate sau ceva.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postspinname, on 18 iulie 2018 - 23:08, said:

Pe de altă parte imi vine greu sa cred ca strângi tu și alții de pe forum cate 10 bani pe zi și va organizați la finalul lunii să mergeți sa utilați vreo maternitate sau ceva.
Ai inteles gresit.

#11
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postpasilla, on 18 iulie 2018 - 23:09, said:


Ai inteles gresit.

Posibil, era mai degrabă un raspuns pentru EMPP.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
EMPP a dat un rapuns corect.
"personal" insemna si  o "pravalie" .
Nu este nevoie sa cumperi un "shit" inutil, la un pret cu 100% mai mare, ca sa doneze aia 1% din pret pentru o "cauza nobila".

Edited by pasilla, 18 July 2018 - 23:17.


#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Eu cind vad asociatia aia la tv Varanul, ma gindesc ca aia primesc banii si ii multiplica pentru ei, ma gindesc la furt.

#14
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Da.

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Nu, strang pentru mine, n-am de dat altora.

#16
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postspinname, on 18 iulie 2018 - 22:43, said:

Avem tot felul de campanii ale unor firme producatoare de diverse produse care sustin ca doneaza un procent din incasari / profit catre diverse campanii de intrajutorare (dotari de spitale, prevenirea obezitatii la copii, etc.).
Ati cumparat vreodata produsele lor doar cu scopul de a participa la campania respectiva?


Nu. Daca vreau am cui sa donez bani, produse alimentare sau orice altceva. Campaniile astea nu au intentii umanitare ci urmaresc  cresterea vanzarilor. Per ansamblu firma castiga din vanzarile pentru cauze nobile mai mult decat doneaza, unde mai pui ca nici nu are cine sa-i verifice daca intr-adevar doneaza procentul promis sau nu. Daca vrei sa ajuti pe cineva ajuta din banii proprii nu din banii altora si nu-ti face campanie ca ai dat. Cred ca asta e publicitate imbracata in hainele ”intrajutorarii”.

Edited by arsmundis, 19 July 2018 - 06:31.


#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am calatorit odata cu microbuzul de la aeroport pana la Tulcea. Langa mine o domnisoara. De fel nu sunt timid si m-am bagat in seama cu ea. Din vorba in vorba mi-a spus ca lucrase pentru o companie care avea un scop umanitar sau ceva de genul - nu stiu numele companiei dar din ce am inteles avea si program de ajutor pentru zone si persoane cu probleme . Imi spunea ca se fac atat de multe magarii la nivel superior incat ti se face lehamite cat de josnici pot fi unii oameni. Din ce am inteles tot ce era bun se pastra si se bagau in SH-uri de haine, ce era sub o anumita calitate se ducea la persoane nevoiase...
De atunci nu mai donez decat personal sau unor persoane de incredere. De ex ieri am donat 2 laptopuri pentru Madagascar ( nu, nu pentru nenea Mazare ) printr-o persoana de incredere.

Edited by tehnics, 19 July 2018 - 08:30.


#18
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View Posttehnics, on 19 iulie 2018 - 08:28, said:

De ex ieri am donat 2 laptopuri pentru Madagascar
Pai nu ai gasit niciun amarastean prin Romania?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate