Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ce facultate sa aleg

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lauramaria01

lauramaria01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.07.2018
...sau mai bine zis: spre ce facultate sa-mi indrept atentia. Urmeaza sa intru clasa a XI-a, profil matematica-informatica si in ceea ce priveste facultatea, vreau sa merg tot pe real. Urmaresc sa-mi formez o imagine de ansamblu despre facultate, mai exact ma intereseaza cum sta treaba acolo si cam ce ar trebui sa stii (atat ca materie cat si ca nivel de pregatire) pentru admitere si pentru inceputul facultatii in general.

Orice parere/prezentare/sfat despre medicina, politehnica, academia de politie sau orice facultati pe informatica, fizica, chimie m-ar putea ajuta. Multumesc anticipat!

#2
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Constructii, arhitectura.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

 lauramaria01, on 18 iulie 2018 - 20:19, said:

Orice parere/prezentare/sfat despre medicina, politehnica, academia de politie sau orice facultati pe informatica, fizica, chimie m-ar putea ajuta. Multumesc anticipat!

Nu se poate. Daca-ti scriem un rand pentru fiecare zici ca-i prea putin. Daca-ti scriem 100 pagini despre fiecare, nu le vei citi.

Tine de cultura generala, se afla dealungul mai multor ani din curiozitati, documentare, vorbit cu unul altul, etc.

#4
lauramaria01

lauramaria01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.07.2018
Evident ca documentarea mea nu se rezuma strict la acest topic. Nu am pretentia la raspunsuri de 100 de pagini. Un singur rand dar in care sa se concentreze un sfat bun, poate ajuta.

#5
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
facultatea de fizica are foarte multe parti proaste dar per total este cea mai buna facultate pe care o pot recomanda cuiva

#6
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Mai bine gandeste-te ce vrei cu adevarat sa faci pe viitor. Facultatea dureaza doar 3-6 ani si de cele mai multe ori nu iti ofera 100% cunostintele si aptitudinile de care ai nevoie ca sa profesezi dupa ce o termini. Adica oricum angajatorul o sa vrea sa te formeze el cum vrea pana sa iti dea functia aia la care visezi tu de pe acum.
Ce se preda in facultate e ceva general. Si oricum o faci doar pentru diploma aia.
Deci alege-ti facultatea dupa visele si aspiratiile tale, nu dupa nume sau "orgolii".
Si eu am terminat mate-info. Am continuat tot pe domeniul real. Am dat si BACul la fizica si am luat nota buna. Am decis sa merg pe Electrotehnica, este un domeniu in care imbin teoria cu practica. Am mers pe acest domeniu deoarece m-am plictisit maxim de toceala din liceu si pentru ca mi-am dorit sa ma dezvolt si pe partea practica. Deci poti sa iti alegi si tu electrotehnica. Dar gandeste-te unde ai vrea sa o practici pe viitor de pe acum.

Edited by mihhay, 18 July 2018 - 23:08.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 lauramaria01, on 18 iulie 2018 - 20:19, said:

Multumesc anticipat!
Cu placere, anticipat!

Poli: mate-fiz
Med: bio-chim
Se intra foarte usor la facutati. Se iese relativ usor. Conteaza mult sa inveti cu adevarat in facultate, sa te implici, sa relationezi cu colegii si profesorii.

Nimeni nu stie viitorul intr-o societate intr-o rapida schimbare. Nu se stie ce meserii vor fi cautate, banoase etc.
Eu, daca ar fi sa incep acum, as cauta sa fac ceva creativ :)

#8
lauramaria01

lauramaria01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.07.2018

 mihhay, on 18 iulie 2018 - 22:43, said:

Deci poti sa iti alegi si tu electrotehnica.
Nivelul meu de pregatire la fizica mi-ar permite sa iau bacul cu o nota ok dar nu am neaparat o imaginatie si o inclinare extraordinara pe fizica. In situatia asta, m-as chinui sa rezist la o facultate de fizica sau dupa primul an de invatat constant, lucrurie ar deveni mai simple?

Am auzit cazuri in care oamenii intrau la facultati de info doar pe nota mare de bac, fara admitere. Nu aveau decat o vaga baza de informatii din info (dadusera bacul la bio) si totusi, dupa primul an, se obisnuiau si totul venea de la sine.

Fantezie sau realitate? Chiar poti merge la o facultate cu atata deficit de informatii si totusi sa-i rezisti?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Poate fi realitate. Insa totul tine de om, nu-i chestiune general valabila.

#10
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Pai sa stii ca se poate. Cu vointa, perseveranta, daca esti un bun autodidact, daca iti pui intrebari si daca se lipeste de tine acea informatie.
Ideal ar fi sa alegi de pe acum ce iti place sa faci pe viitor si sa te orientezi spre o facultate si un job care sa iti ofere ce iti doresti. De ce acum? Pai pe viitor s-ar putea sa iti dai seama ca nu iti place ce faci si s-ar putea sa fie prea tarziu. Deci intreaba-te pe tine: ce vreau sa fac cu viata mea? Ce ma defineste? Vreau bani multi? Vreau sa ajut oamenii? Vreau sa descopar leacul la vreo boala? Sau ce altceva? Deci cumva iti alegi destinatia in viata (prin destinatie intelegand ceva ce te poate face fericita/implinita/sa simti ca traiesti). Si in functie de destinatie iti faci si drumul. Deci practic tu ii faci fundatia, tu il asfaltezi, tu ii tragi dungile, tu alegi cine o sa iti fie alaturi pe acel drum, cu ce te plimbi pe acel drum si alaturi de cine.
Cam asta ar fi. Restul sunt detalii. Din ce am scris mai sus se poate intelege si ca facultatea e inutila intr-un anumit context.

#11
lauramaria01

lauramaria01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.07.2018

 mihhay, on 19 iulie 2018 - 11:48, said:


Ideal ar fi sa alegi de pe acum ce iti place sa faci pe viitor si sa te orientezi spre o facultate si un job care sa iti ofere ce iti doresti. De ce acum? Pai pe viitor s-ar putea sa iti dai seama ca nu iti place ce faci si s-ar putea sa fie prea tarziu. Deci intreaba-te pe tine: ce vreau sa fac cu viata mea? Ce ma defineste? Vreau bani multi? Vreau sa ajut oamenii? Vreau sa descopar leacul la vreo boala? Sau ce altceva? Deci cumva iti alegi destinatia in viata (prin destinatie intelegand ceva ce te poate face fericita/implinita/sa simti ca traiesti). Si in functie de destinatie iti faci si drumul. Deci practic tu ii faci fundatia, tu il asfaltezi, tu ii tragi dungile, tu alegi cine o sa iti fie alaturi pe acel drum, cu ce te plimbi pe acel drum si alaturi de cine.
Cam asta ar fi. Restul sunt detalii. Din ce am scris mai sus se poate intelege si ca facultatea e inutila intr-un anumit context.
Ti-ai exprimat frumos sfatul, apreciez! Destinatia pare a fi cel mai greu de gasit si am impresia ca pana nu ajung acolo, nici n-am cum sa realizez cat de mult se pliaza pe ceea ce-mi doresc eu. Sper sa reusesc cat mai curand sa-mi constriuiesc un drum in conformitate cu ceea ce ai spus tu, fiindca asta este scopul meu primordial. Ce ironie a universului poate face ca un drum bun sa duca la o destinatie nesatisfacatoare? :)) Multumesc!

#12
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Sa scrii aici peste 2 ani ce facultate ai ales, planuri de viitor, etc. :)

#13
AmunSeth

AmunSeth

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.05.2017
Salut!
Eu unul te sfatuiesc si nu numai pe tine, ci pe toata lumea sa: faci ceea ce-ti place, doar astfel vei da roade.
Iar la unele, trebuie sa suporti.
Tu trebuie sa faci ceea ce-ti place si ceea ce te face sa te simti bine, unde te vezi tu.
Bani faci, atata timp cat esti bun o sa faci mereu bani. In legatura cu Medicina e mai mult chemare sau dorinta foarte mare, la restul e mai ok, le poti invata usor si poate in timp sa-ti placa. Iti doresc succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate